Słowniczek pojęć kawowych
A

AeroPress - Jedna z najbardziej popularnych metod parzenia kawy, szczególnie w podróżach. łączy ze sobą imersję i perkolację. Umożliwia parzenie kaw w dwóch wersjach - standardową i odwróconą. Jest to najbardziej znany produkt firmy Aerobie, innym znanym produktem tej firmy jest zabawka frisbee.

AeroPress Go - Odmiana Aeropressu dedykowana podróżnikom. W zestawie zawiera też kubek, który stanowi też pojemnik dla wszystkich części AeroPressu.

AeroPress Championship - mistrzostwa w parzeniu kawy z wykorzystaniem oryginalnego zaparzacza AeroPress. Eliminacje odbywają się na szczeblu krajowym, a później mistrzowie z krajów biorą udział w wielkim finale. Co roku zasady ewoluują, obecnie należy w 8 minut wykorzystać wszystkie części aeropressu oraz użyć  18g kawy i przekazać sędziom co najmniej 180ml naparu. Kawę ocenia trzech sędziów głosując na faworyta.

Affogato - espresso z dodaną gałka lodów

Americano - napój kawowy oparty o espresso i dolaną do niego gorącą wodę, często mylony z lungo oraz z americaną. Prawdopodobnie nazywana tak żartobliwie przez Włochów, którzy serwowali espresso żołnierzom kontyngentu amerykańskiego, którzy takiej kawy nigdy nie pili i była dla nich zbyt mocna i życzyli sobie dolewania do espresso wody.

Americana - najczęściej rozumiana jako kawa z przelewu, typowy amerykański widok, kawa leżąca w dzbanku w formie wielkiej dolewki - nie kończącego się źródła kawy. Jest to ulubiona forma spożywania kawy w krajach trzech Ameryk.

B

Barista / Baristka - Osoba zajmująca się zarobkowo parzeniem kawy, bariści najczęściej spotykani są w kawiarniach, ale w dobrych restauracjach również może być obecna dedykowana osoba do parzenia kawy.

Batch brew - Popularny przelew, czyli kawa parzona metodą perkolacyjną z papierowym filtrem, zupełnie jak drip, tylko za pomocą maszyny i zazwyczaj od razu do dużego termosu, który może mieścić od 1 do nawet 10 litrów kawy.

Baked - Defekt palenia kawy, polega na dostarczeniu do kawy za małej ilości energii w wymaganym czasie. Czyli może powstać w wyniku przesuszenia kawy jak i znacznego obniżenia mocy po cracku. Defekt łatwo zweryfikować mieląc kawę, jeżeli jej kolor jest taki sam przed zmieleniem i po zmieleniu, to jest to baked. W smaku zaparzona kawa będzie płaska, papierowa, pozbawiona słodyczy i kwasowości.

Blend - w przypadku kawy wypalonej jest to mieszanka kaw z różnych krajów. Rodzaj kawowego kupażu. W zależności od wyboru palarni, może być wymieszana jeszcze przed paleniem lub po paleniu.

BRIX - skala ilości cukrów w roztworze wodnym. Kiedyś wykorzystywane głównie przez pszczelarzy i winiarzy, obecnie pełni istotną rolę w procesie obróbki kaw, ponieważ ilość cukru wpływa na zdolność i możliwość fermentacji ziaren kawy, która jest pożądana, może być mierzona sacharymetrem oraz refraktometrem skalibrowanym np. do miodu.

C

Caffè della Moka - Kawa z kawiarki, moka. Żaden znany nam Włoch nie nazwie kawę z kawiarki mianem espresso. Choć jest to nadal bardzo intensywny napar, i też pochodzi ze zjawiska przepuszczania gorącej wody przez ciastko kawowe, to finalnie kawa posiada inną ilość rozpuszczonych substancji i inny smak. 

Caffè latte -

Caffettiera - włoska kawiarka do przygotowywania kawy, najpopularniejszym typem jest ciśnieniowa moka, ale można też znaleźć cuccumelę.

Cappuccino - espresso z dodaną mleczną gorącą pianką, podgrzaną i spienioną z użyciem dyszy steamera w ekspresie. 

Chipping - defekt bardzo łatwy do spostrzeżenia, są to powypalane dziury w ziarnach kawy, o powierzchni nawet 6mm. Jednak nie są to dziury wynikające z kontaktu z innymi ziarnami, a powstałe w wyniku utraty kawałka ziarna kawy. Podczas cracku lub chwilę przed nim, gdy w komórkach i przestrzeniach pomiędzy komórkami gromadzi się para wodna, zachodzi niechciany punktowy wyrzut tej pary, spowodowany najczęściej osłabieniem tej części ziarna. Po wyrzucie ziarno w tym miejscu nie jest chronione przez ściany komórkowe i ciepło dużo łatwiej penetruje to miejsce, w wyniku tego to miejsce staje się dopalone mocniej niż reszta powierzchni ziarna kawy.

Clever - Zaparzacz do kawy korzystający z najpopularniejszego kształtu filtra, czyli 1x4 (melitta, moccamaster), różniący się jednak znacząco konstrukcją. Dzięki temu, iż posiada zawór, który otwiera się, gdy zaparzacz położy się na dzbanku, Clever łączy w sobie imersję (gdy leży na blacie i zawór jest zamknięty) i perkolację (gdy stoi na serwerze i jest otwarty). Dzięki tej metodzie można zaparzyć poprawną kawę bez poświęcania jej dużej uwagi.

Coffea Canehora - Robusta, rodzina kaw, które wykształciły na drodze ewolucji szereg zabezpieczeń przeciwko pleśniom i szkodnikom (między innymi wyższy poziom kofeiny w każdej części krzewu), dzięki czemu może rosnąć na niższych terenach. Drzewko kawowca robusty spokojnie dorasta nawet do 15 metrów wysokości. A sam smak kawy różni się od arabiki głównie obecnością goryczy.

Coffea Arabica - kawa arabska, rodzina kaw uważanych za lepsze niż Robusta. Liczy się w niej przede wszystkim słodycz i bardzo bogate smaki i aromaty. Krzewy Arabiki rosną znacznie niższe, niż Robusty, średnio 3-5 metrów. Arabica lepiej odnajduje się na większych wysokościach, od 700 do nawet 2800 metrów nad poziomem morza. Arabica rośnie w trudniejszych warunkach, ale dzięki temu może dłużej dojrzewać, dzięki czemu smak jest bogatszy.

Coffea Stenophyla -

Coffee Pad - kawa w saszetkach, kawa, którą można parzyć w ekspresie. Istnieją co najmniej dwa znane rozwiązania kaw w saszetkach,  kawy w papierowych saszetkach, które można parzyć w normalnym ekspresie kolbowym po dodaniu do niego nakładki lub całe z tworzywa, które dedykowany ekspres przebija wieloma igłami, aby dziurkami po igłach przepuścić gorącą wodę i w ten sposób zaparzyć kawę. 

Cold Brew - macerat kawowy, kawa macerowana ,,parzona'' na zimno, na przykład poprzez zmielenie ziaren kawy i umieszczenie jej w lodówce wraz z chłodną wodą na 24 godziny.

Cortado - hiszpański napój kawowy, połączenie pół na pół podgrzanego, ale niespienionego mleka z espresso.

Coffee Quality Institute, CQI - Najbardziej wpływowa i rozpoznawalna organizacja zajmująca się głównie kawą jako surowcem. Duży nacisk kładzie na edukację ludzi o ocenie kaw i ich obróbkach w krajach producenckich, aby poprawiać ich jakość życia, dzięki temu, że wyższej jakości kawy są dużo droższe.

Crack - naszym zdaniem najważniejszy moment (i około minutę przed) przy prażeniu kawy. Jest to moment kiedy kawę opuszcza duża część energii w postaci pary wodnej, która rozrywa komórki i jest to słyszalne, jest to dźwięk przypominający strzelający popcorn, a bezpośrednio przed słyszalnym crackiem, ziarna znacznie powiększają się w wyniku gromadzenia się w komórkach gazu - pary wodnej.

Cuccuma / Cuccumela - Włoska kawiarka, szczególnie popularna w okolicach Neapolu. Jej budowa jest zbliżona do popularnej i znanej nam kawiarki, ale zasada działania jest inna, gorąca woda jest w niej przepuszczana przez kawę bez użycia ciśnienia, jest to więc perkolacja. Technicznie, można też parzyć ją bez użycia źródła ciepła, obracając ją i wlewając wodę o pożądanej temperaturze od razu do pojemnika.

D

Diedrich - Amerykański producent bębnowych pieców do prażenia kawy.

Doza - ilość kawy wykorzystana do przygotowania naparu, zazwyczaj podawana w gramach lub w funtach. 

Doppio - podwójne espresso wspomniane w definicji espresso powinno być według normy włoskiej wykonane z 14g świeżo zmielonej kawy, a w branży specialty podwójne espresso jest standardem, rzadko parzy się pojedyncze.

Drugi młynek - w branży kawiarnianej tak nazywany jest młynek, w którym znajduje się kawa do przygotowywania bardziej wyszukanej kawy np. na espresso dla koneserów.

E

Ekspres ciśnieniowy HX - Najbardziej popularny system podgrzewania wody i pary w ekspresach gastronomicznych. Woda w głównym boilerze jest dedykowana do dyszy pary i dyszy gorącej wody, a woda dedykowana do parzenia kawy jest podgrzewana poprzez wymiennik ciepła. Jest to możliwe dzięki ciśnieniu w boilerze, można tam uzyskać temperaturę ponad 100*C, a woda potrzebna do parzenia espresso to zazwyczaj od 86 do 96*C. Przykładowe urządzenia z technologią HX to Nuova Simonelli Appia oraz Rancilio Classe 5 USB.

Ekspres ciśnieniowy Multiboiler - Najbardziej profesjonalne maszyny, dedykowane do wyspecjalizowanych kawiarni, które pracują na wielu kawach naraz oraz które mogą pozwolić sobie na dużo większe koszty zakupu maszyny to maszyny wyposażone w osobne boilery do parzenia kawy (często jest to osobny boiler na każdą grupę) i osobne boilery do pary i warnika. Istnieją maszyny 3grupowe, które posiadają 6 boilerów. Takie maszyny zapewniają dużo większą możliwość kontroli temperatury oraz ciśnienia w ekspresie, ponieważ dla każdej grupy i na każdym boilerze można skonfigurować inną temperaturę, więc można mieć np. dedykowaną grupę do kawy z tzw. drugiego młynka.

Ekspres ciśnieniowy Termoblok -

Espresso - intensywny napój kawowy przyrządzany w ekspresie ciśnieniowym, poprzez przeciśnięcie gorącej wody przed ubitą, bardzo drobno zmieloną kawę. Istnieją dwa standardy espresso określone normami, włoska (INEI) i specialty (WBC). Espresso oprócz bycia samodzielnym napojem jest też bazą wielu napojów i koktajli kawowych: americano, cappuccino, caffè latte, flat white, iced latte, espresso tonic, irish coffee, latte macchiato. Kawa z kawiarki nie jest espresso, to moka. Nazwa espresso pochodzi z włoskiego i wywodzi się od słowa ciśnienie ,,pressione'', a nie od ekspresowo z angielskiego.

Espresso Con Panna - klasyczne espresso z bitą śmietaną położoną na górę napoju

Espresso Coretto - espresso z dodatkiem wysokoprocentowego alkoholu, whisky, koniaku, włoskiego bimbru grappa.

Espresso Romano - espresso z dodanym plasterkiem cytryny

Espresso tonic - napój kawowy oparty na espresso lub kawie z kawiarki, toniku i lodzie. Często dodawane są też limonka i syropy. Przygotowanie napoju rozpoczyna się od ochłodzenia szklanki lodem, dodania nowego lodu, wlania syropu, dodania limonki lub skórek cytrusów, zalania tonikiem w ilości około 150 mililitrów i powolne dodanie podwójnego espresso tak, aby utworzyły się warstwy i klient mógł wymieszać napój za pomocą słomki.

Expreso / Expresso - There is no X in espresso, ale w niektórych językach jest to poprawna forma. W Polsce jest to forma niepoprawna dla naparu uzyskiwanego w ekspresie ciśnieniowym. Poprawnie: Espresso.

EXT - Stopień ekstrakcji, możliwy do obliczenia, gdy posiadamy refraktometr, aby zmierzyć TDS oraz znamy wagę finalnego naparu i dozę użytej kawy do zaparzenia. Wzór: Ekstrakcja w % = (zaparzona kawa * TDS)/waga użytej kawy.

F

Facing - defekt powstający, gdy ziarno kawy za długo styka się z czymś gorącym, może się to zdarzyć, gdy ziarno przyklei się do bębna albo do innego ziarna. Ma wpływ na smak kawy, jest to odmiana defektu scorching, w zależności od liczby ziaren, które uległy problemowi, ma większy lub mniejszy impakt na smak kawy. 

Flat white - najtrudniejszy do zdefiniowania mleczny napój kawowy. Dlaczego? Ponieważ w każdej kawiarni przyrządza się go inaczej. Powinien być intensywniejszy, aniżeli cappuccino i caffe latte, ale słabszy od machiato, więc do przygotowania tej kawy zazwyczaj zostanie wykorzystane podwójne espresso, a mleko, jak sama nazwa wskazuje, powinno być płaskie, czyli spienione na konsystencję aksamitu, ale wciąż płynne, a nie ubite na piankę. Pojemność filiżanek w których zazwyczaj serwuje się popularnego flata waha się od 150 do 220 mililitrów.

Fluid bed - jedna z metod dostarczania energii do kawy podczas prażenia, technologia wykonania pieca do kawy.  Polega ona na dostarczaniu do komory z kawą już podgrzanego powietrza, które jest jedynym źródłem ciepła w piecu, to powietrze nagrzewa też bęben, w przeciwieństwie do pieca bębnowego, gdzie to palnik podgrzewa bęben i dopiero bęben na zasadzie kondukcji oddaje ciepło do ziaren kawy. Fluid bed w większości przekazuje energię na zasadzie konwekcji.

G

Geisha / Gesha - odmiana stosunkowo wysokiego krzewu kawy z rodziny Coffea Arabica o średniego rozmiaru nasionach. Posiada niesamowite zdolności do wydawania na świat niezwykle bogatych i złożonych w smaku ziaren kawy. Ale tylko ta oryginalna, panamska, Geishe z innych krajów nie są już tak bogate. Jest to odmiana natywnie porastająca wzgórza w Etiopii przeniesieniona to instytutu kawy w Tanzanii, a następnie wysłana do instytutu w Ameryce Środkowej, gdzie została zarejestrowana jako odmiana T2722 i ta odmiana wygrywa w Panamie właściwie wszystkie konkursy, uzyskując rekordowe ceny za kilogram, stając się naprawdę najdroższą kawą na świecie. Jest doceniana za niezwykłą delikatność i występowanie nut smakowych i aromatycznych jaśminu i brzoskwiń.

Guardiola - mechaniczna suszarka do kawy. Zazwyczaj w postaci podłużnego walca, stanowiącego bęben do którego wkłada się nasiona bądź całe owoce kawy. Guardiole istnieją w przemyśle kawowym od dawna, pierwsze wersje były opalane drewnem, najbardziej rozpowszechnione są w Gwatemali i Brazylii.

H

Hario - japoński producent szkła istniejący od 1921 roku, na początku produkujący wyłącznie produkty ze szkła odpornego na wysoką temperaturę, obecnie producent najbardziej znanych zaparzaczy do kawy i herbaty na świecie, posiadający siedziby i zakłady produkcyjne i współpracujące w ponad 8 krajach na całym globie.

Hario V60 - zaparzacz do kawy produkcji japońskiej firmy Hario, jest to dripper, czyli stożkowaty lejek pozwalający kawie parzyć się w sposób grawitacyjny, inne określenie na parzenie kawy tego typu to z Angielskiego pour over. Nazwa drippera wzięła się od jego kształtu, stożek ma równo 60°. Immersja - jest to sposób parzenia kawy, gdzie kawa jest zamaczana w wodzie.

Home Barista - Osoba parząca kawę na własne potrzeby, traktująca to jako hobby, home bariści są często określani mianem geek kawowy ponieważ nierzadko gromadzą wiele akcesoriów i urządzeń do zaparzania kawy, nierzadko bardzo profesjonalnych i kosztownych.

House blend - główny produkt kawiarni, z którego przygotowuje się wszystkie kawy, taka kawa uzyskała miano kawy domu, tak jak w świecie winiarskim. Jeżeli kawiarnia posiada więcej młynków, z house blendu przygotowuje się zazwyczaj kawy mleczne, a z tzw. drugiego młynka głównie espresso.

House - główna kawa w lokalu do przygotowania kaw, jeżeli lokal posiada więcej młynków, to z tej kawy przygotowywane są wszystkie kawy mleczne.

I

Iced latte -

Irish coffee -

J

Joper - Portugalski producent pieców do kawy, są to klasyczne piece bębnowe.

K

Kalita - firma założona w 1958 w Tokyo, obecnie posiadająca siedzibę w Yokohamie i specjalizująca się w osprzęcie kawowym polegającym na perkolacji. Wszystkie produkty Kality służą do parzenia kawy w stylu przelewowym.

Kalita Wave - Najbardziej znany zaparzacz do kawy firmy Kalita występujący w dwóch rozmiarach 155 (mały) i 185 (większy). Zaparzacz opiera się o zasadę przelewania wody przed kawę, czyli typowy drip.

Kapsułka - kawa w kapsułkach to dedykowane wkłady kawowe z kawą w środku, które oprócz zawierania kawy, posiadają także istotne funkcje dla parzenia tej kawy, ponieważ to one tworzą środowisko w którym kawa jest parzona, przekłute działają na podobnej zasadzie jak prysznic sitko i wylewka kawy w ekspresie gastronomicznym. Najmniejsze kapsułki, systemu Nespresso zawierają około 7g kawy, czyli tyle, ile włoska norma sugeruje dla pojedynczego espresso. Są też kapsułki zawierające więcej kawy, jak DolceGusto, czy Tchibo.

Kawiarka - moka pot, urządzenie do parzenia stosunkowo niewielkich ilości kawy z wykorzystaniem ciśnienia około 1-1,5 bara, kawa z kawiarki często jest mylona z espresso. Jednak jest to inny napar, bardziej rozwodniony, choć nadal bardzo intensywny i aromatyczny. Kawiarka składa się z sześciu głównych części, zbiornika na wodę, zaworka bezpieczeństwa, sitka będącego pojemnikiem na kawę, zbiornika na kawę zaparzoną i uszczelki doszczelniającej pojemnik z wodą i pojemnik na kawę zaparzoną.

Kopi Luwak - uważana za najdroższą i najlepszą kawę świata, w obu przypadkach nie jest to prawda. Kawa jest otrzymana z odchodów małych ssaków z rodziny wiwerowatych - cywet i łaskunów. Obecnie w większości otrzymywana poprzez chów klatkowy tych ssaków. Zwierzęta na wolności zjadały jedynie idealnie dojrzałe owoce kawy stąd przeprowadzały selekcję ziaren i ziarna w odchodach mogły faktycznie smakować lepiej, aniżeli losowe ziarna. Dodatkowo w żołądkach ssaków znajduje się szereg substancji organicznych, jak kwas żołądkowy czy enzymy trzustkowe, które nadtrawiają ziarna, co ma wpływ na finalny smak kawy w filiżance.

L

Loring - Amerykański producent pieców do prażenia kawy o innowacyjnej i nietypowej konstrukcji. Palnik w piecu jest wyniesiony do cyklonu, dzięki czemu dopala spaliny z komory spalania. Piec wykorzystuje recyrkulację gorącego powietrza, dzięki czemu jest dużo bardziej oszczędny od tradycyjnych pieców. Zaś kawa jest ogrzewana w większym stopniu konwekcyjnie, niż w piecach bębnowych.

Lungo - przedłużone espresso, wykorzystano tę samą ilość kawy, ale większą dozę wody. Gorąca woda w większej ilości i przez dłuższy czas penetruje ciastko kawowe, w wyniku tego napar jest bardziej wodnisty i posiada smak charakterystyczny dla przeparzenia. Jest go też nominalnie więcej. Jest możliwe uzyskanie lungo bez nut przeparzenia, ale wymaga to grubszego mielenia i często osobnego młynka, a jest to niezwykle rzadko wybierana z menu pozycja.

M

Macchiato - patrz Espresso Macchato

N

Nadekstrakcja - przeparzenie kawy, niepoprawne wykonanie napoju kawowego skutkujące zbyt wysoką ilością rozpuszczonych cząsteczek w wodzie, może być wywołane zbyt drobno zmieloną kawą, zbyt wysoką temperaturą wody, zbyt małym ciśnieniem, zbyt długim kontaktem kawy z wodą. W smaku może być zbyt gorzkie, wodniste i pozbawione balansu.

Nitro Coffee - najczęściej jest to przygotowane wcześniej Cold Brew, które w momencie podawania jest wzbogacane o azot, dzięki czemu uzyskuje się charakterystyczną, bardzo delikatną i gęstą piankę. Charakterystyczną dla irlandzkiego ciemnego piwa.

Norma espresso INEI - Popularnie określane jako prawdziwe włoskie espresso, aby napój zaparzony tą metodą smakował, powinna być wykorzystana kawa ciemno palona. Włoski Narodowy Instytut Espresso (Istituto Nazionale Espresso Italiano) wskazuje następujące parametry jako akceptowane dla czegoś, co ludzie określają mianem: prawdziwe włoskie espresso: 7 lub 14 gramów kawy dla pojedynczego i podwójnego espresso, ciśnienie wody od 8 do 10 barów, temperatura wody pomiędzy 86 i 90°C, a czas parzenia to 25 sekund ±2,5 sekundy. Uzysk, czyli objętość naparu w filiżance to 25ml ±2,5 mililitra dla pojedynczego espresso i 50ml ±5 mililitrów dla podwójnego espresso. 

Norma espresso WBC - Popularnie zwane specialty espresso, dedykowana do jasno palonych kaw wysokiej jakości, której może być w sitku w kolbie maksymalnie 21 gramów. Zazwyczaj specialty espresso jest parzone jako doppio, czyli podwójne i rzadko parzy się pojedyncze espresso. Woda o temperaturze 90,5 - 96°C jest przeciskana przez ciastko kawowe z ciśnieniem od 8 do 10 barów, a rekomendowany czas parzenia waha się od 20 do 30 sekund. Zaś uzysk, to wybór baristy.

O

Origin - W branży kawowej tym mianem określa się miejsce, z którego pochodzi kawa. Originem może być Brazylia, ale obecnie też region lub też konkretna plantacja.

P

Palarnia kawy - miejsce, gdzie jest przetwarzana - prażona kawa surowa do postaci kawy prażonej/palonej. Wyposażona w piec obsługiwany przez roast-mastera.

Palenie kawy / Prażenie kawy - właściwym określeniem jest prażenie kawy, ponieważ w procesie nie jest wykorzystywany otwarty ogień, a jedynie ogrzewany bęben lub gorące powietrze. Kawę prażymy rozpoczynając od zasypania surowej (zielonej) kawy do zbiornika w piecu i wsypania kawy do komory prażalniczej (bęben), następnie następują reakcje, od podgrzania, przez nieenzymatyczne brązowienie (reakcja Maillarda), po crack (moment gdy kawa strzela niczym popcorn ponieważ para woda gromadzi się już w komórkach w takiej ilości, że powoduje wybuch aż po karmelizację cukrów.

Perkolacja - parzenie kawy poprzez przepuszczanie przez nią kawy, może być bez wymuszonego ciśnienia, jak w dripie, albo z wymuszonym dodatkowym ciśnieniem, jak w espresso, delter czy kawiarce. 

Piec do kawy - prażalnik do kawy, błędnie i popularnie zwany piecem, co sugeruje wykorzystywanie do procesu otwartego ognia. Istnieją prażalniki tradycyjne, bębnowe, ale także ogrzewające kawę gorącym powietrzem.

Podekstrakcja - niedoparzenie kawy, niepoprawne wykonanie napoju kawowego skutkujące zbyt niską ilością rozpuszczonych cząsteczek w wodzie, może być wywołane zbyt grubo zmieloną kawą, zbyt niską temperaturą wody, zbyt dużym ciśnieniem, za krótkim kontaktem kawy z wodą. W wyniku tego błędu otrzymamy kawę zbyt kwaśną, cierpką, pozbawioną balansu i zbyt gęstą.

Prismo - nakładka na aeropress zastępująca standardowe sitko, według autorów pomysłu prismo umożliwia parzenie napojów zbliżonych w smaku do espresso.

Profesjonalny Ekspres ciśnieniowy - Grupa urządzeń służących do parzenia espresso z wykorzystaniem gorącej wody i ciśnienia. Zmieloną kawę, ubija się (tampuje) i umieszcza się w sitku zablokowanym w kolbie. Kolbę z kawą umieszcza się w grupie ekspresu, w której od góry prysznic wylewa jak najrównomierniej wodę na ciastko kawowe. W wyniku tego procesu przez ciastko przepływa woda wypłukując substancje, które przez sitko trafiają do wylewki w kolbie i do filiżanek. Istnieje wiele rodzajów urządzeń. Dzielą się głównie ze względu na metodę podgrzewania wody oraz pary (do spieniania mleka), są to min. HX oraz multiboiler. Obecnie ekspresy zawierają w sobie komplet elektroniki, która umożliwia ważenie kawy, liczenie mililitrów przepływającej wody, aby proces parzenia kawy był jak najbardziej powtarzalny.

Ptasia kawa - tak jak w przypadku Kopi Luwak, jest to kawa odzwierzęca, ziarna przeszły przez układ trawienny ptaka Jacu (czyt. Żaku).

Q

Q Arabica Grader - zawodowy sensoryk, certyfikowany przez CQI jako przedstawiciel rozproszonego panelu sensorycznego. Posiada umiejętności i uprawnienia do oceny jakościowej ziarna surowego oraz wypalonego z rodziny Coffea Arabica. Aby zostać Q Arabica Graderem należy zdać szereg bardzo trudnych egzaminów.

Q Grader - w branży kawowej skrótowo o Q Arabica Grader.

Q Robusta Grader - Podobnie jak Q Arabica Grader, jednak zajmujący się Coffea Canephora (Robustą). Egzamin delikatnie różni się od testu na Q Arabica Gradera, ponieważ w Arabice liczy się słodycz, a w Robuście występują różne rodzaje goryczy, które trzeba umieć określać.

Quaker - uznawany przez wielu za defekt palenia kawy, ale tak naprawdę jest to defekt powstający już na krzaku. Tak że formalnie powinien to być defekt obróbki i według CQI wpływa na jakość ocenianego ziarna. Z jakiegoś powodu są to ziarna pozbawione w ogóle cukru, w wyniku czego nie zachodzą w piecu reakcje redukcji cukrów ani karmelizacja. Są one dużo jaśniejsze od pozostałych ziaren, dużo lżejsze i w smaku przypominają orzechy arachidowe.

Quenching - chłodzenie kawy z użyciem generowanej przez dysze mgiełki wody, skraca czas chłodzenia kawy.

 

R

Ratio - stosunek użytej do parzenia kawy, do ilości naparu, który powstał w wyniku parzenia. 

Refraktometr - urządzenie do pomiaru stopnia załamania światła przez badany roztwór, często skalibrowany do badanego płynu i z wbudowaną funkcją przeliczenia i prezentacji wyników jako TDS i EXT%. Można spotkać refraktometry określające ilość wody w miodzie, ilość cząstek w kawie, ilość cukru w winie czy ilość alkoholu w bimbrze.

Ristretto - skrócone espresso. Użyta jest ta sama doza kawy, co do klasycznego espresso, ale mniejsza ilość wody. Espresso parzy się krócej, w wyniku tego jest znacznie gęstsze, ale też posiada wszystkie oznaki niedoparzenia, jest zasadowe lub inaczej słone w smaku, jest kwaśniejsze od standardowego napoju z ekspresu.

Roast master - mistrz palenia kawy, rzemieślnik specjalizujący się w wyprażania ziaren kawy za pomocą pieca (prażalnika). Często w palarniach kawy, zajmujący się także kontrolą jakości, wyborem kawy surowej.

Roasty - jeden z defektów palenia ziaren kawy. Powstaje w wyniku, i ma wpływ na późniejszy smak kawy

S

SCA - Specialty Coffee Association, jest to organizacja typu non-profit, bazuje na płatnym członkostwie. Zrzesza rolników, eksporterów, importerów, palarnie, kawiarnie i baristów. Odpowiada za wiele wartościowych opracowań i badań, jak opracowanie wody o pożądanych parametrach do kawy.

Scorching - jeden z defektów palenia ziaren kawy. Najczęściej powstaje w wyniku nierównomiernego ogrzewania kawy, czyli zbyt dużej mocy palnika lub zbyt niskich obrotów bębna, w wyniku tego błędu część ziaren jest przypalona a część niedopalona i ma to duży wpływ na późniejszy smak kawy, kawa może być w smaku jednocześnie przepalona jak i surowa.

Single estate - kawa pochodząca z jednego regionu lub z jednej kooperatywy.

Single farm / er - kawa pochodząca z jednej plantacji i od jednego rolnika lub rodziny.

Single origin - mianem single origin określa się kawy pochodzące z jednego kraju. Ale określenie ewoluowało i powoli zastępuje kawy opisywane mianem single estate czy single farmer.

T

Tabaka - w gwarze gastronomicznej okres wzmożonego ruchu klienckiego, kiedy pracuje się właściwie bez przerwy.

Tipping - przypalone końcówki ziaren kawy świadczące od zbyt dużej energii przekazywanej kawie najczęściej w etapie podgrzewania kawy. Jest to jeden z defektów mających wpływ na smak kawy, ale nie jest to defekt dominujący filiżankę, może objawiać się lekkim posmakiem i flavorem zwęglenia.

Tiramisu - deser oparty o biszkopty nasączone mocną kawą, np. espresso lub moką z kawiarki. Z kremem bazującym na jajkach i mascarpone.

Toper - piece i maszyny do przetwórstwa kawy produkowane w Turcji.

Total Dissolved Solids, TDS - miara ilości rozpuszczonych substancji w wodzie. W przypadku czystej wody, na jej TDS składają się sole mineralne i taki TDS może być mierzony prostym miernikiem opartym o zasadę mierzenia oporności wody dla prądu (TDS przeliczany z OHM). W przypadku naparu kawowego, musi być wykorzystany refraktometr optyczny, czyli urządzenie, które mierzy stopień przepuszczalności światła.

U

Underdevelopment - defekt palenia kawy, niedopalenie, delikatny może być też stylem palenia w niektórych krajach. Obywatele Włoch mogą uznać typowy północny wypał kawy za niedopalenie, np. kawy Szwedzkie czy Norweskie.

Uzysk - ilość kawy uzyskana w wyniku jej parzenia, powinna być wyrażana w mililitrach, ale bardzo często, w szczególności w miejscach, gdzie do zachowania precyzji jest wykorzystywana waga, a nie miarka, uzysk jest podawany w gramach.

V

Volumetric -

W

Waga - dla osoby parzącej kawy niezwykle ważny element ekwipunku, dzięki wadze można określić ile kawy się wykorzystuje do parzenia oraz ile ma się uzysku, wagi dla baristów często posiadają też wbudowane stopery, aby określać też w ile czasu trwało parzenie. Waga poprawia powtarzalność oraz daje większą kontrolę nad zaparzaniem.

World Barista Championship, WBC - Najbardziej rozpoznawane zawody baristyczne na całym świecie. Uczestnicy przygotowują się do nich latami, a pierwsze starty w zawodach traktują jako naukę.

X

x

Y

x

Z

x

  

Hasła w przygotowaniu:

Domowy ekspres ciśnieniowy - Są to urządzenia do zaparzania kawy w domach i biurach, zbudowane

Ekspres kapsułkowy -

Ekspres na saszetki -

 

Odczyn pH -

Imersja / immersja - zanużanie

Caffè latte -

Iced latte

Espresso tonic

Irish coffee.

 

Drip -

 

Cyweta - 

Elephant coffee -

Odmiana kawy - varietal

Rodzina kawy

Bourbon -

Mundo Novo -

Eugenoides / Eugenioides

Liberica

Odwróconaa osmoza -

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium