Powered by Smartsupp

Słowniczek pojęć kawowych - słownik kawowy

Słowniczek kawowych pojęć

Opisujemy zwroty i pojęcia, które są często wykorzystywane w slangu branży kawowej, mogą pojawiać się w opisach kaw i często są kluczowe dla zrozumienia różnicy pomiędzy kawami, jak na przykład proces obróbki washed czy natural lub drip i espresso.
Chcemy się z Tobą dzielić tą wiedzą i chcemy, aby była jak najpełniejsza, dlatego nad słowniczkiem pracowali specjaliści i eksperci z branży kawowej z wieloletnim doświadczeniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ź

Ź...

Ż

Żarno

  

Hasła w przygotowaniu:

Domowy ekspres ciśnieniowy - Jest to urządzenie do zaparzania kawy w domach i biurach, zbudowane inaczej od profesjonalnych ekspresów, blok zaparzający jest zamknięty w środku urządzenia. 

Ekspres kapsułkowy -

Ekspres na saszetki -

 

Odczyn pH - jest to poziom kwasowości lub zasadowości roztworu ujęty na skali pH. Może być podawany odczyn naparu kawowego, wody a także środków czyszczących czy to ekspresy czy powierzchnie. Im niższe pH tym bardziej kwasowy roztwór. Skala pH zawarta jest od 0 do 14. Wartość pH 0 posiada między innymi 1 molowy kwas solny, pH 14 jednomolowy roztwór wodorotlenku sodu, chemicznie czysta woda ma odczyn obojętny i jest on równy pH 7. Zaś kawa zazwyczaj około pH 5, czyli jest delikatnie kwasowa. Wody mineralne i źródlane, które potrafią mieć pH z zakresu 6,8 do 7,2 uznawane są za wody o odczynie neutralnym. Odczyn w ich przypadku zależy od ilości jonów - anionów i kationów.

Imersja / immersja - parzenie kawy poprzez zanurzanie, występuje min. w AeroPress, FrenchPress, Rattleware Cupping brewer oraz w klasycznym cuppingu. Jest to jedna z najspokojniejszych metod parzenia, cząsteczki kawy są wzburzane jedynie podczas zalewania, ściągania crustu oraz podczas przelewania/nabierania kawy.

Caffè latte -

Iced latte

Espresso tonic

Irish coffee.

 

Drip -

Fly crop - drugi zbiór kawy występujący między innymi w Kenii, Tanzanii, Ugandzie, Demokratycznej Republice Konga i Indonezji. Zazwyczaj odbiega od głównego zbioru jakością ziaren (rozmiarem i gęstością) oraz wielkością plonów.

Cyweta - 

Elephant coffee -

Odmiana kawy - varietal

Rodzina kawy

Bourbon -

Mundo Novo -

Eugenoides / Eugenioides

Liberica

Odwrócona osmoza - 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl