Kenia Red Fizz – kawa do alternatyw
towar niedostępny
Opis
Orzeźwiająca porzeczkowa Kenia do alternatyw
Miliony ludzi na świecie uwielbia kawy z Kenii za ich owocowy charakter i co roku nie może się doczekać smaku świeżych zbiorów - czarnej porzeczki w swoich kubkach. Z naszych doświadczeń wynika, iż najbardziej porzeczkową odmianą Arabiki jest SL28, którą znajdziecie w paczce naszej kawy razem z odmianą SL34. Odmiany te zostały wyselekcjonowane z wielu próbek przez Scott Agricultural Laboratories w Kenii, SL28 pochodzi z 1935 roku i jest odmianą pochodzącą między innymi od odmiany Bourbon.
Dlaczego te ziarna kawy dedykowane są do alternatywnych metod parzenia?
Wierzymy, że wąska specjalizacja powoduje, iż możemy być w czymś najlepsi, wiemy, że tak samo jest z kawą, kawa wypalona jasno pod metody alternatywne, jak drip, kalita, aeropress czy do parzenia w ekspresie przelewowym zawsze lepiej odnajdzie się w tej metodzie, aniżeli uniwersalne palenie (tzw. omniroast) lub ciemniejsze pod espresso parzone w ekspresie kolbowym lub kawiarce . Dlatego nie palimy kaw w sposób uniwersalny, chcemy, aby kawy prezentowały nie tylko charakter regionu z którego pochodzą,ale też, aby łatwo parzyły się w metodzie, do której zostały stworzone oddając w filiżance pełnię smaku i zapachu.
Aromat i smak
Nasze kawy nie zawierają żadnych dodatków, ale dzięki zastosowaniu wyjątkowej jakości ziaren, w ich smaku i aromacie możesz wyczućczarną porzeczkę, grejpfrut i żurawinę.
Charakter kawy
Dzięki mytej obróbce, kawa Kenia Red Fizz jest czysta w smaku i intensywnie owocowa. Jej owocowy smak jest przełamany przyjemną, gładką słodyczą.
Zaparz tę kawę ulubioną metodą! Najlepiej dobrą wodą!
Drip Kalita Wave 185
Łatwy przepis na zaparzenie kawy w Kalicie odnajdziesz tutaj
Wiesz ile kaw zaparzysz z tej ilości kawy?
60g - 1 litr napoju
Tylko na spróbowanie!
250g - 4 litry naparu
Chcę dobrze przetestować!
500g - 8 litrów kawy
Wypiję sam!
1kg - 16,6 litra kawy
Podzielę się z przyjaciółmi
Palarnia kawy – palone kawy z najlepszego źródła!
Zielone, surowe ziarna kawy palimy codziennie, abyś mógł delektować się we własnym domu świeżą i aromatyczną kawą. Takiej świeżości i jakości nie znajdziesz na półce w sklepie. Kawa ziarnista prosto z palarni, posiadająca odpowiedni stopień palenia, dzięki wiedzy roastera i starannemu wyboru ziaren jest nie tylko dobra, ale także wiele nut smakowych! Palarnia to najlepsze źródło do zakupu świeżej kawy!
O naszych arabikach wiemy wszystko – skąd pochodzą, kto je uprawia, z jakich odmian botanicznych kawowca są ziarna. Dokładnie wyselekcjonowane kawy, ocenione przez Q Gradera – Przemysława Tarnawskiego znajdziesz w naszym sklepie oraz w najlepszych kawiarniach w całej Polsce.
Kawa Kenia Red Fizz – informacje
Fakty
- Origin: Nyeri, Kenya
- Farma: Kooperatywa Rutuma
- Stacja obróbki: Ruthagati
- Wysokość: 1700–1800 m n.p.m.
- Gatunek: Coffea Arabica
- Odmiana botaniczna: SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
- Metoda obróbki: Myta
- Rok zbiorów: najnowszy zbiór
- Jakość: specialty (88,25 punktów w cuppingu)
Kenia – Kraj uprawy kawy
Kawę w Kenii uprawia się w niewielkiej jej części na terenach zachodnich i centralnych. Najbardziej znanymi regionami są Nyeri, Kirinyaga i Kiambu, a odmiany botaniczne arabiki tutaj występujące to SL28, SL34, Ruiru 11, Batian i K7, zdarza się też Blue Mountain i czysty French Mission, w kraju rośnie też niszowo robusta.
Gospodarka państwa to przede wszystkim turystyka, później rolnictwo, a na końcu przemysł. Rocznie kraj odwiedza ponad 1,5 miliona turystów. W Kenii uprawia się głównie kawę, sizal, herbatę, proso i sorgo, tytoń, pszenicę, bataty, ziemniaki i trzcinę cukrową. Do 1920 roku w tym kraju nie było mowy, aby uprawy kawy mogli prowadzić inni ludzie, niż biali. W tym roku powstało stowarzyszenie Kikuju, które rozpoczęło walkę o zniesienie monopolu białych i likwidację pracy przymusowej.
Nyeri – region, w którym uprawiana jest kawa z Kenii.
Kawa z dystryktu Nyeri jest znana z intensywność smaku, dzięki powolnemu procesowi rozwoju ziaren. Kawowce uprawiane są w tym regionie na wyżynach między wschodnią podstawą pasma Aberdare a zachodnimi zboczami Mt Kenya. Rośliny czerpią masę odżywczych minerałów dzięki młodej glebie wulkanicznej i odpowiedniej ilości opadów deszczu. W takim środowisku, ziarna rozwijają swój klasyczny, zrównoważony, kenijski profil smakowy: świeża owocowość, rześkie cytrusy, jasna i zrównoważona kwasowość.
Region Nyeri, będący częścią bogatego sektora rolnego Kenii, uzyskał certyfikat UTZ (to program certyfikacji dla zrównoważonych upraw kawy, herbaty, kakao i orzechów laskowych. UTZ, co oznacza „dobro” w języku Majów z Gwatemali, stoi na czele zrównoważonego rolnictwa i zapewnia lepsze możliwości rolnikom, ich rodzinom i środowisku) w 2008 roku i od tego czasu nastąpiła ogromna poprawa jakości kawy. Najczęściej występują drobni rolnicy, a nie duże gospodarstwa, a większość hodowców należy do organizacji spółdzielczych, które posiadają młyny przetwórcze, do których członkowie mogą przynosić zebrane wiśnie.
Poznaj miejsce, w którym uprawiana jest ta kawa!
Większość rolników uprawia odmiany SL-28 i SL-34 na bogatej glebie wulkanicznej. Kooperatywa Rutuma prowadzi kilka mokrych młynów na południowych zboczach Kenii i wokół nich, w tym młyn Ruthagati. Stacja położona jest w hrabstwie Nyeri, która pochodzi od nazwy masywu wulkanicznego Kenya, w języku plemienia Maasai. Właśnie tam dostarczane są kawowe wiśnie, które obrabia się na mokro. Tuż po zebraniu, kawowe wiśnie są dostarczane do mokrego młyna. Tam zostają obrane ze skórki i miąższu oraz myte świeżą wodą ze strumieni Keremia. Kawa jest suszona na podwyższeniu w pełnym słońcu, obracana i stale sortowana podczas procesu suszenia pod kątem jakości.
Kawa Kenia na plantacjach w zgodzie z naturą
Od sadzonki, pojawienia się na kawowych krzewach kwiatów, aż do wiśni – ziemia, która rodzi najlepsze na świecie kawy segmentu speciality, musi być traktowana z należytym szacunkiem. Plantacje, które uprawiają kawy najwyższej jakości dbają o swoje środowisko naturalne poprzez zacienianie obszaru drzewami rolno-leśnymi oraz bioróżnorodność roślin, dzięki której nie trzeba stosować pestycydów. Tak uprawiane owoce kawowca z Kenii charakteryzują się doskonałym smakiem i posiadają czyste nuty smakowe.
Zbiór i obróbka kawy
Owoce o idealnym stopniu dojrzałości zostały zebrane ręcznie i dostarczone do stacji obróbki, gdzie zostały oddzielone drogocenne ziarna od owoców, które są przeznaczane na kompost. Pestki z resztką miąższu trafiły do zbiornika i zostały zalane wodą, aby sprowokować fermentację. Po około 45 godzinach kawa została spuszczona ze zbiornika do kanału, gdzie została umyta z użyciem specjalnych narzędzi przypominających motyki. Od teraz ziarna składają się już tylko z ziarna właściwego, błony (ang. silver skin) i grubszej skórki zwanej pergaminem (ang. Parchment).
Kawa w takim stanie przenoszona jest na podniesione stoły do suszenia. W zależności od nasłonecznienia i opadów, ziarna są suszone od 9 do 16 dni. Podczas suszenia są wielokrotnie mieszane i przerzucane, w tym czasie są też przebierane z defektów (np. połamane ziarna lub całe czarne).
Po osiągnięciu właściwej wilgotności dla parchmentu - około 12-12,5% kawa jest zbierana ze stołów i jeszcze raz bardzo dokładnie przebierana. Następnie jest pakowana do dużych worków i pozostawiona do stabilizacji wilgotności pomiędzy ziarnami i lekkiego dosuszenia. Gdy kawa ma 11,5-12% wilgotności, maszynowo usuwany jest parchment, a kawa jest pakowana do worków barierowych GrainPro, które chronią je przed utratą wilgoci i pozwalają oddychać oraz do worków z juty, które chronią worek GrainPro przed uszkodzeniem.
Dane techniczne
Zastosowanie | Kawa do alternatyw |