Kenia Red Fizz – kawa do alternatyw
Cena regularna:
Cena regularna:
Intensywnie porzeczkowa Kenia Red Fizz do alternatyw. W smaku Kenii Red Fizz znajdziesz czarną porzeczkę, grejpfrut i żurawinę. Jeśli lubisz soczyste, owocowe i orzeźwiające kawy do alternatyw lub ekspresów przelewowych – Kenia Red Fizz będzie Twoim faworytem!
Większość rolników uprawia odmiany SL-28 i SL-34 na bogatej glebie wulkanicznej. Kooperatywa Rutuma prowadzi kilka mokrych młynów na południowych zboczach Kenii i wokół nich, w tym młyn Ruthagati. Stacja położona jest w hrabstwie Nyeri, która pochodzi od nazwy masywu wulkanicznego Kenya, w języku plemienia Maasai. Właśnie tam dostarczane są kawowe wiśnie, które obrabia się na mokro. Tuż po zebraniu, kawowe wiśnie są dostarczane do mokrego młyna. Tam zostają obrane ze skórki i miąższu oraz myte świeżą wodą ze strumieni Keremia. Kawa jest suszona na podwyższeniu w pełnym słońcu, obracana i stale sortowana podczas procesu suszenia pod kątem jakości.
towar niedostępny
Najważniejsze informacje o kawie
- Wyczujesz: czarną porzeczkę, grejpfrut, żurawinę
- Terroir: Nyeri, Kenia
- Producent: Kooperatywa Rutuma
- Stacja obróbki: Ruthagati
- Wysokość: 1700–1800 m n.p.m.
- Skład: 100% kawa, brak dodatków
- Gatunek: Coffea Arabica
- Odmiana: SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
- Metoda obróbki: Myta (washed)
- Punkty od Q-Gradera: 89
- Data zbiorów: najnowszy zbiór

Orzeźwiająca porzeczkowa - Kenia Red Fizz do alternatyw
Miliony ludzi na świecie uwielbia kawy z Kenii za ich owocowy charakter i co roku nie może się doczekać smaku świeżych zbiorów - czarnej porzeczki w swoich kubkach. Z naszych doświadczeń wynika, iż najbardziej porzeczkową odmianą Arabiki jest SL28, którą znajdziecie w paczce naszej kawy razem z odmianą SL34. Odmiany te zostały wyselekcjonowane z wielu próbek przez Scott Agricultural Laboratories w Kenii, SL28 pochodzi z 1935 roku i jest odmianą pochodzącą między innymi od odmiany Bourbon.
Jak smakuje kawa Kenia Red Fizz?
Nasze kawy nie zawierają żadnych dodatków, ale dzięki zastosowaniu wyjątkowej jakości ziaren, w ich smaku i aromacie możesz wyczućczarną porzeczkę, grejpfrut i żurawinę.
Dzięki mytej obróbce, kawa Kenia Red Fizz jest czysta w smaku i intensywnie owocowa. Jej owocowy smak jest przełamany przyjemną, gładką słodyczą.
Kawa Indonezja Rainmaker do alternatyw - przyjrzyj się jej
Region uprawy kawowca w Kenii - Nyeri
Kawę w Kenii uprawia się w niewielkiej jej części na terenach zachodnich i centralnych. Najbardziej znanymi regionami są Nyeri, Kirinyaga i Kiambu, a odmiany botaniczne arabiki tutaj występujące to SL28, SL34, Ruiru 11, Batian i K7, zdarza się też Blue Mountain i czysty French Mission, w kraju rośnie też niszowo robusta.
Gospodarka państwa to przede wszystkim turystyka, później rolnictwo, a na końcu przemysł. Rocznie kraj odwiedza ponad 1,5 miliona turystów. W Kenii uprawia się głównie kawę, sizal, herbatę, proso i sorgo, tytoń, pszenicę, bataty, ziemniaki i trzcinę cukrową. Do 1920 roku w tym kraju nie było mowy, aby uprawy kawy mogli prowadzić inni ludzie, niż biali. W tym roku powstało stowarzyszenie Kikuju, które rozpoczęło walkę o zniesienie monopolu białych i likwidację pracy przymusowej.

Kawa z dystryktu Nyeri jest znana z intensywność smaku, dzięki powolnemu procesowi rozwoju ziaren. Kawowce uprawiane są w tym regionie na wyżynach między wschodnią podstawą pasma Aberdare a zachodnimi zboczami Mt Kenya. Rośliny czerpią masę odżywczych minerałów dzięki młodej glebie wulkanicznej i odpowiedniej ilości opadów deszczu. W takim środowisku, ziarna rozwijają swój klasyczny, zrównoważony, kenijski profil smakowy: świeża owocowość, rześkie cytrusy, jasna i zrównoważona kwasowość.
Region Nyeri, będący częścią bogatego sektora rolnego Kenii, uzyskał certyfikat UTZ (to program certyfikacji dla zrównoważonych upraw kawy, herbaty, kakao i orzechów laskowych. UTZ, co oznacza „dobro” w języku Majów z Gwatemali, stoi na czele zrównoważonego rolnictwa i zapewnia lepsze możliwości rolnikom, ich rodzinom i środowisku) w 2008 roku i od tego czasu nastąpiła ogromna poprawa jakości kawy. Najczęściej występują drobni rolnicy, a nie duże gospodarstwa, a większość hodowców należy do organizacji spółdzielczych, które posiadają młyny przetwórcze, do których członkowie mogą przynosić zebrane wiśnie.

Poznaj kooperatywę Rutuma
Większość rolników uprawia odmiany SL-28 i SL-34 na bogatej glebie wulkanicznej. Kooperatywa Rutuma prowadzi kilka mokrych młynów na południowych zboczach Kenii i wokół nich, w tym młyn Ruthagati. Stacja położona jest w hrabstwie Nyeri, która pochodzi od nazwy masywu wulkanicznego Kenya, w języku plemienia Maasai. Właśnie tam dostarczane są kawowe wiśnie, które obrabia się na mokro. Tuż po zebraniu, kawowe wiśnie są dostarczane do mokrego młyna. Tam zostają obrane ze skórki i miąższu oraz myte świeżą wodą ze strumieni Keremia. Kawa jest suszona na podwyższeniu w pełnym słońcu, obracana i stale sortowana podczas procesu suszenia pod kątem jakości.

Kawa Kenia na plantacjach w zgodzie z naturą
Od sadzonki, pojawienia się na kawowych krzewach kwiatów, aż do wiśni – ziemia, która rodzi najlepsze na świecie kawy segmentu speciality, musi być traktowana z należytym szacunkiem. Plantacje, które uprawiają kawy najwyższej jakości dbają o swoje środowisko naturalne poprzez zacienianie obszaru drzewami rolno-leśnymi oraz bioróżnorodność roślin, dzięki której nie trzeba stosować pestycydów. Tak uprawiane owoce kawowca z Kenii charakteryzują się doskonałym smakiem i posiadają czyste nuty smakowe.

Zbiór i obróbka kawy
Owoce o idealnym stopniu dojrzałości zostały zebrane ręcznie i dostarczone do stacji obróbki, gdzie zostały oddzielone drogocenne ziarna od owoców, które są przeznaczane na kompost. Pestki z resztką miąższu trafiły do zbiornika i zostały zalane wodą, aby sprowokować fermentację. Po około 45 godzinach kawa została spuszczona ze zbiornika do kanału, gdzie została umyta z użyciem specjalnych narzędzi przypominających motyki. Od teraz ziarna składają się już tylko z ziarna właściwego, błony (ang. silver skin) i grubszej skórki zwanej pergaminem (ang. Parchment).
Kawa w takim stanie przenoszona jest na podniesione stoły do suszenia. W zależności od nasłonecznienia i opadów, ziarna są suszone od 9 do 16 dni. Podczas suszenia są wielokrotnie mieszane i przerzucane, w tym czasie są też przebierane z defektów (np. połamane ziarna lub całe czarne).
Po osiągnięciu właściwej wilgotności dla parchmentu - około 12-12,5% kawa jest zbierana ze stołów i jeszcze raz bardzo dokładnie przebierana. Następnie jest pakowana do dużych worków i pozostawiona do stabilizacji wilgotności pomiędzy ziarnami i lekkiego dosuszenia. Gdy kawa ma 11,5-12% wilgotności, maszynowo usuwany jest parchment, a kawa jest pakowana do worków barierowych GrainPro, które chronią je przed utratą wilgoci i pozwalają oddychać oraz do worków z juty, które chronią worek GrainPro przed uszkodzeniem.

Kenia Red Fizz - jak ją zaparzyć?
Kawa Kenia Red Fizz została wypalona jasno z myślą o parzeniu w alternatywach i ekspresie przelewowym.
Przeczytaj nasze artykuły i spróbuj przepisów na parzenie kawy w różnych metodach alternatywnych: drip, Kalita, Aeropress, ekspres przelewowy i cold brew.
Zaparz kawę w dripie Hario V60
Drip to jedna z alternatyw, w której warto parzyć każdą kawę. Drip Hario V60 jest metodą, w której kawy wiernie oddają swój charakter. Oprócz cuppingu, to dość dobra metoda, aby przetestować ziarna i poznać ich prawdziwy smak.
Przeczytaj artykuł o Dripie V60 i dowiedz się jak profesjonalnie zaparzyć w nim kawę.

Jak zaparzyć kawę Kenia Red Fizz w zaparzaczu Kalita?
Lubisz intensywność smaku? Kawa parzona w tej metodzie będzie intensywniejsza niż z dripa i pozostałych metod. Możemy się licytować: drip czy Kalita. Jedno jest pewne, w żadnej metodzie alternatywnej nie dostaniesz kawy o mocnym smaku, jak z Kality.
Przeczytaj artykuł o tym jak zaparzyć kawę w dripperze Kalita..

Kawa na zimno – cold brew
Kawa jasno palona jest doskonała do cold brew, szczególnie jeśli ma owocowy smak. Cold brew to napój, który wypijesz w wielu kawiarniach z kawą specialty, a co więcej, możesz go przygotować w swoim domu.
Wystarczy zalać zmielone ziarna kawy zimną wodą i macerować w lodówce przez kilka godzin. Z naszego przepisu o cold brew, dowiesz się dokładnie jak zrobić ten napój.

Intrygujący Aeropress
Istnieje wiele mistrzowskich przepisów na tę metodę. AeroPress daje wiele możliwości parzenia, dlatego przygotowaliśmy artykuł, który ujawnia, jak parzyć kawę w AeroPressie.

Szybka kawa z ekspresu przelewowego
Kawy parzone w ekspresie przelewowym mają podobny smak do kaw z dripperów. Jeśli lubisz kawę, która parzy się sama i dzieje się to szybko - pokochasz ekspresy przelewowe.
Na naszym blogu znajdziesz artykuł o parzeniu kawy w przelewie. To świetna możliwość żeby poznać przepisy i porady dotyczące przelewów. Nie zawahaj się go użyć.

Szczegóły
Bezpieczeństwo
Koszty dostawy
Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności


51,00 zł
41,46 zł

48,00 zł
39,02 zł

43,00 zł
34,96 zł

64,00 zł
52,03 zł

62,00 zł
50,41 zł

58,00 zł
47,15 zł

90,00 zł
73,17 zł

64,00 zł
52,03 zł

64,00 zł
52,03 zł

54,00 zł
43,90 zł

5,09 zł
4,14 zł

64,00 zł
52,03 zł