Kawa Indonezja Rainmaker – kawa do alternatyw
towar niedostępny
Opis
Czym wyróżniają się kawy z Indonezji?
Odkryj wyrazisty smak Indonezji Rainmaker do alternatyw i sprawdź jak smakuje kawa z Azji, która nie jest popularnym kontynentem kawowym w Europie. Rozkoszuj się kawą z Indonezji o mocnym smaku rabarbaru, czerwonych owoców i szlachetnym smakiem tytoniu.
Zaparz kawę w dripie, Kalicie, Aeropressie, Chemeksie, ekspresie przelewowym - specjalnie z myślą o alternatywach wypaliliśmy Indonezję jasno, tak aby cieszyła swoim owocowymi nutami.
Kawa Indonezja Rainmaker zaprosi Cię w podróż po wyspie Sumatra, jeden z 17 tysięcy indonezyjskich wysp. Co roku pojawiają się u nas ziarna z kooperatywy Koerintji Barokah Bersama. Sprawdź jak smakuje najświeższy zbiór!
Jeśli indonezyjskie kawy są Ci jeszcze obce - nie czekaj, poznaj Indonezję Rainmaker do alternatyw!
Dlaczego ta kawa palona jest tylko do alternatyw?
Czy palenie kaw “do wszystkiego” jest ok? Można, tylko po co? Była taka stara reklama wybielacza, która doskonale podsumowuje wielozadaniowość i uniwersalność produktów:
– jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.
Parząc kawy w ekspresie, który jest metodą ciśnieniową, zmielona kawa ma kontakt z wodą dosłownie od 25 do 35 sekund. Jeśli używamy np. dripa, AeroPressu lub Chemeksa albo ekspresu przelewowego kawa w takich metodach parzy się od 2,5 do 12 minut.
Właśnie dlatego nasza Indonezja Rainmaker jest palona osobno do alternatyw ale też osobno do espresso. Każda metoda wymaga innego profilu palenia, a odpowiednio wypalona kawa ujawni swój wyjątkowy charakter w Twojej filiżance. My go tylko podkreślamy, a Ty odkrywasz.
Jeśli używasz ekspresu automatycznego, kolbowego lub kawiarki - śmiało, sprawdź naszą kawę Indonezja Rainmaker do ekspresów. Z kolei jeśli wolisz kawy z Indonezji do alternatyw, zostań przy tej kawie.
Indonezyjskie kawy i ich czar
Indonezja Rainmaker to kawa, która co roku do nas wraca. Nowy zbiór z kooperatywy Koerintji Barokah Bersama mamy już po raz trzeci. Co roku dostajemy pytania "kiedy Rainmaker wróci?!", nasi kawosze zapisują się w powiadomieniach o powrocie produktu i czekają niecierpliwie.
Indonezja Rainmaker to nasz fenomen, a zbiory z zaprzyjaźnionej kooperatywy z roku na rok są coraz lepsze. Kochamy ją my, kochają ją nasi kawosze, dlatego jesteśmy pewni, że to będzie Twoja nowa, ulubiona kawa.
Aromat i smak
W Indonezji uprawa kawy to czułość i wiedza od przełomu XVII wieku. Przekazujemy w Twoje ręce ziarna pochodzące z uprawy kawy z dbałością o środowisko naturalne. Dzięki jakości i pochodzeniu możesz wyczuć w kawie Indonezja Rainmaker smak rabarbaru, dojrzałych czerwonych owoców i tytoniu. W kawie Indonezja Rainmaker wyczuliśmy również nuty dębowej beczki, maliny i czerwonych winogron.
Charakter kawy
Kawa Indonezja Rainmaker ma owocowy i słodki charakter. Dzięki obróbce naturalnej, ta kawa zaskoczy Cię orzeźwiającymi nutami rabarbaru i charakterystycznym dla tej obróbki smakiem dojrzałych, czerwonych owoców. Kawa posiada przyjemną kwasowość czerwonego wina, dlatego jeśli lubisz ten wyjątkowy smak, polecamy Ci ją z całego serducha.
Jak parzyć kawę Indonezję Rainmaker
Kawa Indonezja Rainmaker ma stopień palenia do alternatyw. Oznacza to, że wypaliliśmy ziarna jasno, aby miały przyjemny smak po długim kontakcie z wodą w trakcie parzenia.
Przeczytaj nasze artykuły i spróbuj przepisów na parzenie kawy w różnych metodach alternatywnych: drip, Kalita, Chemeks, Aeropress i ekspres przelewowy.
Zacznij od wody
Nie każdy się nad tym zastanawiał, ale to prawda. Jeżeli nie gryziemy na sucho ziaren kawy, a zwyczajnie ją parzymy wodą. Dlatego też kawa w Twojej filiżance składa się głównie z wody.
Jakiej wody do kawy najlepiej użyć? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź jaka woda będzie najlepsza do zaparzenia kawy.
Zaparz kawę w dripie Hario V60
Szczególnie w tej metodzie polecamy parzyć kawę z Indonezji. Drip Hario V60 to metoda, w której kawy wiernie oddają swój charakter. Oprócz cuppingu, to dość dobra metoda, aby przetestować kawę i poznać jej smak.
Przepis na kawy z Hario V60
Drip Hario V60 to najpopularniejsza metoda wśród alternatyw. Chętnie parzą ją nasi kawosze w domach ale też sięgają po dripa bariści w kawiarniach. Przeczytaj artykuł o Dripie V60 i dowiedz się jak profesjonalnie zaparzyć w nim kawę.
Dripper Kalita
Lubisz intensywność smaku? Nasza kawa Indonezja Rainmaker parzona w tej metodzie będzie intensywniejsza parzona w dripie i pozostałych metodach. Pojawi się w niej też więcej słodyczy, dzięki specyfice filtrów do Kality i samego zaparzacza.
Jak parzyć kawę w Kalicie?
Możemy się licytować: drip czy Kalita. Jedno jest pewne, w żadnej metodzie alternatywnej nie dostaniesz kawy o mocnym smaku, jak z Kality. To ulubiona metoda całej naszej palarnianej załogi, dlatego przeczytaj artykuł o tym jak zaparzyć kawę w dripperze Kalita.
Kultowy Chemex
Jeśli nie przepadasz za wysoką intensywnością smaków i wolisz łagodny smak, kawa Indonezja Rainmaker w Chemeksie będzie dla Ciebie idealna. Chemex sprawia, że kawowy napar staje się delikatnym i podbija jego słodycz. Kawa z Indonezji Rainmaker ma owocowy smak, dlatego warto sprawdzić jak będzie Ci smakować zaparzona w tej metodzie.
Mimo kultowego designu i gwiazdorskiej popularności, Chemeksowi często się umniejsza w świecie kawy. Dlaczego? Wynika to ze smaku naparu, bo przez grube filtry kawa, która wychodzi z tej metody jest przeważnie dość płaska. Chemeks bardzo łatwo zaparzyć źle, dlatego przygotowaliśmy przepis, który wyciągnie jeszcze więcej z tej metody.
Przepis na parzenie kawy w Chemeksie
Chemex to legendarny zaparzacz do kawy. Znajduje się jako eksponat muzealny w Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Moma w Nowym Jorku, możesz spotkać go w filmach, designerskich wnętrzach ale też w domu Twoich przyjaciół i w kawiarniach. Może Ty też go masz? Odwiedź nasz artkuł i dowiedz się jak parzyć kawę w Chemeksie.
Intrygujący Aeropress
AeroPress jest metodą, która podbija w kawie owocowe smaki. Jeśli lubisz owoce w kawie, sięgnij po kawę Indonezja Rainmaker z AeroPressa!
Tu znajdziesz przepis na AeroPress
AeroPress jest metodą, która podbija w kawie owocowe smaki. Jeśli lubisz owoce, sięgnij po Indonezję Rainmaker w tej metodzie!
Istnieje wiele mistrzowskich przepisów na tę metodę. AeroPress daje wiele możliwości parzenia, dlatego przygotowaliśmy artykuł, który ujawnia, jak parzyć kawę w AeroPressie.
Szybka kawa z Indonezji w ekspresie przelewowym
Kawy parzone w ekspresie przelewowym mają podobny smak do kaw z dripperów. Jeśli lubisz kawę, która parzy się sama i dzieje się to szybko - pokochasz ekspresy przelewowe. Kawa Indonezja Rainmaker doskonale dogada się z Twoim przelewem, który wiernie odda jej charakter.
Jak parzyć kawę w ekspresie przelewowym?
Na naszym blogu znajdziesz artykuł o parzeniu kawy w ekspresie przelewowym. To świetna możliwość żeby poznać przepisy i porady dotyczące przelewów. Nie zawahaj się go użyć.
Dlaczego palarnia Roastains to najlepsze źródło kawy?
Jesteśmy małą, lokalną palarnią kawy. Ziarna, które wybieramy, uprawiane są przez rolników, którzy mają nieduże plantacje, a ich roczne zbiory często są mniejsze niż tygodniowe zapotrzebowanie sklepu wielkopowierzchniowego. Właśnie dlatego, naszych kaw nie spotkasz w markecie. Uwielbiamy jakość i unikalność. Kawę wypalamy codziennie i wiemy o naszych ziarnach absolutnie wszystko.
Dzięki temu możesz kupić paczki wypełnione świeżą kawą, która pochodzi ze sprawdzonego źródła. Co więcej, poniżej dowiesz się wszystkiego o kraju, regionie, plantacji i obróbce kawy, która już za trzy dni może być w Twoim domu!
Kawa Indonezja Rainmaker do alternatyw- przyjrzyj się jej
Indonezja Rainmaker do alternatyw
- Origin: Kerinci Regency, Sumatra, Indonezja
- Kooperatywa: Koerintji Barokah Bersama Cooperative
- Wysokość: 1200 - 1700 m n.p.m.
- Gatunek: Coffea Arabica
- Odmiana botaniczna: Andung Sari, S. 795, P-88, Sigararutang, Gayo 2, Ateng Super
- Metoda obróbki: sucha (natural)
- Rok zbiorów: najnowszy zbiór
- Jakość: outstanding (wybitna - 86,75 punktów w cuppingu)
Regiony uprawy kawowca w Indonezji - Sumatra
Przecięta przez równik, najbardziej wysunięta na zachód wśród siedemnastu tysięcy Indonezyjskich wysp. Oto Sumatra. Zbierająca najobfitsze deszcze w skali roku, posiadająca najwyższy, czynny wulkan w kraju - Kerinci o wysokości 3800 metrów, który dominuje wśród scenerii wyspy. Z jego szczytu rozciąga się widok na pokryte lasem doliny i mozaikę skonstruowaną z zielonych pól uprawnych. Tamtejsi rolnicy czerpią korzyści z upraw na dużych wysokościach i urodzajnych glebach wulkanicznych, na których rosną krzewy arabiki zyskujące renomę w świecie kaw segmentu specialty, dzięki najwyższej jakości.
Ta szczególna kawa pochodzi z zachodniej Sumatry, z regionu wokół Parku Narodowego Kerinci Seblat, który jest domem bujnego, tropikalnego lasu deszczowego i tygrysów sumatrzańskich. Uprawiana jest przez 320 członków kooperatywy Koerintji Barokah Bersama, którzy mieszkają i prowadzą swoje gospodarstwa na płaskowyżu u podnóża góry Kerinci.
Poznaj kooperatywę Koerintji Barokah Bersama
Spółdzielnią zarządza Triyono, który jest młodą i niezwykle inspirującą postacią w swojej społeczności. Jeszcze 2012 roku utrzymywał się ze sprzedaży warzyw i kurczaków, zaczął interesować się kawą oraz jej uprawą dzięki lokalnemu projektowi, który wspiera i edukuje plantatorów. Triyono uczył się o przetwarzaniu ziaren, zrównoważonej dla środowiska naturalnego uprawie kawy, marketingu oraz o potencjale arabiki w regionie Sumatry. Niebawem, dzięki ambicjom młodego plantatora, na jego podwórku zaczął powstawać zakład przetwórstwa wiśni kawowca. Obecnie, Triyono nadzoruje pracę na stacjach swojej kooperatywy i wykonuje cuppingi aby stale kontrolować jakość produkowanych ziaren.
Od 2017 roku kooperatywa Koerintji Barokah Bersama uprawia oraz obrabia kawę we własnym młynie. Triyono, edukuje plantatorów dzięki w pełni wyposażonej palarnii, która z jest ogromną rzadkością, a wręcz luksusem na plantacjach kawy. Rolnicy na Sumatrze podejmują coraz więcej inicjatyw organizowania się w spółdzielnie. W przeszłości plantatorzy nie mieli wpływu na cenę za swoje wiśnie lub ziarna w pergaminie. W kooperatywach mogą dzielić się zasobami, organizować szkolenia i negocjować lepsze ceny.
Jak działa kooperatywa Koerintji Barokah Bersama?
Kawa jest zbierana ręcznie przez plantatorów i osoby dorosłe z ich rodzin. Po zbiorach, wiśnie zostają dostarczone do punktu skupu i małych stacji obróbki nazywanych UPH, gdzie są przetwarzane przed przekazaniem do centralnego młyna. Takich punktów jest dziewięć, wszystkie nadzoruje zarządca spółdzielni - Triyono.
Rolnik otrzymuje 9.500 rupii indonezyjskich (około 2,6 zł) za kilogram wiśni. Przykładowo, butelka wody mineralnej kosztuje 3.000 rupii a obiad w restauracji lub bochenek chleba 10.000-12.000 rupii. Pewnie zastanawiasz się ile kilogramów kawy może zebrać rolnik w Indonezji z jednego hektara? Sprawdziliśmy! Przy niskiej wydajności jest to 800 kg/hektar. Rolnicy otrzymują również wsparcie techniczne i sadzonki drzew, które zacieniają farmę.
Aby dołączyć do spółdzielni, jako producent (UPH), należy zapłacić jednorazową składkę członkowską w wysokości około 400 dolarów (5 milionów rupii). Każda stacja oraz skup UPH znajduje się na innym obszarze i otrzymuje wiśnie od różnych grup rolników. Członkowie spółdzielni mają stałego nabywcę swoich wiśni, a zysk spółdzielni pod koniec roku jest inwestowany w infrastrukturę w celu podniesienia jakości, albo dzielony z producentami.
Oprócz uprawy kawowców, wielu drobnych rolników z kooperatywy pracuje po zakończeniu zbiorów kawy jako najemni na pobliskich plantacjach herbaty, która również jest ogromnym plonem w okolicy.
Obróbka kawy Indonesia Rainmaker
Produkcja arabiki na Sumatrze jest głównie związana z procesem wet hulled, o którym napisaliśmy więcej w artykule o Indonezji. Ta konkretna mikro-partia jest naturalem. Po po ręcznym sortowaniu owoce kawy są dokładnie suszone na słońcu, co daje bardzo słodki smak z owocowymi i winnymi nutami. Ten dość rzadko spotykany na wyspach Indonezji proces daje dużo czystsze w smaku kawy niż te z obróbki wet hulled.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej niezwykłym kraju tysiąca wysp i poznać obróbkę wet hulled, koniecznie odwiedź nasz artykuł, który napisaliśmy o kawie i jej historii w Indonezji
Kopi luwak - czy to najlepsza kawa z Indonezji jaką możesz wypić?
Obróbka owoców i po części nasion zachodzi w przewodzie pokarmowym łaskuna palmowego - ssaka z rodziny łaszowatych, który lokalnie w Indonezji nazywany jest właśnie luwak. Trawienie i fermentacja owoców zaczyna się w momencie gdy zwierzę zjada owoce kawowca i odgryza miąższ, a kończy, gdy wydalone ziarna wraz z odchodami zwierzęcia wyschną i zostaną poddane oczyszczeniu. Potentatem w pozyskiwaniu kopi luwak jest Indonezja.
Kiedyś łaskuny żyły dziko i wybierały najlepsze owoce, co faktycznie mogło mieć wpływ na lepszy smak kawy, to stworzyło mit genialnej kawy. A mit o kopi luwak wygenerował na niego tak dużą modę, iż zbieracze, a raczej dzikie łaskuny nie wyrabiały się z ,,produkcją''.
Przeczytaj nasz artykuł na blogu, o tym dlaczego Kopi Luwak wcale nie jest pyszną kawą.
Dane techniczne
Zastosowanie | Kawa do alternatyw |