Powered by Smartsupp
Blog kategorie

Poznaj i dowiedz się jak parzyć kawę z ekspresu przelewowego

0
Poznaj ekspres przelewowy i dowiedz się jak parzyć kawę z ekspresu przelewowego

 

Ten artykuł mógłby się rozpocząć od opowieści o tym, jak mój ojciec robił kawę w ekspresie przelewowym do swojego ulubionego kubka i siadał w wygodnym fotelu z gazetą. Tak nie było, więc nie będę ściemniać. Zazwyczaj to ja robiłam kawę rodzicom, wyglądało to mniej więcej tak...

 

Mamo, proszę, czy mogę dla Ciebie zaparzyć kawę w ekspresie?

Po ‘łaskawym’ otrzymaniu zgody biegłam, jak zaczarowana do kuchni, wybierałam odpowiednią filiżankę, uzupełniałam zbiornik na mleko i wciskałam guzik. Magia z ekspresu automatycznego działa się sama, a moi rodzice długo jeszcze żyli w przekonaniu, że mają idealne dziecko. Ale dzisiaj nie o tym, bo o ekspresie przelewowym! Chciałabym Cię przekabacić na stronę batch-brew-wierzących i praktykujących, pozwól mi proszę!

Bez parzenia kawy w ekspresie przelewowym nie ma szybkiego picia kawy! Polecamy kawę w ekspresie przelewowym!

 

Jak zrobić kawę w ekspresie przelewowym? Najważniejsze zasady

Kawę z ekspresu przelewowego zaczęłam pić w kawiarniach z kawą segmentu specialty. Kiedy jeszcze pracowałam za kawiarnianym barem, bardzo często spotykałam się z niechęcią ze strony niektórych moich gości do kawy z ekspresu przelewowego:

– Nie, nie, nie lubię, będzie wodnista i gorzka!

– Proponujesz mi kawę z termosu? Oj nie, dziękuję! Poproszę z ekspresu ciśnieniowego, americano.

Nie wiedziałam, gdzie tak można skrzywdzić człowieka. Kiedy spróbowałam kawy z ekspresu przelewowego w jednej z kawiarnianych sieciówek, zrozumiałam swoich gości.

 

Czemu kawa z ekspresu przelewowego smakuje źle i jest zbyt gorzka?

Wbrew pozorom, bardzo łatwo jest zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym. Na smak kawy ma wpływ kilka rzeczy, dlatego wytłumaczę Ci na przykładzie częstych problemów, że przygotowanie napoju wcale nie jest skomplikowane. Oto kilka zmiennych...

 

Grubość mielenia kawy

Ustawić średnią grubość, a może drobne mielenie lub grube? To są względne pojęcia. Przekrój mielenia kawy, jest bardzo szeroki. Najdrobniej mieli się kawę do ekspresu ciśnieniowego, później są kawiarki, następnie alternatywy - kolejno: AeroPress, kawa z dripa, Kalita, Chemex, wreszcie mamy nasz ekspres przelewowy. Odpowiadając na pytanie, jaka grubość mielenia ziaren będzie odpowiednia do ekspresu przelewowego: wykorzystaj grubo zmieloną kawę.

Możesz gołym okiem zobaczyć, jak wygląda grubo zmielona kawa! Napisałam artykuł o grubości mielenia, do którego chętnie Cię odeślę!

Ekspres przelewowy Bosch, a może Melitta? To nie ma większego znaczenia! Przygotuj ulubiony napój w czym chcesz.

 

Jaki smak kawy otrzymasz przez zbyt grube mielenie? Przez za grubo zmieloną kawę Twój napar będzie niedoparzony, płytki i pusty w smaku. I to nie jest kwestia Twoich preferencji smakowych.

Jak będzie smakować kubek z przeparzoną kawą? Zbyt drobno zmieloną kawą wyczujesz na odległość, jeśli w Twojej filiżance pojawi się dużo goryczy. Jeśli zauważysz, że filtr, w którym parzysz kawę jest zatkany lub kawa przelewa się górą - to jeden z sygnałów dla zbyt drobno zmielonej kawy.

Młynek do kawy

Co jeszcze może wydarzyć się w procesie mielenia kawy? Może okazać się, że Twój młynek pyli lub mieli kawę nierówno. Kilka razy już o tym pisałam i niestety taki młynek może być Twoją udręką i przeszkodą do otrzymania dobrej kawy. Warto więc zerknąć do artykułu o wyborze młynka do domu.

 

Umieść zmieloną kawę w ekspresie przelewowym - no dobra, ale ile kawy?!

Standardowy przepis, który jest uniwersalny do zaparzenia kawy w alternatywach i ekspresie przelewowym to 6 g zmielonej kawy na 100 ml wody. Do ekspresu przelewowego warto użyć trochę więcej kawy: zmielone ziarna o gramaturze 8 g /100 ml wody to bardzo dobra proporcja.

Co jeśli użyję mniej niż 6 g na 100ml wody lub więcej?

Ma to duże znaczenie. Ziarna zmielone o mniejszej gramaturze niż 6 g mogą nam dać przeparzoną kawę, a większa doza niż 8 g może spowodować, że nasza kawa nie będzie wystarczająco wyekstrahowana, czyli doparzona. Tak samo stanie się jeśli użyjemy większej ilości wody w stosunku do zmielonej kawy.

Nie macie młynka i nie wiecie jaka kawa będzie odpowiednia do ekspresu przelewowego? Czytajcie ten artykuł!

 

Jakość wody

Największy wróg dobrej kawy to twarda woda. Wpływa ona na parzenie kawy. W zależności od sposobu parzenia, w poprawnie przygotowanej kawie, zawartość wody może wynosić od 88 do 99%.

Woda do kawy o niskim odczynie będzie potęgować kwasowość w kawie, a woda o wysokim pH tę kwasowość w kawie schowa, w przypadku espresso oraz niektórych kaw, szczególnie Robusty, może uwydatnić słoność naparu.

Zbyt niska zawartość minerałów nie pozwoli kawie otworzyć się, i kawa będzie posiadała surowy, kwaśny posmak, może być też słodowo – słodka, przypominając kukurydzę lub pszenicę, zaś zbyt wysoka mineralizacja może spowodować, że kawa będzie ciężka i pozbawiona wielu aromatów.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, odsyłam Cię do artykułu na temat wody!

Łatwo zrobić kawę w ekspresie przelewowym  to żaden problem. Świetnie sprawdzi się filtr lub filtry wielokrotnego użytku.

 

Skąd wziąć dobrą wodę do kawy?

<p>Miękkość wody wpływa na smak kawy ale też na to, że Twój ekspres przelewowy będzie cieszył się długim życiem bez kamienia. Wasza przyjaźń będzie kwitła w najlepsze, a kawa przelewowa będzie Ci smakować.

Właśnie dlatego, warto kupić dzbanek filtrujący wodę, wodę butelkowaną o niskiej mineralizacji lub zamontować filtr do wody w domu.

 

Jakość i przeznaczenie kawy

Oceniasz kawy po opakowaniu? Kusi Cię ich cena? A może myślisz, że kawa do ekspresu ciśnieniowego nadaje się do parzenia w ekspresie przelewowym? Ekspresy przelewowe najbardziej lubią ziarna palone do alternatyw!

Ekspres przelewowy to metoda grawitacyjna, podobnie jak drip, czy chemex. Warto więc zaparzyć kawę dedykowaną do alternatyw w ekspresie przelewowym.

Może okazać się, że średnio palona kawa w alternatywach charakteryzuje się niską kwasowością, a smak naparu jest gorzkawy. Warto sięgnąć po kawę jasno paloną, która jest dedykowana do takich metod.

Aby przekonać Cię, że jakość kawy ma zawsze znaczenie, z chęcią podrzucę Ci nasz artykuł o marketowych kawach.

Filtry jednorazowe i kilka podstawowych zasad robienia kawy daje napar o ciekawym aromacie i bez fusów!

 

 

Kawa przelewowa w domu

Zapraszam do mojego kawowego kącika. Co tutaj mam? Kalita, v60, Aeropress, Chemex, Delter a nawet znaleziona kawiarka czy podarowane Slow Presso. Są też trzy różne czajniczki do zalewania kawy, komeś zebra, który patrzy wraz z resztą przyjaciół na to, jak co rano, zaspana czekam, a kawa… parzy się sama. Co więcej, mogłabym mój ekspres przelewowy postawić tuż przy łóżku w sypialni bo ma wbudowany młynek i można ustawić godzinę, o której ciemno bursztynowo-rubinowy napar mógłby mnie obudzić.

Naprawdę potrzebujesz więcej argumentów żeby przekonać Cię do ekspresu przelewowego? Jakiego ekspresu przelewowego używam na oczach tych wszystkich zabawek kawowych jakie mam? Melitta Aroma Fresh! Tak, parzę kawę w ekspresie przelewowym z wbudowanym młynkiem.

Jaka kawa i jaki czas parzenia sprawią, że do filiżanki trafi najlepszy napój?

 

Dlaczego kawa z ekspresu przelewowego Melitta Aroma Fresh mnie przekonała?

Cena! Ekspres ciśnieniowy do domu ale taki, który zrobi kawę jak w kawiarni to koszt od 8/10tys. złotych. Ekspres przelewowy dobrej jakości, który posłuży Ci przez lata, kupisz od 500 zł.

Więcej kawy naraz. Koniec z przerwą podczas spotkań i imprez w Twoim domu na zrobienie dziesięciu filiżanek kawy, jedna po drugiej. Wkładasz filtr, wlewasz wodę, wciskasz guzik i wracasz z porcelaną do swoich gości i rozlewasz każdemu czarny napar. Jeśli ktoś chce mleko to nie ma problemu, tylko nie gwiazdorz!

Prostota w przygotowaniu. Nie musisz kalibrować młynka do ekspresu ciśnieniowego, aby zrobić espresso, nie musisz machać konewką nad driperem, patrzeć na wagę, pilnować czasu. Możesz się zamyślić a wszystko inne zadzieje się samo.

Lubisz kawę z mlekiem a niskiej zawartości kofeiny? Ty też możesz rozważyć picie kawy bez fusów!

 

 

Ciszej! Jeśli jesteś rannym ptaszkiem lub nocnym Markiem możesz zrobić kawę o każdej porze dnia i nocy bez narażania swoich domowników na hałas.

Proste wykonanie, nic nie zepsuje się ot tak. Nie ma elementów technicznych, bloku zaparzającego, uszczelek. Pamiętaj tylko o czyszczeniu przeznaczonymi do tego detergentami, trzymając się instrukcji. Używaj miękkiej, przefiltrowanej wody i ciesz się swoim ekspresem latami

 

Kawa z ekspresu przelewowego w kawiarni

W Polsce raczej we wszystkich kawiarniach podających ziarna segmentu specialty znajdziesz kawy przelewowe. Pierwsze skrzypce grają jednak ręczne metody takie jak drip, aeropress, chemex. Często w przelewie ląduje ziarno ot tak, od niechcenia- mniej lubiane, mniej dopieszczone. Bardzo rzadko bariści polecą Ci kawę parzoną w ekspresie przelewowym.

Jak to się robi zachód? Opowiem Ci na przykładzie Berlina: cena za filiżankę o pojemności 200/300ml batch brew w kawiarniach segmentu specialty jest dwu, a nawet trzykrotnie niższa niż ceny alternatyw parzonych z ręki. W podobnej cenie do kawy przelewowej kupisz podwójne espresso. Wszystkie metody hand brew są dość rzadko dostępne. Jeśli chodzi o kawy, z których robi się przelew są to te same ziarna, które również występują w opcjach hand brew. Jest wiele kawiarni z kawami specialty, w których nie napijesz się dripa. Niby szkoda ale popatrz na to z tej strony…

Jak zrobić kawę? Jak zaparzyć kawę w ekspresie? Jaka kawa będzie odpowiednia? Kawa z ekspresu przelewowego!

 

 

Powtarzalność parzenia kawy - zaliczone!

Minimalne ryzyko pomyłek podczas parzenia. Chyba, że dasz za mało lub za dużo kawy ale umówmy się- takie rzeczy dzieją się w bardzo, bardzo złe dni.

Szybki serwis to też zadowolenie gości. Wydanie kawa z ekspresu przelewowego dzieje się błyskawicznie, tymczasem ziarna parzone z ręki to czasami nawet czas oczekiwania od 10 do 25 minut.

 

 

Czy do parzenia kawy z ekspresu przelewowego potrzebne są tęgie umysły?

Dobre ziarna segmentu specialty mogą być dostępne w każdym miejscu, nie tylko tam, gdzie ekipa to doświadczeni bariści.

Bardzo chciałbym, żeby wszędzie była opcja dostania w miarę szybko pysznej, doparzonej, czarnej kawy z wysokiej jakości ziaren. Myślę, że to rewelacyjne rozwiązanie w miejscach, w których jest duży ruch czy w takich, które niekoniecznie chciałyby bawić się w hand brew ale zależy im na przyciągnięciu do siebie tych bardziej kawowych gości.

Batch brew to rewelacyjne poszerzenie oferty kawowej i świetna alternatywa dla americano. Ziarnami można rotować co tydzień, codziennie , co godzinę. Dzisiejsi goście gastronomii lubią nowe smaki oraz doświadczenia, dlatego myślę, że kawa z ekspresu przelewowego ma ogromny, jeszcze nie do końca wykorzystany potencjał w Polsce.

Wiele kaw o pełnym smaku może polepszyć Twój dzień. Kawa do ekspresu przelewowego to świetny napój.

 

 

Co myślą o ekspresie przelewowym właściciele kawiarni?

Z perspektywy osób, które prowadzą kawiarnie batch brew to również wiele korzyści:

Mniejsze straty na nieudanych kawach (przy zaparzeniu ręcznym jest spore ryzyko, że coś pójdzie nie tak).

Dobre rozwiązanie dla miejsca, w którym jest spore obłożenie- batch brew ogranicza pracę osoby, która wydaje kawy na ekspresie, o ile Twoja załoga potrafi przekonać gościa do wyboru czarnej kawy z przelewu zamiast americano (polecam!).

Czas to pieniądz- zaparzenie np. dripa o uzysku ok 250 ml to od 5-8 minut (to czas na przygotowanie stanowiska, zmielenie kawy, przy założeniu, że na barze jest warnik i nie musisz czekać na podgrzanie wody w czajniku). Zaparzenie 2l batch brew to również 5-8 minut łącznie ze zmieleniem kawy i przygotowaniem wszystkiego co będzie potrzebne do zaparzenia.

Fusy? Użyj filtra papierowego i zalej kawę wodą. Zmielenie świeżych ziaren sprawi, że w smaku Twoja kawa z karafki będzie świetna.

 

 

Jaki ekspres wybrać?

W sklepach znajdziesz masę producentów, którzy przekonują funkcjonalnością i ładnym wyglądem. Tak naprawdę zależy czego potrzebujesz. Przy wyborze zwróć uwagę na:

 

 

Dzbanek szklany czy metalowy?

Szklany z podgrzewaczem będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie trzymają przygotowanej kawy dłużej niż 20-25 minut, niestety po tym czasie Twój przelew może stracić swoje walory smakowe przez stałe podgrzewanie na płycie, które podbija postinfuzję.

W metalowym termosie napar może spokojnie czekać na Ciebie nawet ponad godzinę i cały czas będzie gorący i smaczny.

Bez filtra nie ma napoju, a bez ziaren kawy. Poznaj kawy z ekspresu przelewowego!

 

 

Temperatura wody

Zalewać gorącą wodą, czy chłodniejszą? Dobry ekspres przelewowy będzie utrzymywał odpowiednią temperaturę. Jest to bardzo istotne dlatego, że najlepiej parzyć przelew w temperaturze od 92-96*C. Co więcej, są też super ekspresy przelewowe, w których temperaturę możesz ustawić samodzielnie. Takim ekspresem jest Sage Precision Brewer Thermal.

Dystrybucja wody

Im więcej otworów przez które woda wylewa się na kawę tym większa pewność, że nasz napar będzie równo zaparzony

Wymienne elementy

Szklane dzbanki lubią się tłuc, pojemniki na zmieloną kawę mimo, że są plastikowe też mogą być z czasem uszkodzone- ruchome elementy często narażone są na nieszczęśliwe wypadki dlatego upewnij się, że jeśli coś pójdzie nie tak to będziesz mógł z łatwością kupić te rzeczy.
Ekspres przelewowy - do przygotowania napoju potrzebujesz papierowego filtra.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa wysyłka Od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl