Powered by Smartsupp
Blog kategorie

Kawa z dripa – jak ją zaparzyć?

1
Kawa z dripa – jak ją zaparzyć?

Kawa z dripa – jak ją zaparzyć?

Kawa z dripa to hasło przewodnie trzeciej fali kawowej. Ta metoda przelewowa pozwala wydobyć najlepszy smak kawy z ziaren kawy. Tajemniczo brzmiący drip to tak naprawdę dość prosta metoda parzenia kawy, którą spotkasz w każdej, lepszej kawiarni. Oczywiście nie umniejszając majestatowi drippowi.

Poznaj historię tego zaparzacza, zobacz jak ewoluował na przestrzeni lat i po co w ogóle się pojawił! W artykule otrzymasz również parę praktycznych porad dotyczących tego jak parzyć kawę z dripa oraz wyboru "tego jedynego" wraz z innymi, potrzebnymi do całej, kawowej zabawy akcesoriów. Gotowy?

temperatura wody wpływa na zaparzenia kawy

 

Dripper – w historii

Historia dripperów zaczyna się tam, gdzie kawowe fusy zaczęły przeszkadzać i irytować. Każda innowacja podyktowana jest ludzkim wygodnictwem i właśnie za to kochamy kawę z drippa!

Melitta

Pierwszym dripper został stworzony w 1908 roku przez gospodyni domową – Melittę Bentz. Do dziś, pod jej imieniem działa producent ekspresów i metod przelewowych – Melitta.

Pani Bentz chciała, aby każda filiżanka miała najlepszy smak kawy. Pewnego dnia zrobiła otwory w podstawie mosiężnego dzbanka, a jako filtra użyła papierowej kartki. Po dwóch latach od wynalezienia dripa, zostały opatentowany okrągły filtr do kawy.

W 1937 Melitta wprowadza na rynek filtry w kształcie stożka, które z czasem zrewolucjonizowały kawę w branży.

W połowie lat 50' Melitta prowadza na rynek porcelanowe produkty, w tym ceramiczny dripper o charakterystycznym dla niej kształcie, a w latach 60' plastikowy dripper.

gorąca woda, czas parzenia i preinfuzja uwalniając dwutlenek węgla to gwarancja dobrej kawy

 

Hario

W 1921 powstaje japońska firma Hario, której nazwa pochodzi od króla szkła. Manufaktura z początku zajmuje się produkcją szkła laboratyjnego, z czasem zaczynają produkować drip Hario V60, który będzie bohaterem tego artykułu.

Szkło żaroodporne i wykonane w 100% z naturalnych materiałów, przyjaznych dla środowiska. Oto mieszanka Hario Glass, która zostaje opatentowana w 1949 roku i jest z nami do dziś!

W 1980 roku Hario tworzy projekt V60, który niestety nie przyjmuje się przez ogromną popularność kawy rozpuszczalnej. Jednak ponad 20 lat później, świat skupia się na kawach wysokiej jakości i w 2004 firma dodaje spirale do wnętrza dripa Hario V60. Właśnie to rozpoczęło kawową rewolucję w dziedzinie kaw alternatywnych, która rozwija się do dziś.

aby parzyć kawę, papierowy filtr umieszczamy w dripie

 

Chemex

Uciekający z nazistowskich Niemiec do Nowego Jorku – Peter Schlumbohm, tworzy Chemex w 1941 roku . O tym inspirującym naczyniu, które znajduje się obecnie w Muzem Sztuki Nowoczesnej – Moma przeczytasz w artykule poświęconym temu zaparzaczowi.

[product id="81, 80, 349" slider="true"]

równomiernym strumieniem lejemy po ściankach filtra aby zrobić dobrą kawę i bogaty profil smakowy

 

Kalita

To kolejny japoński producent, który zaczyna działać w 1958 roku i skupia się od początku na tworzeniu ponadczasowych produktów wysokiej jakości takich jak: drippery, konewki, młynki i serwery. Marka tworzy również ogromnie popularny dripper Kalita Wave, o którym przeczytasz artykuł na naszym blogu!

[product id="87, 88" slider="true"]

parzenia kawy w domowym zaciszu za pomocą dripa

 

Kinto

Kinto tworzą rzemieślnicy od 1972 roku. Produkują ponadczasowe i piękne produkty do metod przelewowych oraz przedmioty użytku domowego do podawania kawy. Do dziś ich produkty rozkochują w sobie ludzi pijących kawę.

przelewanie wody podczas zaparzenia kawy

 

Czym drip Hario V60 różni się od innych metod parzenia kawy?

Jak smakuje kawa z dripa i jak zbudowany jest zaparzacz?

Smak kawy w dripie

W przypadku dripa Hario V60 kawa otrzymana tą metodą parzenia będzie pełna owocowych nut i przyjemnej słodyczy. Drip pozwala odkrycie charakteru kawy, zapoznanie się się z jej lekkością, słodyczą i czystością.

Napar ze wszystkich metod przelewowych będzie zdecydowanie lżejszy i mniej skoncentrowany w przeciwieństwie do espresso, czy kawiarki.

[product id="76, 48" slider="true"]

kawa i inne naczynie, np. słoik

 

Synonim trzeciej fali kawy, czyli co to jest drip?

Kultowy lejek! Boczne ścianki drippera są o nachyleniu 60 stopni, a jego stożkowy kształt przypomina literkę V – stąd właśnie nazwa dripa V60.

Można go spotkać w trzech rozmiarach:

  najmniejszy to 01;średni, najpopularniejszy to 02;duży 03.

Do każdej z tych wersji można dobrać filtr w odpowiednim rozmiarze. Papierowy filtr to nieodłączny element parzenia kawy. Idealnie dopasowuje się do ścianek dripa, a cząstki zmielonej kawy i pył nie będą w stanie się przez niego przedostać.

Sam dripper można spotkać w wielu wariantach kolorystycznych oraz materiałowych – od bardzo trwałego i praktycznego plastiku po ceramikę, szkło, a nawet miedź.

manufaktura kawy sprzedaje zmielone ziarna i parzy je w niższej temperaturze

 

Jakie ziarna kawy wybrać do dripa?

Jaka kawa będzie najlepsza? Do zaparzania kawy metodą przelewową warto sięgnąć po jasno palone ziarna segmentu speciality. Najlepsze kawy w dripie dadzą mistrzowski efekt!

Parzenie kawy w dripie Hario V60 podbije naturalny charakter kawy. Do tej metody warto po porostu wybrać kawę taką, jaką lubisz najbardziej.

Jeśli nie przepadasz za kwasowością w kawie i wolisz wysoką słodycz w swoim kubku możesz wybrać kawy pochodzące z Ameryki Środkowej oraz Południowej.

Jeśli jednak jesteś fanem kaw z Afryki i owocowych profilów sensorycznych drip Hario V60 może być ciekawą metodą, dzięki której Twoje kawy będą pełne owocowych nut.

[product category_id="14" slider="true"]

kawa do dripa jest jeszcze lepsza dzięki naszej kawie

 

Parzenie kawy w dripie

Jakie akcesoria oprócz naszych szczerych chęci będą potrzebne, aby zaparzyć kawę?

Nie tylko gorącą wodą – jaka woda będzie najlepsza?

99% naparu kawowego składa się z wody. Dlatego właśnie zawarte w niej minerały mają kolosalny wpływ na Twoje zaparzanie kawy. Na naszym blogu jest artykuł poświęcony tej kwestii, dowiesz się z niego jaką wodę warto mieć do parzenia kawy.

 

Przydatne akcesoria

Co będzie potrzebne?

 • Plastikowy dripper Hario V60 02 oraz filtry;
 • kawa do alternatyw;
 • miękka woda - przefiltrowana (nawet podwójnie) Brita lub Dafi lub woda butelkowana (Kryształ Żywiecki);
 • czajnik z odpowiednią wylewką;
 • szpatułka lub łyżka do zamieszania
 • waga z timerem lub obydwie rzeczy osobno;
 • młynek żarnowy ręczny lub elektryczny;
 • termometr.

[product category_id="144" slider="true"]

 

Jak parzyć kawę w dripie?

Co zatem należy zrobić, by uzyskać taki wspaniały napój? Wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek, co przybliży nas do osiągnięcia celu.

Jak to działa? Z odpowiedzią przychodzi dobrze znane zjawisko grawitacji. Kawa potrzebuje czasu, a Ty wbrew pozorom masz spory wpływ na to, w jakim czasie spłynie napar. Na sam początek wystarczy, by zmieścić się w widełkach czasowych od 2:30 do 3:30. Czas liczymy od pierwszego kontaktu zmielonych ziaren z wodą podgrzaną do odpowiedniej temperatury. Do dzieła!

w naszym przypadku metody alternatywne zaparza się niewielką ilość wody

 

Parametry parzenia:

 • 6,5 g średnio-grubo zmielonej kawy na każde 100 ml wody. W przypadku bardzo drobnego mielenia istnieje ryzyko zapchania się papierowego filtra przez drobinki kawy;
 • woda o temperaturze 94 stopni Celsjusza. Osiągnięcie takiej temperatury bez termometra jest łatwe! Wystarczy odczekać z parzeniem kawy 2-3 minuty po doprowadzeniu wody do wrzenia. Gorąco zachęcam do stosowania wody przefiltrowanej lub wody źródlanej, która ma niską mineralizację (poniżej 400 ppm, np. Primavera, Żywiecki Kryształ, Żywiec Zdrój).
kąt nachylenia wpływa na zaparzania

 

Przepis:

 • [00:00] Przygotuj wodę, drip z filtrem papierowym oraz naczynie do kawy.
 • [[00:00] Przelej gorącą wodą filtr, rozgrzewając tym samym swoje naczynie i usuwając z filtra resztki celulozy, które mogły by nadać papierowego posmaku w kawie, po czym gorącą wodę możesz wykorzystać do rozgrzania filiżanki (kawa po przelaniu nie będzie gwałtownie tracić temperatury).
 • [00:00] Po przelaniu filtra, wsyp do niego 26 gramów zmielonej kawy (ok. 12-16 płaskich łyżeczek) - porcja na 400 ml.
 • [00:00 - 00:30] Zacznij delikatnym, okrężnym strumieniem zalewać kawę w ilości ok. 50-60 ml (by lekko przykryć kawę) i upewnij się, że kawa została równomiernie zamoczona - polecam wykonać okrężny ruch dripperem w tym celu. Ten etap pozwala nam na otwarcie się zmielonych ziaren, co ułatwi nam w uzyskaniu pełniejszego naparu.
 • [00:30-00:50] Dolej wodę do 200 ml powolnym, okrężnym strumieniem i dopilnuj by cząstki kawy nie zalegały powyżej poziomu wody - w tym celu delikatnym strumieniem polej po ściance, jednak pamiętaj, by szybko wrócić z wodą na sam środek.
 • [01:10-01:30] Dolej wodę do 300 ml powolnym, okrężnym strumieniem.
 • [01:50-02:10] Dolej wodę do 400 ml powolnym, okrężnym strumieniem.
 • [02:30-03:30] Kawa powinna być gotowa. Ściągnij dripa z naczynia, zamieszaj kawę i pozwól jej ostygnąć.

Daj nam znać czy parzenie kawy w dripie było dla Ciebie łatwiejsze dzięki temu przepisowi!

kawa do dripa – skąd ziarna pochodzą?

 

Czy warto kupować zmieloną kawę?

Oczywiście, możemy zmielić ziarna do każdej metody, jednak najlepiej zaopatrzyć się w młynek ręczny lub elektryczny, aby mieć dostęp do świeżo mielonej kawy! Jeśli nie masz takiej możliwości, nic nie szkodzi. Kawy mielimy tuż po otrzymaniu Twojego zamówienia, żebyś cieszył się świeżo zmieloną kawą.

[product category_id="143" slider="true"]

do zaparzania ziarna warto mieć temperaturę na poziomie 96 stopni, jednocześnie drobniej mieląc kawę

 

Komentarze do wpisu (1)

Mariusz
1 września 2023

Świetny wpis! Wszystko opisanie jasno i czytelnie. Bardzo pomocny dla osób rozpoczynających swoją przygodę z przelewami czy chcących poprawić swoje „osiągi” ;)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa wysyłka Od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl