Powered by Smartsupp
Blog kategorie

Jak zrobić cold brew?

0
Jak zrobić cold brew?

Jak zrobić cold brew?

Cold brew, zwana również żartobliwie w kawiarniach "zimną brwią", to macerowana w zimnej wodzie, zmielona kawa – w dość ignoranckim uproszczeniu. Dla nas to płynne, zimne złoto! Spotkasz się z nią najczęściej w lecie w miejscach, które słyną z kawy segmentu specialty.

Jak to się robi, z jakiej kawy, czy tylko z kawy, z czym to się pije i na co zwrócić uwagę? Opowiemy Ci o wszystkim w tekście, dzięki któremu staniesz się Cold Brew Ninja!

 

Kawa cold brew w historii

Historia cold brew sięga aż do XVII wieku, kiedy to w Kioto w Japonii kropla po kropli zimnej wody spadały na zmielone ziarna kawy. Łapią mnie skojarzenia związane z popularną legendą o chińskich torturach, podczas to których krople zimnej wody spadały na cierpiącego delikwenta. Jednak to nie o tortury tutaj chodzi, a o czystą przyjemność z picia cold brew! Dosłownie czystą, bo w smaku taka kawa posiada niezwykłą przejrzystość. Do dziś w kawiarniach możesz natknąć się na wysokie, szklane aparatury, sięgające czasem aż po sufit, które robią niezwykłe wrażenie. Spokojnie, nie będziemy dawać instrukcji na budowę cold brew tower. Tym przepisem wzbogacimy Twoje horyzonty o doskonały i prosty sposób na perfekcyjne cold brew coffee i cold brew tea.

najlepiej zmielić kawę w temperaturze pokojowej do cold tea i coffee

 

Dlaczego warto zalewać kawę cold brew przegotowaną i przefiltrowaną wodą

Nie tylko ważna jest woda o niskiej mineralizacji (tak jak w wypadku standardowego parzenia kawy, o której przeczytasz na naszym blogu ale i ta przegotowana.

Nieprzegotowana woda, która stoi w lodówce, już po kilku godzinach może powodować zatrucie pokarmowe. Dzieje się tak, dlatego że bakterie coli mają tam idealne warunki do rozmnażania. Escherichia coli, które są szkodliwe dla Twojego zdrowia, giną w temperaturach powyżej 60*C, dlatego gorąca woda będzie świetnym rozwiązaniem. Wystarczy użyć do macerowania przegotowanej, wystudzonej wody.

Butelki, dzbanki do macerowania oraz przechowywania cold brew powinny być dokładnie umyte i wyparzone. Optymalny czas spożycia cold brew to dwa dni. Dzięki tym drobiazgom nie narazisz siebie lub swoich bliskich na nieprzyjemności. Czas zrobić cold brew!

kawa parzona na zimno to napój dobry w smaku
 

 

Kawa cold brew– Przepis na 1 litr napoju, który zmieni Twoje życie

 

Potrzebujesz:

 

 [product id="47, 89, 271, 350"]

 

Składniki:

 

 

Opcjonalnie:

 

  • Kostki lodu;
  • Dowolny cytrus, plasterek cytryny lub ulubione owoce.

  

Przepis:

Ostudź przegotowany 1,1 litr wody do 30*C, następnie wstaw ją do lodówki aby temperatura spadła do około 10*C. Nie polecamy zalewania kawy z tego przepisu gorącą wodą.

80 g kawy zmiel trochę drobniej niż do dripa (Comandante 20-25 klików)

Wsyp świeżo zmieloną kawę do dużej torebki na herbatę i zszyj wejście zszywaczem (spokojnie, metalowe zszywki nie będą wyczuwalne w kawie, testowałam!). Świetnie sprawdzi się duży, kwadratowy filtr do chemexa. Aby odpowiednio go złożyć połóż filtr przed sobą zgięciami do stołu i rozłóż go całkowicie. Następnie złóż na pół – lewą krawędzią do prawej. Złączone krawędzie- dolną oraz boczną zagnij na dwu centymetrową zakładkę i zszyj zszywaczem, zostaw otwartą górę , do której wsypiesz kawę, dopiero po tym zszyj "wejście" na zakładkę. Powinna powstać z tego kwadratowa torebka. Do jednego filtra możesz wsypać maksimum 40 g zmielonej kawy.

Optymalny czas maceracji to 24 godziny w lodówce. Dzięki temu, że kawa nie pływa swobodnie, a maceruje się w torebce, w dowolnej chili procesu możesz spróbować jak smakuje Twoje cold brew coffee i czy “to już!”.

Po dobie macerowania, ostrożnie wyjmij torebki z kawą z naczynia. Pamiętaj o założeniu rękawiczek - dzięki temu minimalizujesz ryzyko rozwoju bakterii w maceracie i przedłużasz jego świeżość. Namoczony filtr lubi pękać, dlatego nie dociskaj torebek. Najlepiej trzymać je oburącz nad zbiornikiem, tak żeby delikatnie odciekły.

I już! Możesz cieszyć się smakiem doskonałego cold brew bez żmudnego filtrowania kawy przez wiecznie zatykający się filtr od dripa.

gotowe cold brew dzięki parzeniu jest lepsze niż kawa z ekspresu przelewowego

 

jaką wodę użyć?

 

zaparzenia kawy espresso a przygotowana kawa  

 

Z czym pić kawę cold brew?

Do cold brew możesz dodać kostki lodu. Najlepiej zapełnij nimi całą szklankę, dzięki temu kawa macerowana na zimno będzie się wolniej rozwadniać. Możesz również zrobić cold brew z dodatkiem np. mrożonych malin – dodaj je podczas maceracji lub na samym końcu do szklanki.

Nie bój się kombinować. Moje perfekcyjne cold brew najlepiej smakuje z dodatkiem 100 ml soku porzeczkowego, który dolewam do 150 ml cold brew. Chciałbyś więcej wariacji z cold brew? Sprawdź przepis o kawie mrożonej na naszym blogu!

Koniecznie daj nam znać jak Ci smakuje nasz patent!

 

Jaka kawa będzie najlepsza do cold brew?

Kawy wypalone pod filtry doskonale sprawdzą się w Twoim cold brew! Dzięki jasnemu paleniu otrzymasz przyjemnie owocowy macerat o wysokiej słodyczy.

Cold brew jest inna w smaku niż kawa parzona np w driperze. Metoda ta mocniej podkreśla słodycz napoju, dlatego idealnie sprawdzą się ziarna pochodzące z Afryki. Jeśli lubisz wyższą kwasowość w kawie, wybierz te poddane procesowi obróbki na mokro. Wolisz dżemową słodycz w kawach? Sięgnij po kawy obrobione naturalnym procesem, charakteryzujące się wyższą słodyczą.

Nasze serca w upalne dni podbiła soczysta Rwanda Rocking-Chair, która z pewnością zachwyci również Ciebie na zimno!

 

Cold brew coffee vs. cold brew tea – alternatywa dla herbaty na zimno

Nie samą kawą człowiek żyje, a kojące zimno jest pożądane w gorące dni. Herbata cold brew to napój, który wymaga krótszego przygotowania niż kilkanaście godzin maceracji kawy. Szczególnie polecam Ci jeśli ograniczasz picie kawy lub podobnie jak ja – nie potrafisz się powstrzymać przed piciem cold brew duszkiem. Cold brew tea na zimno powinna załatwić sprawę, o ile użyjesz herbaty nieposiadającej kofeiny np. rooibosa lub owocowe susze. Gotowy na przepis?

 

Potrzebujesz:

  • Litrowe, czyste naczynie, może też być słoik
  • Gazę np. z sitkiem lub filtry wraz z chemexem

 

Składniki:

  • ulubiona herbata (20 g), rooibos (30 g) lub susz owocowy (35-40 g)
  • 1,1l wody
  • kilka kostek lodu

 

Przepis:

Jeśli używasz herbaty, ostudź przegotowany 1,1 litr wody do 30*C, następnie wstaw ją do lodówki aby temperatura spadła do około 10*C. Nie polecamy zalewania liściastej herbaty wrzątkiem, przez to napar może być gorzki. Taką herbatę zawsze zalewaj zimną wodą.

Jeśli Twoja herbata cold brew będzie przygotowywana z suszu owocowego, warto użyć wody w temperaturze pokojowej, a nawet podgrzanej do 50*C.

Herbatę lub susz owocowy zalej wodą i odstaw do lodówki na 12 godzin. Co jakiś czas (o ile będziesz o tym pamiętać), warto zamieszać herbatę macerowaną na zimno.

Po 12 godzinach herbaty będą gotowe do spożycia. Jeśli zapomnisz o tym, że Twój susz owocowy czeka na Ciebie w lodówce nic się nie stanie, dłuższy czas sprzyja "parzeniu na zimno" owoców. Niestety napar na bazie herbaty po tym czasie może stać się nieprzyjemnie gorzki.

zalewamy wodą kawę na zimno do drugiego naczynia aby ją zaparzyć

 

czas przygotowania wpływa na cały proces jak zaparzanie ziaren

 

Z czym pić herbaciane cold brew?

Tak jak w wypadku kawowego cold brew warto i w tym przypadku ponieść się fantazji dodając co nieco do swojego napoju.

Gotowy napar możesz pić z dodatkiem pomarańczy lub innych dowolnych cytrusów. Najlepiej smakuje w gorące, letnie dni z kostkami lodu i owocowymi sokami. Równie dobrze sprawdzi się jako dodatek do drinków.

Szczególne miejsce w moim sercu ma earl grey macerowany na zimno z mlekiem i prawdziwym, domowym waniliowym syropem. I tak, jest to absolutne "guilty pleasure".

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa wysyłka Od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl