Dripper Kalita Wave – jak parzyć kawę?
To jedna z moich ulubionych metod i postaram się przekabacić Cię na tę stronę! Kalita Wave cieszy oko i kawową duszę, a kawy z tej metody są pełne i wyraziste.
Japoński producent proponuje dripper w trzech wariantach – z metalu, szkła, ceramiki. Dziś na warsztat weźmiemy tę metolową o płaskim dnie z trzema otworami na dole.
Kalita – informacje o produktach
Kalita Wave - dripper ceramiczny czy stalowy?
Najlepsze napary zawsze otrzymywałam ze stalowego drippera. Dlaczego taki materiał jest lepszy niż ceramika? Ogromna przewaga stali to możliwość szybkiego rozgrzania tego materiału, w przeciwieństwie do ceramiki, która potrzebuje dużej ilości wody do odpowiedniego rozgrzania.
Który rozmiar drippera wybrać?
Dripper Kalita Wave spotykany jest w dwóch rozmiarach – 155 oraz 185. Polecam Ci ten większy ze względu na nieco inną budowę filtra, łatwiejsze zaparzanie kawy i smaczniejsze efekty w Twojej filiżance.
Konstrukcja Kality
Konstrukcja filtra sprawia, że woda nie „ucieka” po ściankach i przepływa przez zmieloną kawę znajdującą się w papierowym filtrze. Różnica pomiędzy stożkowym dripperem a Kalita Wave jest ogromna.
Płaskie dno to innowacyjny pomysł producenta, które ma świetny wpływ na kawę podczas jej ekstrakcji. Dzięki takiej budowie dna z trzema, małymi otworami, woda przepływa przez kawę dłużej, co skutkuje wyższą słodyczą i pełniejszym naparem.
Czym różni się dripper Kalita Wave od innych dripperów?
Chemex, V60 Hario, Clever Drip, Origami, Kalita Wave to popularne drippery. Wszystkie te metody są grawitacyjne, używa się do nich najczęściej papierowego filtra. Kalita Wave jako jedyna z tych trzech dripperów posiada płaskie dno i używa się do nich filtry przypominające papilotki do babeczek.
Kawa Kalita – jaki jest napar w smaku?
Dużo słodyczy, dużo smaku i aromatu – to właśnie charakterystyczny napar, jaki da Ci ten dripper!
[product id="87, 88" slider="true"]
Jakie ziarna kawy będą najlepsze?
Przy tej i wszystkich metodach przelewowych polecam do parzenia kawy jasno palone ziarna, pod filtry oraz alternatywy.
Kalita Wave dzięki swojej budowie będzie podbijał w kawie słodycz. Jeśli nie przepadasz za kwasowością w kawie, lubisz intensywne kawy i wolisz słodkie smaki w swoim kubku, ta metoda będzie dla Ciebie idealna! Dodatkowo możesz wybrać kawy pochodzące z Ameryki Środkowej oraz Południowej, które zazwyczaj mają w sobie więcej słodyczy i mniej owocowej kwasowości.
Jeśli jednak jesteś fanem kaw z Afryki i owocowych profilów sensorycznych dripper Kalita Weve może być ciekawą metodą, dzięki której Twoje kawy będą jeszcze słodsze i intensywniejsze.
Kalita Wave – zaparzenie kawy
Zanim odkryjesz pełen przepis, dowiesz się o paru, przydatnych kwestiach!
Woda do zaparzania kawy
99% naparu kawowego składa się z wody. Dlatego właśnie zawarte w niej minerały mają kolosalny wpływ na Twoje zaparzanie kawy. Na naszym blogu jest artykuł poświęcony tej kwestii, dowiesz się z niego jaką wodę warto mieć do parzenia kawy.
Filtry – jakie wybrać?
Dostępne są filtry białe i brązowe. Zawsze wybieraj te bielone, aby uniknąć papierowego posmaku jaki mają brązowe filtry.
[product id="88" slider="true" autoScrolling="false"]
Potrzebne rzeczy do parzenia kawy
Co będzie potrzebne?
- Dripper Kalita Wave 185 oraz filtry;
- kawa do alternatyw;
- miękka woda - przefiltrowana (nawet podwójnie) Brita lub Dafi lub woda butelkowana (Kryształ Żywiecki);
- czajnik z odpowiednią wylewką;
- waga z timerem lub obydwie rzeczy osobno;
- młynek żarnowy ręczny lub elektryczny;
- termometr.
Te i inne akcesoria znajdziesz w naszym sklepie!
[product category_id="144" slider="true"]
Niska cena kawy? To możliwe!
Chciałbyś kupić naszą kawę jeszcze taniej? Zapisz się do naszego newslettera i zgarnij najwyższy możliwy rabat na kawy w naszym sklepie!
Dripper Kalita Wave – kawa przepis
Parametry parzenia:
- 6 g średnio zmielonej kawy na każde 100ml wody;
- 500-600 ml wody o temperaturze 94-96 stopni Celsjusza. Jak otrzymać taką temperaturę wody bez termometra? Wystarczy odczekać z parzeniem kawy 1-2 min po doprowadzeniu wody do wrzenia.
Przepis:
- Parzenie opieramy na pięciu równych porcjach wlewanej wody. Każde zalanie rozpoczynamy 30 s od początku poprzedniego - łatwo zapamiętać!
- [00:00] Przygotuj wodę, Kalitę z filtrem papierowym oraz naczynie do kawy.
- [00:00] [00:00] Przelej gorącą wodą filtr, rozgrzewając tym samym swoje naczynie do serwowania kawy i wymywając resztki wolnej celulozy z filtra, po czym gorącą wodę możesz wykorzystać do rozgrzania filiżanki (kawa nie będzie gwałtownie tracić temperatury.
- [00:00] Przelej delikatnie filtr, kierując strumień na jego środek. Wsyp do filtra 18 gramów zmielonej kawy (ok. 8-12 płaskich łyżeczek) - porcja na 300 ml.
- [00:00 - 00:30] Zacznij delikatnym, okrężnym strumieniem zalewać kawę do 60 ml. Upewnij się, że kawa została równomiernie zamoczona. Ten etap to preinfuzja – pozwala na otwarcie się zmielonych ziaren, co ułatwi nam w uzyskaniu pełniejszego naparu.
- [00:30-00:45] Dolej wodę do 150 ml okrężnym strumieniem od środka do ścianek. W następnych krokach utrzymuj poziom wody do drugiej kreski od góry na dripperze.
- [01:00-01:15] Dolej wodę do 180 ml okrężnym strumieniem od środka do ścianek.
- [01:30-01:45] Dolej wodę do 240 ml okrężnym strumieniem od środka do ścianek.
- [02:00-02:15] Dolej wodę do 300 ml okrężnym strumieniem od środka do ścianek.
- [03:15-03:30] To koniec ekstrakcji, kawa powinna być gotowa. Ściągnij dripper znad naczynia, zamieszaj kawę i pozwól jej ostygnąć.
Czy warto kupować zmieloną kawę?
Oczywiście, możemy zmielić ziarna do każdej metody, jednak najlepiej zaopatrzyć się w młynek ręczny lub elektryczny, aby mieć dostęp do świeżo mielonej kawy! Jeśli nie masz takiej możliwości, nic nie szkodzi. Kawy mielimy tuż po otrzymaniu Twojego zamówienia, żebyś cieszył się świeżo zmieloną kawą.
Czy można zalewać ziarna gorącą wodą?
Zawsze używaj termometra lub tuż po zagotowaniu wody, odczekaj 2-3 minuty, aby ostygła. Do kawy najlepiej użyć wody do 97 stopni Celsjusza, aby jej nie przeparzyć.