Salwador Mango Sangria – kawa do alternatyw
towar niedostępny
Opis
Słodka i owocowa kawa – Salwador do alternatyw
Salwador Mango Sangria wraca do gry! Jeśli lubisz kawy z Ameryki Środkowej, w których mleczna czekolada przełamana jest smakiem owoców – ta kawa do alternatyw będzie Twoim ulubieńcem. Jej smak skojarzy Ci się z mango, pomarańczą i morelą.
Nasze opisy kawowe są bardzo obszerne, ale zawsze możesz iść na skróty i kliknąć w dowolny, wybrany przez Ciebie temat:
- Dlaczego wypaliliśmy tę kawę do alternatyw?
- Jak smakuje kawa Salwador Mango Sangria?
- Jak zaparzyć ziarna z Salwadoru Mango Sangria?
- Dlaczego warto kupować kawę bezpośrednio z palarni?
- Najważniejsze informacje o kawie
Chcesz się dowiedzieć więcej informacji o kawie w kontekście jej pochodzenia i uprawy? Te tematy w naszym opisie na pewno Cię zainteresują:
Dlaczego wypaliliśmy tę kawę do alternatyw?
Każda kawa jest dla nas wyjątkowa, dlatego do każdej dobieramy odpowiedni profil palenia. Dzięki takiemu podejściu, mamy możliwość wyciągnąć z niej wszystko, co najlepsze, tak aby kawa sprawiła Ci przyjemnośc.
Zdecydowaliśmy, że ta kawa będzie smakować najlepiej w alternatywach, dlatego wypaliliśmy ją jaśniej. Idealnie smakuje z dripa, jak i z ekspresu przelewowego. Dzięki jasnemu paleniu, kawa Salwador Mango Sangria posiada czysty smak i cechuje się średnią kwasowością.
Jak smakuje kawa Salwador Mango Sangria?
Aromat i smak
Salwador Mango Sangria to zaskakująco owocowa kawa. W jej smak przypomni Ci mango, pomarańczę i morelę. Dzięki obróbce naturalnej kawa ta ma w sobie dodatkową słodycz dojrzałych owoców.
Charakter kawy
Średnia kwasowość jest ogromnym atutem tej kawy. Salwador Mango Sangria charakteryzuje się intensywnością owoców, a jednocześnie jest też słodka w smaku.
Jak zaparzyć ziarna z Salwadoru Mango Sangria?
Kawa Salwador Mango Sangria została wypalona jasno z myślą o parzeniu w alternatywach i ekspresie przelewowym.
Przeczytaj nasze artykuły i spróbuj przepisów na parzenie kawy w różnych metodach alternatywnych: drip, Kalita, Aeropress, ekspres przelewowy i cold brew.
Zacznij od wody
Nie każdy się nad tym zastanawiał, ale to prawda. Jeżeli nie gryziemy na sucho ziaren kawy, a zwyczajnie ją parzymy wodą. Dlatego też kawa w Twojej filiżance składa się głównie z wody.
Jakiej wody do kawy najlepiej użyć? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź jaka woda będzie najlepsza do zaparzenia kawy.
Zaparz kawę w dripie Hario V60
Drip to jedna z alternatyw, w której warto parzyć każdą kawę. Drip Hario V60 jest metodą, w której kawy wiernie oddają swój charakter. Oprócz cuppingu, to dość dobra metoda, aby przetestować ziarna i poznać ich prawdziwy smak.
Przeczytaj artykuł o Dripie V60 i dowiedz się jak profesjonalnie zaparzyć w nim kawę.
Dripper Kalita
Lubisz intensywność smaku? Salwador Mango Sangria parzona w tej metodzie będzie intensywniejsza niż z dripa i pozostałych metod. Możemy się licytować: drip czy Kalita. Jedno jest pewne, w żadnej metodzie alternatywnej nie dostaniesz kawy o mocnym smaku, jak z Kality.
Przeczytaj artykuł o tym jak zaparzyć kawę w dripperze Kalita..
Kawa na zimno – cold brew
Kawa jasno palona jest doskonała do cold brew, szczególnie jeśli ma owocowy smak. Cold brew to napój, który wypijesz w wielu kawiarniach z kawą specialty, a co więcej, możesz go przygotować w swoim domu.
Wystarczy zalać zmielone ziarna kawy zimną wodą i macerować w lodówce przez kilka godzin. Z naszego przepisu o cold brew, dowiesz się dokładnie jak zrobić ten napój.
Intrygujący Aeropress
AeroPress jest metodą, która podbija w kawie owocowe smaki. Jeśli porządnego, owocowego kopa – sięgnij po Aeropress i Salwador Mango Sangria.
Istnieje wiele mistrzowskich przepisów na tę metodę. AeroPress daje wiele możliwości parzenia, dlatego przygotowaliśmy artykuł, który ujawnia, jak parzyć kawę w AeroPressie.
Szybka kawa z ekspresu przelewowego
Kawy parzone w ekspresie przelewowym mają podobny smak do kaw z dripperów. Jeśli lubisz kawę, która parzy się sama i dzieje się to szybko - pokochasz ekspresy przelewowe.
Na naszym blogu znajdziesz artykuł o parzeniu kawy w przelewie. To świetna możliwość żeby poznać przepisy i porady dotyczące przelewów. Nie zawahaj się go użyć.
Dlaczego warto kupować kawę bezpośrednio z palarni?
Jesteśmy małą, lokalną palarnią kawy. Ziarna, które wybieramy, uprawiane są przez rolników, którzy mają nieduże plantacje, a ich roczne zbiory często są mniejsze niż tygodniowe zapotrzebowanie sklepu wielkopowierzchniowego. Właśnie dlatego, naszych kaw nie spotkasz w markecie. Uwielbiamy jakość i unikalność. Kawę wypalamy codziennie i wiemy o naszych ziarnach absolutnie wszystko.
Dzięki temu możesz kupić paczki wypełnione świeżą kawą, która pochodzi ze sprawdzonego źródła. Co więcej, poniżej dowiesz się wszystkiego o kraju, regionie, plantacji i obróbce kawy, która już za trzy dni może być w Twoim domu!
Kawa Salwador Mango Sangria do alternatyw- przyjrzyj się jej
Najważniejsze informacje o kawie
- Terroir: El Salvador, Apaneca-Ilamatepec, Tacuba
- Plantacja: Finca El Guamo
- Producent: Fernando Alfaro i Jose Enrique Gutierrez
- Wysokość uprawy: 1200 m n.p.m.
- Gatunek: Coffea Arabica
- Odmiana botaniczna arabiki: Caturra
- Metoda obróbki wiśni kawowca: Sucha (natural)
- Punkty jakości przyznane w cuppingu: 87,00
- Data zbiorów: najnowszy zbiór
Poznaj plantację kawy Finca El Guamo
Właścicielami plantacji są Fernando Alfaro i Jose Enrique Gutierrez, którzy zajmują się kawą jako czwarte pokolenie w swojej rodzinie. Finca El Guamo to plantacja o powierzchni 45 hektarów. Kawa uprawiana na niej wzrasta na wysokości 1200 metrów nad poziomem morza w Tacuba, gminie w Apaneca-Ilamatepec.
Gospodarstwo położone jest pomiędzy dwoma niewielkimi pasmami górskimi, a taka lokalizacja plantacji zapewnia ochronę przed silnymi wiatrami i stwarza idealny mikroklimat do uprawy kawy speciality. Gospodarstwo graniczy z Parque Nacional El Imposible, parkiem narodowym w Salwadorze charakteryzującym się ogromną różnorodnością dzikiej przyrody.
Oprócz Caturry na tej działce Fernando i Jose Enrique uprawiają także odmiany Pacamara, Anacafe 14, Sarchimor i Bourbon.
Pracownicy plantacji Finca El Guamo ręcznie zbierają dojrzałe czerwone wiśnie i przetwarzają je w gospodarstwie. Najlepsze zbiory obrobione są dzięki obróbce naturalnej, którą wykonuje się stołach. W takich warunkach, owoce kawowca schną około 23-27 dni.
Naturalny proces obróbki ziaren – co to jest?
Najstarsza metoda obróbki ziaren kaw, która daje też masę słodyczy w smaku – proces naturalny. Wszystko zaczyna się od tego, że zebrane wiśnie kawowe trafiają na specjalne stołu, na których schną.
Kilka razy dziennie są mieszane, aby zredukować nadmiar wilgoci, który oddają. Na plantacji Finca El Guamo owoce kawowca schną około 23-27 dni. Po tym czasie owoce kawowca są już odpowiednio suche, aby wykonać hulling, czyli ściąganie zeschniętego miąższu wraz ze skórką.
Chcesz poznać szczegóły naturalnego procesu? Napisaliśmy artykuł, z którego dowiesz się w jaki sposób, krok po kroku wygląda taka obróbka.
W jaki sposób dba się o środowisko naturalne podczas produkcji kawy?
Choć kawa nie jest już siłą napędową rozwoju gospodarczego kraju, stała się mistrzem ochrony środowiska. Ponad 90% produkcji kaw odbywa się w cieniu. Te dające cień drzewa, nie tylko sprzyjają powolnemu dojrzewaniu wiśni, ale także utrzymują różnorodną, lokalną i migrującą przyrodę, wspierają warstwy wodonośne poprzez zatrzymywanie wody i zapobiegają erozji gleby.
Tylko 11% terytorium kraju pozostaje lasami w wyniku urbanizacji, z czego 7% to plantacje kawy.
Jak uprawia się kawę w salwadorskim regionie Apaneca-Ilamatepec?
Pasmo górskie Apaneca to wulkaniczne pasmo górskie położone na zachodzie kraju. W tym miejscu znajduje się wiele wulkanów, w tym wulkan Ilamatepec – jeden z najaktywniejszych w regionie.
Szacunkowa populacja tego regionu to około 1,2 miliona mieszkańców na powierzchnię 4289,95 km².
W Apanenca-Ilamatepec jest aż 37 plantacji i kooperatyw uprawiających kawę. Na ponad 70881 hektarach uprawia się arabikę z gatunków Pacas, Bourbon, Pacamara, Catimores, Casticis, Cuscatleco i Catuaí.
Apaneca – Ilamatepec zajmuje 1. miejsce jako region uprawiający kawę w kraju, z produkcją stanowiącą 53% całkowitej produkcji kraju.
Jak uprawia się kawę w Salwadorze?
Salwador to najmniejszy kraj Ameryki Środkowej, jednak to nie rozmiar jest jego siłą. Kiedyś był czwartym co do wielkości producentem ziaren na świecie, jednak teraz uprawiane są tu doskonałe odmiany kaw, które otrzymują wysokie noty. Kraj ten słynie ze wspaniałych odmian arabiki, takich jak Bourbon i Pacamara. Tak naprawdę dwie ulubione, często wysoko oceniane odmiany — Paca i Pacamara pochodzą z Salwadoru.
W przeciwieństwie do innych krajów, gdzie produkcja kaw speciality wymagała wielu dodatkowych inwestycji i szkoleń, Salwador posiada już szeroką i wykwalifikowaną siłę roboczą specjalizującą się w produkcji wysokiej jakości.
Tradycje rolnicze są głębokie, a wielu salwadorskich rolników z pasją podchodzi do produkcji kaw i nieustannie stara się ulepszać swoje zbiory. Salwador ma dobre warunki pogodowe do przetwarzania owoców kawowca. Przedłużająca się pora sucha zwykle występuje w okresie żniw, co ułatwia suszenie kaw na słońcu.
Chociaż produkcja ziaren w kraju spada od ponad dwóch dekad przez zaostrzony przez kryzys CLR – podejście do produkcji kaw zmieniło się z nastawionego na wielkość produkcji na jakość. W całym kraju wyrosło nowe pokolenie producentów kawy z nową wizją i podejściem do produkcji. Wiele osób z tego pokolenia eksperymentuje z przetwarzaniem i odmianami.