Etiopia High Flyer – kawa do alternatyw
towar niedostępny
Opis
Truskawkowa kawa z Etiopii do alternatyw
Kawy z Etiopii często mają charakterystyczny, truskawkowy smak, szczególnie te pochodzące z obróbki suchej. Wiśnie kawowca suszone na słońcu zyskują dużo przyjemnej słodyczy, która przeniesie Cię do smaków lata. Taką obróbkę nazywamy też naturalną. Kawa Etiopia High Flyer to zawodnik wysokich lotów, przekonaj się o tym i zaparz ją w swoich ulubionych metodach alternatywnych: dripie, Aeropressie, Kalicie, czy ekspresie przelewowym.
Palona kawa do alternatyw
Czy palenie kaw “do wszystkiego” jest ok? Można, tylko po co? Była taka stara reklama wybielacza, która doskonale podsumowuje wielozadaniowość i uniwersalność produktów:
– jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.
Parząc kawy w ekspresie, który jest metodą ciśnieniową, zmielona kawa ma kontakt z wodą dosłownie od 25 do 35 sekund. Jeśli używamy np. dripa, AeroPressu lub Chemeksa albo ekspresu przelewowego kawa w takich metodach parzy się od 2,5 do 12 minut..
Właśnie dlatego nasza Etiopia High Flyer wypalana jest specjalnie do alternatyw. Każda metoda wymaga innego profilu palenia, a odpowiednio wypalona kawa ujawni swój wyjątkowy charakter w Twojej filiżance. My go tylko podkreślamy, a Ty odkrywasz.
Pojedź z nami w podróż do Etiopii
Mieliśmy przyjemność poznać plantacje etiopskiej kawy osobiście. Podczas podróży poznaliśmy również producentów i rolników uprawiających kawę. Dzięki tej wyprawie, wciąż dzielimy się z Tobą wyjątkowymi kawami, od ludzi, których znamy osobiście.
To wyjątkowa dla nas kawa etiopska, ponieważ uczestniczyliśmy w procesie jej pozyskania od zbioru, przez obróbkę, eksport, po ściągnięcie kawy do naszego kraju. Dowiedz się więcej na temat ziaren pochodzących z Etiopii! Przekonaj się, dlaczego kawy afrykańskie są uwielbiane na całym świecie!
Aromat i smak
W Etiopii High Flyer odnajdziesz naturalny smak czerwonego grejpfruta, truskawki i borówki amerykańskiej.
Charakter kawy
Pijąc kawę Etiopia High Flyer spodziewaj się okrągłego smaku i świetnego balansu pomiędzy kwasowością a słodyczą.
Jak parzyć kawę Etiopia High Flyer?
Kawa Etiopia High Flyer została wypalona do alternatyw. Oznacza to, że wypaliliśmy ziarna jasno, aby miały przyjemny smak po długim kontakcie z wodą w trakcie parzenia.
Przeczytaj nasze artykuły i spróbuj przepisów na parzenie kawy w różnych metodach alternatywnych: drip, Kalita, Chemeks, Aeropress i ekspres przelewowy.
Zacznij od wody
Nie każdy się nad tym zastanawiał, ale to prawda. Jeżeli nie gryziemy na sucho ziaren kawy, a zwyczajnie ją parzymy wodą. Dlatego też kawa w Twojej filiżance składa się głównie z wody.
Jakiej wody do kawy najlepiej użyć? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź jaka woda będzie najlepsza do zaparzenia kawy.
Zaparz kawę w dripie Hario V60
Szczególnie w tej metodzie polecamy parzyć kawę z Etiopii. Drip Hario V60 to metoda, w której kawy wiernie oddają swój charakter. Oprócz cuppingu, to dość dobra metoda, aby przetestować kawę i poznać jej smak.
Przepis na kawy z Hario V60
Drip Hario V60 to najpopularniejsza metoda wśród alternatyw. Chętnie parzą ją nasi kawosze w domach ale też sięgają po dripa bariści w kawiarniach. Przeczytaj artykuł o Dripie V60 i dowiedz się jak profesjonalnie zaparzyć w nim kawę.
Dripper Kalita
Lubisz intensywność smaku? Etiopia High Flyer parzona w tej metodzie będzie intensywniejsza niż z dripa i pozostałych metod.. Pojawi się w niej też więcej słodyczy, dzięki specyfice filtrów do Kality i samego zaparzacza.
Jak parzyć kawę w Kalicie?
Możemy się licytować: drip czy Kalita. Jedno jest pewne, w żadnej metodzie alternatywnej nie dostaniesz kawy o mocnym smaku, jak z Kality. To ulubiona metoda całej naszej palarnianej załogi, dlatego przeczytaj artykuł o tym jak zaparzyć kawę w dripperze Kalita.
Kultowy Chemex
Jeśli nie przepadasz za wysoką intensywnością smaków i wolisz łagodny smak, kawa Etiopia High Flyer będzie dla Ciebie idealna. Chemex sprawia, że kawowy napar staje się delikatnym i podbija jego słodycz. Nasza kawa z Etiopii charakteryzuje się wyższą słodyczą, więc jeśli zaparzysz ją w Chemeksie dodatkowo zredukujesz owocowy smak i podbijesz słodycz kawy.
Mimo kultowego designu i gwiazdorskiej popularności, Chemeksowi często się umniejsza w świecie kawy. Dlaczego? Wynika to ze smaku naparu, bo przez grube filtry kawa, która wychodzi z tej metody jest przeważnie dość płaska. Chemeks bardzo łatwo zaparzyć źle, dlatego przygotowaliśmy przepis, który wyciągnie jeszcze więcej z tej metody.
Przepis na parzenie kawy w Chemeksie
Chemex to legendarny zaparzacz do kawy. Znajduje się jako eksponat muzealny w Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Moma w Nowym Jorku, możesz spotkać go w filmach, designerskich wnętrzach ale też w domu Twoich przyjaciół i w kawiarniach. Może Ty też go masz? Odwiedź nasz artkuł i dowiedz się jak parzyć kawę w Chemeksie.
Intrygujący Aeropress
AeroPress jest metodą, która podbija w kawie owocowe smaki. Jeśli lubisz owoce w kawie, sięgnij po kawę Indonezja Rainmaker z AeroPressa!
Tu znajdziesz przepis na AeroPress
AeroPress jest metodą, która podbija w kawie owocowe smaki. Jeśli lubisz owoce, sięgnij po Etiopię. High Flyer w tej metodzie!
Istnieje wiele mistrzowskich przepisów na tę metodę. AeroPress daje wiele możliwości parzenia, dlatego przygotowaliśmy artykuł, który ujawnia, jak parzyć kawę w AeroPressie.
Szybka kawa z Etiopii w ekspresie przelewowym
Kawy parzone w ekspresie przelewowym mają podobny smak do kaw z dripperów. Jeśli lubisz kawę, która parzy się sama i dzieje się to szybko - pokochasz ekspresy przelewowe. Etiopia High Flyer doskonale dogada się z Twoim przelewem, który wiernie odda jej charakter.
Jak parzyć kawę w ekspresie przelewowym?
Na naszym blogu znajdziesz artykuł o parzeniu kawy w ekspresie przelewowym. To świetna możliwość żeby poznać przepisy i porady dotyczące przelewów. Nie zawahaj się go użyć.
Dlaczego palarnia Roastains to najlepsze źródło kawy?
Jesteśmy małą, lokalną palarnią kawy. Ziarna, które wybieramy, uprawiane są przez rolników, którzy mają nieduże plantacje, a ich roczne zbiory często są mniejsze niż tygodniowe zapotrzebowanie sklepu wielkopowierzchniowego. Właśnie dlatego, naszych kaw nie spotkasz w markecie. Uwielbiamy jakość i unikalność. Kawę wypalamy codziennie i wiemy o naszych ziarnach absolutnie wszystko.
Dzięki temu możesz kupić paczki wypełnione świeżą kawą, która pochodzi ze sprawdzonego źródła. Co więcej, poniżej dowiesz się wszystkiego o kraju, regionie, plantacji i obróbce kawy, która już za trzy dni może być w Twoim domu!
Kawa Etiopia High Flyer do alternatyw- przyjrzyj się jej
Etiopia High Flyer - najważniejsze informacje
- Origin: Munessa, Nensebo, Arsi, Oromia, Etiopia
- Plantacja: Bale Mountain
- Producent: Izraelem Degfa
- Wysokość: 1950-2200 m n.p.m.
- Gatunek: Coffea Arabica
- Odmiana botaniczna: Mixed Heirloom
- Metoda obróbki: sucha (natural)
- Rok zbiorów: najnowszy zbiór
- Jakość: outstanding (wybitna - 86,75 punktów w cuppingu)
Poznaj plantację Bale Mountain
Plantacja Bale Mountain położona jest w Arsi – pasie gór Bale, który tworzy południowo-wschodnie Wyżyny Etiopskie, na wysokości 3000 metrów nad poziomem morza. Gospodarstwo rozciąga się na wysokości od 1800 do 2100 m n.p.m., a teren ciągnie się aż do góry aż do 2200 m n.p.m., gdzie znajduje się rezerwat przyrody będący domem dla ptaków i zwierząt.
Gospodarstwo to też światowej klasy pensjonat ze wspaniałym widokiem dla miłośników kawy z całego świata, którzy chcą doświadczyć wyjątkowości farmy. Chociaż pan Israel inwestuje i instaluje zaawansowany technologicznie system, bardzo ważne jest dla niego zachowanie tradycyjnych norm dotyczących kawy, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Etiopska kawa z plantacji Bale Mountain
Farma kawy Bale Mountain jest własnością pana Israela Degefy, dyrektora generalnego Kerchanshe Trading PLC, największego producenta i eksportera kawy w Etiopii. Izrael otrzymał tę farmę w prezencie od swojej babci, pani Wagayehu Bekele Debela. Uprawiała kawę tradycyjnie na użytek domowy, razem z pszenicą i jęczmieniem. Podczas żniw zazwyczaj wysyła w prezencie kawę z własnego gospodarstwa dla całej rodziny.
Izrael wspomina, jak pomagał babci w prowadzeniu gospodarstwa rolnego i innych pracach domowych. Wspomina, jak dorastanie u babci wywarło ogromny wpływ na jego życie, określiło jego charakter i nauczyło go życia, kultury, a przede wszystkim kawy. Wiedząc, jak bardzo pasjonuje się kawą, zdecydowała się podarować mu w prezencie swoją tradycyjną farmę.
Izrael twierdzi, że wiele rzeczy w tym gospodarstwie zreformował po otrzymaniu go od swojej babci. Obejmuje to wdrożenie nawadniania kroplowego w celu radzenia sobie ze zmianami klimatycznymi i środowiskowymi oraz sadzenie wyłącznie wysokiej jakości sadzonek kawy bez stosowania środków chemicznych, nawozów lub pestycydów w celu uzyskania najczystszych ziaren kawy.
Warunki uprawy kawowców
Kawa rosła na zboczach góry na średniej wysokości 2000 metrów nad poziomem morza. Do uprawy kaw z Etiopii zazwyczaj nie używa się pestycydów i sztucznych nawozów, tak też było w przypadku tych ziaren kawy Etiopia High Flyer Kawowiec rozwijał się na ziemiach mieszanych od czerwonoziemów po ziemie brunatne o pochodzeniu wulkanicznym. Takie ziemie w większości kraju, w tym w części najbardziej znanych: regionu Sidamo oraz Guji zapewniają, że w Etiopii kawa i jej krzew ma niekończący się zapas substancji mineralnych. Dzięki takim warunkom kawowce nie wymagają nawożenia. Owoce kawy z Etiopii to najmniejsze spotykane wisienki kawowców, za to smak, słodycz i aromat jest zamknięty w ziarnach. Spróbuj jak smakuje kawa bez ingerencji człowieka w naturę.
Kawa etiopska na plantacjach w zgodzie z naturą
Od sadzonki, pojawienia się na kawowych krzewach kwiatów, aż do wiśni – ziemia, która rodzi najlepsze na świecie kawy segmentu speciality, musi być traktowana z należytym szacunkiem. Plantacje, które uprawiają kawy najwyższej jakości dbają o swoje środowisko naturalne poprzez zacienianie obszaru drzewami rolno-leśnymi oraz bioróżnorodność roślin, dzięki której nie trzeba stosować pestycydów.
Gospodarstwo Bale otoczone jest dwiema rzekami wpadającymi do rzeki Wabe Shebelle i górami. Przyjazne dla środowiska i zrównoważone praktyki produkcji kawy stosowane na farmie Bale, pomagają społeczności zamieszkującej wokół farmy. Otaczające plantację wysokie drzewa, które dają życiodajny cień, odgrywają kluczową rolę w ochronie wody i zwiększaniu żyzności gleby.
Gospodarstwo angażuje się również w działania z zakresu odpowiedzialności społecznej, takie jak budowa dróg lokalnych, zakładanie szkółek, bezpłatna dystrybucja sadzonek kawy, budowa szkół oraz wsparcie finansowe społeczności, aby mogła stawić czoła wyzwaniom poza sezonem.
Metoda sucha czyli natural
Potęguje pewne odczucia, czujemy wyższą słodycz, owocową kwasowość w smaku pochodzącą z fermentacji, a w aromacie nierzadko poczujemy czereśnie czy truskawki. Taka kawa będzie genialna podczas parzenia jedną z metod alternatywnych, gdy kawa ma jasny stopień palenia, ale też gdy wykorzystamy ciemniejszy stopień palenia, będzie dawała genialne, pełne borówek espresso, które po zalaniu mlekiem schowa kwasowość i będzie smakować jak kruche ciasteczka z truskawkami. Zachęciliśmy Was? Niestety takiego aromatu nie znajdziecie w kapsułkach, sytuację uratuje menu dobrej kawiarni, kawiarnie specialty parzą takie kawy i możemy Ci obiecać, że będzie to jedną z najlepszych filiżanek w Twoim życiu. Chcesz dowiedzieć się więcej o obróbce kawy? Zajrzyj do artykułu na naszym blogu, o tym jak powstają naturale.
Nie bój się kwasowości w kawie, przecież lubisz owoce
Pamiętamy jak smakują produkty ze sklepów, kawa gorzka i spalona albo kawa gorzka i kwaśna. Dobra kawa posiada kwasowość, ale ona balansuje kawę, jest ona owocowa w smaku, a nie kwaśna, cierpka i wykręcająca. Kawa Arabica uprawiana na plantacjach w Brazylii będzie delikatna i będzie w niej występować słodycz, nuty orzechów i karmel, ale to nie jedyne smaki w świecie kawy. A jest on niezwykle bogaty, dlatego zachęcamy Cię do niego i do spróbowania choćby tej kawy z Afryki.
Czy jest to kawa organiczna?
Praktycznie tak, formalnie nie. Ziarna z Etiopii są uprawiane organicznie, czyli bez jakichkolwiek chemicznych środków ochrony i stymulowania wzrostu roślin, najczęściej rosną dziko i to takie, dziko rosnące wiśnie kawowców trafiają potem do obróbki i finalnie do naszych opakowań.
Czy jest szansa, że w paczce jest robusta?
Nie. Coffea Canephora, popularnie zwana robustą na pewno nie znajduje się w naszych paczkach. Argumentów jest wiele:
- Robusta wzrasta na innych wysokościach,
- Robusta pochodzi z innej części Afryki,
- W Ethiopii właściwie nie uprawia się Robusty, rząd duży nacisk kładzie na uprawy Arabiki, która przynosi krajowi więcej pieniędzy,
- Ziarna robusty wyglądają inaczej, łatwo jest ją odróżnić od Arabiki.
Dane techniczne
Zastosowanie | Kawa do alternatyw |