• Darmowa wysyłka od 75 zł

Blog kategorie

Nawet najlepsza kawa składa się głównie z wody 0

Nie każdy się nad tym zastanawiał, ale to prawda. Jeżeli nie gryziemy na sucho ziaren kawy, a zwyczajnie parzymy kawę, to składa się ona głównie z wody.

Czy woda ma wpływ na smak kawy?

W zależności od sposobu parzenia, w poprawnie przygotowanej kawie, zawartość wody może wynosić od 88 do 99%. Nie dziwi nas zatem fakt, iż ludzie zastanawiają się nad tym zagadnieniem.

Może i wpływa, ale nie tylko na smak kawy, a także na niszczenie Twojego ekspresu do kawy lub kamienienie się czajnika. Woda może być nie tylko twarda i zakamieniać osprzęt, ale może także być agresywna dla podzespołów w urządzeniach, tak samo jak silne kwasy czy zasady, gdy jej odczyn pH jest zaburzony. To dlatego, że w tych urządzeniach najczęściej trzymamy ją w formie wrzącej lub gorącej, czyli najbardziej aktywnej.

Ponieważ woda to bardzo szeroki temat i do zgłębienia go na wielu płaszczyznach, wymagane było zaangażowanie wielu ekspertów z różnych dziedzin nauki, zajęły się tym największe organizacje zajmujące się kawą wysokiej jakości i organizacją zawodów baristycznych. Po wielu latach prac i publikowania prac, opracowali oni swoje normy dla wody, która służy do parzenia kawy. A woda dla najbardziej wymagających parzących kawę - baristów startujących w najsłynniejszych zawodach dla baristów: World Barista Championship powinna spełniać ściśle określone kryteria.

 

Zaś najważniejsza organizacja zajmująca się jakością kawy - Coffee Quality Institute postawiło na standardy SCA, z której się wywodzi. Specialty Coffee Association określiło wodę idealną do parzenia kawy oraz zakres akceptowalny, który wpisaliśmy w nawiasie:

X World Barista Championship Specialty Coffee Association 2009
Kolor Przezroczysta Przezroczysta
Zapach Bez zapachu Bez zapachu
Chlor 0 ppm 0 ppm
Sód <10mg/L 10mg/l (okolice 10mg/L)
Odczyn  7.0 - 8.0 pH  7.0 pH (6,5 - 7,5 pH)
TDS 125 - 150 mg/L 150 mg/L (75 - 250 mg/L)
Twardość węglanowa 60 - 80 mg/L CaCO3 17 - 85 mg/L CaCO3
Zasadowość* 40 mg/L 40 mg/L
*Zasadowość to zdolność wody do równoważenia wzrostu kwasowości roztworu. Nie powinniśmy mylić jej z odczynem.

Źródła:

SCAA Standard | Water for Brewing Specialty Coffee [Dostęp 17.08.2020]

World Coffee Events 2018 WCE WATER STANDARD & SPECIFICATION [Dostęp 17.08.2020]

Dlaczego woda jest ważna?

Patrząc na tabelę dochodzimy do wniosku, że ważna jest jakość wody (smak, zapach i kolor), jej mineralizacja oraz odczyn.

Jakie poszczególne parametry wpływają na to, jak smakuje kawa?

Woda o niskim odczynie będzie potęgować kwasowość w kawie, a woda o wysokim pH tę kwasowość w kawie schowa, w przypadku espresso oraz niektórych kaw, szczególnie Robusty, może uwydatnić słoność naparu.

Zbyt niska mineralizacja nie pozwoli kawie otworzyć się, i kawa będzie posiadała surową kwasowość, może być też słodowo - słodka, przypominając kukurydzę lub pszenicę, zaś zbyt wysoka mineralizacja może spowodować, że kawa będzie ciężka i pozbawiona wielu aromatów.

Skąd wziąć wodę, aby kawa smakowała?

Najprawdopodobniej nie przygotowujemy się do zawodów, tylko chcemy zaparzyć smakującą nam kawę.

Nie będziemy więc zainteresowani spełnianiem wszystkich wymagań, a jedynie tych podstawowych: czystości, zapachu, smaku, koloru oraz ogólnej mineralizacji i pH, ale w zakresie tolerancji SCA.

Istnieją gotowe, butelkowane wody, które gwarantują nam powtarzalność jej parametrów i gwarantują, że tak samo zaparzony napar, będzie smakował podobnie dziś i jutro.

Żywiecki Kryształ

Wodę można nabyć we francuskiej sieci hipermarketów na C, w sieci samoobsługowych hurtowni spożywczych na S, oraz w wielu sklepach z owocami i warzywami za przysłowiowym rogiem. Ta woda jest rozlewana wyłącznie do butli 5L.

Jest to ciekawa propozycja gotowej wody, wydobywany jest z odwiertu ,,W Borze", posiada on mineralizację 76 mg/L, odczyn 6,6 pH, więc spełnia dolne granice normy SCA. Kawy parzone na tej wodzie są bardzo czyste i rześkie, ale kawy zbyt jasno palone będą mieć problem, aby się poprawnie zaparzyć. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystywanie górnych widełek temperatury do parzenia kawy z jej użyciem. 

 

[product id="156, 339, 331"]

 

Woda demineralizowana / destylowana / odwrócona osmoza

Czy to dobry pomysł? Czysta woda tego typu nie jest dobrym pomysłem! Sama woda destylowana czy demineralizowana do kawy to zły pomysł, bo jej mineralizacja jest bliska zera. A wypicie sporej ilości takiej wody może odbić się na naszym zdrowiu powodując zaburzenia w działaniu nerek i układu krwionośnego. Ważne jest też pochodzenie wody tego typu, najczęściej są to wody przemysłowe stosowane min. w samochodach, mogą więc znajdować się w zbiornikach nie przeznaczonych do przechowywania żywności. A sama woda z osmozy powinna jeszcze zostać zmineralizowana, albo odpowiednim roztworem minerałów (o tym poniżej) albo może zostać przepuszczona przez mineralizator dolomitowy, z doświadczenia polecamy od razu ustawić w szeregu dwa mineralizatory dolomitowe. Zazwyczaj jeden taki mineralizator do wody, której użyjemy do parzenia kawy do za mało.

Tabletki i saszetki mineralizujące

Jeżeli jednak mamy bezpieczną wodę destylowaną lub wodę pochodzącą z filtra z membraną osmotyczną, to możemy pokusić się o jej dodatkową mineralizację z użyciem specjalistycznych zestawów minerałów przygotowanych specjalnie dla kawoszy.

Najbardziej popularne są minerały Third Wave Water, zestaw doczekał się już nawet dwóch odsłon, wersji classic, która jest odpowiednia do ręcznego parzenia kawy i wersji do espresso. Ponieważ jest to zestaw amerykański minerały są przeliczone na galon, dozujemy jedną tabletkę/saszetkę na 3,785 litra wody i mieszamy.

Woda filtrowana

W wielu regionach w Polsce posiadamy w kranach wodę twardą. Nie chcąc co chwilę nosić butli z wodą możemy chcieć zdecydować się na filtr do wody.

Filtry mogą być podumywalkowe oraz dzbankowe.

Jeżeli woda, którą mamy w kranie znacznie nie odbiega od norm, to podstawowy filtr tego typu może pomóc nam polepszyć smak kawy, ale wymaga to testów. Bo nie da się jednoznacznie określić wpływu tego typu filtrów na parametry wody bez jej badań w laboratorium, ponieważ woda w każdym miejscu jest inna, nawet z pozoru ta sama woda, z tego samego ujęcia, będzie się różnić parametrami. To wynika z zastosowanych rur w wodociągach, ich wieku, czystości. Także nowoczesne osiedla budują swoje uzdatnialnie wody, które są najczęściej oparte o wymienniki jonowe - tzw. solankowe oczyszczacze. Wtedy woda będzie miękka, ale niekoniecznie kawa na tej wodzie będzie nam smakowała.

Woda z kawiarni

Niektóre kawiarnie, których obszarem działań jest kawa specialty, posiadają specjalne filtry z mineralizatorami w postaci pomp minerałów, jeżeli w takiej kawiarni kawa smakuje Ci bardziej, zapytaj, czy wraz z paczką kawy, którą u nich kupisz, użyczą Ci np. 5L wody. W ten sposób nie zaśmiecając środowiska, sprawdzisz, czy kawa lepiej Ci smakuje na tej wodzie w domu. Nie zapomnij o odkamienianiu czajnika.

Czy mogę samodzielnie zbadać wodę?

Tak, w ograniczonym zakresie, który wystarczy nam, aby powiedzieć, czy kawa zaparzona taką wodą będzie nam lepiej smakować.

W sklepach zoologicznych są dostępne testy kropelkowe oraz zestawy testów paskowych, które pozwolą nam określić twardość ogólną (GH) oraz węglanową (KH) wody, odczyn pH oraz zawartość żelaza czy azotanów. W sklepach internetowych można też znaleźć tanie konduktometry, które mierzą przewodność wody i podają wynik w TDS, proszę jednak pamiętać, iż nie mierzą one całościowej mineralizacji, a jedynie zawartość soli, które przewodzą prąd elektryczny. Możliwe, że nie będziesz musieć kupować tych zestawów, jeżeli masz w swoim towarzystwie osobę zainteresowaną akwarystyką.

Podsumowanie

Metod pozyskania wody jest wiele. Zanim zdecydujemy się kupić zestawy filtrów, porównajmy kawę, którą parzymy. Zaparzmy ją na różnych wodach. Pomocny będzie cupping.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń do nas! 12 333 79 77
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl