Uganda Fine Robusta Kaweri Turaco – kawa do ekspresów i kawiarek
towar niedostępny
Opis
Fine robusta - najlepsza kawa robusta z Ugandy
Robusta (kawa kongijska) to inna rodzina i inny gatunek kawy aniżeli arabica (kawa arabska). Przez miłośników kawy i przez nas, wiele lat była marginalizowana, ponieważ ziarna kawy kongijskiej były niskiej jakości, od kilku lat widać zmianę trendu.
W stronę robusty zwrócił się między innymi amerykański Coffee Quality Institute, odpowiedzialny za prestiżowe certyfikacje Q Arabica Grader i Q Processing. Misją CQI jest ulepszanie metod obróbki kawy na całym świecie. Wiele lat przyglądano się robuście, która porasta niemal cały pas kawowy i potrzebie ulepszenia metod obróbki jej ziaren, w wyniku wielu lat obserwacji, analiz i wniosków, utworzono program Q Robusta Grader.
W przypadku dalszego ocieplania się klimatu, co wydaje się nieuniknione, kawa kongijska odegra bardzo istotną rolę w świecie kawowym, ponieważ toleruje wyższe temperatury.
Dlaczego warto skosztować właśnie tę kawę?
Jest to 100% robusta z jednego miejsca na ziemi, nie mieszanka, więc zawartość kofeiny jest naprawdę wysoka.
To nie tylko ekskluzywna kawa robusta z najwyższego segmentu jakościowego, ale także efekt adaptacji metod obróbki kawy, które do tej pory były stosowane w kawie arabskiej.
Ma to niebagatelny wpływ na smak, ponieważ dzięki zastosowaniu mokrego procesu obróbki, w przypadku robusty otrzymaliśmy kawę niesamowicie czystą i zbalansowaną.
Smak robusty
Kawa posiada charakterystyczną dla robusty goryczkę, na którą ma wpływ wysoka zawartość kofeiny oraz ciemniejszy wypał. Posiada również typowe dla robusty nuty o wyraźnym smaku bardzo żywicznego drzewa cedrowego i orzechów a kończy się długą czekoladową nutą.
Charakter
Zapach tej kawy jest wielokrotnie intensywniejszy, niż w przypadku ziaren arabiki. Intensywny aromat towarzyszy tej kawie od czasu wypalenia ziaren, przez jej zmielenie, aż po zaparzenie.
Smak kawy z mlekiem
Nie ginie w mleku, a właściwie niesamowicie łączy się z nim, zmieniając swój charakter z mocnej i wyrazistej kawy w przyjemny krem orzechowo-czekoladowy z goryczkową cremą.
Wiesz ile kaw zaparzysz z tej ilości kawy?
60g - 3 filiżanki
Tylko na spróbowanie!
250g - 15 filiżanek
Chcę dobrze przetestować!
500g - 31 filiżanek
Wypiję sam!
1kg - 62 filiżanki
Podzielę się z przyjaciółmi
Chcesz pić zawsze świeżą kawę?
Zamawiaj kawy bezpośrednio z palarni. Znacznie mniejsze narzuty na transport powodują, iż kawy dostaniesz dużo szybciej, dzięki temu coraz większą popularnością cieszy się zakup kawy w palarniach.
Pamiętaj, że dla espresso jest dobrze, gdy odleży i odgazuje od 7 do 14 dni, zanim zaczniesz je parzyć. Wcześniej, za sprawą obecności dużej ilości tlenku węgla II, parzenie może być niestabilne, a kawy mogą wychodzić kwasowe w smaku.
Kawa z Ugandy - informacje o ziarnie i plantacji
Fakty o Ugandzie Fine Robusta Kaweri Turaco
- Origin: 200km od Kampali, Dystrykt Mubende, Uganda
- Stacja obróbki: Kaweri
- Producent: Kaweri Coffee Plantation LTD.
- Wysokość: 1200 - 1350 m n.p.m.
- Rozmiar farmy: 2,5 hektara
- Gatunek: Coffea Canephora (Robusta)
- Rozmiar ziaren: screen 15-17 (tylko duże ziarna)
- Metoda obróbki: Myta (fully washed), suszona mechanicznie
- Rok zbiorów: najnowszy zbiór
- Jakość: najwyższy segment Fine Robusta
Garść ciekawostek o plantacji Kaweri
Farma i stacja obróbki została założona przez Neumann Kaffe Gruppe w 2001 roku, aby uprawiać rośliny Canephora, której smak będzie znacznie lepszy, niż to, co jest dostępne na rynku
Plantacja właściwie leży na równiku, w Afryce, czyli w najgorętszym miejscu na ziemi,
Roczna produkcja kawy na tej plantacji waha się od 26000 do 31000 worków, po 60kg każdy.
Plantacja hoduje jedną rodzinę kawowca, ale posiada 3 główne produkty, które zależą od rozmiaru ziaren: najmniejsze Reedbuck, standardowe Kaweri (nasza kawa) i Colobus największe.
Średnia roczna wysokość opadów na plantacji to 106mm, w Polsce średnia wynosi ponad 600mm, czyli w Ugandzie nie występują tak częste opady deszczu.
Co to jest robusta jakości fine?
Tak jak coffea arabica (kawa arabska) posiada swoją klasyfikację jakościową, tak samo posiada ją robusta (kawa kongijska), w przypadku arabiki mamy segmenty kaw: specialty, premium, exchange, below standard, off grade, a dla ziaren robusty dysponujemy klasyfikacją fine, premium, off grade. Największą różnicą jest fakt, że nie istnieje robusta specialty, a najwyższy segment nazywa się fine.
Ocena jakości robusty
Coffea arabica oceniana jest przez Q Graderów w 100 punktowej skali na specjalnym formularzu, a Canephora posiada swoich R Graderów (Q Robusta Grader), którzy wypełniają podobne dokumenty, co dla arabiki.
Arabica i robusta - różnice w ocenie
Największe różnice w procesie oceniania kaw dotyczą: cielistości, kwasowości i słoności, słodyczy i goryczy. Arabiki ocenia się pod kątem ogólnego występowania słodyczy, jej brak byłby defektem, a także kwasowości i body.
W robuście ocenia się słoność i kwasowość oraz słodycz i goryczkę, oraz mouthfeel będący odpowiednikiem body w arabice, który może być ostry lub gładki.
Arabika vs. Robusta – czym różnią się najpopularniejsze odmiany kawy?
Drzewka robusty osiągają nawet 15m wysokości, arabiki są trzykrotnie niższe, jednak rolnicy pozwalają im rosnąć na taką wysokość, jaka jest optymalna dla zbioru.
Dla ziaren arabiki najlepsze są uprawy w terenach górzystych, gdzie jej uprawy mogą powoli dojrzewać, robusta dojrzewa szybciej i woli niższe partie i wyższe temperatury.
Robuście nie przeszkadza duże nasłonecznienie charakterystyczne w strefie międzyzwrotnikowej, zaś Arabica woli cień.
Tam, gdzie rośnie arabica, zazwyczaj nie rośnie już robusta. Jej uprawa to zazwyczaj są wysokości do 700-900 m nad poziomem morza, a arabica zazwyczaj zaczyna się od 700 do 2500 m n.p.m.
Ziarna robusty posiadają proste rowki, a arabiki pofałdowane.
Arabica zawiera dwa razy mniej kofeiny, niż robusta
Arabica ma dwukrotnie większe stężenie cukrów.
Rośliny robusty są dużo odporniejsze na działanie szkodników, zawierają więcej kofeiny, wszędzie, nie tylko w ziarnie, nawet w liściach.
Plantacje Arabici lokuje się na ziemiach o niskim pH (ziemiach wulkanicznych - bardziej kwaśnych).
C. Canephora jest dużo łatwiejsza w uprawie i przez to nawet o połowę tańsza.
Ziarna arabiki a ziarna robusty
Ziarna kawy kongijskiej w porównaniu do arabiki są bardziej zbliżone kształtem do koła.
Gęstość ziaren jest niższa od arabik
Częściej niż w arabskiej kawie występują ziarna typu peaberry (jedynak - czyli takie, gdzie w całym owocu rośnie wyłącznie jedno nasiono, a nie dwa, czy trzy).
Same ziarenka są też bardziej owalne w kawie kongijskiej, a w arabskiej bardziej płaskie.
Ziarna kawy arabskiej posiadają dwa razy więcej chromosomów.
Dane techniczne
Zastosowanie | Kawa do espresso |