Kenia Red Fizz - kawa do alternatyw, kawa ziarnista, kawa specialty, 100% Arabica
Opis
Orzeźwiająca porzeczkowa Kenia do alternatyw
Miliony ludzi na świecie uwielbia kawy z Kenii za ich owocowy charakter i co roku nie może się doczekać smaku świeżych zbiorów - czarnej porzeczki w swoich kubkach. Z naszych doświadczeń wynika, iż najbardziej porzeczkową odmianą Arabiki jest SL28, którą znajdziecie w paczce naszej kawy razem z odmianą SL34. Odmiany te zostały wyselekcjonowane z wielu próbek przez Scott Agricultural Laboratories w Kenii, SL28 pochodzi z 1935 roku i jest odmianą pochodzącą między innymi od odmiany Bourbon.
Dlaczego te ziarna kawy dedykowane są do alternatywnych metod parzenia?
Wierzymy, że wąska specjalizacja powoduje, iż możemy być w czymś najlepsi, wiemy, że tak samo jest z kawą, kawa wypalona jasno pod metody alternatywne, jak drip, kalita, aeropress czy do parzenia w ekspresie przelewowym zawsze lepiej odnajdzie się w tej metodzie, aniżeli uniwersalne palenie (tzw. omniroast) lub ciemniejsze pod espresso parzone w ekspresie kolbowym lub kawiarce . Dlatego nie palimy kaw w sposób uniwersalny, chcemy, aby kawy prezentowały nie tylko charakter regionu z którego pochodzą,ale też, aby łatwo parzyły się w metodzie, do której zostały stworzone oddając w filiżance pełnię smaku i zapachu.
Aromat i smak
Nasze kawy nie zawierają żadnych dodatków, ale dzięki zastosowaniu wyjątkowej jakości ziaren, w ich smaku i aromacie możesz wyczućczarną porzeczkę, grejpfrut i żurawinę.
Charakter kawy
Dzięki mytej obróbce, kawa Kenia Red Fizz jest czysta w smaku i intensywnie owocowa. Jej owocowy smak jest przełamany przyjemną, gładką słodyczą.




















Zaparz tę kawę ulubioną metodą! Najlepiej dobrą wodą!
Drip Kalita Wave 185
Łatwy przepis na zaparzenie kawy w Kalicie odnajdziesz tutaj
Wiesz ile kaw zaparzysz z tej ilości kawy?
60g - 1 litr napoju
Tylko na spróbowanie!
250g - 4 litry naparu
Chcę dobrze przetestować!
500g - 8 litrów kawy
Wypiję sam!
1kg - 16,6 litra kawy
Podzielę się z przyjaciółmi
Palarnia kawy – palone kawy z najlepszego źródła!
Zielone, surowe ziarna kawy palimy codziennie, abyś mógł delektować się we własnym domu świeżą i aromatyczną kawą. Takiej świeżości i jakości nie znajdziesz na półce w sklepie. Kawa ziarnista prosto z palarni, posiadająca odpowiedni stopień palenia, dzięki wiedzy roastera i starannemu wyboru ziaren jest nie tylko dobra, ale także wiele nut smakowych! Palarnia to najlepsze źródło do zakupu świeżej kawy!
O naszych arabikach wiemy wszystko – skąd pochodzą, kto je uprawia, z jakich odmian botanicznych kawowca są ziarna. Dokładnie wyselekcjonowane kawy, ocenione przez Q Gradera – Przemysława Tarnawskiego znajdziesz w naszym sklepie oraz w najlepszych kawiarniach w całej Polsce.
Kawa Kenia Red Fizz – informacje
Fakty
- Origin: Gichugu, dystrykt Kirinyaga, Kenia
- Farma: Mali farmerzy na południowej części góry Kenia
- Producent: Rungeto FCS
- Stacja obróbki: Karimkui Coffee Factory
- Wysokość: 1650 m n.p.m.
- Gatunek: Coffea Arabica
- Odmiana botaniczna: SL28, SL34
- Metoda obróbki: Myta
- Zbiór: 2021
- Jakość: wybitna (88,25 punktów w cuppingu)

Kenia – Kraj uprawy kawy
Kawę w Kenii uprawia się w niewielkiej jej części na terenach zachodnich i centralnych. Najbardziej znanymi regionami są Nyeri, Kirinyaga i Kiambu, a odmiany botaniczne arabiki tutaj występujące to SL28, SL34, Ruiru 11, Batian i K7, zdarza się też Blue Mountain i czysty French Mission, w kraju rośnie też niszowo robusta.
Gospodarka państwa to przede wszystkim turystyka, później rolnictwo, a na końcu przemysł. Rocznie kraj odwiedza ponad 1,5 miliona turystów. W Kenii uprawia się głównie kawę, sizal, herbatę, proso i sorgo, tytoń, pszenicę, bataty, ziemniaki i trzcinę cukrową. Do 1920 roku w tym kraju nie było mowy, aby uprawy kawy mogli prowadzić inni ludzie, niż biali. W tym roku powstało stowarzyszenie Kikuju, które rozpoczęło walkę o zniesienie monopolu białych i likwidację pracy przymusowej.

Kirinyaga – region, w którym uprawiana jest kawa z Kenii.
Kirinyaga położona jest u podnóża góry Kenii, około 112 km od Nairobi. Region słynie z wyjątkowej kawy, podobnie jak Nyeri, który leży na zachód od hrabstwa. Miejscowi w tej okolicy nazywają górę Kenia „Kirinyaga”, imiennika hrabstwa, co oznacza herb bieli ze względu na słynne ośnieżone szczyty.
Ponieważ Kirinyaga jest wygasłym wulkanem, kawowce rosną na niezwykle żyznej, wulkanicznej glebie, która jest bogata w minerały. Umiejscowienie farm w okolicach równika pociąga za sobą równikowy klimat - dwa okresy deszczowe w ciągu roku (od marca do maja oraz or października do listopada), podczas których pada niemal cały czas.

Poznaj miejsce, w którym uprawiana jest ta kawa!
Nasza kawa wyszła spod rąk rolników ze stowarzyszenia, którzy uprawiają i zbierają kawę na południowych zboczach góry Kenia. Produkują rocznie niecałe 20 ton kawy. Kawa została obrobiona w młynie należącym do stowarzyszenia. Jest to typowa kawa z Kenii obrobiona metodą mytą - owocowa, słodka i kwasowa. W okolicach Konju kawowce kwitną od marca do maja, a dojrzałe owoce pojawiają się już w październiku i zbiory trwają do stycznia. Zebrana kawa wysyłana jest do Europy już w Marcu.

Kawa Kenia na plantacjach w zgodzie z naturą
Od sadzonki, pojawienia się na kawowych krzewach kwiatów, aż do wiśni – ziemia, która rodzi najlepsze na świecie kawy segmentu speciality, musi być traktowana z należytym szacunkiem. Plantacje, które uprawiają kawy najwyższej jakości dbają o swoje środowisko naturalne poprzez zacienianie obszaru drzewami rolno-leśnymi oraz bioróżnorodność roślin, dzięki której nie trzeba stosować pestycydów. Tak uprawiane owoce kawowca z Kenii charakteryzują się doskonałym smakiem i posiadają czyste nuty smakowe.

Zbiór i obróbka kawy
Owoce o idealnym stopniu dojrzałości zostały zebrane ręcznie i dostarczone do stacji obróbki, gdzie zostały oddzielone drogocenne ziarna od owoców, które są przeznaczane na kompost. Pestki z resztką miąższu trafiły do zbiornika i zostały zalane wodą, aby sprowokować fermentację. Po około 45 godzinach kawa została spuszczona ze zbiornika do kanału, gdzie została umyta z użyciem specjalnych narzędzi przypominających motyki. Od teraz ziarna składają się już tylko z ziarna właściwego, błony (ang. silver skin) i grubszej skórki zwanej pergaminem (ang. Parchment).
Kawa w takim stanie przenoszona jest na podniesione stoły do suszenia. W zależności od nasłonecznienia i opadów, ziarna są suszone od 9 do 16 dni. Podczas suszenia są wielokrotnie mieszane i przerzucane, w tym czasie są też przebierane z defektów (np. połamane ziarna lub całe czarne).
Po osiągnięciu właściwej wilgotności dla parchmentu - około 12-12,5% kawa jest zbierana ze stołów i jeszcze raz bardzo dokładnie przebierana. Następnie jest pakowana do dużych worków i pozostawiona do stabilizacji wilgotności pomiędzy ziarnami i lekkiego dosuszenia. Gdy kawa ma 11,5-12% wilgotności, maszynowo usuwany jest parchment, a kawa jest pakowana do worków barierowych GrainPro, które chronią je przed utratą wilgoci i pozwalają oddychać oraz do worków z juty, które chronią worek GrainPro przed uszkodzeniem.

Dane techniczne
Kontynent | Afryka |
Metoda parzenia | Alternatywne metody parzenia (drip, aeropress) |
Obróbka | Washed (wet - mokra) |
Kwasowość | Wysoka / Owocowy charakter |