Blog kategorie

Ekspres automatyczny - jak zrobić w nim espresso?

0

 

W wielu domach, na kuchennych blatach stoi ekspres automatyczny, całkiem możliwe, że w Twoim domu również, więc warto przybliżyć Ci jak możesz cieszyć się pysznym espresso ze swojego automatu.

Ekspresy automatyczne są nieduże, zajmują mało miejsca w kuchni, kosztują na pewno mniej niż profesjonalne ekspresy kolbowe, które spotkasz w kawiarniach. Jeśli orientujesz się już w cenach ekspresów do kawy, z pewnością widzisz, że wiele z nich jest w cenie auta... Czasami nawet bardzo wypasionego auta.

Już za chwilę przygotowana kawa w Twoim domu będzie smakować jeszcze lepiej!

 

 

Smak kawy - jakie smaki znajdziesz w espresso?

Espresso to skoncentrowana w smaku kawa. Zasadniczo espresso z ekspresu automatycznego, a kolbowego może się różnić. Wynika to z tego, że ekspres automatyczny zazwyczaj parzy kawę krócej i używa większej ilości wody. Mimo wszystko, można z niego przygotować pyszne espresso, o czym dowiesz się już za moment.

W jednej filiżanki kawy znajdziesz cały wachlarz smaków i aromatów. Na początku może być Ci ciężko określić, co dokładnie czujesz, jednak z czasem będziesz wyczuwać coraz więcej niuansów w kawie. Rozpisałam wszystkie smaki, jakie mogą pojawić się Twoim espresso:

  • smak słony
  • cierpkość
  • smak kwaśny
  • smak słodki
  • smak gorzki

Każdy z powyższych smaków kawy jest istotny. Cały myk w idealnym espresso to odpowiednie proporcje każdego smaku kawy. Dowiedz się po co właściwie je czujemy, tu wszystko ma sens!

Do użytku domowego możesz mieć ekspres, który ma intuicyjną obsługę lub taki, którym można zrobić sterowanie smartfonem.!

 

Smak słony

Po włączeniu przycisku "start", smak słony to pierwszy walor, który pojawi się w Twojej filiżance. Jak każdy z pięciu, jest on bardzo istotny i tworzy balans w kawie. Problem pojawia się, kiedy to jest wyczuwalny w espresso. Dobre espresso nie może być słone, więc jeśli czujesz smak słony w swojej filiżance, jest to znak, że Twoja kawa jest niedoparzona.

Słoność jest wszędzie i jest wyjątkowa. Lubisz słony karmel? To z pozoru dziwne połączenie, jest uwielbiane przez wiele osób, prawdopodobnie też je lubisz. Teoretycznie to dwie skrajności, jednak po dodaniu soli do karmelu, otrzymujemy.. balans. Czujemy pełnię smaku. Słony smak kawy nie jest niczym dobrym, jednak zawsze w Twojej kawie ten smak będzie, a najważniejsze jest to, żeby został ukryty przez inne walory.

Ok, więc niby jak to ma działać? Słony jest, a tak naprawdę go nie czujemy, jaki to ma sens? Spójrz na przepisy na ciasta. Szczypta soli. Próbowałeś chleba bez soli? To coś wybitnie smutnego, a tak naprawdę wcale nie czujesz, żeby chleb był jak solniczka.

Ekspresy automatyczne mają możliwość przygotowania różnych kaw czarnych ale też flat white, café crema.

 

Cierpkość

Chyba najtrudniejszy smak w kawie. Spróbuj potraktować kwaśność i cierpkość jako coś negatywnego występującego pomiędzy smakiem słonym, a kwaśnym. Cierpkość jest mocna i agresywna, oprócz niej prawdopodobnie będzie Ci ciężko wyczuć cokolwiek innego w Twojej kawie. Czując cierpkość możesz odczuć ściągający efekt na języku, podniebieniu, a nawet policzkach. Dzieje się tak przez obecność kwasu chlorogenowego i soli, które mają metaliczne nuty.

Espresso

 

Kwasowość i kwaśność

Czy kwasowość i kwaśność to to samo? W kawie specialty pragniemy kwasowości, jest wręcz kategorią smaku. To coś, co często się słyszy: dlaczego moja kawa jest kwaśna? Podobnie jak smak słony, kwasowość jest potrzebna w kawie, ale jeśli jest jej za dużo i to jedyne uczucie jakie zostaje na Twoim języku po wypiciu kawy, oznacza to, że kawa jest niedoparzona.

Nadmiar kwasu w kawie to często też kwas chlorogenowy, który można spotkać w niedojrzałych owocach kawowca, które zostały zbyt szybko zebrane. Często pojawia się też w kawach niskiej jakości. Jak smakowałyby kawy bez kwasowości? Spróbuj robusty albo typowo ciemno wypalonej kawy pod włoskie espresso. Zapewne właśnie tam nie będzie kwasowości, będzie za to masa gorzkiego smaku i nic więcej. Kwasowość jest również nieodłącznym elementem, który tworzy balans smaków.

Nie lubisz kwaśnego? Spróbuj wyobrazić sobie lemoniadę w upalny dzień, z pysznym syropem ale bez cytryny. Pusto, co? Kwasowość jest obecna w każdym owocu, nawet tych najsłodszych. Przypomnij sobie, czy dojrzała brzoskwinia lub maliny są kwaskowate. Jest też wiele innych, mniej oczywistych produktów, w których poczujesz kwasowość: gorzka czekolada, chleb, nabiał.

Ilość kawy ma duże znaczenie dla smaku i aromatu kawy, dlatego warto wybrać ekspres do kawy, który ma zintegrowany młynek i ustawienia parzenia.

 

Smak słodki

I nie, nie myślę teraz o kanapce z czekoladowym kremem. Słodki smak w espresso jest spotkaniem kwasowości z delikatną goryczką. To jest ten moment, kiedy aż chcesz powiedzieć, że Twoje espresso jest lekkie w smaku. Pomyślisz pewnie: co ona pisze?! Lekki shot?! Właśnie takiego spotkania Ci życzę!

Idealne espresso jest kompleksowe: ma w sobie balans smaków - zaczyna się od lekkiej kwasowości i kończy się przyjemnym, aksamitnym smakiem - właśnie tak chciałabym zinterpretować słodycz w kawie z ekspresu. Ten smak to tak naprawdę odczucia sugestywne od aromatu, a nie faktyczna zawartość cukru w kawie.

Słodycz to smak, który jest bardzo cenny w arabikach. To właśnie on dopełnia kwasowość. Słodycz to coś za czym roasterzy i bariści codziennie pędzą. Tego efektu szuka każda osoba, która lubi pić dobrą kawę.

Gorąca woda jest potrzebna do parzenia kawy, a pojemność zbiornika jest ważna, abyś nie musiał cały czas dopełniać ekspresu automatycznego.

 

Smak gorzki

To smak, który dopiero doceniamy jako dorośli. W espresso możesz go bardzo często spotkać, niestety częściej jako coś złego, niż dobrego. Gorycz to czasami efekt przeparzenia kawy espresso lub zbyt ciemno palonego ziarna. Jak to działa?

Wiesz, że kofeina jest gorzka? No właśnie. Dlatego też im dłużej parzysz kawę, tym więcej kofeiny wyekstrahujesz z kawy i tym bardziej gorzki napar otrzymasz, a to efekt spowodowany garbnikami, które nadmiernie rozpuszczą się pod koniec parzenia.

Gorzki smak ma najczęściej przedłużone espresso, które według niektórych uchodzi za klasyczne espresso.Nie wiem jak Ty, ale zawsze jak słyszę określenie kawy z ekspresu mianem "klasycznego espresso, czuję ciarki niepokoju. Tak, gorycz to smak, którego nie powinno być zbyt dużo w Twojej kawie. Gorzki smak, który przykrywa wszystkie inne nie jest ok. Czujesz go długo w ustach? Nazywamy to gorzki aftertastem i jest to negatywne określenie stosowane w przypadku smaku przeparzonej kawy. Może być też kwestią zbyt małej dozy lub zbyt dużego uzysku - przedłużone espresso zwane również espresso lungo.

Smak gorzki nie dotyczy tylko ziaren kawy i nie jest jedynie defektem. Tak jak wszystkie inne smaki, jest bardzo istotny w espresso i jeśli czujesz go w odpowiedniej ilości, sprawi, że doświadczysz pełni smaku.

Czarna kawa z ekspresu jest prosta do przygotowania. Wpływ na to ma technologia wyposażona w intuicyjną obsługę jaką mają ekspresy

 

Jaki ekspres automatyczny stoi w mojej kuchni?

Postawiłam na proste rozwiązanie i wybrałam niedrogi ekspres automatyczny - Melitta Solo Perfect Milk. Mój artykuł nie jest sponsorowany, więc mogę szczerze napisać na jakim sprzęcie przygotowuję kawę w domu. Ekspres jest bardzo prosty i ma podstawowe funkcje dodatkowe. Wystarczy poświęcić chwilę, aby go ustawić i można cieszyć się smaczną kawą.

Te funkcje mają praktycznie wszystkie ekspresy automatyczne, jednak upewnij się, że w Twój ekspres ma je również:

  • Moc - jest to wybór ilości zmielonej kawy. Najczęściej takie oznacza się to jako moc od X do Y lub ziarna kawy.
  • Stopień zmielenia - mój ekspres automatyczny ma tę opcję z boku pod obudową, jest ona trochę ukryta.
  • Wielkość kawy - czyli ilość wody, która będzie użyta do parzenia. Ekspresy automatyczne mają zazwyczaj pokrętła. Mój ekspres automatyczny ma takie pokrętło, dzięki któremu mogę ustawić od 30 do 220 ml.

Artykuł, który dla Ciebie napisałam jest przygotowany dzięki temu ekspresowi Melitta Solo Perfect Milk. To tani ekspres, który naprawdę dobrze sobie radzi z moimi oczekiwaniami do kawy. Jeśli masz inny, lub chcesz kupić inny, nie przejmuj się, wszystkie ekspresy automatyczne działają na podobnych zasadach.

Idealne kawy? Automatyczne ekspresy i wbudowany młynek będzie Cię cieszyć, a aromat kawy wypełni Twój nos. Oto ekspres do kawy do użytku domowego.

 

Parzenie espresso, podstawowe zmienne i wszelkie zasady

"Zmienne" to określenie, o którym często tu przeczytasz. Zmienne to ogólne zasady, wzór na to, jak zrobić idealne espresso.

 

Moc kawy, czyli doza i uzysk

Najczęściej i interfejsach ekspresu automatycznego spotkasz określenie "moc". Nie chodzi tu o to, że Twoja kawa wyrwie Cię z butów bardziej lub niej. Producenci ekspresów w ten sposób określają dozę, czyli ilość kawy zmielonej.

Gorąca woda, ilość kawy, pojemność zbiornika -  wszystkie automatyczne ekspresy do kawy mogą przygotować espresso macchiato i wiele innych!

 

Doza - ilość kawy zmielonej

To pierwsza podstawowa informacja, która jest nam potrzebna podczas ustawiania espresso. W ekspresach kolbowych, w których używa się sitek możesz samodzielnie odmierzać gramaturę. Automatyczne ekspresy wyposażone są jedynie w "moc kawy", często określa się ją pokrętłem z konkretnym zakresem.

W wypadku mojego ekspresu automatycznego do dyspozycji mam symbole ziarna kawy: od jednego do trzech. Analogicznie - jedno ziarno to słabsza kawa, czyli mniejsza ilość zmielonej kawy. Każde kolejne ziarno to wyższa doza.

Ekspresy automatyczne mają często zaniżone dozy, dlatego rekomenduję ustawianie najwyższej możliwej.

Wystarczy nacisnąć przycisk a ekspresy automatyczne robią kawę - Twój ulubiony napój z intuicyjną obsługą!

 

Uzysk - ilość kawy zaparzonej w filiżance

Uzysk to nic innego jak ilość zaparzonego espresso. Określa się ją w gramach. Najprostszym wzorem na uzysk jest: 2 x doza = uzysk. Jednak pamiętaj, że w ekspresie automatycznym operujesz tylko pokrętłami, tu niestety nie możesz użyć wagi, jak w wypadku ekspresów kolbowych.

Automatyczne ekspresy posiadają informacje o uzysku. Najczęściej są to pokrętła. W moim ekspresie mam pokrętło, które mogę ustawić od 30 do 220 ml.

Jaki uzysk jest potrzebny przy dozie, która wynosi około 16-17g? Najlepiej pomnożyć dozę razy dwa - i oto nasz uzysk: 32 lub 34 gramy espresso. 2xdoza=uzysk to wynik dla naszego minimalnego uzysku. A jaki będzie maksymalny? W zależności od kawy możesz dodać od jednego do nawet 5 gramów.

Jak sprawdzić uzysk? Wystarczy zważyć espresso. Moje espresso przy najwyższej dozie ma od 34 do 38 gramów

Automatyczny ekspres do kawy w Twoim domu, a z nim aromat kawy i wiele możliwości: od espresso doppio, latte macchiato po café au lait i café crema.

 

Jak doza i uzysk wpływa na parzenie espresso?

Zostańmy przy 17 g kawy. Im więcej dozy użyjemy, przy takim samym uzysku, tym więcej będziemy mieć cząsteczek do rozpuszczenia. Jak to działa?

Około 28% wagi ziaren kawy jest rozpuszczalne w wodzie. Właśnie tyle możemy z nich wyekstrahować. Co z resztą? To głównie celuloza i substancje roślinne, które tworzą strukturę.

Za duża doza lub uzysk - co się stanie?

Za duża doza może sprawić, że Twoje espresso będzie kwaśniejsze. Jeśli przesadzisz ze zwiększeniem dozy w stosunku do uzysku, możesz mieć niedoparzoną, słoną kawę.

Jak zwiększyć bezpiecznie dozę lub uzysk? Spróbuj ją zwiększyć lub zmniejszyć maksymalnie o jedną wartość w górę lub w dół.

.
Automatyczne ekspresy będą służyć długie lata, jeśli odpowiednio o nie dbasz. Ekspresy do kawy wymagają konserwacji, również wbudowany młynek..

 

Za mała doza lub uzysk - co się stanie?

Jeśli wyczujesz w swoim espresso gorycz, pusty smak, zero kwasowości - jest to najlepszy sygnał, który mówi Ci, że albo Twoja doza jest zbyt mała, albo uzysk jest zbyt duży.

Grubość mielenia kawy do espresso

Jedna z najistotniejszych zmiennych, która pozwoli Ci wypić doskonałe espresso albo.. koszmar! No dobrze, zostańmy przy ideałach. Podczas mielenia kawy masz tylko dwie możliwości - albo drobniej, albo grubiej.

Jeśli spodziewasz się, że wystarczy, że napisze - drobno zmielone ziarna kawy do espresso są najlepsze. Oj nie, nie tak łatwo. Mielenie = czas parzenia, dlatego najlepiej je dostosować do efektu, który chcesz otrzymać. Każda kawa może wymagać innego mielenia, a co za tym idzie, innego czasu parzenia.

O różnych stopniach mielenia kawy dowiesz się z innego mojego artykułu!

Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób ustawić kawę w ekspresie kolbowym - zarówno domowym, jak i profesjonalnym, przeczytaj mój artykuł o parzeniu espresso w ekspresie kolbowym.

Ekspresy automatyczne są często wyposarzone w pokrętła do mielenia kawy. Pokrętło w moim ekspresie ma skalę mielenia od 1 do 5. 1 to najdrobniej, a 5 to najgrubiej. Najczęściej ustawiam je na 2.

 

Aromatyczna kawa i intensywny smak? Teraz już wiesz jak to zrobić!

 

Zbyt drobno zmielona - jak będzie smakować espresso?

Zbyt małe cząsteczki kawy będą bardzo łatwo rozpuszczalne, przez co wyekstrahuje się z nich więcej kofeiny, a co za tym idzie więcej goryczy. Czujesz gorzki smak? Spróbuj grubiej zmielić kawę!

Zbyt grubo zmielona - jak będzie smakować espresso?

Zbyt duże cząsteczki kawy nie rozpuszczą się wystarczająco, przez co kawa będzie niedoparzona. Możesz w niej wyczuć zbyt małą słodycz, wysoką kwasowość, cierpkość, a nawet smak słony.

Czarna kawa z ekspresu i możliwość przygotowania cappuccino? Od tego jest młynek i system mleczny, wystarczy nacisnąć przycisk.

 

 

Rodzaj kawy - automatyczny ekspres i ziarna do niego

Wspaniały smak i aromat kawy czarnej zależy od tego, jakie ziarna wybierzesz do swojego ekspresu. Doskonale sprawdzi się kawa, którą osobiście testowaliśmy w palarni do tego typu maszyn. To również ziarna, z których chętnie przygotowuję espresso doppio, a moim goście lubią z nich caffe latte.

Jaka musi być kawa idealna do tych maszyn?

Palimy ziarna o niskiej kwasowości. Nasz profil palenia ułatwi Ci parzenie w zwykłym domowy ekspresie, który nie posiada tyle mocy, co ekspres w kawiarni. Sprawdź, które kawy będą idealnie zaparzone przez ekspresy automatyczne:

Ekspresy automatyczne dadzą Ci idealnie spienione mleko i pełny aromat kawy. Spróbuj caffe latte, espresso lungo lub café au lait

 

 

Brazylia Milky Cloud

Jeśli używasz ekspresu automatycznego, lub lubisz delikatnie ciemniej palone kawy – Brazylia Milky Cloud będzie dla Ciebie idealna! Przeprowadziliśmy wiele testów na ekspresach automatycznych, aby sprawdzić czy żarna wbudowanych młynków nie zacinają się oraz czy faktycznie ta kawa jest doskonała w tej metodzie. Wiemy, że również Ty docenisz smak zarówno espresso, jak i kaw mlecznych parzonych z tych ziaren w Twoim domu.

W smaku Brazylii Milky Cloud znajdziesz smak czekolady, karmelu i orzechów laskowych. Kawa ta jest niekwaśna, a jej słodycz i deserowy charakter zaspokoi oczekiwania każdego fana głębokich i słodkich smaków.

Zintegrowany młynek i wbudowany młynek to duża zaleta jaką ma ekspres automatyczny.

 

 

Peru Obsessive Llama

Kawa z Peru o niskiej kwasowości i głębokim smaku gorzkiej czekolady oraz nerkowców – idealna do ekspresów i kawiarek!

Jeśli lubisz intensywny smak słodkiego espresso o posmaku gorzkiej czekolady, ta kawa będzie dla Ciebie doskonała. W profilu naszej kawy z Peru sensorycznym znajdziesz gorzką czekoladę, ciastka maślane, orzechy nerkowca i subtelny oraz delikatny posmak cytryny. Możesz parzyć tę kawę również w kawiarce, ekspresie automatycznym, czy kolbowym. Koniecznie spróbuj jej z mlekiem, w takim połączeniu odkryjesz masę smaku orzechów nerkowca.

Wbudowany młynek, gorąca woda, pojemność zbiornika - oto automatyczne ekspresy do kawy do użytku domowego.

 

 

Indie Rising Star

W tej kawie wyczujesz smak ciemnego kakao, prażonych orzechów i karmelu. Jeśli szczególnie lubisz deserowe, słodkie, niekwaśne espresso z subtelną goryczką – polecamy Ci tę kawę!

Kawa Indie Raising Star ma niekwaśny i słodki charakter. Kawy z Indii charakteryzują się niską kwasowością, dlatego będzie doskonałym wyborem dla miłośników deserowych i gorzko-kakaowych smaków.

Automatyczne

 

 

O ekspresie automatycznym do kawy - co takiego musi mieć

Przyjrzyj się paru istotnym rzeczom, jakie ekspres automatyczny powinien mieć.

Zintegrowany młynek, czyli Wbudowany młynek i żarna

We wnętrzu w pełni automatycznego ekspresu musi być bardzo istotny element: wbudowany młynek, którego żarna powinny być ze stali nierdzewnej. Istnieje wiele spekulacji i kawowych wojen na temat przewagi żaren ceramicznych nad stalowymi, dlatego przedstawię Ci suche fakty.

Stalowe żarna są trwalsze i nie będą im straszne drobne kamyczki, które mimo wszystko czasami mogą się trafić w Twojej paczce kawy. Gdyby spotkały się z ceramicznymi żarnami, mogłyby je natychmiast uszkodzić. Stal nierdzewna to ostry i odporny na uszkodzenia materiał.

Młynek musi mielić ziarna kawy na równe drobiny, dzięki temu uzyskasz równy stopień zmielenia. Jeśli żarna są ceramiczne, mają większą porowatość, rozgniatają ziarna kawy, przez co otrzymasz nierówne kawałki i pył. Stalowe żarno ma gładką powierzchnię i jest bardzo ostre. Właśnie dlatego, warto wybrać wbudowane młynki z żarnami ze stali nierdzewnej.

Spienione mleko do kawy - automatyczny ekspres to potrafi! Zanim spienisz mleko sprawdź pojemność zbiornika, ekspres potrzebuje aby była gorąca woda.

 

 

Lubisz spienione mleko? Wybierz odpowiedni spieniacz!

Jeśli lubisz dodać spienione mleko do swojej kawy, automatyczny ekspres powinien mieć dyszę spieniającą, która umożliwi ręczne spienianie mleka. Jeśli wolisz żeby ekspres automatyczny robił to za Ciebie, możesz wybrać opcję ze spieniaczem półautomatycznym lub automatycznym.

Półautomatyczny spieniacz to taki, który sam spienia mleko, ale musisz kontrolować ilość mleka, które wlewane jest do filiżanki.

Automatyczny spieniacz ma zintegrowany pojemnik na mleko i ekspres automatyczny sam dozuje odpowiednią ilość spienionego mleka. Jeśli nawet nie wiesz, jakie proporcje ma latte macchiato, espresso macchiato, caffe latte lub włoskie cappuccino - ekspres zrobi to za Ciebie!

Jeśli jednak lubisz sam bawić się kawą i ją poznawać, chętnie Ci w tym pomożemy! Napisałam artykuł o klasykach w kawie, z którego dowiesz się jak zrobić mleczne kawy i nie tylko, według przyjętych standardów. Jestem pewna, że znajdziesz tam swoje ulubione przepisy na kawy.

espresso macchiato? Takie kawy automatyczny ekspres też się nie boi!

 

 

Więcej mleka!

Przygotuj też swój ulubiony napój na bazie mleka! Automatyczny ekspres może też przygotować ciepłe mleko lub całą masę pianki mlecznej. W większości ekspresów system mleczny ma rozbudowane funkcje dodatkowe, które pozwolą zrobić Ci nie tylko mleczne kawy ale też kakao, babyccino i wiele innych.

Spienione mleko to podstawa latte macchiato, flat white. Dysza spieniająca nie posłuży Ci tylko raz, a da Ci możliwość przygotowywania wielu kaw z ekspresu.

 

 

Jak wybrać najlepszy automatyczny ekspres do kawy?

Postaw na młynek z żarnami ze stali nierdzewnej i prosty interfejs - to naprawdę wystarczy, aby cieszyć się pyszną kawą.

Producenci ekspresów automatycznych

Ekspresy automatyczne produkowane są obecnie przez wielu producentów. Najpopularniejszym jest Nivona, Jura i Delonghi. Spotkasz też ekspresy Melitty, Smeg, czy Gaggia. Te marki zajmują się ekspresami, dlatego warto je wybierać.

Wylewka z gorącą wodą, automatyczne czyszczenie, cichy młynek, system mleczny i informacja o pojemności zbiornika wodnego to tylko część dodatkowych funkcji jakie może mieć ekspres automatyczny.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa wysyłka Od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl