Powered by Smartsupp

Etiopia Lemon Grade – kawa do alternatyw

Dostępność: zakończono sprzedaż tego produktu
Cena brutto: 74,00 zł 74.00
Cena netto: 60,16 zł
ilość szt.

towar niedostępny

Producent: Roastains

Opis


Intensywnie owocowa Etiopia Lemon Grade do alternatyw

To kolejna kawa od tego samego producenta: Israel’a Degfa! Israel dorastał pochłonięty różnymi aspektami branży kawowej, ponieważ jego ojciec był kierownikiem młyna, a jego mama sprzedawała kawę dojeżdżającym do pracy na lokalnym dworcu autobusowym. Region, w którym dorastał produkował kawę, właśnie dlatego okazuje wielki szacunek rolnikom, partnerom biznesowym.

Przemek, który jest założycielem naszej palarni miał okazję poznać go osobiście podczas swojej podróży na etiopskie plantacje. Od Israela zachwyciła Was najbardziej Etiopia Bale Mountain ale też Adola, którą nasi stali klienci wspominają z błogim uśmiechem na twarzy, aż do dziś.

Z ogromną przyjemnością mamy zaszczyt przedstawić Wam Etiopię Lemon Grade, która jest geshą. Dla tych, którzy nie wiedzą co to za odmiana, wszystko wytłumaczyliśmy niżej, we wnikliwym opisie kawy – jak zawsze!

 

Aromat i smak

Etiopia Lemon Grade nie zawiera żadnych dodatków i sztucznych aromatów. Dzięki wyjątkowej jakości ziaren, możesz wyczuć aromat i smak borówki, pomarańczy i cytryny. Te nuty smakowe to właśnie jest profil sensoryczny, czyli naturalny smak kawy.

Charakter kawy

Etiopia Lemon Grade ma wyjątkowo intensywny smak dojrzałych owoców przełamany soczystością cytrusów: pomarańczy i cytryny. Jeśli lubisz soczyste, czyste w smaku kawy – pokochasz Lemon Grade!

 

Moc
Słodycz
Charakter deserowy
Suszenie ziarna na patio.  width=
Owocowość

 

Ta kawa jest idealna do parzenia w alternatywach. Najlepiej dobrą wodą!

Drip Hario V60

Sprawdzony w boju przepis na dripa z Hario V60

Drip Kalita Wave 185

Łatwy przepis na zaparzenie kawy w Kalicie Wave 185

AeroPress

Nasz ulubiony przepis na AeroPress

 

Wiesz ile kaw zaparzysz z tej ilości kawy?

 

60g - 1 litr napoju


Tylko na spróbowanie!

250g - 4 litry naparu


Chcę dobrze przetestować!

500g - 8 litrów kawy


Wypiję sam!

1kg - 16,6 litra kawy


Podzielę się z przyjaciółmi

 

Dlaczego Palarnia to najlepsze źródło kawy?

Palarnia Roastains jest niedużym producentem kawy, ale to w tych małych jest siła! Nasze zielone ziarna kawy ściągamy bezpośrednio do palarni, aby codziennie wypalać świeżą kawę – to gwarancja jakości specialty. Najważniejsze są dla nas arabiki, które znajdziesz w naszym sklepie. Wiemy o nich wszystko – skąd pochodzą, kto je uprawia, z jakich dokładnie są odmian botanicznych kawowca.

Możesz napić się naszej kawy w wielu uznanych kawiarniach w całej Polsce, z czego jesteśmy wyjątkowo dumni, jako palarnia segmentu specialty.

 

 

Informacje o ziarnie

 

Fakty

  • Origin: Yirgacheffe, Etiopia
  • Farma: Gelana Gesha
  • Producent: Israel Degfa
  • Wysokość: 1500 - 1750 m n.p.m.
  • Gatunek: Coffea Arabica
  • Odmiana botaniczna: Gesha
  • Metoda obróbki: sucha (natural)
  • Zbiór: 2022
  • Jakość: outstanding (specialty - 85 punktów w cuppingu)

 

Odkryj region Yirgacheffe

Yirgacheffe jest w rzeczywistości częścią regionu Sidamo w południowej Etiopii. Jednak jest niezwykle rozpoznawalny dzięki wyjątkowym, mytym kawom, dlatego Yirgacheffe uznawany jest za mikroregion. Ten stromy obszar jest niezwykle żyzny i górzysty –wiele kaw wzrasta tutaj na poziomie powyżej 2000 m n.p. m.

Na pierwszy rzut oka wzgórza Yirgacheffe wyglądają na zalesiony obszar, jednak w rzeczywistości jest to gęsto zaludniony region, a wzgórza są pokryte wieloma domostwami i wioskami. Kawa rośnie w ogródkach mieszkańców ale też w lesie, zupełnie tak jak grzyby w Polsce.

W regionie działa około 26 spółdzielni, reprezentujących około 43 794 rolników i około 62 004 hektarów kawy ogrodowej. W Yirgacheffe kawa jest jedną z głównych upraw dochodowych – zajmuje od pół hektara do 1,5 hektara (ten ostatni uważany jest za duży).

Najczęstsza obróbka w Yirgacheffe to natural, jednak również mniejsza ilość to kawy suszone na słońcu – natural.

 

Poznaj farmę Gelana Gesha

Kawa uprawiana jest na prywatnej farmie Gelana w regionie Yirgacheffe, należącej do Israel’a Degfa. Stacja obróbki i suchy młyn Gelana to miejsce, w którym obrabia się duże ilości kawy dzięki 500 podniesionym łożom, na których schną kawowe wiśnie. Na plantacji pracuje 48 stałych pracowników i około 500 tymczasowych, którzy wspierają plantację w trakcie zbiorów.

Farma kawy Gelana obejmuje 1,5 hektara uprawy kawy. W znacznej części kawowce uprawia się w szklarniach, w których jest wiele rozwiązań sterowanych za pomocą inteligentnych technologii. Plantacja Gelana jest miejscem wielu nowych eksperymentów Israel’a. Dzięki nim wspiera się poprawę równomiernego wzrostu sadzonek i można eksperymentować z odmianami arabiki.

Początkowo plantacja została założona z myślą o uprawie geshy, jednak z czasem została wykorzystywana również do odkrywania na nowo tradycyjnych odmian kawy z Brazylii. Praca na farmie Gesha jest monitorowana przez zespoły agronomów, aby pomóc w badaniach nad różnorodnością odmian w obliczu zmiany klimatu.

” width=

 

Wyjątkowa odmiana arabiki – gesha

Odmiana ta została pierwotnie zebrana z lasów w Etiopii w latach 30’ XX wieku. Z Etiopii została przewieziona do Panamy, gdzie została zasadzona w wielu miejscach. Przez wrażliwość tej odmiany i niedużą wydajność, roślina ta nie była szczególnie faworyzowana przez rolników. Wszystko zmieniło się dopiero w 2005 roku, kiedy rodzina Petersonów z Boquete w Panamie wzięła swoje zbiory Geshy na konkurs i aukcję Best of Panama. Otrzymała wyjątkowo wysokie oceny i pobiła ówczesny rekord cen na aukcjach zielonej kawy, została sprzedana za ponad 20 amerykańskich dolarów za funt!

Istnieje znaczne zamieszanie związane z gejszami, ponieważ jest wiele genetycznie odrębnych typów roślin, które określa się mianem gejszy, z których wiele ma podobne pochodzenie geograficzne w Etiopii. Ostatnie analizy różnorodności genetycznej przeprowadzone przez World Coffee Research potwierdzają, że panamska gejsza potomek T2722 jest odrębna i jednolita. Odpowiednio uprawiane i wzrastające na dużych wysokościach rośliny osiągają najwyższą jakość i charakterystyczny dla Geshy, intensywny smak jaśminowych i brzoskwiniowych aromatów.

Pisownia Geisha i Gesha są często używane zamiennie. Nie ma ustalonego tłumaczenia z dialektów Etiopii na angielski. Kawa została po raz pierwszy zarejestrowana pisownią ,,Geisha”, a badacze kawy w większości utrzymywali tę pisownię przez wiele dziesięcioleci, co doprowadziło do promowania tej nazwy w przemyśle kawowym. Kawa została pierwotnie zebrana w Etiopii w regionie położonym w pobliżu góry, której nazwa jest najczęściej tłumaczona w języku angielskim jako Gesha. w konsekwencji wielu przedstawicieli branży kawowej wolało ratować tę pisownię.

 

Szacunek do środowiska naturalnego na plantacji Gelana

Drzewa dające cień są niezwykle ważne w uprawie kawy. Pomagają one łagodzić nadmierne temperatury i stres cieplny, który jest odpowiedzialny za uszkadzanie kwiatów i owoców.

Na plantacji rosną drzewa, które są głęboko zakorzenione, aby odzyskać składniki odżywcze z głębszych poziomów gleby i przenieść je na liście. Kiedy liście opadają i gniją, dostarczają materii organicznej lub nawozu, który jest uwalniany na plantację kawy. Ta materia organiczna z kolei poprawia teksturę gleby i retencję wody.

Głęboko zakorzenione drzewa nie konkurują z kawą o wodę i inne składniki odżywcze. Również drzewa roślin strączkowych, które dają cień, wychwytują bardzo potrzebny azot z atmosfery i przekształcają go w azotany, które są wykorzystywane przez kawę do wielu celów. Drzewa w cieniu działają jak parawan, chroniąc drzewa kawowe przed nadmiernymi i niszczącymi wiatrami, a niektóre nawet odstraszają niebezpieczne szkodniki występujące w środowisku. Gospodarstwo jest nawadniane wodą z rzeki Gelana. Dzięki doskonałej symbiozie ze środowiskiem naturalnym, otrzymaliśmy tę doskonałą kawę.

 

Obróbka kawy Etiopia Lemon Grade

Na plantacji Gelana zbiory wykonuje się ręcznie, dzięki czemu zbierane są tylko dojrzałe wiśnie, która jest natychmiast suszony się na plandekach, podwyższonych platformach lub betonowym patio, aby zachować jej dobrą jakość.

Więcej o obróbce naturalnej wykonywanej w Etiopii dowiesz się z naszego artykułu!

 

 

Produkty powiązane

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa wysyłka Od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl