Etiopia Super Freak – kawa do ekspresów i kawiarek
towar niedostępny
Opis
Kawa z Etiopii – specialty do ekspresów i kawiarek
Dlaczego dedykowana kawa do ciśnieniowych metod parzenia kawy?
Kawa wypalona ciemniej, stricte pod metody ciśnieniowe, jak ekspres kolbowy, czy kawiarka będą się dużo łatwiej zaparzać i dawać lepsze rezultatu w filiżance, aniżeli wypały uniwersalne. Chcemy, aby kawy prezentowały charakter regionu oraz obróbki, która została zastosowana.
Aromat i smak
Nasza kawa ziarnista, jak i kawa mielona na życzenie nie zawiera żadnych dodatków, ale dzięki zastosowaniu wyjątkowej jakości ziaren, w tej kawie możesz wyczuć truskawkę, czereśnię i borówkę amerykańską. Jest to tak zwany profil sensoryczny kawy i kawy afrykańskie często prezentują właśnie nuty owocowe, kawa etiopska obrabiana metodą naturalną często pachnie czerwonymi owocami.
Charakter
Jest to jedno z bardziej charakterystycznych ziaren pochodzących z regionu Guji. Arabika, dająca niesamowite odczucie słodyczy, występujące w niej nuty ciemnych i czerwonych owoców powodują, że chce się ją pić cały dzień, w wyjątkowych sytuacjach i po prostu - dla przyjemności.
Jaką wodą i w jakiej metodzie parzyć tę kawę?
Jaka woda jest najlepsza do kawy?
Sprawdź w naszym artykule, jaka będzie ,,Najlepsza woda do zaparzenia kawy” To ma znaczenie!
Jak zaparzyć kawę w kawiarce?
Nasz ulubiony ,,Przepis na kawę z kawiarki" znajdziesz w tym artykule!
French Press
Łatwy przepis na zaparzenie kawy we French Pressie znajdziesz w naszym artykule.
60g - 3 filiżanki
Tylko na spróbowanie!
250g - 15 filiżanek
Chcę dobrze przetestować!
500g - 31 filiżanek
Wypiję sam!
1kg - 62 filiżanki
Podzielę się z przyjaciółmi
Dlaczego Palarnia to najlepsze źródło kawy?
Kawę ściągamy bezpośrednio do naszej palarni, gdzie codziennie są palone kawy, abyś mógł zawsze znaleźć aromatyczne ziarna dla siebie. Nasza kawa to produkt na smaku którego zawsze możesz polegać. Świeże surowce i produkty to nasz priorytet. Kawa ziarnista, którą w naszym sklepie znajdziesz, to arabica w najczystszej postaci, a my jako palarnia zawsze wiemy, z jakich dokładnie odmian botanicznych kawowca są dane ziarna i z jakiego kraju. Nasze ziarna to zawsze tzw. single, czyli jest to kawa ziarnista z jednego kraju. Nasza palarnia dostarcza kawę do wielu uznanych kawiarni w całej Polsce. Nasza oferta to nie tylko delikatne kawy do alternatyw, ale także mocna kawa do espresso.
Informacje o ziarnie
Fakty
- Origin: Kercha, Oromia, Gujii, Etiopia
- Stacja obróbki: Kercha Dry Mill
- Producent: Israel Degfa
- Wysokość: 1850-2200 m n.p.m.
- Gatunek: Coffea Arabica
- Odmiana botaniczna: Heirloom
- Metoda obróbki: Natural (sucha)
- Rok zbiorów: najnowszy zbiór
- Jakość: wybitna (86,5 punktów w cuppingu)
Poznaj stację obróbki oraz region uprawy kawy
Kawa pochodzi ze stacji obróbki Kercha Dry Mill w Kercha – regionie Guji na granicy rzeki Dawa. Ta stacja posiada 150 łóżek afrykańskich, które służą do suszenia zebranych wiśni. Pracuje około 165 pracowników w okresie żniw. Właścicielem różnych młynów i prywatnych gospodarstw oraz młynów jest Israel Degfa, który inwestuje część obrotu w etiopską społeczność kawową. Izrael utworzył również organizację charytatywną Buna Qala i program członkowski dla małych właścicieli, który obejmuje opiekę zdrowotną, edukację, a także zachęty rolnicze i finansowe.
Stacja Kercha działa od 2016 roku i skupia się na produkcji kawy wysokiej jakości z wyjątkowego regionu jakim jest Guji. Kawy z tego regionu posiadają charakterystyczny i niepowtarzalny smak, który nie pojawia się w żadnym innym regionie, gdzie uprawia się kawę na całym świecie. Najczęściej występującymi smakami są truskawki i czereśnie w przypadku kaw obrabianych metodą suchą.
W Etiopii kawę zbiera się często w dzikiej postaci, ta kawa rosła naturalnie na zboczach góry, chociaż nie ma co ukrywać, nasi etiopscy rolnicy robią, co mogą, aby krzewów było jak najwięcej i wkładają do ziemi niewielkie sadzonki kawy w miejscach, gdzie krzew kawowca ma szansę się przyjąć.
Warunki wzrostu kawowców
Kawa rosła na zboczach góry na wysokości od 1800 do 2200 metrów nad poziomem morza. Kawy z Etiopii zazwyczaj nie są podlewane i tak też było w przypadku tych ziaren kawy, kawa ta urosła bez ingerencji człowieka na ziemiach mieszanych od czerwonoziemów po ziemie brunatne o pochodzeniu wulkanicznym. Takie ziemie w większości kraju, w tym w części najbardziej znanych: regionu Sidamo oraz Guji zapewniają, że w Etiopii kawa i jej krzew ma niekończący się zapas substancji mineralnych. Dzięki takim warunkom kawowce nie wymagają nawożenia. Owoce kawy z Etiopii to zazwyczaj najmniejsze spotykane wisienki kawowców, za to smak, słodycz i aromat jest zamknięty w ziarnach. Te ziarna polecamy spróbować każdemu.
Proces obróbki owoców - jak powstaje kawa surowa?
W opakowaniu znajdziesz kawę suszoną na słońcu, została oczyszczona i wyselekcjonowana w stacji obróbki. Aby zapewnić jak najwyższą jakość kawy (tzw. Grade 1) owoce kawy po wysuszeniu były podrzucane na specjalnych sitach, aby odrzucić najlżejsze z nich, czyli zawierające nierozwinięte ziarna. Tak wyselekcjonowane owoce trafiły do młyna suchego, gdzie kawa została oczyszczona i zapakowana w 60kg worki GrainPro, te z kolei zostały zabezpieczone workami jutowymi.
Region Sidamo i Guji - najbardziej popularne, a tak różne
Jedne z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych po smaku i zapachu single na świecie to myta arabica z Etiopii z Sidamo i suszona arabica z Etiopii z Guji. Czyli natural z Guji i washed z Sidamo. Jak to się dzieje, że wśród kaw z Etiopii Etiopia i Etiopia smakują inaczej? Wpływ mają ziemie, klimat, ale też niebagatelny impakt ma właśnie metoda obróbki, która finalnie decyduje o smaku i aromacie w filiżance.
Metody obróbki ziaren i różnice w smaku
Metoda sucha czyli natural
potęguje pewne odczucia, czujemy wyższą słodycz, owocową kwasowość w smaku pochodzącą z fermentacji, a w aromacie nierzadko poczujemy czereśnie czy truskawki. Taka kawa będzie genialna podczas parzenia jedną z metod alternatywnych, gdy kawa ma jasny stopień palenia, ale też gdy wykorzystamy ciemniejszy stopień palenia, będzie dawała genialne, pełne borówek espresso, które po zalaniu mlekiem schowa kwasowość i będzie smakować jak kruche ciasteczka z truskawkami. Zachęciliśmy Was? Niestety takiego aromatu nie znajdziecie w kapsułkach, sytuację uratuje menu dobrej kawiarni, kawiarnie specialty parzą takie kawy i możemy Ci obiecać, że będzie to jedną z najlepszych filiżanek w Twoim życiu. Chcesz dowiedzieć się więcej o obróbce kawy? Zajrzyj do artykułu na naszym blogu, o tym jak powstają naturale.
Metoda mokra czyli washed
daje nam finalnie produkt - kawę dużo delikatniejszą w smaku, czystszą o dużo niższej gęstości (body). Napar ze świeżych ziaren, na przykład z użyciem dripa, czy chemexa, czyli metod alternatywnych parzenia kawy i jasnej kawy, gdzie stopień palenia delikatny, pozwoli nam delektować się zapachem jaśminu i wyczuć aromat skórki pomarańczy, może pojawić się też kwasowość limonki, a nawet nuty czarnej i białej herbaty. W takiej kawie można się zakochać, ale tak ciekawych ziaren nie można odciągać od ekspresu ciśnieniowego i espresso. Ciemniejszy stopień palenia pod espresso pozwoli delikatnie schować kwasowość, a wydobyć delikatne nuty karmelu i podbić słodycz. Jeżeli zainteresował Cię temat obróbki kawy tą metodą, zapraszamy Cię na naszego bloga do artykułu o obróbce kawy, w nim znajdziesz szczegółowsze zdjęcia z wieloma zdjęciami z plantacji.
Nie bój się kwasowości w kawie, przecież lubisz owoce
Pamiętamy jak smakują produkty ze sklepów, kawa gorzka i spalona albo kawa gorzka i kwaśna. Dobra kawa posiada kwasowość, ale ona balansuje kawę, jest ona owocowa w smaku, a nie kwaśna, cierpka i wykręcająca. Kawa Arabica uprawiana na plantacjach w Brazylii będzie delikatna i będzie w niej występować słodycz, nuty orzechów i karmel, ale to nie jedyne smaki w świecie kawy. A jest on niezwykle bogaty, dlatego zachęcamy Cię do niego i do spróbowania choćby tej kawy z Afryki.
Dane techniczne
Zastosowanie | Kawa do espresso |