A gdyby tak rzucić wszystko i zaparzyć dobrą kawę, jak barista w swoim domu? Kto by nie chciał mieć kawy, jak w najlepszej kawiarni! Rzuć więc wszystko i poznaj ulubioną metodę parzenia oraz praktyczne wskazówki, dzięki którym będziesz prawdziwym home baristą w swoim domu.
Kawa – co musisz wiedzieć, aby zaparzyć ją jak w kawiarni?
Najważniejsze jest to, aby pamiętać, że kawa to przyjemność. Do parzenia kawy możesz potrzebować wielu akcesoriów lub absolutne minimum, a to wszystko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. W artykule znajdziesz wiele możliwości – dla maksymalistów i minimalistów. Każdy jest inny, ale jestem przekonana, że każdy lubi wypić dobrą kawę
Oprócz sprzętu potrzebujesz też dobrej jakości ziaren kawy, którą znajdziesz w naszej palarni. O tym, dlaczego warto kupić kawę segmentu specialty, niż ziarna z marketu napisałam obszerny artykuł, z którego dowiesz się wszystkiego na temat kawy i różnic pomiędzy segmentami.
Jak zrobić dobrą kawę w domu? Kluczowy jest wysokiej jakości produkt
Jakość ziaren kawy przekłada się bezpośrednio na ich smak. Warto więc sięgnąć po te, które będą najlepsze. Żadna kawa nie jest taka sama, a między nimi jest wiele różnic. Jedną z podstawowych rozbieżności między kawami jest segment jakości.
Segment specialty, to najwyższa jakość jaką może mieć kawa. Ziarna specialty otrzymują od 80 do 100 punktów. 100 punktów to najwyższa ocena jaką może dostać arabika. Takie kawy nie mogą mieć żadnych defektów pierwszorzędowych, ale mogą mieć maksymalnie 5 drobnych defektów (drugiego rzędu) w próbce o wadze 350 g.
Czym są defekty?
Defektami pierwszego rzędu są: ciała obce (kamienie, noże, gwoździe, kawałki szkła i całe ususzone owoce kawowca), całkowicie czarne ziarna kawy (będące wynikiem złych warunków w stacji obróbki) lub źle przeprowadzonego procesu suszenia.
Defektami drugiego rzędu są naprawdę liczne pogryzienia przez owady, połamane ziarna, kawałki suszonych owoców kawowca, częściowo czarne ziarno lub częściowo przefermentowane.
Defekty bezpośrednio wypływają na smak kawy. Kawowe koncerny najczęściej wypalają takie kawy bardzo ciemno, aby niewłaściwe smaki nie były wyczuwalne.
Pasjonaci kawy, którzy profesjonalnie oceniają ziarna
Q Arabica grader/Q Robusta Grader! Wykwalifikowana osoba, która ocenia kawę. Taka osoba zdobyła certyfikację, potrafi profesjonalnie ocenić arabikę bazując na swojej wiedzy, doświadczeniu, arkuszu oceny oraz jest skalibrowana z grupą sensoryków z całego świata.
Q graderzy to specjaliści, którzy przeszli długą drogę nauki sensoryki i wiedzy o ziarnach kawy oraz ukończyli 19 egzaminów. Taka osoba potrafi znaleźć defekty w kawie, które w zależności od intensywności mogą wpłynąć na jakość surowca.
Zazwyczaj Q Grader będzie w stanie nazwać i wskazać, z czego wynika niewłaściwy smak – czy z nieprawidłowej obróbki, transportu a może jest spowodowany złym wypaleniem surowca.
Jakość wody – przefiltruj ją, aby zaparzyć kawę!
Aby zrobić dobrą kawę, potrzebujesz miękkiej wody. W przygotowanej kawie zawartość wody może wynosić od 88 do nawet 99%.
Jakie poszczególne parametry wpływają na to, jak smakuje kawa?
Woda niskozmineralizowana wpłynie na bardziej wyczuwalną kwasowość w kawie. Odwrotnie będzie w wypadku wody o wysokim pH, czyli wysokozmineralizowanej, która kwasowość w naparze kawowym schowa. W przypadku espresso oraz niektórych kaw, szczególnie Robusty, może uwydatnić słoność naparu.
Zbyt niska zawartość minerałów nie pozwoli kawie otworzyć się, i kawa będzie posiadała surowy, kwaśny posmak, może być też słodowo-słodka, przypominając kukurydzę lub pszenicę, zaś zbyt wysoka mineralizacja może spowodować, że kawa będzie ciężka i pozbawiona wielu aromatów.
Jaka woda będzie najlepsza?
Jeśli chcesz podejść do tematu bardzo profesjonalnie i poważnie, wybierz miękką wodę butelkowaną lub zainstaluj w swojej kuchni profesjonalny filtr zmiękczający.
Jeśli chcesz, żeby Twoja kawa w domu była po prostu dobra i "pijalna" (to potoczne określenie w naszej branży opisuję kawę, która jest po prostu okej) – wystarczy dzbanek filtrujący wodę.
Zachęcamy do sprawdzenia swojej wody z sieci za pomocą konduktometra. To niedrogie urządzenie sluży do pomiaru przewodności roztworów elektrolitów. Jest on stosowany do orientacyjnych pomiarów zanieczyszczenia, zasolenia wody.
Według SCA, czyli Speciality Coffee Association – organizacji zajmującej się promowaniem kawy wysokiej jakości, twardość wody powinna wynosić od 120 do 160 PPM, a natomiast optymalne pH zawierać się w przedziale 6,5-7,5.
Jeszcze więcej szczegółów na temat wody do kawy poznasz w naszym artykule.
Jak drobno zmieloną kawę musisz mieć?
Każda metoda parzenia kawy potrzebuje drobniej lub grubiej zmielonych ziaren. Różnice w mieleniu kawy wynikają z różnorodności metod. W każdej z metod przelewowych lub ekspresach mamy różne kształty naczynia, zmienne. Aby zaparzyć kawę w wybranej metodzie parzenia, trzeba dostosować do niej grubość mielenia.
Najdrobniej zmieloną kawę używa się do przygotowania espresso z ekspresu kolbowego i ciśnieniowego. Ciut grubsze mielenie kawy wykorzystuje się w parzeniu kawiarki.
Grubo zmieloną kawę używa się do metod przelewowych, czyli alternatyw i ekspresu przelewowego. Każda z metod parzenia kawy – drip Hario, Kalita, Aeropress, Chemeks, czy ekspres przelewowy będą potrzebowały odrobinę grubiej lub drobniej zmielonej kawy.
Przekonaj się, jak drobno należy mielić kawę. Przygotowałam dla Ciebie artykuł, z którego dowiesz i zobaczysz na własne oczy, jak drobne mielenie kawy jest potrzebne do danej metody.
Czy warto mieć młynek do mielenia kawy?
Jeśli już rozumiesz, jak duży rozstrzał grubości mielenia ma kawa, zdecydowanie potrzebujesz młynka. Oczywiście, możemy dla Ciebie zmielić kawę, jednak własny młynek to dużo więcej możliwości parzenia kawy i zabawy z tym napojem.
Kolejną, ważną kwestią jest świeżość kawy – tylko ta mielona na bierząco będzie doskonale świeża. Mielona kawa nawet w najmniejszej paczce, którą szybko zużyjesz, traci swoje właściwości i smak.
Pozostaje ważna sprawa – jaki młynek do kawy wybrać? Na to pytanie odpowiem Tobie w artykule, dzięki któremu porównasz jakość, właściwości i cenę kilku młynków. Niezmiennie zachęcam do wybory młynka żarnowego, który w przeciwieństwie do ostrzowego ma regulację żaren i zmieli kawę na równe cząstki.
Kawa potrzebuje czasu
Do parzenia kawy potrzebujesz czasu. Nie tylko kilku wolnych chwil, aby zaparzyć kawę!
Podobnie jak mielenie, czas przy parzeniu kawy jest niezbędny, aby wiedzieć, czy parzymy poprawnie kawę. Podczas szkoleń, na których wprowadzam moich kursantów w proces parzenia, zawsze uczę, że czas jest tylko informacją o tym jak przebiega ekstrakcja kawy, a nie zmienną.
Jeśli mamy informację o czasie parzenia kawy, jesteśmy w stanie dostosować do tego grubość mielenia i szybkość zalewania kawy w przypadku alternatyw.
Mielenie = czas parzenia, dlatego najlepiej je dostosować do efektu, który chcesz otrzymać. Każda kawa może wymagać innego mielenia, a co za tym idzie, innego czasu parzenia.
Dobierz metodę parzenia kawy
Warto wspomnieć, że to Ty wybierasz jaką metodą chcesz parzyć kawę w domu. Przestawiam Ci parę popularnych, domowych sposobów na pyszną kawę, którą przygotujesz w swoich czterech ścianach.
Metody tradycyjne parzenia kawy
Ekspres ciśnieniowy, kawiarka, French press – to najpopularniejsze metody, które wykorzystuje się w domach. Kawę parzoną za pomocą kawiarki i french pressa przygotujesz w łatwy sposób, bez większej inwestycji w kawowe akcesoria.
Dlaczego kawiarki są dziś tak popularne?
Kawiarka, to popularny zaparzacz kawowy, który od 1933 roku do dziś, króluje w domach na całym świecie.
Prostota jest ogromnym atutem kawiarki, dlatego będziesz potrzebował jedynie — młynka lub zmieloną przez nas kawę, miękką wodę oraz kuchenkę gazową lub płytę indukcyjną. Pamiętaj o ulubionej filiżance i o tym, że kawiarkę możesz zabrać ze sobą w podróż wraz z kawą ziarnistą lub mieloną.
Kawę w kawiarce przygotowuje się w większości polskich domów. Kawiarka jest niedroga, a zaparzenie w niej kawy jest dość proste.
Idealny przepis na kawiarkę? Koniecznie sprawdź nasz artykuł, w którym Przemek tłumaczy krok, po kroku, jak zaparzyć niemalże idealne espresso w kawiarce.
Niesłabnąca popularność parzenia kawy w zaparzaczu French Press
I to nic dziwnego! We French Pressie zaparzysz zarówno kawę, jak i herbatę. Uwielbiam wiele możliwości w jednym zaparzaczu i podobne zdanie podziela wiele osób.
French Press to niedrogi zaparzacz, który będzie cieszyć Cię przez wiele lat.
Sposób na francuza, czyli jak używać French Pressa?
Na naszym blogu znajdziesz artykuł, z którego dowiesz się jak ujarzmić French Press. Z tej metody może korzystać każdy, zarówno jeśli lubisz kawę z mlekiem, czarną klasyczną lub czarną z wyczuwalnymi nutami owoców.
French press - poradnik parzenia kawy i nie tylko, już na Ciebie czeka.
Parzenie kawy po turecku czy parzucha?
Oto jest pytanie. W Polsce, często nazywamy kawą po turecku metodę parzenia, polegającą na zalaniu kawy gorącą wodą. Jeśli "kawa po turecku" przykleja Ci się do takiego patentu, nic bardziej mylnego – to parzucha! Przepis na parzuchę jest niezwykle prosty: przelej kawę gorącą wodą i zaparzaj ją w ulubionym kubku. Kawa parzona w taki sposób ma bardzo dużo kofeiny, dlatego warto uważać.
Kawa po turecku parzona jest w specjalnych tygielkach, które ustawia się na palnikach, a najlepiej na gorącym piasku.
Czy parzucha jest okej?
W bardzo podobny sposób, codziennie testujemy kawę w palarni – cupping. Różnica polega na tym, że parzucha to czysta improwizacja, bo raczej nikt się nie martwi gramaturą, czasem parzenia kawy, czy stopniem zmielenia. W wypadku cuppingu jest inaczej, o czym dowiesz się z naszego artykułu o tym, jak przygotować cupping.
Parzenie kawy w ekspresie przelewowym i alternatywach
Parzenie kawy metodami przelewowymi to alter ego segmentu specialty. Kawa parzona w ekspresie przelewowym ale też w ręcznych metodach od lat podbija kawiarnie ale też domy! Do takich metod wykorzystuje się najczęściej papierowy filtr, a kawa przepływa przez niego grawitacyjnie. Jeśli nie lubisz intensywnego smaku espresso, niekoniecznie pijasz cappuccino, lubisz czarną kawę i interesuje Cię możliwość wielu kombinacji, jakie daje ręczne parzenie kawy – alternatywy będą Ci bliskie.
Ekspres przelewowy
Jeśli lubisz alternatywy i czarną kawę, wcale nie musisz spędzać dużo czasu podczas przygotowań naparu do swojej ulubionej filiżanki. Parzenie kawy w ekspresie przelewowym nie jest skomplikowane – wystarczy, że wybierzesz dozę, czyli liczbę gramów zmielonej kawy i ilość wody.
O tym jak proste jest przygotowywanie kawy w przelewie, dowiesz się z naszego artykułu.
Alternatywy
Jeśli żywo interesujesz się kawą i procesem parzenia, świat alternatyw będzie miejscem, do którego wejdziesz z przyjemnością. Każda z metod polega na ręcznym zalewaniem filtra ze zmieloną kawą. Jak zrobić dobrą kawę z alternatywach?
Przeczytaj artykuły o najpopularniejszych merodach parzenia kawy i poznaj niezawodne przepisy na wszystkie metody alternatywne:
Espresso jak w kawiarni? Zrób je w ekspresie ciśnieniowym
Jeśli jesteś fanem klasyki, rasowego espresso lub mlecznych kaw – flat white, cappuccino, latte macchiato, możesz dowiedzieć się z naszego artykułu o parzeniu kawy w ekspresie ciśnieniowym, jak powinna smakować dobra kawa i jak ją przygotować.