Cascara Kostaryka - suszone owoce kawowca
Cena regularna:
Cena regularna:
Dzielimy się z Tobą cascarą, która przyjechała z nami z naszej podróży do Kostaryki. Poznaj bliżej suszone owoce kawowca z plantacji Hacienda Sonora i odkryj w swoim naparze smak słodkich jabłek, jagód i czereśni.
Cascara to suszona skórka owoców kawowca. Możesz parzyć ją w dzbanku tak jak herbatę, w AeroPressie, Largo od Hario lub zrobić z niej cold brew.
towar niedostępny
Pełna słodyczy Kostaryka Cascara
Dzielimy się z Tobą wyjątkową cascarą, którą przywieźliśmy z ostatniej wyprawy do Kostaryki.
Zaparz suszone owoce kawowca i przekonaj się, jak smaczny to produkt. W swoim naparze odnajdziesz nietuzinkowe smaki suszonych owoców takich jak jabłka, jagody i czereśnie.
Cascara ma niższą zawartość kofeiny niż kawa, dlatego jeśli unikasz kofeiny, lub masz na nią wyższą wrażliwość – będzie dla Ciebie idealną alternatywą dla kawy.
Co to jest cascara?
"Cascara" czyli po hiszpańsku "skórka" łupina, która otacza owoc. Te suszone skórki owoców kawowca podbiły serca i kubki smakowe miłośników kawy na całym świecie.
Owocowy smak cascary przeniesie Cię w zupełnie inny, kawowy wymiar. Zaparzony napar przypomina smak herbaty z suszonych owoców wiśni i śliwki.
Zaparzona cascara zawiera mniej kofeiny niż kawa, dlatego jest świetną alternatywą dla osób podatnych na jej działanie, kobiet w ciąży, karmiących piersią i po prostu – fanów nowych smaków!
Poznaj owoc kawowca z naszej podróży do Kostaryki
W 2024 roku w marcu mieliśmy przyjemność podróżowania po plantacjach w Kostaryce. Odwiedziliśmy plantację Hacienda Sonora, z której to pochodzi nasz Cascara Kostaryka.
Owoce kawowca z Hacienda Sonora mają złożony smak, który przeniesie Cię w samo serce plantacji.
Krótka historia cascary – skąd pochodzi zwyczaj parzenia łupiny kawowca?
W Etiopii, Boliwii i Jemenie napar z łupin wiśni kawowca pije się od wieków. Cascara jest popularnym napojem w większości krajów, w których uprawiana jest kawa. Poza tradycyjnym zastosowaniem, cascara jest zwykle uważana za "produkt uboczny" podczas procesu obróbki kawy.
Jak smakuje napar z Cascary Kostaryka?
W swojej filiżance z naparem suszonych owoców z Kostaryki wyczujesz masę smaku słodkich jabłek, jagód i czereśni. Do Twojego naparu z suszu zawsze możesz dodać przyprawy lub pić solo – taki też jest najsmaczniejszy.
Charakter Cascary Kostaryka
Kostaryka Cascara ma owocowy i słodki charakter. Dzięki obróbce naturalnej, dość rzadko spotykanej w pozyskiwaniu cascary, zaskoczy Cię krągłością i długim, czereśniowym posmakiem.
Jak zaparzyć cascarę?
Parzenie cascary można zrobić na parę różnych sposobów. Poniżej dodaliśmy podstawowy przepis, którego możesz korzystać. Na naszym blogu znajdziesz też artykuł o parzeniu cascary, z którego dowiesz się:
- Jak zrobić korzenny napar z cascary,
- Jak zrobić cold brew z cascary z jagodami (lub bez jagód),
- Jak zrobić białe, grzane wino z cascarą (również grzańca bez procentów).
Podstawowy przepis na zaparzenie cascary
Oto proporcje i sposób parzenia, który możesz odtworzyć w dowolnym naczyniu typu AeroPress, Largo od Hario, a nawet zwykły dzbanek czy słoik.
Jeżeli jeszcze nie posiadasz swojego Largo i AeroPressa, to możesz je kupić w naszym sklepie, na pewno nie pożałujesz!
Wykorzystaj 12 g cascary
Parz cascarę przez 8 minut
Wykorzystaj 300 ml wody
Użyj wody do parzenia o temperaturze 100°C
Przygotuj dowolne naczynie typu: dzbanek. Może to też być AeroPress lub Largo! Zagrzej wodę w czajniku, odmierz cascarę oraz rozgrzej gorącą wodę naczynie, w którym będziesz zaparzać i przygotuj coś do przemieszania naparu.
Masz wszystko? No to ruszamy. Wsyp 12 g cascary do AeroPressa, Largo lub dowolnego naczynia np. do dzbanka. Zalej całość wodą do 300 ml i odczekaj 8 minut.
Podczas parzenia cascary zamieszaj ją od 4 do 5 razy.
Jeśli minęło już 8 minut wystarczy, że szybko przeciśniesz kawę przez AeroPress, przelejesz z Largo lub innego naczynia, którego używasz przez sitko.
Cascara Kostaryka – informacje
Szczegóły o cascarze
- Origin: Alajuela, Central Valley, Costa Rica
- Producent: Alberto Guardia
- Plantacja: Hacienda Sonora
- Wysokość: 1300 m n.p.m
- Gatunek: Coffea Arabica
- Odmiana botaniczna: Caturra
- Metoda obróbki: sucha (natural)
- Zbiór: 2024
- Jakość: cascara jest uzyskana z mikrolotów specialty
Poznaj region Alajuela
Alajuela znajduje się w północno-środkowej części Kostaryki i słynie ze stromych zboczy o wysokości od 1000 do 2600 metrów. Większość kawy jest uprawiana i zbierana na wysokości od 1200 do 1600 metrów. Kawa z tego regionu znana jest ze swojego jabłkowego i morelowego smaku. Caturra i Catuai to główne gatunki, które są tam uprawiane.
Poznaj plantację Hacienda Sonora
Hacienda Sonora jest częścią sceny specialty od samego jej początku. Zawsze prowadzi w innowacjach, dzięki różnym metodom przetwarzania i odmianom roślin. Plantacja należy do rodziny Alberto od ponad wieku. W latach 70’, kiedy Alberto przejął farmę, obsadził większość ziemi kawą, która już wkrótce, stała się źródłem dochodu całej rodziny. W 1999 roku, podczas historycznie niskich cen kawy, Alberto zainwestował w młyn, aby ulepszyć jakość zielonego ziarna. Właśnie dzięki tej decyzji Hacienda Sonora stała się pionierską plantacją, wśród tych, które używały innych technik obróbki, takich jak honey i natural. W 2011 roku do zarządzania plantacją dołączył syn Alberto – Diego.
Obecnie Sonora ma ponad 20 różnych odmian roślin na 80 hektarach ziemi (+ 20 hektarów rezerwatu leśnego) i jest znana jako przyjazne miejsce dla miłośników kawy.
Jak powstaje cascara?
Cascara najczęściej powstaje podczas mytej obróbki kawowych wiśni, a konkretnie na samym początku tego procesu. Depulping to wstęp do dalszej obróbki, polega on na zerwaniu za pomocą szczotek systemu myjącego skórki wraz z częścią miąższu z zielonych ziaren kawy. Zerwana z wiśni łupina dosycha na słońcu. Podobnie jak kawę, cascarę z obróbki mytej będzie charakteryzować czysty smak, wyższa kwasowość i niższa słodycz.
Wyjątek na kawowym rynku stanowi cascara z obróbki naturalnej, jest dość rzadko spotykana. Tuż po zerwaniu wiśni z krzewów kawowców, owoce trafiają na łoża lub betonowy plac, na których suszą się w promieniach słońca. Po około 10-28 dniach kawowe wiśnie są wystarczająco wysuszone. To właśnie moment na mechaniczne oderwanie skórki wraz z miąższem od zielonego ziarna, czyli huling. Właśnie tak powstała nasza cascara!
Bezpieczeństwo
Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
51,00 zł
41,46 zł
48,00 zł
39,02 zł
54,00 zł
43,90 zł
47,99 zł
39,02 zł
61,00 zł
49,59 zł
58,00 zł
47,15 zł
20,00 zł
16,26 zł
54,00 zł
43,90 zł
5,09 zł
4,14 zł
43,00 zł
34,96 zł
54,00 zł
43,90 zł
70,00 zł
56,91 zł