Cascara Kostaryka - suszone owoce kawowca
towar niedostępny
Opis
Pełna słodyczy Kostaryka Cascara
Dzielimy się z Tobą wyjątkową cascarą, którą przywieźliśmy z ostatniej wyprawy do Kostaryki.
Zaparz suszone owoce kawowca i przekonaj się, jak smaczny to produkt. W swoim naparze odnajdziesz nietuzinkowe smaki suszonych owoców takich jak jabłka, jagody i czereśnie.
Cascara ma niższą zawartość kofeiny niż kawa, dlatego jeśli unikasz kofeiny, lub masz na nią wyższą wrażliwość – będzie dla Ciebie idealną alternatywą dla kawy.
Co to jest cascara?
"Cascara" czyli po hiszpańsku "skórka" łupina, która otacza owoc. Te suszone skórki owoców kawowca podbiły serca i kubki smakowe miłośników kawy na całym świecie.
Owocowy smak cascary przeniesie Cię w zupełnie inny, kawowy wymiar. Zaparzony napar przypomina smak herbaty z suszonych owoców wiśni i śliwki.
Zaparzona cascara zawiera mniej kofeiny niż kawa, dlatego jest świetną alternatywą dla osób podatnych na jej działanie, kobiet w ciąży, karmiących piersią i po prostu – fanów nowych smaków!
Poznaj owoc kawowca z naszej podróży do Kostaryki
W 2024 roku w marcu mieliśmy przyjemność podróżowania po plantacjach w Kostaryce. Odwiedziliśmy plantację Hacienda Sonora, z której to pochodzi nasz Cascara Kostaryka.
Owoce kawowca z Hacienda Sonora mają złożony smak, który przeniesie Cię w samo serce plantacji.
Krótka historia cascary – skąd pochodzi zwyczaj parzenia łupiny kawowca?
W Etiopii, Boliwii i Jemenie napar z łupin wiśni kawowca pije się od wieków. Cascara jest popularnym napojem w większości krajów, w których uprawiana jest kawa. Poza tradycyjnym zastosowaniem, cascara jest zwykle uważana za "produkt uboczny" podczas procesu obróbki kawy.
Jak smakuje napar z Cascary Kostaryka?
W swojej filiżance z naparem suszonych owoców z Kostaryki wyczujesz masę smaku słodkich jabłek, jagód i czereśni. Do Twojego naparu z suszu zawsze możesz dodać przyprawy lub pić solo – taki też jest najsmaczniejszy.
Charakter Cascary Kostaryka
Kostaryka Cascara ma owocowy i słodki charakter. Dzięki obróbce naturalnej, dość rzadko spotykanej w pozyskiwaniu cascary, zaskoczy Cię krągłością i długim, czereśniowym posmakiem.
Jak zaparzyć cascarę?
Parzenie cascary można zrobić na parę różnych sposobów. Poniżej dodaliśmy podstawowy przepis, którego możesz korzystać. Na naszym blogu znajdziesz też artykuł o parzeniu cascary, z którego dowiesz się:
- Jak zrobić korzenny napar z cascary,
- Jak zrobić cold brew z cascary z jagodami (lub bez jagód),
- Jak zrobić białe, grzane wino z cascarą (również grzańca bez procentów).
Podstawowy przepis na zaparzenie cascary
Oto proporcje i sposób parzenia, który możesz odtworzyć w dowolnym naczyniu typu AeroPress, Largo od Hario, a nawet zwykły dzbanek czy słoik.
Jeżeli jeszcze nie posiadasz swojego Largo i AeroPressa, to możesz je kupić w naszym sklepie, na pewno nie pożałujesz!
Wykorzystaj 12 g cascary
Parz cascarę przez 8 minut
Wykorzystaj 300 ml wody
Użyj wody do parzenia o temperaturze 100°C
Przygotuj dowolne naczynie typu: dzbanek. Może to też być AeroPress lub Largo! Zagrzej wodę w czajniku, odmierz cascarę oraz rozgrzej gorącą wodę naczynie, w którym będziesz zaparzać i przygotuj coś do przemieszania naparu.
Masz wszystko? No to ruszamy. Wsyp 12 g cascary do AeroPressa, Largo lub dowolnego naczynia np. do dzbanka. Zalej całość wodą do 300 ml i odczekaj 8 minut.
Podczas parzenia cascary zamieszaj ją od 4 do 5 razy.
Jeśli minęło już 8 minut wystarczy, że szybko przeciśniesz kawę przez AeroPress, przelejesz z Largo lub innego naczynia, którego używasz przez sitko.
Cascara Kostaryka – informacje
Szczegóły o cascarze
- Origin: Alajuela, Central Valley, Costa Rica
- Producent: Alberto Guardia
- Plantacja: Hacienda Sonora
- Wysokość: 1300 m n.p.m
- Gatunek: Coffea Arabica
- Odmiana botaniczna: Caturra
- Metoda obróbki: sucha (natural)
- Zbiór: 2024
- Jakość: cascara jest uzyskana z mikrolotów specialty
Poznaj region Alajuela
Alajuela znajduje się w północno-środkowej części Kostaryki i słynie ze stromych zboczy o wysokości od 1000 do 2600 metrów. Większość kawy jest uprawiana i zbierana na wysokości od 1200 do 1600 metrów. Kawa z tego regionu znana jest ze swojego jabłkowego i morelowego smaku. Caturra i Catuai to główne gatunki, które są tam uprawiane.
Poznaj plantację Hacienda Sonora
Hacienda Sonora jest częścią sceny specialty od samego jej początku. Zawsze prowadzi w innowacjach, dzięki różnym metodom przetwarzania i odmianom roślin. Plantacja należy do rodziny Alberto od ponad wieku. W latach 70’, kiedy Alberto przejął farmę, obsadził większość ziemi kawą, która już wkrótce, stała się źródłem dochodu całej rodziny. W 1999 roku, podczas historycznie niskich cen kawy, Alberto zainwestował w młyn, aby ulepszyć jakość zielonego ziarna. Właśnie dzięki tej decyzji Hacienda Sonora stała się pionierską plantacją, wśród tych, które używały innych technik obróbki, takich jak honey i natural. W 2011 roku do zarządzania plantacją dołączył syn Alberto – Diego.
Obecnie Sonora ma ponad 20 różnych odmian roślin na 80 hektarach ziemi (+ 20 hektarów rezerwatu leśnego) i jest znana jako przyjazne miejsce dla miłośników kawy.
Jak powstaje cascara?
Cascara najczęściej powstaje podczas mytej obróbki kawowych wiśni, a konkretnie na samym początku tego procesu. Depulping to wstęp do dalszej obróbki, polega on na zerwaniu za pomocą szczotek systemu myjącego skórki wraz z częścią miąższu z zielonych ziaren kawy. Zerwana z wiśni łupina dosycha na słońcu. Podobnie jak kawę, cascarę z obróbki mytej będzie charakteryzować czysty smak, wyższa kwasowość i niższa słodycz.
Wyjątek na kawowym rynku stanowi cascara z obróbki naturalnej, jest dość rzadko spotykana. Tuż po zerwaniu wiśni z krzewów kawowców, owoce trafiają na łoża lub betonowy plac, na których suszą się w promieniach słońca. Po około 10-28 dniach kawowe wiśnie są wystarczająco wysuszone. To właśnie moment na mechaniczne oderwanie skórki wraz z miąższem od zielonego ziarna, czyli huling. Właśnie tak powstała nasza cascara!