Powered by Smartsupp

Kolumbia Cascara - suszone owoce kawowca

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena brutto: 33,00 zł 33.00
Cena netto: 26,83 zł
ilość szt.

towar niedostępny

* - Pole wymagane
Producent: Roastains

Opis

Cascara, czyli suszone owoce kawowca

"Cascara" czyli po hiszpańsku "skórka" łupina, która otacza owoc. Te suszone skórki owoców kawowca podbiły serca i kubki smakowe miłośników kawy na całym świecie.

Zaparzona cascara zawiera mniej kofeiny niż kawa, dlatego jest świetną alternatywą dla osób podatnych na jej działanie, kobiet w ciąży, karmiących piersią i po prostu – fanów nowych smaków!

Gdzie pija się cascarę?

W Etiopii, Boliwii i Jemenie napar z dojrzałych owoców kawowca pije się od wieków. Najczęściej do cascary dodaje się w tamtych częściach świata miód, cynamon, imbir i mleko. Cascara jest popularnym napojem w większości krajów, w których uprawiana jest kawa. Poza tradycyjnym zastosowaniem, cascara jest zwykle uważana za "produkt uboczny" podczas procesu obróbki kawy.

Od około 10 lat cascara pojawiła się też w Europie. Ten suszony owoc kawowca jest chętnie parzony w wielu kawiarniach. Owocowy smak tego napoju jest naprawdę wyjątkowy, dlatego warto poznać suszone owoce kawowca i zaprosić je do swojego domu!

 

Aromat i smak cascary

Kolumbia Cascara nie zawiera żadnych dodatków i sztucznych aromatów. Dzięki jej wyjątkowej jakości, możesz wyczuć aromat i smak wiśniowego kompotu, żurawiny i jabłka. Te nuty smakowe to właśnie jest profil sensoryczny, czyli naturalny smak cascary.

Charakter cascary

Kolumbia Cascara ma owocowy i delikatnie słodki charakter. W jej smaku dominuje winna, owocowa kwasowość, dlatego będzie świetnym wyborem jeśli szukasz cascary o takim charakterze.

 

Słodycz
Suszona skórka z robusty nie będzie dobra w smaku. Cascara może zainteresować szczególnie jeśli dodasz do niej imbir, cynamon i połączysz z herbatą. Cascara może zainteresować każdego smakosza. Zamoczenie suszu zimną wodą to dobra metoda na cold brew cascara. Owocowy smak a metody obróbki kawy.
Charakter deserowy
Metody obróbki kawy wpłyną na smak naparu z suszu skórki i miąższu. Nasiona kawy można mielić, a owoc zalewać cały wodą.Cascara to wyjątkowy owoc kawy. Te suszone owoce będą doskonałe do cold brew! Uprawę kawy z których pozyskiwana jest cascara prowadzi się z pełną dbałością, tak jak metody obróbki kawy.
Owocowość
Owocowy smak naparu może być zależny od charakteru, miejsca uprawy i jakości owocu kawy. Metody obróbki kawy wpłyną na smak jaki będą mieć suszone owoce. Miąższ wiśni i skórka  to świetne dodatki do cold brew. Dodaj też cynamon, miód i inne przyprawy lub owoce. Cascara jako napar jest świetną herbatą oraz jej alternatywą. Suszone owoce z kawowca nie mogą być niedojrzałe! Muszą być słodkie w smaku.

 

Jak zaparzyć cascarę?

 

Dzielimy się z Tobą naszym przepisem, ale pamiętaj proszę, że jest to wyjściowy przepis, który zawsze możesz modyfikować tak, aby cascara smakowała Ci jeszcze bardziej.

Zaproponujemy Ci proporcje i sposób parzenia, który możesz odtworzyć w dowolnym naczyniu typu dzbanek, a nawet słoik lub Largo od Hario i Aeropress!

Jeżeli jeszcze nie posiadasz swojego Largo i AeroPressa, to możesz je kupić, na pewno nie pożałujesz!

Są też dostępne u nas:

[product id="234, 74"]

 

owoce kawowca, czyli cascara – nie da się uzyskać jej z niedojrzałych owoców! Wykorzystaj 12 g cascary

Gałka muszkatołowa to też świetny dodatek do parzenia dojrzałych owoców i skórki. Parz cascarę przez 8 minut

Miąższ osiągający odpowiednią wilgotność na plantacji jest poddany kolejnemu procesowi: czas na suszenie. Wykorzystaj 300 ml wody

Konieczne jest nie zalewanie owoców kawowca zimną wodą! W przeciwieństwie do pestki musi parzyć się dłużej. Użyj wody do parzenia o temperaturze 100°C

 

Napój owocu kawowca z jego miąższu i skórki (suszu) powstaje już na plantacji i jest pity jako pyszny napar w słońcu. Przygotuj dowolne naczynie typu: dzbanek. Może to też być AeroPress lub Largo! Zagrzej wodę w czajniku, odmierz cascarę oraz rozgrzej gorącą wodę naczynie, w którym będziesz zaparzać i przygotuj coś do przemieszania naparu.

Cascara nie równa się kawie, jednak owoc kawowca jest naprawdę ciekawy w smaku w zależności od odmiany. Masz wszystko? No to ruszamy. Wsyp 12 g cascary do AeroPressa, Largo lub dowolnego naczynia np. do dzbanka. Zalej całość wodą do 300 ml i odczekaj 8 minut.

Owoc kawowca możesz zaparzyć jako cold brew, postępuj tak jakbyś parzył ziarno kawy. Podczas parzenia cascary zamieszaj ją od 4 do 5 razy.

Temperatura, czas parzenia herbaty ale też ziarna kawy do jej smak, który może zainteresować każdego. Jeśli minęło już 8 minut wystarczy, że szybko przeciśniesz kawę przez AeroPress, przelejesz z Largo lub innego naczynia, którego używasz przez sitko.

Jak zaszaleć z cascarą na wiele innych sposobów?
Poznaj inne, intrygujące oblicza cascary w trzech, ciekawych wariacjach, kliknij w ten link

 

Wiesz ile cascary zaparzysz z jednej paczki?

 

125g - 3 litry cascary


Chcę dobrze przetestować!

500g - 12,5 litra cascary


Wypiję sam!

1kg - 25 litrów cascary


Podzielę się z przyjaciółmi

 

Dlaczego Palarnia to najlepsze źródło kawy i cascary?

Roastains jest niedużą palarnią kawy. To właśnie w małych jest siła! Nasze zielone ziarna kawy ściągamy bezpośrednio do palarni, aby codziennie wypalać świeżą kawę – to gwarancja jakości specialty. Najważniejsze są dla nas arabiki, które znajdziesz w naszym sklepie. Wiemy o nich wszystko – skąd pochodzą, kto je uprawia, z jakich dokładnie są odmian botanicznych kawowca.

Możesz napić się naszej kawy w wielu uznanych kawiarniach w całej Polsce, z czego jesteśmy wyjątkowo dumni, jako palarnia segmentu specialty.

 

 

Informacje o cascarze

 

Fakty

  • Origin: Oporapa, Huila, Kolumbia
  • Plantacja: Finca Alcatraz
  • Producent: Wilfredo Ule Vargas
  • Wysokość: 1600 - 1700 m n.p.m
  • Gatunek: Coffea Arabica
  • Odmiana botaniczna: Czerwony Bourbon
  • Metoda obróbki: myta (washed)
  • Zbiór: 2022
  • Jakość: cascara jest uzyskana z mikrolotów specialty
Podczas suszenia nasiona, cascara była pita poprzez zamoczenie suszu, nawet zimną wodą jako cold brew.

 

Poznaj region Huila

Kolumbia wydobywa szmaragdy, ropę naftową i uprawia kawę, której jest trzecim, największym producentem na świecie. Kawa rośnie niemal na całej zachodniej części kraju. Najbardziej rozpoznawalne regiony to Huila, Narino, Tolima i Antioquia.

Huila, górzysty departament leżący na południowym zachodzie. Według Kolumbijskiej Federacji Plantatorów Kawy (FNC), w 2016 roku Huila wyprodukowała 2,6 miliona 60-kilogramowych worków, co stanowiło 18% krajowej produkcji kawy. W tym samym roku Izba Handlowa Neivy poinformowała, że ten departament posiada 154 800 hektarów ziemi przeznaczonej pod uprawę kawy.

Hulia to nie tylko obfite zbiory, to również jakość. Region regularnie zdobywa liczne sukcesy w Cup of Excellence. Co więcej, w 2013 roku otrzymał status Denomination of Origin – ten sam status przyznawany jest szampanowi, serowi Roquefort oraz wielu innym produktom spożywczym i napojom o unikalnych, charakterystycznych dla lokalizacji cechach.

Czy z robusty można otrzymać cascarę? Można, ale najlepsza do tego jest arabica niż robusta. Arabika to doskonały owoc, który zyskuje czerwonego koloru przez dojrzewanie.

 

Poznaj plantację Finca Alcatraz

Wybrane przez nas owoce pochodzą z zaprzyjaźnionej farmy i stacji obróbki Finca Alcatraz prowadzonej przez Wilfredo Ule Vargasa w Kolumbii. Plantacja znajduje się blisko, bo 30 minut drogi od miasta Oporapa leżącego w departamencie Huila - najbardziej uznanego regionu uprawiającego kawę w Kolumbii.

Nazwa farmy nieprzypadkowo nazywa się tak, jak najsłynniejsze, nieczynne więzienie w San Francisco, USA. Wilfredo nazwał tak swoją ziemię na cześć filmu Twierdza z Seanem Connery i Nicolasem Cagem w rolach głównych.

Wilfredo, to farmer z którym bardzo dobrze się rozumiemy, ponieważ nasze podejścia do kawy są takie same. Chce on zgłębić każdy szczegół dotyczący jego kawy, zapisuje wszystkie wyniki, nawet te z pozoru nieistotne.

Sam obrabia kawę, sam wypala próbki kawy i sam ją testuje. Obsadza swoje ziemie coraz to ciekawszymi krzewami arabiki, na jego ziemiach możemy odnaleźć Czerwony, żółty a nawet różowy Bourbon, Colombię, Typicę a nawet Geshę.

Od 2019 roku, kiedy zajął 19 miejsce w Cup of Excellence Colombia North, większość jego klientów, to importerzy z USA, Australii i Japonii, niestety cena oscylująca wokół 13$ USD za kg kawy, to dla większości importerów z Europy zbyt wysoka cena.

Suszu cascar używano też do nawożenia uprawy kawy. Dzięki niej rośliny i kwiaty rosły szybciej co wpływało na efektywność zbiorów na plantacji.” width=

 

Metody obróbki kawy z dojrzałych owoców – cascara

Cascara Kolumbia powstała podczas mytej obróbki kawowych wiśni, a konkretnie na samym początku tego procesu. Depulping to wstęp do dalszej obróbki, polega on na zerwaniu za pomocą szczotek systemu myjącego skórki wraz z częścią miąższu z zielonych ziaren kawy. Zerwana z wiśni łupina dosycha na słońcu. Podobnie jak kawę, cascarę z obróbki mytej będzie charakteryzować czysty smak, wyższa kwasowość i niższa słodycz.

Wyjątek na kawowym rynku stanowi cascara z obróbki naturalnej, jest dość rzadko spotykana. Tuż po zerwaniu wiśni z krzewów kawowców, owoce trafiają na łoża lub betonowy plac, na których suszą się w promieniach słońca. Po około 10-28 dniach kawowe wiśnie są wystarczająco wysuszone. To właśnie moment na mechaniczne oderwanie skórki wraz z miąższem od zielonego ziarna, czyli huling.

Niedojrzałe owoce nie nadają się do żadnej metody obróbki kawy. Nie ma możliwości żeby pozyskać z nich pyszne ziarenka kawy.

 

Cascara z niedojrzałych owoców – czy to możliwe?

Dobra cascara nie może pochodzić z owoców niedojrzałych, dlatego zbieracze kawy szukają tylko intensywnie czerwonych lub żółtych, dojrzałych wiśni kawowca na krzewach.

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa wysyłka Od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl