Powered by Smartsupp
Blog kategorie

Kawa na zimno – od cold brew, ice latte po espresso tonic

0
Kawa na zimno – od cold brew, ice latte po espresso tonic

 

W kawiarniach spotkasz przeróżne kawy na zimno: cold brew, kawę z sokiem z pomarańczy, espresso tonic ale też mrożone kawy z mlekiem. A czy wiesz, że tak przygotowana kawa może smakować też świetnie w Twoim domu?

Specjalnie dla Ciebie napisałam artykuł o kawach na zimno, które z łatwością możesz przyrządzać w swojej kuchni. To idealny sposób na ochłodę i przyjemność podczas upalnych dni.

 

 

 

Jak zrobić kawę na zimno?

Najważniejszym elementem każdej kawy na zimno jest espresso lub po prostu czarna kawa, również taka macerowana na zimno, czyli cold brew.

Jeśli lubisz pić kawę czarną, cold brew coffee, czyli kawa macerowana będzie dla Ciebie idealną propozycją. Również ciekawą opcją może być tonic espresso, do którego nie dodaje się mleka.

Lubisz mleczne kawy na zimno? Najlepiej wykorzystać ich przygotowania espresso, które idealnie łączy się z mlekiem, dzięki temu, że jest mocno skoncentrowane.

Kawa cold brew, espresso tonic – taką kawą parzoną możesz zachwycić swoich gości!

 

 

Kawa mrożona z mlekiem

Za chwilę przedstawię Ci dwie propozycje mlecznych kaw na zimno. Pamiętaj, że każdą z nich możesz wzbogacić ulubionymi dodatkami. Śmiało możesz użyć syropów do kawy ale też bitej śmietany lub owocowych musów.

 

 

 

Jak zrobić dobrą kawę mrożoną w domu?

Do zaparzenia kawy espresso potrzebujesz ekspresu ciśnieniowego lub kawiarki. Pamiętaj, aby ostudzić gorącą kawę, zanim wlejesz ją na kości lodu i zimne mleko. Wygląd i podanie kawy na zimno jest istotne oraz cieszy oko, dlatego miej w pamięci tę prostą zasadę.

Kolejną kwestią jest odpowiednia ilość lodu. Stara, dobra szkoła barmańska głosi, że im więcej lodu zmieścisz do szklanki, tym wolniej Twój napój będzie się rozpuszczać. Sama prawda - nie ma nic gorszego niż rozwodniona, mrożona kawa, dlatego jeśli robisz np. Ice Latte, warto użyć dużych kostek lodu (najlepiej wypełnić nimi całą szklankę). Używaj zawsze zimnego mleka i schłodzonego espresso, dzięki temu zdążysz jeszcze zrobić sesję zdjęciową swojej mrożonej kawie i powoli celebrować lato, a Twój napój nie rozwodni się. Pamiętaj, szklanki zawsze pełne lodu!

Kawa parzona, a może macerowana? Czy french press możesz wykorzystać do przygotowania napoju? Czytaj w naszym artykule!

 

 

Jakie ziarna wybrać do mlecznej kawy na zimno?

Do zimnych kaw mlecznych, najlepsze będą kawy, które możesz parzyć w ekspresie ciśnieniowym lub kawiarce. Każdy cieszy się innym smakiem kaw, dlatego zastanów się, jaki lubisz najbardziej.

Możesz wybrać kawy, które mają w sobie naturalną słodycz i mało kwasowości. Szczególnie polecam Ci Brazylię, w której znajdziesz smak czekolady, karmelu i orzechów. W naszym sklepie znajdziesz Brazylię Milky Cloud, która jest najsłodszą kawą z naszej oferty i idealnie nadaje się do parzenia w domowych ekspresach ciśnieniowych. Możesz też spróbować Brazylii Sweet Espresso – ta kawa będzie mieć odrobine więcej przyjemnej kwasowości.

 

 

Przeciwieństwem będą bardziej owocowe kawy do espresso. Tu szczególnie zachęcam do spróbowania naszej Etiopii Super Freak, która również świetnie smakuje z dodatkiem mleka. Pijąc ją na zimno jako ice latte lub ice flat white, możesz wyczuć smak truskawki. Kolejną, ciekawą propozycją jest też Gwatemala Escogido lub Kolumbia Flying Buddy – to dwie kawy, o delikatnie owocowym charakterze. Wszystkie trzy ziarna wspaniale smakują też jako tonic espresso!

Poniżej znajdziesz przycisk, który przeniesie Cię do całej gamy kawy, które polecamy do cold brew.

Napar kawowy jest na tyle dobry, że nie będzie potrzebny do niego cukier.

 

 

Jak zrobić ice flat white coffee?

Flat white to kawa na podwójnym espresso z delikatnie spienionym mlekiem. Możesz też przygotować wersję na zimno – ice flat white.

Do przygotowania tej kawy potrzebujesz:

  • Szklanka o łącznej pojemności 250-300 ml,
  • Zimne mleko z lodówki – 100-150 ml,
  • Podwójne espresso – przestudzone,
  • Kostki lodu.

Przygotowanie ice flat white w trzech krokach:

  1. Zapełnij szklankę kostkami lodu,
  2. Wlej zimne mleko do naczynia z kostkami lodu,
  3. Dodaj espresso, które najlepiej wlać powoli na kostki lodu. Dzięki temu powstanie warstwa kawy na górze i warstwa mleka poniżej.

Ciesz się swoim ice flat whitem!

Zadbaj o dobrą wodę! To podstawa, abyś mógł przygotować napoje z kawami.

 

 

Jak zrobić ice latte coffee?

Do przygotowania tej kawy potrzebujesz:

  • Szklanka o łącznej pojemności 350-400 ml,
  • Zimne mleko z lodówki – 250-300 ml,
  • Podwójne lub pojedyncze espresso – przestudzone (my rekomendujemy podwójne, ale jeśli wolisz delikatniejszą kawę, możesz użyć pojednczego),
  • Lód w kostkach.

Przygotowanie ice latte w trzech krokach:

  1. Napełnij szklankę kostkami lodu,
  2. Wlej zimne mleko do szklanki z lodem,
  3. Dodaj espresso, które najlepiej wlać powoli na kostki lodu. Dzięki temu powstanie warstwa kawy na górze i warstwa mleka poniżej.

Ciesz się swoim ice latte!

Aby zaparzyć taki napój potrzebujesz dobrego surowca, który kupisz na naszej stronie.

 

 

Czy można zaparzyc kawę na zimno?

Parzenie kawy na zimno to nic innego jak maceracja! Do tego nie potrzebujesz ekspresu, wystarczy Ci dzbanek, filtr kawowy. Ważne jest, aby odpowiednio zmieloną kawę macerować w zimnej wodzie przez kilka godzin. Cały proces powinien odbywać się w lodówce.

 

 

Co to jest kawa cold brew?

Cold brew to nic innego, jak zmielona, macerowana w zimnej wodzie kawa.

Zmielone ziarna kawy leżą w zimnej wodzie w lodówce zazwyczaj 12, a nawet 24 godziny. Dzięki temu, że woda jest lodowata, kawa może się w niej długo “zaparzać” na zimno. W efekcie otrzymasz napój o wysokiej zawartości kofeiny (powyżej 100 mg kofeiny na itr).

Cold brew będzie intensywne w smaku, pod warunkiem, że dasz mu kopa w postaci czasu maceracji, odpowiednio drobnego stopnia mielenia i ilości kawy na litr wody.

Jaki charakter ma cold brew? Najlepiej jeśli jest intensywne w smaku, śmiało mogę porównać je do charakteru kawy parzonej w driperze Kalita – ma mocny smak i sporo słodyczy.

Najlepsze kawy do cold brew, to te o wyższej kwasowości. Dzięki wyboru takich ziaren, otrzymasz przyjemny balans smaku w tej metodzie. Szczególnie polecam Ci naszą Kenię Devil Fruit, Rwandę Rocking Chair i Burundi Hero Shrew!

Poniżej znajdziesz przycisk, który przeniesie Cię do całej gamy kawy, które polecamy do cold brew.

Napar jest pyszny i możesz śmiało dodać do niego kawałek limonki, pomarańczy lub plasterek cytryny.

 

 

Jak zrobić cold brew?

Czego potrzebujesz do przygotowania cold brew coffee?

  • Kawa palona do alternatyw – 80 g
  • Litr przegotowanej, miękkiej, ostudzonej wody, lub miękkiej wody z butelki (najlepsza woda do kaw to Kryształ Żywiecki, ewentualnie Primavera)
  • Dzbanek lub słoik o pojemności większej niż 1200 ml
  • Bardzo duże filtry do herbaty lub kwadratowe filtry do chemexa. Może to być też dripper z filtrami.

Oto pięć kroków, w których przygotujesz swoje cold brew:

  1. Ostudź przegotowany 1,1 litr wody do 30*C, następnie wstaw ją do lodówki aby temperatura spadła do około 10*C. Nie polecam zalewania kawy z tego przepisu gorącą wodą, bo może wyjść przeparzona.
  2. 80 g kawy zmiel trochę drobniej niż do dripa (Comandante 20-25 klików).
  3. Wsyp świeżo zmieloną kawę do dużej torebki na herbatę i zszyj wejście zszywaczem (spokojnie, metalowe zszywki nie będą wyczuwalne w kawie, testowałam!). Świetnie sprawdzi się duży, kwadratowy filtr do chemexa. Aby odpowiednio go złożyć połóż filtr przed sobą zgięciami do stołu i rozłóż go całkowicie.
Plasterek cytryny, pomarańczy lub limonki wzbogaci Twój napar!

 

Następnie złóż na pół – lewą krawędzią do prawej. Złączone krawędzie- dolną oraz boczną zagnij na dwu centymetrową zakładkę i zszyj zszywaczem, zostaw otwartą górę filtra, do której wsypiesz kawę. Po wsypaniu, zszyj "wejście" na zakładkę. Powinna powstać z tego kwadratowa torebka. Do jednego filtra możesz wsypać maksimum 40 g zmielonej kawy.
  • Optymalny czas maceracji to 24 godziny w lodówce. Dzięki temu, że kawa nie pływa swobodnie, a maceruje się w torebce, w dowolnej chili procesu możesz spróbować jak smakuje Twoje cold brew.
  • Po dobie macerowania, ostrożnie wyjmij torebki z kawą z naczynia. Pamiętaj o założeniu rękawiczek - dzięki temu minimalizujesz ryzyko rozwoju bakterii w maceracie i przedłużasz jego świeżość. Namoczony filtr lubi pękać, dlatego nie dociskaj torebek. Najlepiej trzymać je oburącz nad zbiornikiem, tak żeby delikatnie odciekły.

Jeśli nie masz torebek do herbaty lub kwadratowych filtrów do chemexa, możesz wsypać kawę do zimnej wody, a następnie, po upływie 24 godzin przefiltrować całość przez filtr do dripa, chemexa, kality lub innej, grawitacyjnej metody.

I już! Możesz cieszyć się smakiem doskonałego cold brew bez żmudnego filtrowania kawy przez wiecznie zatykający się filtr od dripa.

 

 

Co to jest Tonic espresso?

Z roku na rok, coraz bardziej popularny i hot temat. Od zeszłego roku możesz zauważyć, że kawiarnie zaczęły same przygotowywać tonic i robić wiele wariacji na jego temat.

Tonic espresso zaczęło pojawiać się w Polsce około 10-12 lat temu. Obecnie, praktycznie każde miejsce, podające dobrą kawę ma w swoim menu ten genialny napój. Podawany jest na zimno, z kostkami lodu, chociaż miałam też okazję pić wersję na ciepło w zimie (bardzo szanuję!).

Każda kawa będzie dobra do tonic espresso, jednak ja muszę polecić Ci wszystkie, które mają też orzeźwiającą kwasowość. Koniecznie spróbuj z: Etiopią Super Freak, Indonezją Rainmaker lub Kolumbią Flying Buddy

Jeśli lubisz czytać naszego bloga, koniecznie sprawdź przepis na domowy tonic, który z powodzeniem wykonasz we własnej, domowej kuchni.

 

 

Jak zrobić espresso z tonikiem?

Do przygotowania espresso tonic potrzebujesz dobrego toniku i espresso. Tonik możesz zrobić sam, za pomocą przepisu na domowy tonik z naszego artykułu, lub kupić swój ulubiony.

Do przygotowania tej kawy potrzebujesz:

  • Szklanka o łącznej pojemności 300-350 ml,
  • Toniku – 200 ml,
  • Podwójne espresso – przestudzone,
  • Lód w kościach,
  • Plasterek cytryny, limonki, pomarańczy lub innego, ulubionego owocu.

Przygotowanie espresso tonik white w trzech krokach:

  1. Zapełnij szklankę kostkami lodu.
  2. Wlej zimny tonik do szklanki.
  3. Dodaj podwójne espresso, które najlepiej wlać powoli na kostki lodu. Dzięki temu powstanie warstwa kawy na górze i warstwa toniku poniżej.

 

Do kawy z tonikiem warto dodać plaster limonki.

 

 

Jak zrobić Orange espresso?

Orange espresso to hit ostatnich dwóch lat w kawiarniach podających kawę segmentu specialty. To prosty, orzeźwiający napój z kawą, który również możesz przygotować w swoim domu.

Do zrobienia orange espresso potrzebujesz:

  • Szklanka o łącznej pojemności 300-350 ml,
  • Świeżego soku z pomarańczy – 200 ml,
  • Podwójne espresso – przestudzone,
  • Szklanka kostek lodu.

Przygotowanie espresso tonik white w trzech krokach:

  1. Zapełnij szklankę lodem.
  2. Wlej zimny sok do szkła.
  3. Dodaj podwójne espresso, które najlepiej wlać powoli na kostki lodu. Dzięki temu powstanie warstwa kawy na górze i warstwa soku z pomarańczy poniżej.

 

Jak zrobić cold brew? Kawa cold brew to prosta sprawa!

 

 

Q&A kawa na zimno – najczęściej zadawane pytania

Ile gram kawy do cold brew?

Warto użyć 8 gram zmielonej kawy na litr wody. Dokładny przepis na cold brew coffee znajdziesz w tym artykule.

Ile czasu może stać cold brew?

Cold brew najlepiej wypić po 48 godzinach od przygotowania kawy. W naszym artykule znajdziesz praktyczne porady, jak bezpiecznie zrobić cold brew.

Jak zrobić kawę z sokiem pomarańczowym?

Wystarczy, że dodasz do swojego ulubionego espresso świeży sok z pomarańczy. Potrzebujesz do tego szklanki wypełnionej lodem, na to wlewasz około 200 ml soku pomarańczowego i dodajesz podwójne espresso. Szczególnie polecamy kawę Brazylię Sweet Espresso, która doskonale komponuje się ze smakiem świeżego soku z pomarańczy.

Jak smakuje espresso Tonic?

To przyjemne i orzeźwiające połączenie kawy i toniku. Tonic jest lekko cytrusowym i gorzkim napojem, a kawa dodaje mu wyrazistej głębi smaku. Szczególnie polecamy kawę Kolumbię Flying Buddy do wyjątkowego napoju jakim jest espresso tonic!

Czy espresso Tonic się miesza?

Po podaniu espresso tonic warto je dokładnie wymieszać mieszadełkiem lub słomką.

Jak zrobić warstwowe Tonic espresso?

Napełnij lodem naczynie, w którym przygotujesz espresso tonic. Następnie dodaj tonic i wlewaj bardzo powoli, przestudzone espresso, najlepiej na kości lodu.

Jak zrobić mrożona kawę bez ekspresu?

Cold brew coffee to którą macerujesz w zimnej wodzie. Dłuższy czas parzenia zimną wodą da Ci napój, który ma wiele słodyczy i będzie miał więcej kofeiny niż kawa parzona w gorącą wodą. Do przygotowania cold brew potrzebujesz dzbanka ale może to też być zwykły słoik. Przeczytaj nasz artykuł, w którym znajdziesz przepis na cold brew coffee!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa wysyłka Od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl