Blog kategorie

Jak zrobić domowy tonik do espresso tonic?

0
Jak zrobić domowy tonik do espresso tonic?

 

Właśnie tak zakręconym tytułem zaczynam kolejny wpis z dwoma przepisami na domowy tonik! Zacznijmy od prostej sprawy - czym jest napój tonic? Z czego powstaje tonik? Jakie napój można przygotować z tonikiem? Jak zrobić tonic?

Dowiesz się też jak zrobić:

Zanim zdradzę Ci te sekretne rzeczy, ustalmy jedną rzecz…

 

Tonic czy tonik? Trochę historii toniku

Imperialne wojska brytyjskie odkryły chininę, czyli związek otrzymywany z kory andyjskiego drzewa chinowego, aby powstrzymać malarię podczas wyprawy w Indiach. Brytyjczycy odkryli, że ich lekarstwo znacznie łatwiej się zażywa, gdy jest zmieszane z cukrem, wodą sodową i ginem. Właśnie tak powstał legendarny koktajl, jednak my dziś przyjrzymy się bliżej samemu tonikowi.

Chinina była bardzo wcześnie łączona z wodą gazowaną, jednak dopiero w 1858 roku nazwa „Tonic Water" została opatentowana przez Erasmusa Bonda, właściciela Pitt & Co. w Islington. Tonic Water był sprzedawany jako lek przeciwgorączkowy i środek wspomagający trawienie.

Tłumacząc na język polski: tonic to po prostu tonik. Obydwie wersje są więc poprawne.

Espresso tonic to napój z domieszką kawy.

 

Z czego robi się tonik?

Espresso tonic w ciepłe dni płynie w kawiarniach hektolitrami i najprawdopodobniej znasz już ten cudowny napój pity z wysokiej szklanki: tak najczęściej się go serwuje. Zanim przedstawię Ci przepisy, dowiesz się jakie podstawowe składniki i przyprawy używane są do produkcji toniku.

Najważniejszym składnikiem jest chinina, którą obecnie wykorzystuje się jako aromat. Dodawana jest do produktów spożywczych w postaci chlorowodorku chininy, soli łatwo rozpuszczalnej w wodzie. Jest związkiem odpowiedzialnym za charakterystyczny gorzki, jaki ma tonik. Chlorowodorek chininy to substancja toksyczna, już 10-15 g to śmiertelna dawka doustna. Maksymalna dawka, jaką mogą stosować producenci, to 7,5 ml chlorowodorku chininy na 100 ml napoju. Przekroczenie tej ilości może zakończyć się dla konsumenta zatruciem pokarmowym. W poniżej przedstawionym przepisie bazuję na suszonej korze chinowca, nie chlorowodorku chininy.

 

Kolejnym składnikiem są cytrusy: cytryny, pomarańcze, grejpfrut i limonki. Są one niezbędne do otrzymania kwaśnego smaku toniku i stworzenia balansu pomiędzy słodyczą, a gorzkim smakiem chininy. Często dodaje się też kwasek cytrynowy jako konserwant i element odpowiedzialny za gorzki smak. W moich przepisach zamiast niego jest masa cytrusów, które konserwują tonic. Kwas cytrynowy nie jest więc konieczny.

Tonik nie może być tonikiem jeśli nie ma w nim charakterystycznej przyprawy: ziela angielskiego. Oprócz tego, koniecznie dodaj trawę cytrynową. Uwielbiam korzenne przyprawy, szczególnie jeśli są wyczuwalne w tonic espresso. Do swoich toników zawsze dorzucam cynamon i kardamon.

Kwiaty, a szczególnie lawenda jest składnikiem często spotykanym w dobrym toniku. Jeśli chcesz zrobić bardziej kwiatowy tonic, dodaj świeżych płatków róży (koniecznie bez białych końcówek), możesz dodać też kwaskowaty hibiskus i słodkie kwiaty czarnego bzu.

Połączenia kawy espresso tonic potrzebne jest espresso i trochę toniku.

 

Przepisy na domowy tonik

Oto obiecane, trzy przepisy na toniki. Ze swoim, domowym tonikiem możesz stworzyć swoje ulubione napoje: tonic espresso, cold brew-kawa z tonikiem lub gin&tonic espresso! Jeśli nie pijesz alkoholu możesz improwizować z maceratem z jałowcem i w ten sposób zastąpić alkoholowy gin. Tonic możesz wymieszać z czymkolwiek tylko chcesz! Wszystkie przepisy, które zamieszczam poniżej to receptury na syropy tonikowe, wystarczy, że użyjesz około 50 ml syropu i rozcieńczysz go z gazowaną wodą.

 

Syrop tonic klasyczny - doskonały do espresso tonic - 1 litr syropu

Przygotuj akcesoria:

  • garnek 5-cio litrowy
  • łyżka do mieszania
  • sito i durszlak
  • duża gaza do przefiltrowania syropu
  • słoiki lub naczynie do przechowywania gotowego syropu
  • zester - specjalny nóż do skórek z cytrusów

Przepis:

Zacznij od trawy cytrynowej: pokrój całą w cienkie plastry. Ziele angielskie upraż na suchej patelni. Umyj dokładnie imbir i cytrusy. Pokrój imbir w drobne plastry (nie musisz go obierać, w skórce jest masa smaku). Obierz cytrusy ze skórek za pomocą zestera. Pamiętaj, aby w skórkach nie było albedo - białej części, która jest bardzo gorzka. Wyciśnij sok z cytrusów. Wszystkie składniki umieść w garnku i gotuj pod pokrywką na wolnym ogniu przez 2 godziny.

Po tym czasie możesz poczekać, aż całość ostygnie, a następnie przelej całość do dużego pojemnika przez sito. Kolejnym krokiem jest dokładniejsza filtracja, do tego używaj gazy, najlepiej trzy warstwy lub złożoną trzykrotnie.

Twój syrop jest gotowy! Teraz możesz przelać go do słoików lub butelek. Niepasteryzowany przechowuj przez około 2 tygodnie w lodówce.

 

Potrzebujesz:
Espresso tonic i mrożone owoce to świetne połączenie.trawa cytrynowa 95 g
Drink espresso tonic? Tak! Dodaj gin! Dzięki kawie poczujesz energię!ziele ang. 6 g
Jaka kawa będzie dobra do espresso tonic? Najlepiej espresso lub kawa z kawiarki.kora chinowca 21 g
Połączenie kawy i napoju gazowanego: espresso tonic!imbir 60 g
Tonic espresso z kawą to doskonałe połączenie. Wybieraj najlepsze produkty.lawenda 10 g
W kawie tonic espresso najważniejsze jest połączenie napoju, lodu i kawy.skórka z limonki 8 g
Połączenie kawy, lodu i gorzkiego napoju? To tonic espresso!skórka z pomarańczy 25 g
Tonic espresso - świetnym dodatkiem jest melisa, spróbuj dodać jej do swojej kawy. skórka z cytryny 15 g
skórka z grejpfruta 7 g
soku wyciśniętego z limonki 65 g
świeżego soku cytrynowego 120 g
świeżego soku pomarańczowego 190 g
soku wyciśniętego z grejpfruta 100 g
sól 2 g
woda 800 g
cukier 380 g

 


 

Syrop tonic inspirowany Azją - doskonały do espresso tonic - 1 litr syropu

Przygotuj akcesoria:

  • garnek 5-cio litrowy
  • łyżka do mieszania
  • sito i durszlak
  • duża gaza do przefiltrowania syropu
  • słoiki lub naczynie do przechowywania gotowego syropu
  • zester - specjalny nóż do skórek z cytrusów

Przepis:

Zacznij od trawy cytrynowej: pokrój całą w cienkie plastry. Ziele angielskie, anyż i cynamon upraż na suchej patelni. Cynamon i anyż delikatnie pokrusz w moździerzu na mniejsze kawałki. Umyj dokładnie imbir i cytrusy. Pokrój imbir w drobne plastry (nie musisz go obierać, w skórce jest masa smaku). Obierz cytrusy ze skórek za pomocą zestera. Pamiętaj, aby w skórkach nie było albedo - białej części, która jest bardzo gorzka. Wyciśnij sok z cytrusów. Wszystkie składniki umieść w garnku i gotuj pod pokrywką na wolnym ogniu przez 2 godziny.

Po tym czasie możesz poczekać, aż całość ostygnie, a następnie przelej całość do dużego pojemnika przez sito. Kolejnym krokiem jest dokładniejsza filtracja, do tego używaj gazy, najlepiej trzy warstwy lub złożoną trzykrotnie.

Twój syrop jest gotowy! Teraz możesz przelać go do słoików lub butelek. Niepasteryzowany przechowuj przez około 2 tygodnie w lodówce.

 

Potrzebujesz:
trawa cytrynowa 95 g
laski cynamonu 5 g
anyż 4 g
liście kafiru średniej wielkości 10 sztuk
pasta gochujang 50 g
olej sezamowy tłoczony na zimno 55 ml
ziele ang. 6 gl
kora chinowca 21 g
imbir 90 g
lawenda 10 g
skórka z limonki 18 g
skórka z pomarańczy 25 g
skórka z cytryny 15 g
skórka z grejpfruta 7 g
soku wyciśniętego z limonki 185 g
świeżego soku cytrynowego 60 g
świeżego soku pomarańczowego 190 g
soku wyciśniętego z grejpfruta 100 g
sól 2 g
woda 800 g
cukier 380 g

 


 

Kawa espresso tonic - jak zrobić?

Skoro masz już litr toniku to cała reszta pójdzie jak z płatka! Aby przygotować espresso tonic potrzebujesz swojej ulubionej, najlepiej wysokiej szklanki. Wsyp do niej kostki lodu (najlepiej zasypać całą szklankę lodem). Wlej odmierzone 50 ml syropu i wodę gazowaną (zostaw miejsce na espresso!) Zamieszaj całość, włóż słomkę, gałązkę mięty lub melisy (albo inne ulubione zioło). Wlej espresso, powoli, po kostce lodu. Na górę możesz dodać plasterek cytryny lub Twoje ulubione mrożone owoce np. truskawki.

Delektuj się swoim espresso tonic i pamiętaj, że kawa z tonikiem może być różnorodna i ciekawa!

Do jakich napojów używa się toniku?

Nie musisz się ograniczać do poniższych. Tonik to wiele możliwości mieszania, sam w sobie smak toniku nie musi być oczywisty.

Gin&Tonic

Wspominałam już wyżej o tym, że drink Gin&Tonic powstał podczas Brytyjskiej wyprawy Imperialnych Wojsk.

Tonic espresso, czyli kawa z tonikiem

Espresso tonic to napój, który interesuje nas najbardziej. Orzeźwiające połączenie espresso z tonikiem, najczęściej możesz spotkać praktycznie we wszystkich kawiarniach, które serwują kawę specialty. Również możesz przygotować espresso z tonikiem w swoim domu. Oprócz dobrego toniku będą potrzebne Ci kostki lodu, plasterek cytryny lub pomarańczy albo jagody i inne ulubione owoce. Do ideału tego połączenia brakuje jeszcze najważniejszej rzeczy - kawy!

Jaka kawa jest najlepsza do zrobienia tonic espresso lub innego napoju z tonikiem?

Jeśli chcesz przygotować tonic espresso potrzebujesz kawy z kawiarki lub (najlepiej) gęstego espresso z ekspresu ciśnieniowego. Na naszym blogu znajdziesz przepis na

Z tonikiem możesz zrobić też Cold Brew tonic! To świetny napój na bazie toniku i cold brew. Przepis na doskonałe czeka na Ciebie na naszym blogu!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa wysyłka Od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl