Blog kategorie

Arabica czy Robusta

2
Arabica czy Robusta

Arabica czy Robusta? 

Często oglądając telewizję słyszymy w reklamach, że reklamowana kawa jest najlepsza, bo jest to stuprocentowa Arabica (100% Arabica). Co to właściwie znaczy dla zwykłego? Czym różnią się od siebie wspomniane Arabica i Robusta i czym właściwie te Robusta i Arabica są? Na te pytania odpowiem w poniższym tekście, tak że zapraszam do lektury i do komentowania.

Kawa Arabska - Arabica 

Botanika

Arabica to inaczej gatunek Caffea Arabica, roślina z rodziny marzanowatych, z rodzaju kawowców, występująca na świecie w wielu odmianach botanicznych, jak Bourbon, Mokka, Caturra czy Typica. Jest uprawiana głównie w strefie międzyzwrotnikowej na terenach Afryki, Azji i Ameryki Południowej w krajach takich jak Kolumbia, Brazylia, Etiopia, Kenia, Rwanda, Sumatra, i Jawa. Według wierzeń kawa arabska pochodzi z terytoriów Etiopii lub Jemenu, według najnowszych badań genetycznych Arabika pochodzi z całą pewnością z Etiopii. Gatunek ten lubi większe wysokości i najlepiej owocuje od 900 do 2200 m npm, w zależności od rodzaju gleby, odmiany kawowca, i czynników środowiskowych, jak nasłonecznienie oraz temperatury w dzień i w nocy. Dorosły krzew/drzewko osiąga od 3 do 5m wysokości, a sama uprawa nie należy do prostych, ponieważ drzewka są podatne na działanie szkodników oraz mało odporne na niskie temperatury, nawet przymrozki mogą zniszczyć wieloletnie uprawy. Idealna temperatura dla Arabiki to od 16 do 22 stopni celsjusza.

Zbiory

Gatunek Arabica to roślina wiecznie zielona, odpowiada za około 70% zbiorów kawy na świecie, większość krzewów potrafi kwitnąć i owocować cały czas, ale spore, przemysłowe uprawy kawy, są standaryzowane tak, aby zbiory mogły odbywać się mechanicznie. Np. wielkie plantacje w Brazylii kończą zbiory w lipcu, a już w sierpniu wszystkie kawowce kwitną, przygotowując się do nowego zbioru.

Zawartość kofeiny

Wyprażone, gotowe do zmielenia ziarno kawy zawiera od 1,1 do 1,7% kofeiny, a w filiżance espresso (30ml) znajduje się od 30 do 50 mg kofeiny, zaś spożywając kawę parzoną metodą grawitacyjną (np. w Hario Drip V60) przyjmiemy od 40 do 60 mg ale w 180 ml napoju.

Smak

Arabika posiada bardzo bogatą paletę smaków i aromatów, kawa dobrze traktowana potrafi być zbalansowana - naturalnie słodka, mieć rozbudowaną, przyjemną kwasowość i minimalną goryczkę zachowując aksamitną teksturę naparu.

Nie jest obecnie niczym niespotykanym, aby znaleźć kawę, która smakuje jak dżem truskawkowy, czekolada lub orzechy, i to bez jakichkolwiek dodatków.  

Legenda 

Według legendy kawa i jej działanie zostało odkryte przez Etiopskiego pasterza, którego koza spożyła czerwone owoce z nieznanego krzewu i była znacznie bardziej pobudzona od reszty stada.

Robusta 

Botanika 

Coffea Canephora to gatunek, który pochodzi z Afryki, najprawdopodobniej z Kongo. Nie występuje w wielu odmianach botanicznych, najbardziej znane to Robusta oraz Nganda.

Bardzo często jest mieszana z Arabiką, aby uzyskać kawę o dużo lepszych szansach przeżycia i ciekawszym smaku, ponieważ Robusta wymaga dużo mniej do przeżycia, aniżeli arabica i o wiele chętniej rośnie. Drzewko C. Canephora osiąga od 5 do nawet 15 metrów wysokości, wymaga znacznie niższej wysokości upraw, bo porastać może i równiny i niziny, dlatego może być uprawiana w Indiach, Wietnamie, nizinach Brazylijskich, Indonezji czy Chinach. Gatunek jest dużo odporniejszy na działanie szkodników. A pierwsza hybryda została znaleziona przypadkiem w Timorze w 1927 roku. Została wykorzystana do prób uzyskania odmian kawy odpornej na jedną z zaraz kawowców, czyli rdzę (ang. Rust).

Zbiory 

Robusta może owocować już jako czteroletnie drzewko i owocuje znacznie intensywniej, aniżeli Arabica. Dzięki temu uprawa tego gatunku jest dużo tańsza. Większość zbiorów Canephora odbywa się w sposób zmechanizowany, z wykorzystaniem ręcznych maszyn do otrząsania lub z użyciem kombajnów w kształcie bramy, które przejeżdżając przez rząd kawowców potrząsa naraz wszystkimi gałęziami. Robusta stanowi obecnie około 30% światowych zbiorów kawy, jednak po jej chwilowym spadku, może odzyskać palmę pierwszeństwa ze względu na ocieplanie się klimatu. Robusta wytrzymuje bez żadnych problemów temperatury rzędu 22 do 30 stopni celsjusza.

Zawartość kofeiny

Wypalona robusta zawiera od 2 do nawet 4,5% kofeiny. To daje nam dwa razy więcej kofeiny, aniżeli zawiera arabika, więc pobudzające działanie tej odmiany jest znacznie wyższe, bo w jednej filiżance espresso (30ml) możemy znaleźć aż do 100 mg kofeiny, a w 180 ml kawy zaparzonej np. w ekspresie przelewowym znajdziemy do 120 mg kofeiny.

Smak

Robusta zawiera ponad 2 razy mniej cukrów od Arabiki i ponad 40% mniej lipidów, w tym witamin. Jej smak porównałbym do cygara, podczas gdy Arabikę porównałbym do owocowego soku. Dominują nuty żywiczne, korzenne, ziemiste, a gorycz jest bardzo rozbudowana. Warto wspomnieć, iż obecnie Robusta odzyskuje popularność dzięki eksperymentom prowadzonym przez farmerów, którzy zaczynają obrabiać ją tak samo jak arabikę, z dużo większą atencją.

Warto wspomnieć, iż Arabika i Robusta to nie jedyne gatunki kawowca występujące na ziemi, możemy też odnaleźć Coffea Stenophylla, Coffea Racemosa, Coffea Eugenioides czy Coffea Liberica, które również uprawia się dla ziaren, ale w znacznie mniejszym stopniu. Zostały zmarginalizowane przez dwa najpopularniejsze gatunku, ponieważ są dużo droższe, najczęściej z powodu trudniejszej uprawy.

A Ty? Wolisz arabicę czy robustę? A może masz swoją ulubiona odmianę? Daj nam znać w komentarzu.

Komentarze do wpisu (2)

Romuald Bartkowicz
16 lipca 2022

Zawsze myślałem, że Arabica jest lepsza od Robusty... teraz zaczynam inaczej na to patrzeć. Tylko... którą Robustę wybrać???

Wiesław Żejmo
28 lipca 2022

Witam . Ja od kilkudziesięciu latach pije kawę Arabika i na inną nie zmienię

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa wysyłka Od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl