Powered by Smartsupp
Blog kategorie

Jak wybrać najlepszą dla nas kawę do espresso?

0
Jak wybrać najlepszą dla nas kawę do espresso?

Wybór kawy pod espresso

Zacznijmy od czegoś zupełnie podstawowego - odpowiedz sobie najpierw na pytanie, jakie kawy Ci smakują.

Czy będzie to kawa z wyraźnie zaznaczoną goryczką, typowo włoska, mocno palona? Czy może wolisz kawy, w których delikatniejszy proces palenia pozwolił na zachowanie bogatej gamy smaków i aromatów?

Oczywiście, wybierając kawę pod espresso do ekspresu ciśnieniowego zależy nam, by poczuć przyjemne body, słodycz, dłuższy posmak, a na wierzchu powinna unosić się złocista crema.

 

Odwieczny dylemat

Wybierając kawę pod ekspres, każdy na pewno zetknął się z różnymi opiniami na temat „co jest lepsze". Robusta czy Arabica? Czym różnią się te dwa gatunki kawy

Robusta jest o wiele mniej wymagającym do uprawy gatunkiem kawy niż Arabica. Rośnie ona bowiem na terenach niższych - do 900 m n.p.m. Jej krzewy i owoce, dzięki wyższej zawartości kofeiny są zdecydowanie bardziej odporne na szkodniki. Natomiast w smaku kawa przygotowana z Robusty odznaczać się będzie małą różnorodnością smakową oraz wyraźną goryczką.

A co z Arabiką? Jest to gatunek kawy uprawianej w plantacjach wyżynnych – znajdujących się od 900 m n.p.m. do 2500 m n.p.m. Większe wymagania odnośnie do klimatu, czynią z niej trudniejszy w uprawie gatunek kawy. Dlaczego zatem firmy produkujące kawę szczycą się kawą 100% Arabica? Dzięki zimnemu, górskiemu klimatowi, proces dojrzewania owoców jest wydłużony, dzięki czemu w owocach powstaje dużo więcej substancji. Dzięki temu charakteryzuje się ona bardzo szerszą paletą smaków i aromatów. Jeśli zależy Ci na zbalansowanej kwasowości i przyjemnej słodyczy – szukasz właśnie Arabiki. 

 

Kolor wypału

Dużo się mówi o włoskim espresso – ciemno palone, najlepsze, bo po prostu WŁOSKIE!

Ale moment – dowiedzmy się co otrzymujemy pijąc ten klasyczny napój z ojczyzny Michała Anioła. Ziarna palone według włoskiej szkoły są ciemne, niemal zwęglone, co za tym idzie - w naparze jaki otrzymamy, wyczujemy ciężkie, gorzkie, czasem tytoniowe i mało kwasowe nuty. Im dłużej kawa jest palona tym wyższą ma goryczkę, niższą kwasowość, a jej słodycz pozornie wzrasta, z powodu braku kwasowości. 

Brzmi nudno?

Alternatywą są kawy średnio palone, w których palenie nie zabiło słodyczy, kwasowości oraz dało nam mało goryczy. Możemy w nich wyczuć nuty od gorzkiej czekolady i orzechów - czym charakteryzują się między innymi kawy z Ameryki - po owocowo-cytrusowe kawy z Afryki. 

Czy nie warto zatem pozbyć się stereotypowego myślenia o espresso i zaopatrzyć się w eksplozję smaków, która czeka na nas w paczce kawy średnio palonej, wyższej jakości?

Chcesz dać się przekonać? Sprawdź naszą Brazylię Sweet Espresso

Pamiętaj, że wybierając kawę pod espresso nie szukasz też ziaren palonych jaśniej – taki rodzaj palenia jest używany w przypadku alternatywnych metod parzenia kawy, czyli np. drip Hario V60, AeroPress, Kalita czy Chemex.

 

[product id="343, 361, 266"]

 

Na co warto zwrócić uwagę?

Bardzo ważne jest, żeby zawsze patrzeć na datę wypału kawy. Dlaczego? 

Świeża kawa zaraz po wypaleniu odgazowuje się i uwalnia dwutlenek węgla. Zwróć uwagę, że na opakowaniach znajduje się zawsze mały zaworek – nie chcemy przecież, żeby naszą paczkę rozsadził od środka wydostający się z ziaren gaz! 

Więc kupować jak najświeższe kawy? Nie! Kawa do espresso zdatna do stabilnego zaparzania i picia jest dopiero po około 7 dniach od wypału.

Ale chwilę, czy kawa może być zatem za stara? Oczywiście! Kawa ulega utlenieniu, czyli jeśli na przykład, zapomnimy ją szczelnie zamknąć ulegnie zwietrzeniu przez zbyt długi kontakt z tlenem.

 

Blend vs single 

W obrocie komercyjnym możemy się spotkać z mieszankami gatunków kaw, a wtedy na paczce powinien widnieć stosunek procentowy Robusty do Arabiki. Charakteryzować się będą zdecydowanie wyższą goryczką ze względu na obecność Robusty. 

Jeśli szukamy natomiast bardziej wyszukanych smaków stawiamy na blendy kaw 100% Arabiki. Na paczce kawy widzisz wtedy stosunek procentowy kaw z danych krajów, a często też regionów. Dobry blend poznajemy po stabilności. Czyli jeśli dana kawa za rok, przy innych zbiorach będzie smakować tak samo, jak pierwsza. 

 

Jednak decydując się na blend, nigdy nie będziemy wiedzieć, któremu regionowi zawdzięczamy daną składową smaku lub zapachu. Zabawa zaczyna się przy kawach single origin. Czyli inaczej kawach jednorodnych, które pochodzą z jednego miejsca na świecie i które całą drogę - od zbioru, przez transport, palenie aż po pakowanie w paczki - przebyły razem. 

Dobra kawa, niczym whisky single malt, jest pełna smaku i charakteru oraz nie wymaga mieszania w celu dopełnienia. Jak widać na dobór kawy pod ekspres ciśnieniowy składa się wiele czynników, a Ty możesz wybrać, które są dla Ciebie najistotniejsze

Nasze kawy, to zawsze single malty wśród kaw, tutaj możesz znaleźć nasze kawy z Brazylii, Gwatemali, Hondurasu, Etiopii i Rwandy

Teraz masz duże pole do popisu i eksperymentowania. 

Znajdź swoją ulubioną kawę! A później… Próbuj dalej, ponieważ świat kawy jest tak bogaty, jak świat wina, whisky i piwa.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa wysyłka Od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl