Powered by Smartsupp
  • Darmowa wysyłka od 75 zł

Blog kategorie

Kawa w ciąży

0
Kawa w ciąży

Kawa w ciąży

Z pewnością jeśli to czytasz, picie kawy jest Twoją codzienną przyjemnością. Jednak szczególnie teraz Twoje życie zmienia się o 180 stopni bo pod sercem nosisz małe życie. Znalazłaś się tutaj szukając z matczynej troski rzetelnych informacji o tym, jak picie kawy w ciąży wpłynie na Ciebie i przede wszystkim na rozwój Twojego dziecka.

Z pewnością jeśli to czytasz, picie kawy jest Twoją codzienną przyjemnością. Jednak szczególnie teraz Twoje życie zmienia się o 180 stopni bo pod sercem nosisz małe życie. Znalazłaś się tutaj szukając z matczynej troski rzetelnych informacji o tym, jak picie kawy w ciąży wpłynie na Ciebie i przede wszystkim na rozwój Twojego dziecka.

 

Zawartość kofeiny w kawie – podstawowe zależności

W większości artykułów o tej tematyce, znajdziesz ogólną teorię o ilości kofeiny w kawie. Zazwyczaj podaje się informacje, że można wpić 2 do 3 filiżanek kawy. Możesz też trafić na określenie 70-80 mg kofeiny znajduje się w filiżance kawy. Ogromne znaczenie ma odmiana botaniczna kawy oraz metoda parzenia. Poniżej znajdziesz rozpisane wszystkie wymienione punkty.

zawartość kofeiny w wielu napojach jest wysoka, to nie tylko spożywanie kawy, kofeina znajduje się w popularnym czarnym napoju gazowanym

 

Robusta czy arabica

Jednym z najistotniejszych czynników jest rodzaj kawy. Arabica zawiera stosunkowo mało kofeiny – 1,2%. Robusta przez to, że jest uprawiana niżej, wytwarza kofeinę aby bronić się przed insektami. Kofeina zawarta w Robuście to 2,2%, prawie dwa razy więcej niż w arabice. Właśnie dlatego, najlepsza i najbezpieczniejsza kawa w ciąży to 100% arabica!

 

Podwójne espresso – około 160 mg/ 100 ml naparu czyli 60 mg kofeiny w porcji

W kawiarniach specialty spotkasz się najczęściej z espresso w proporcjach 1 doza zmielonej kawy do 2 dóz wody. Taki shot cechuje się nie tylko pełnym smakiem ale też wyższą zawartością kofeiny, jeśli barista użyje dozy kawy powyżej 17 g. Takie podwójne espresso o wadze około 35 g będzie posiadało do 60 mg kofeiny. Wbrew pozorom jest to niewiele, zobacz co mamy dalej!

 

Driper, przelew – około 25-40 mg/ 100 ml naparu, czyli 60-100 mg kofeiny w porcji

Metody przelewowe, grawitacyjne takie jak – drip, kalita, przelew będą miały zawartość kofeiny w porcji 250 ml kawy na poziomie 60-100 mg. Powszechnie uważa się espresso za "mocną kawę". Ilość kofeiny w tym wypadku wynika z dozy zmielonej kawy (zazwyczaj 6 g/100 ml) i dłuższego czasu parzenia (2:30-3:30 min).

 

 

AeroPress – 70-100 mg/ 100 ml naparu, czyli 140-200 mg kofeiny w porcji

W wypadku tej metody kawa jest wyciskana, więc dochodzi też dodatkowa moc w postaci barów. AeroPress ma nieskończenie wiele możliwości parzenia kawy, dlatego wyniki zawartości kofeiny w naparze mają dużą rozbieżność. Nadmierne spożycie kawy może być spowodowane Twoją słabością do tej metody, dlatego warto wpisać ją na listę mocno kontrolowanych.

 

Metabolizowanie kofeiny w czasie ciąży

Po wypiciu kawy w organizmie dorosłego człowieka kofeina jest wchłaniana z przewodu pokarmowego i trafia do krwi po ok 20-30 minutach od spożycia. W tym czasie osiąga też maksymalne stężenie, następnie jest metabolizowana przez wątrobę. Niecałe 2% kofeiny jest wydalane w niezmienionej postaci przez nerki.

Kofeina rozpada się na trzy związki:

    • paraksantynę (84%) – stymuluje ośrodkowy układ nerwowy. powstaje tylko z rozpadu kofeiny, nie występuje w roślinach;
    • teobrominę (12%) – w wyniku rozpadu kofeiny jest metabolizowana w wątrobie. Występuje w kakao i czekoladzie;
    • teofilina (4%) – występuje w kakao i liściach herbaty. Jest wykorzystywana w leczeniu zaburzeń układu oddechowego.

Wszystkie te związki odpowiadają za główne działania występując po spożyciu kofeiny.

Średni czas działania kofeiny w organizmie dorosłego człowieka wynosi ok 4 godziny. W przypadku picia kawy w ciąży okres półtrwania kofeiny wzrasta niemal pięciokrotnie. Dodatkowy wpływ wydalanie jej kilka razy dłużej z organizmu mają: wiek, choroby, palenie papierosów, spożywanie szkodliwych substancji czy stosowanie przez dłuższy czas przed zajściem w ciążę tabletek antykoncepcyjnych. U kobiet w ciąży, szczególnie w II i III trymestrze będzie to aż 18 godzin, u płodu 150 godzin, a u noworodka 100.

picie kawy podczas karmienia piersią, czy to dobry pomysł?
 

 

Kofeina –jaka bezpiecznie pić kawę w ciąży

Kawowa kultura tak mocno wsiąknęła w nas, że to zupełnie zrozumiałe, że ciężko sobie odmówić picia kawy. Jeśli kochasz kawę lub po prostu potrzebujesz kawy w ciąży, szczególnie na początku, kiedy ogarnia Cię senność, sprawdź w jaki sposób możesz z niej korzystać aby bez narażenia swojego i dziecka zdrowia podbudować niskie ciśnienie.

Aż 75-95% ciężarnych kobiet codziennie spożywa kawę. Według badań Reginy Wierzejskiej (,,KOFEINA - POWSZECHNY SKŁADNIK DIETY I JEJ WPŁYW NA ZDROWIE") z roku 2012 wynika, że spożycie kofeiny w Polsce przez kobiety w ciąży wynosi 90 mg dziennie. Biorąc pod uwagę ogromny rozwój kawowego rynku przez 10 lat i chętnego picia kawy, śmiało możemy założyć, że obecnie poziom spożycia może być dwa razy większy.

Według badań lekarz prowadzonych od lat 70' do dziś, trudno określić jednoznacznie bezpieczną dawkę dla kobiety w ciąży. Kofeina znajduje się nie tylko w kawie. Warto pamiętać, że znajdziesz ją również w czkoladzie gorzkiej – 20mg, czekoladzie mlecznej – 6mg , kakao 17mg, napoj typu cola 10mg / 100ml, napojach energetycznych 30-55mg. Kofeina jest też obecna w herbacie: w torebkach – 40mg, czarna herbata 40mg, zielona herbata – 18mg

Większość ekspertów uważa, że przyszłe matki nie powinny spożywać więcej niż 300mg/dobę. Najnowsze rekomendacje British Food Agency wskazują na ograniczenie jej spożycia do 200mg na dobę. Na toksyczność kofeiny dla płodu składa się wiele czynników np. stan kliniczny kobiety w ciąży, dlatego najlepiej być pod stałą opieką lekarza, ograniczyć spożywanie kawy w ciąży i prowadzić zdrowy tryb życia i racjonalnie się odżywiać.

 

Zagrożenia spowodowane kofeiną w ciąży

Zawarta w kawie kofeina przenika przez łożysko bardzo wcześnie – już od około 7-8 tygodnia ciąży. W tym okresie jej stężenie we krwi matki i płodu jest porównywalne. Szczególnie od tego okresu ważne jest kontrolowanie ilości spożywania kofeiny i picia kawy. Rozwijający się w łonie matki płód korzysta z płynu owodniowego i połyka go około 0,5 litra dziennie. Wraz z płynem, do organizmy przedostaje się kofeina. Nawet do kilku jej miligramów może być niebezpieczne, dlatego, że organy płodu jeszcze nie są w pełni rozwinięte.

Naukowcy z Kaiser Premanente Division of Research w Kanadzie przebadali 1063 kobiety ciężarne i udowodnili, że spożywanie dużych ilości kofeiny w trakcie ciąży jest niebezpieczne. Z liczby badanych 173 kobiet poroniło, z czego 25% w ogóle nie przyjmowało napojów kofeinowych, 60% spożywało do 200mg/dobę. Według badań już przy spożyciu 150-200mg /dobę wzrasta ryzyko poronienia oraz przedwczesnego porodu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła pojęcie małej urodzeniowej masy ciała. Według definicji, waga noworodka poniżej 2500g uznawana jest za niską. Przyczyną osiągnięcia przez noworodka niskiej wagi może być wewnątrzmaciczne zahamowanie rozwoju płodu przez zakłócony przepływ krwi w łożysku, który utrudnia transport substancji odżywczych. Hipotrofia może wzrastać proporcjonalnie do zwiększonego spożycia kawy w ciąży. Przekraczając 200mg/dobę, masa ciała noworodka może obniżyć się nawet o 60-70g. Powyżej spożycia 300mg spadek wagi dziecka może wynosić 100g.

Wielu naukowców wykazało toksyczne działanie kofeiny dla płodu, przy dawce powyżej 300mg/dobę. Badania wykazały, że po spożyciu powyższej dawki u płodu wzrasta liczba oddechów i dochodzi do zmniejszenia rytmu serca.

W wyniku rozpadu kofeiny powstaje między innymi teofilina, która podlega ponownemu przekształceniu w kofeinę, co ma wpływ na wystąpienie hiperkofeinemi. Przy spożyciu przez matkę 35-336mg, do jej mleka przedostanie się około 1,3-3,1mg, czyli 100mg u mamy daje 0,01-1,64mg w mleku. W okresie karmienia piersią, noworodki mogą być drażliwe i mieć problemy ze snem.

 

Picie kawy w ciąży, bezpiecznie – decaf EA! Pij kawę bezkofeinową

Czy pozostała Ci już tylko kawa zbożowa? Nie chcę żeby ten artykuł mówił Ci jak masz żyć. Nie jestem też lekarzem, napisałam go na podstawie poniższych badań. Wnioski pozostawię dla Ciebie, bo sama wiesz najlepiej, jak chciałabyś zaopiekować się sobą i dzieckiem.

Z mojego mikro dochodzenia wynika, że bezpieczna dawka kofeiny na dobę nie powinna przekraczać 100mg, na podstawie tego przygotowałam dla Ciebie parę propozycji. Odpuszczam kombinacje na kawę zbożową. Jeśli znalazłaś się na blogu palarni Roastains to zapewne kawa rozpuszczalna również nie jest Twoją ulubioną. Picie kawy w okresie ciąży nie musi być owocem zakazanym.

Decaf EA to idealna i bezpieczna kawa w ciąży. EA to dekofeinizacja za pomocą octanu etylu pozyskanym z trzciny cukrowej. Jest naturalnym i bezpiecznym procesem. EA zachowuje znacznie więcej smaku kawy niż inne metody.

Wielokrotnie przepuszcza się octan etylu przez kawę, aż co najmniej 99% kofeiny zostanie usunięte. Później, stosuje się parę o niskim ciśnieniu w celu usunięcia octanu etylu. Na koniec kawa jest suszona próżniowo, aż zawartość wilgoci w kawie powróci do poziomu wilgoci, na jakim znajdowała się w momencie przybycia do zakładu przetwórczego EA — zwykle między 10 a 12 procent. Kawa ma poniżej 30 ppm octanu etylu, czyli mniej niż w bananie.

[product category_id="71" limit="1" onlyAvailable="true"]

 

W naszej ofercie znajdziesz Columbię Decaf, kawa ta dedykowana pod alternatywne metody parzenia np. do ekspresu przelewowego, dripa jest idealnym rozwiązaniem jeśli masz ochotę napić się małej czarnej.

Delektuj się bezpiecznym piciem kawy i sprawdź na naszym blogu jak możesz ją przygotować!

 

A co zamiast kawy? Może kawę zbożową?

Kawa zbożowa to oczywista alternatywa w piciu kawy, jednak nie samą kawą zbożową mama żyje! Podczas karmienia piersią i w ciąży warto zapomnieć o herbacie, bo zawiera teinę. Jednak mamy na świecie świetną roślinę! Bezkofeinowym wyjątkiem w naszym sklepie jest Rooibos Big z RPA. Rooibos to czerwonokrzew afrykański, który zdobył ogromną sławę dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym. Charakterystyczne 5 mm igiełki o miedzianym kolorze po zaparzeniu dadzą Ci eliksir, który docenisz za wyśmienity smak, delikatność dla żołądka i całkowity brak kofeiny.

Jako obecna lub przyszła mama, zamiast kawy możesz również sięgnąć po owocowe, w 100% naturalne mieszanki kwiatów i ziół, które przygotowaliśmy w naszym sklepie. Każda z trzech jest inna i wyjątkowa, jestem pewna, że znajdziesz swoją ulubioną!

 

Czy w ciąży można pić kawę?

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń do nas! 12 333 79 77
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl