Roastains
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Sklep

Kawa rzemieślnicza - co to jest i dlaczego lepiej ją wybrać?

blog Roastains
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

 

Kawa kraftowa i kawa rzemieślnicza pewnie kojarzy ci się z produkcją ręczną – jeśli przed oczami masz teraz Panią Halinkę prażącą ziarna kawy na patelni, to jednak nadal nie to. Kawy rzemieślnicze i tak wypala się z użyciem specjalnych pieców do kawy.

Samo określenie “kraft”, “rzemiosło”, jest w branży kawowej bardzo nadużywane. Czasami wystarczy mieć mały piec w garażu, palić kawę na węgiel i można nazywać się rzemieślniczą palarnią kawy – dlatego w Roastains nie lubimy określeń „rzemieślnicza” i „kraftowa”, bo jak widzisz – tę kwestię trzeba często tłumaczyć.

Do tego jeszcze dochodzą segmenty jakości – każda kawa może być wypalana w kraftowej palarni, ale między jedną a drugą poczujesz znaczną różnicę.

W sumie nadal nie wiadomo, o co chodzi, prawda? Spójrz niżej, wszystko wyjaśniamy:

Czym jest kawa kraftowa?

Kawa kraftowa (lub kawa rzemieślnicza) to potoczne określenie dotyczące metody i skali produkcji kawy – od zbioru owoców kawowca, przez wybór obróbki i finalne wypalenie ziaren, które następnie trafiają w paczce do ciebie.

 

Warto wiedzieć: z naszych obserwacji wynika, że określenie “kawa kraftowa” i “kawa rzemieślnicza” to słowa określające niewielką produkcję kawy wysokiej jakości. To określenie wpisuje się w metodę pracy jaką stosujemy również my, zajmując się wypalaniem kawy segmentu speciality.

 

Ziarna pozyskiwane są od rolników, prowadzących plantacje. Rośliny nierzadko są uprawiane na przestrzeniach nie przekraczających 0,5 ha. Zdarza się też, że kawowe wiśnie sadzone i zbierane są w lasach, zupełnie tak samo jak u nas grzyby!

Często tacy drobni plantatorzy organizują się w kooperatywy – spółdzielnie rolnicze, dzięki czemu mogą inwestować w maszyny, których sami nigdy nie mogliby kupić, bo ich zbiory są zbyt małe.

Kawa uprawiana w opisany wyżej sposób będzie właśnie kawą rzemieślniczą, ale tu warto podkreślić, że kraft kraftowi nierówny. Najłatwiej użyć do określenia jakości kawy podziału na segmenty i inne szczegóły, o których więcej dowiesz się za moment.

 

Różnice między kawą przemysłową a rzemieślniczą

Najlepiej podzielić te informacje na dwie części: metodę uprawy i wypalania kawy.

 

Uprawa kawy rzemieślniczej

Owoce kawowca używane do produkcji kawy rzemieślniczej uprawiane są na pojedynczych plantacjach. Kawowce rosną tam w zacienionych miejscach, w towarzystwie drzew i innych roślin zapewniających cień. Zapewnia to wysoką bioróżnorodność, która ma istotny wpływ na smak i jakość kawy.

Plantacje tego rodzaju zakładane są zazwyczaj na zboczach gór. To szczególnie dobre warunki dla arabiki, która rosnąc na dużych wysokościach osiąga znacznie lepsze parametry smakowe, dzięki wolniejszemu dojrzewaniu.

W takich miejscach owoce zbierane są ręcznie. Zbieracze wybierają najbardziej dojrzałe wiśnie kawowca – tak restrykcyjna selekcja zapewnia wysoką jakość kawy. Warto podkreślić, że takie podejście do uprawy odbywa się z większą dbałością o naszą planetę niż w przypadku upraw przemysłowych.

 

Ciekawostka gdybyśmy zapytali jakiegokolwiek rolnika z kraju producenckiego, czy jego kawa jest rzemieślnicza, to odpowiedziałby, że nie. W tamtych krajach określenie “rzemieślnik” dotyczy kogoś, kto wykonuje rękodzieło.

 

Uprawa kawy przemysłowej

Jak pewnie się domyślasz, przemysłowa uprawa kawy to zupełnie inna rzeczywistość. Tutaj liczy się przede wszystkim wolumen zbiorów i skracanie czasu. Nie wchodząc w szczegóły, cechy plantacji przemysłowej wymieniamy w punktach, spójrz niżej:

  • wielkopowierzchniowe plantacje,
  • wycinka drzew w celu prowadzenia plantacji,
  • mechaniczny zbiór owoców kawowca,
  • sztuczne nawozy używane ze względu na brak różnorodności na terenie plantacji.

 

Wypalanie kawy rzemieślniczej vs. przemysłowej

Oprócz starannych selekcji i szczegółowych procesów, rzemieślnicza kawa to także skala produkcji. W tym przypadku rzemieślnicze palarnie kawy wytwarzają po prostu znacznie mniej niż wielkie marki, które znajdziesz w każdym sklepie.

Rzemieślnicze (kraftowe), polskie palarnie kawy, zazwyczaj dysponują niewielkimi piecami – są to piece bębnowe, a ich zasyp może wynosić od 1 do 120 kg.

Dla porównania – w przypadku produkcji przemysłowej, do pieca może trafić od 300 kg do nawet tony surowca na raz. A same piece zmieniają konstrukcję z bębnowej na wirówkowy (centrifugal), przypominający turbosprężarkę samochodową. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

 

Warto wiedzieć: produkcja kawy kraftowej powinna opierać się na „mikrolotach”. To mała partia kawy, którą pozyskuje się najczęściej z jednej, małej plantacji.

 

Rzemieślnicza palarnia – metody i proces prażenia

Rzemieślnicze palenie kawy to przede wszystkim staranność. Każde ziarno ma swój profil palenia, ustalany przez roastera (osoba wypalająca kawę), po to, aby podkreślić unikatowy charakter konkretnych ziaren.

Z kolei przemysłowe piece do kawy nierzadko “chwalą się” niezwykłymi cechami, jak np. możliwość wypalenia partii kawy w 90 sekund oraz duża odporność na uszkodzenia w wyniku kontaktu z kamieniami.

Tutaj istotną rolę odgrywa wiele czynników, dlatego w czasie wypalania przeprowadza się wiele prób i testów. Roaster zaczyna każdy dzień od rozgrzewania pieca i testowania tego, jak kawa palona była dzień wcześniej. Więcej na ten temat piszemy w osobnym artykule, czyli tutaj.

 

Charakterystyka kaw rzemieślniczych

Jak już pewnie się domyślasz, skala i metoda produkcji ma znaczący wpływ na finalny smak napoju w twoim kubku.

Kawa z polskiej palarni, takiej jak nasza, ma zdecydowanie głębszy i bogatszy smak. Kawa ma tak złożoną sensorykę, jak wino – znajdziesz w niej przeróżne smaki. Mogą to być orzechy, ulubione desery, owoce, a nawet kwiaty!

 

Jak rozpoznać wysokiej jakości kawę rzemieślniczą?

Dobra palarnia kawy zadba o to, aby wszelkie istotne informacje o ziarnach, były podane na paczce. Znajdziesz tam m.in.:

  • profil sensoryczny, czyli wszystkie nuty smakowe, które możesz poczuć,
  • kraj pochodzenia ziaren, region oraz miejscowość i nazwę plantacji,
  • metodę obróbki,
  • odmianę botaniczną,
  • wysokość uprawy,
  • datę palenia,
  • datę przydatności do spożycia (niby oczywiste, ale wiesz…),
  • punktację nadaną przez Q-gradera.

 

W ostatnim przypadku pozwoli ci to ocenić jakość ziaren, co ma szczególne znaczenie w segmencie speciality. Dobra kawa ziarnista zawsze powinna być w ten sposób oceniona.

Kawa rzemieślnicza to zawsze dobry wybór

 

Dlaczego warto wybierać kawę z rzemieślniczej palarni?

Zawsze radzimy szukać palarni kaw speciality, a nie palarni rzemieślniczych.

Palarnia kawy kraftowej i speciality zarazem zaproponuje ci po prostu smaczniejszą kawę od tej, którą kupisz w markecie. Masz też gwarancję starannego doboru surowca i profesjonalnego wypalenia z dbałością o wszelkie szczegóły.

Ziarna sprowadzane są do palarni i wypalane codziennie, na świeżo. Jak pewnie się domyślasz, wiemy wszystko o tych ziarnach – skąd pochodzą, jak są uprawiane, łącznie z odmianą botaniczną kawowca.

Kawy z rzemieślniczej palarni to przede wszystkim najwyższej jakości Arabiki, ale też Robusta – znajdziesz je także w naszym sklepie.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl