Jak zaparzyć cascarę?
Cascara jest niczym innym jak skórką owoców kawowca, która powstała w wyniku pozyskiwania ziarna kawy. W wielu miejscach na świecie skórka od razu powraca do ziemi, nie jest wykorzystywana do parzenia.
Są też plantacje, gdzie pracownicy plantacji lubią parzyć cascarę i ze względu na smak i zawartość kofeiny. I część skórki odzyskują i suszą na swoje potrzeby. Dlatego była przez długi czas określana mianem kawy dla ubogich.
Jednak, gdy handlarze kawą podróżowali po plantacjach i zostali poczęstowani cascarą, która była parzona jak zwykła herbata, docenili smak kompotu, przypominający ten z jabłek, wiśni i czereśni i zdecydowali się rozpocząć import owoców kawowca obok ziarna kawy.
Wtedy też część eksporterów dostrzegła w niej potencjał, sami zaczęli pić napar, a skórka po oddzieleniu od ziaren nie jest już traktowana jak odpad, tylko selekcjonowana i suszona na słońcu, równorzędnie z kawą.
Legalność cascary
Do 2022 roku według władz Unii Europejskiej cascara była produktem nieusankcjonowanym, czyli w rozumieniu prawa Unii - niedozwolonym. Wiele firm obchodziło wynikający z tego zakaz obrotu wystawiając faktury na handel suszonymi owocami, inne korzystały z krajów, gdzie prawo unijne nie było tak restrykcyjnie egzekwowane przez organy Państwowe.
Ale w 2022 roku stało się, cascara jest legalna! Nie musimy już chować suszu pod ladą, chcąc naparzyć Wam naparu z suszu owoców kawowca.
Parzyć herbatę czy cascarę?
To są różne produkty, z tak różnych surowców, o tak różnym smaku, gdzie ani jedno, ani drugie nie ma smaku kawy, że niesposób je stosować zamiennie. Ale zarówno rozgrzeje nas łyk czarnej herbaty z goździkami, jak i gorąca cascara. Tak samo ochłodzi nas cold brew z cascary, jak cold brew ze świetnej lekkiej herbaty. np. senchy. Dlatego my decydujemy się raz na herbatę, a raz w serwerze gości cascara, a raz kawa - w zależności od nastroju.
Zarówno herbata, kawa, jak i cascara zawierają kofeinę, zawartość kofeiny w napoju wynosi ponad 150mg/L, w związku z czym nie polecamy go do picia kobietom w ciąży, dzieciom i osobom, którym kofeina szkodzi.
[product id="94, 431"]
Czyli to nie jest zwykła herbata?
Cascara nie jest herbatą. Technicznie i definicyjnie herbata to susz z liści rośliny z gatunku Camelia Sinensis. Cascara ani nie jest z tej rodziny, ani nie pochodzi z liści kawowca.
Nie jest to też kawa w rozumieniu ziaren.
Dla ciekawostki dodam, że w przypadku kawy, żute świeże liście kawowca najbardziej przypominają chrzan i raczej nie występują w nich aromaty bzu, więc nie jest to coś, co bym chciał parzyć jak herbatę czy kawę.
Niepowtarzalny smak
Wiele osób myśli, że cascara posiada smak ziaren kawy i jest dla nich niesamowitą niespodzianką, że jest to słodki napój o balansującej go jabłkowej kwasowości. Jest bardzo owocowa, w aromacie występują wiśnie i czereśnie.
Zazwyczaj jest tak, że smak owocu jest zupełnie inny, niż jego pestek. Przykładem może być kremowa dynia, z której przygotowujemy zupy, zapiekanki, a także jej pestki, które w smaku przypominają orzechy.
Jak najprościej przygotować napar z wiśni kawowca?
Najłatwiejszym sposobem zaparzenia owoców kawy jest zalanie ich gorącą wodą. Możemy wykonać to w largo, we french pressie, AeroPressie albo w jakimkolwiek naczyniu odpornym na wrzątek jak dzbanek czy serwer do kawy.
Przy takim sposobie parzenia proponujemy wykorzystanie 6g suszu na 100ml wrzącej wody. Miąższ należy zalać i pozostawić do ostygnięcia, 8-10 minut będzie wystarczające, po tym czasie potrzebne jest oddzielenie napoju od miąższu.
Jak zaparzyć cascarę w aeropressie?
Przygotuj co najmniej 300 ml wody o temperaturze 90°, warto, aby była to miękka woda;
Miej w gotowości grubszy patyczek lub łyżkę z długą rączką do mieszania;
Umieść filtr wraz z sitkiem na kubku i przelej go gorącą wodą, wypłuczesz w ten sposób resztki wolnej celulozy;
Postaw AeroPress w pozycji invert, czyli tłokiem do dołu;
Wlej do niego wodę rozgrzewając go, wylej wodę z zaparzacza postaw na wadze i wytaruj ją. Jeżeli wcześniej był wykorzystywany z kawą, to warto przelać go obficie.
Wsyp 12 gram naszej cascary, ponownie wyzeruj wagę.
[00:00] Zaczynamy parzenie! Wlej 200ml wody o temperaturze 90° do AeroPressu, włącz stoper;
[00:30-00:40] Rozpoczynamy pierwsze mieszanie. Z użyciem patyczka lub odwrotnej strony łyżki/widelca wpraw owoce kawy w ruch wirowy, niech zawsze trwa to 10 sekund;
[01:00-01:10] Rozpoczynamy drugie mieszanie.
[01:30-01:40] Trzecie mieszanie.
[02:00-02:10] Czwarte.
[02:30-02:40] Piąte.
[03:00-03:10] Mieszamy ostatni, szósty raz.
[03:15] Nakładamy na AeroPress sitko z filtrem i czekamy 45 jeszcze sekund
[04:00-04:30] Obracamy AeroPress z naczyniem do którego będziemy przeciskać napar i rozpoczynamy przeciskanie.
Produkt uległ zaparzeniu, oddały smak i zapach do wody i napój z cascary jest gotowy, powinien mieć około 65°, więc po minucie od przeciśnięcia cascara będzie zdatna do picia.
AeroPress czyścimy przelewając ciepłą wodą obie części tłoka oraz sitko, aby wypłukać resztkę cukrów, które mogłyby się na nim osadzić.
Czy da się zrobić cascarę na zimno?
Oczywiście, można przygotować napój na ciepło, jak w powyższych przepisach i schłodzić ją w lodówce albo przygotować z niej cold brew, czyli poddać maceracji, tak samo jak można macerować kawę.
Do naparu przygotowywanego metodą maceracji - ,,parzenia na zimno'', wykorzystujemy większą dozę skórki kawowca w stosunku do wody i jest to 8g cascary na każde 100ml chłodnej wody. Taka maceracja może potrwać od 24 do 48 godzin i w trakcie jej trwania, polecamy co 8-12 godzin zamieszać napój w naczyniu.
Chcąc skrócić macerację, suszone owoce możemy zalać wodą o temperaturze 65°C, wychłodzić w temperaturze pokojowej i dopiero po tym czasie macerować w lodówce. Wtedy owoce szybciej się otworzą i to pozwoli przygotować napar w 24 godziny.
Dodatki do cascary
Najpopularniejsze dodatki, które świetnie łączą się z cascarą, to pomarańcza ze skórką, goździki, mrożone maliny, w zimie docenimy też dodatki jak świeżo ucierany imbir, laski cynamonu i gałka muszkatołowa. Z tą ostatnią zalecamy ostrożność, niewielka ilość zmienia charakter napoju.
Wariacje na temat cascary z dodatkami znajdziesz w naszym artykule: Cascara – wszystko co trzeba wiedzieć.
Gdzie kupić cascarę?
Cascara jest dostępna w naszym sklepie internetowym. Zawsze staramy się mieć minimum jeden produkt oprócz ziaren kawy i akcesoriów do parzenia kaw i herbat.
Źródła danych:
Legalność cascary w UE:
- https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2022.7085