Powered by Smartsupp
Blog kategorie

Wysokość upraw jako kryterium oceny jakości kawy

0
Wysokość upraw jako kryterium oceny jakości kawy

Wysokość upraw jako kryterium oceny jakości kawy

     Odmiana botaniczna, obróbka, kraj, region uprawy są istotnymi wyznacznikami, tego jak będzie smakować kawa. A co z wysokością, na której rozwijają się rośliny, kwitną i w końcu owocują? To kluczowa kwestia, której nie moglibyśmy pominąć! Właśnie dlatego, spójrz na “ilość metrów nad poziomem morza” z perspektywy, którą przybliżyliśmy dla Ciebie w tym tekście.

     Wysokość upraw kawowca ma istotny wpływ na finalny smak, który znajdziesz w swojej filiżance. Im wyżej rosną krzewy, tym większy wysiłek muszą włożyć w swój rozwój. Wbrew pozorom, trochę tak jak w naszym życiu — łatwiej nie równa się lepiej. „Stres” dla roślin wzrastających na wyższych wysokościach sprawia, że krzew musi wytworzyć dłuższe korzenie, sięgające w głąb ziemi. Dlaczego? Im głębiej żyznych ziem wulkanicznych, tym więcej cennych soli mineralnych będzie mogła pobrać. Im wyżej uprawiana jest kawa, tym wolniejszy jest wzrost krzewów oraz cały proces dojrzewania wiśni, co korzystnie przekłada się na pobór odżywczych składników z gleby przez korzenie sięgające nawet 2,5 metry. Wysoko uprawiane ziarna będą charakteryzują się większą gęstością. Na dużych wysokościach rzadziej występują także wszelkie zanieczyszczenia oraz szkodniki, co również ma wpływ na uzyskanie produktu wysokiej jakości.

Trzy oznaczenia, które już nigdy nie będą dla Ciebie czarną magią! 

     SHG (Strictly High Grown — wyłącznie wysoko rosnąca) lub SHB (Strictly Hard Bean — wyłącznie twarde ziarna) - obydwa określenia są równoważne. Określa się nimi kawy rosnące powyżej 1200 m n.p.m. Dzięki takim warunkom drzewa kawowca dojrzewają powoli, dają ziarna wysokiej jakości, które cechują się przejrzystymi walorami smakowymi. 

     HG (High Grown — wysoko rosnąca) lub HB (Hard Bean — twarde ziarna). Kawy z tym oznaczeniem rosną na wysokości od 900 do 1200 metrów n.p.m.

     SSB (Strictly Soft Bean — wyłącznie miękkie ziarna) lub tylko SB (Soft Bean — miękkie ziarna). Kawy określone w ten sposób rosną na wysokościach od około 700 do 900 metrów n.p.m. i dojrzewają w miarę szybko. Przez szybki rozwój owoców, krótszy czas dojrzewania nie pozwala wiśniom wytworzyć wszystkich związków odpowiedzialnych za złożoność smaku.

Czy wyżej = smaczniej?

Ziarna zebrane z wyższych wysokości są uznawane za lepsze jakościowo, przez co są też droższe. Zawsze jednak warto spróbować kawy w cuppingu i ocenić jej smak. Ziarna mogą też mieć różny potencjał w zależności od metody w jakiej chcemy je zaparzać. Prawdopodobnie bardziej zasmakuje Ci mleczna kawa, która będzie mieć mniej kwasowości bo dojrzewała na wysokości 1000 m n.p.m. niż ta o 500-1000 m wyżej. Jeśli chodzi o ziarna przeznaczone do metod przelewowych - tutaj warto sięgnąć po takie kawy, które dotykały nieba!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa wysyłka Od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl