Roślinne kawy zamiast mleka krowiego
Kawa z mlekiem to najczęściej zamawiany napój na bazie kawy w kawiarni. Mleko roślinne z roku na rok zyskuje na popularności, a w wielu kawiarniach nie ma już dopłaty za możliwość wypicia kawy na mleku roślinnym. Coraz więcej osób decyduje się na dietę roślinną lub częściej konsumuje posiłki, w których nie występują produkty pochodzenia zwierzęcego. Ale co z mlekiem roślinnym do kawy zamiast mleka krowiego? Czy taka kawa będzie gorsza w smaku? Czy trudniej spienić mleko roślinne? Jakie mleko roślinne do kawy wybrać? O tym wszystkim dowiesz się z tego artykułu!
Składniki odżywcze w mleku krowim, które niekoniecznie nam służą
Człowiek to jedyny ssak, który w okresie swej dorosłości spożywa mleko. Faktycznie, mleko to bogate źródło pełnowartościowego białka i wapnia. Pomimo to, w mleku krowim znajdują się również składniki, których większość ludzi nie przyswaja.
Laktoza
Laktoza jest jednym ze składników mleka, który zaliczany jest do grupy węglowodanów. Związek ten w porównaniu do innych popularnych cukrów (np. glukozy lub sacharozy) jest znacznie mniej słodki. Występuje przede wszystkim w krowim mleku, gdzie stanowi do 8 proc. jego zawartości, typowe krowie mleko zawiera jej 4,7%. Laktoza ulega rozkładowi na cukry proste w obrębie jelita cienkiego przy pomocy enzymu zwanego laktazą. Takie białka wywołują alergie i nietolerancje pokarmowe. Co ciekawe, nie znajdują się w naturalnym pokarmie kobiety w okresie laktacji.
Białko mleka krowiego – kazeina
Kazeina występuje w mleku krowim oraz produktach mlecznych. Jest to też jeden ze składników, który chętnie suplementują w swoim dietach sportowcy. Szczególnie często spotykany jest w odżywkach białkowych. Z jednej strony jest to ceniony składnik, a z drugiej jest najczęściej wymieniany jako jeden z alergenów pokarmowych. Szczególnie spożywana na noc długo się trawi, przez co podrażnia jelita. U niektórych osób spożywanie tego białka może wywoływać objawy alergii pokarmowej, w skrajnych wypadkach prowadząc nawet do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.
”Pij mleko będziesz wielki”?
Spożywanie mleka pod różnymi postaciami, jest obecnie kontrowersyjnym tematem. Od wielu lat trwają dyskusje nad dietami eliminacyjnymi, które obecnie są coraz popularniejsze.
Warto spojrzeć na to, że ponad 50 lat temu mleko powszechnie spożywane pochodziło od krowy, która pasła się na trawiastej łące. Obecnie produkcja mleka krowiego odbywa się w przyspieszonym tempie i najczęściej w niehumanitarnych dla tych zwierząt warunkach. Ponadto do produkcji 1 litra mleka krowiego potrzeba aż 3 litrów wody.
Obecnie, mleko od krowy nie ma już tak wysokiej wartości odżywczej, a do tego może zawierać niepożądane hormony. W latach 1988-1993 opublikowano ponad 2,5 tys. publikacji naukowych dotyczących mleka, które przedstawiają je w negatywnym, "antyzdrowotnym" świetle. Poważna dyskusja o właściwościach mleka i skutkach (dobrych lub złych) jego spożywania dopiero się rozpoczyna.
Mleko roślinne – rodzaje
Zastanawiasz się, jakie są mleka roślinne w sklepach? Dziś dostępnych jest kilka różnych rodzajów tego napoju. Najpopularniejsze z nich to:
Mleko owsiane
Moim zdaniem, ale też wielu innych osób owsiane mleko roślinne do kawy jest najsmaczniejsze! Co więcej, świetnie się pieni i aż ciężko odróżnić je od krowiego – co jest ogromnym atutem. Mleko owsiane jest neutralne i nie psuje smaku kawy. Doskonale nadaje się do przeróżnych deserów i owsianek.
W szklance znajdziesz około 120 kcal, 3 gramy białka, 5 gramów tłuszczów i 16 gramów węglowodanów. Napój owsiany jest też dobrym źródłem witaminy B12, ale też zawiera witaminę d.
Oprócz smakowych właściwości mleka owsianego, napój ten nie alergizuje, ale może być zanieczyszczone glutenem. Owies jest też źródłem beta-glukanu, który pozytywnie wpływa na odporność.
Mleko sojowe wśród najpopularniejszych napojów roślinnych
Mleko sojowe jest najstarszym zamiennikiem dla mleka krowiego. Posiada też wiele wersji smakowych, jednak zawsze warto sięgnąć po produkt o najkrótszym, dobrym składzie i z małą zawartością cukru. To mleko jest jednym z najczęściej używanych w kawiarniach, dzięki temu, że nie ma problemów podczas spieniania go, a dodatkowo ma neutralny smak. Napój sojowy będzie też świetnym zamiennikiem mleka krowiego do wielu dań.
Co zawiera napój sojowy w jednej szklance? Spodziewaj się około 80 kcal, 8 g białka, 2 g węglowodanów i 4 g tłuszczów. Jak każde mleko, to mleko roślinne zawiera też niewielkie ilości witaminy A, a także witaminy B3. Najwięcej minerałów stanowi potas – średnio 290 mg, fosfor i sód około 125 mg, a także wapń i magnez – po 60 mg każdy.
Warto zwrócić uwagę na to, że soja jest dość częstym alergenem, dlatego napój sojowy jako mleko roślinne do kawy nie będzie wskazany dla osób z alergią na białko sojowe. Trwają też dyskusje na temat szkodliwości tego mleka roślinnego na osoby z niedoczynnością tarczycy, przez zawarte w nim goitrogeny.
Mleko kokosowe, a raczej napój kokosowy
Warto tutaj ograniczyć się do nazwy "napój", ponieważ istnieje produkt "mleczko kokosowe", które jest gęste oraz tłuste – często jest składnikiem dodawanym do kremowych dań typu curry. Ten napój roślinny świetnie łączy się z deserami i jako lekki zamiennik mleka kokosowego.
Szklanka napoju kokosowego zawiera ok. 50 kcal, 0,25 grama białka, 1 g tłuszczów, głównie nasyconych i ok. 5-6 g węglowodanów. Napój kokosowy dostarczy też witaminy D i E.
Świetna wiadomość dla alergików jest taka, że napój i mleko kokosowe nie powinno alergizować.
Mleko migdałowe
Szczególnie bogate w wapń, ponieważ migdały są jego źródłem. Posiada dużo mniej kalorii niż mleko krowie i urzeka delikatnie orzechowym smakiem. Jeżeli Migdały przed przetworzeniem są prażone, to mleko migdałowe będzie wyjątkowe w smaku. Lekko orzechowy smak mleka migdałowego świetnie pasuje do słodkich śniadań, takich jak: owsianka, koktajle, czy naleśniki.
Migdałowe mleko roślinne zawiera jedynie 40 kilokalorii, dzięki czemu jest niskoenergetyczne. W szklance niesłodzonego napoju roślinnego znajdziesz 3 g tłuszczów nienasyconych, 2 g węglowodanów i 1 gram białka. Napój migdałowy jest bogaty w wapń, znajdziesz go tam aż 240 mg, a także 3,6 mg witaminy E.
Ponownie warto wspomnieć o alergii. Mleko migdałowe nie jest odpowiednie dla osób cierpiących na alergię na migdały i inne orzechy.
Mleko ryżowe
Nie zawiera orzechów ani glutenu, dlatego jest idealnym napojem roślinnym dla alergików. Ma naturalnie słodki smak, dlatego sprawdza się świetnie jako mleko roślinne do pieczenia i gotowania.
Ze wszystkich napojów zawiera najwięcej węglowodanów – ok 22 g na szklankę. Do tego 2 g tłuszczów i mniej niż 1 g białka. Ilość kalorii to 120. Fortyfikowany napój może być dobrym źródłem wapnia, witaminy D i E.
Ze wszystkich napojów zawiera najwięcej węglowodanów – ok 22 g na szklankę. Do tego 2 g tłuszczów i mniej niż 1 g białka. Jego energetyczność to 120 kcal. Fortyfikowany (wzbogacony) napój może być dobrym źródłem wapnia, witaminy D i E.
A jak wybrać kawę do mleka?
Posiadamy w ofercie różne kawy, które zawsze świetnie komponują się z mlekiem
Jak wybrać mleko roślinne do kawy?
Oto kilka istotnych rzeczy, na które najlepiej zwrócić uwagę, aby wybrać najlepsze mleko roślinne do kawy, ale też do picia.
Krótki skład
Lista składników użytych do wyprodukowania napoju roślinnego powinna być bardzo krótka, zazwyczaj jest to: woda, główny składnik (czyli np. soja, owies, migdały, kokos) oraz sól.
Brak dodanego cukru
W składzie produktu nie powinno być wymienionego cukru, syropu glukozowego, syropu z agawy, syropu ryżowego, soku jabłkowego, maltodekstryny. Koniecznie zwróć na to uwagę, tym bardziej, że w niektórych mlekach roślinnych (szczególnie w smakowych) producent potrafi dorzucić ilości cukru, które występują w napojach gazowanych.
Główny składnik napoju roślinnego
Im więcej kokosa, soi, owsa, migdałów w mleku, tym napój będzie smaczniejszy, pełniejszy i będzie się lepiej pienił.
Szkodliwe dla zdrowia substancje
Emulgatory, substancje zagęszczające, stabilizatory, regulatory kwasowości i aromaty — wszystkie te składniki dodawane są po to, aby produkt był dłużej zdatny do spożycia oraz aby jego konsystencja, smak i zapach były dla nas przyjemniejsze, zazwyczaj przy użyciu mniejszej ilości głównego składnika, który bywa kosztowny.
Mleko roślinne do spieniania – jakie wybrać?
Przygotowałam dla Ciebie ranking, aby wybór mleka roślinnego do spieniania był jeszcze prostszy.
Numer 1. Mleko owsiane
Najłatwiejsze i najbardziej efektowne mleko roślinne do kawy. Można je przepięknie wyteksturować w bardzo prosty sposób. Jest doskonałą alternatywą dla krowiego mleka zarówno w smaku, jak i wyglądzie. Jego trwałość po spienieniu jest również zaskakująca – naprawdę polecam spróbować!
Numer 2. Mleko sojowe
Drugie miejsce przyznaję mleku sojowemu, które ciągle jest najpopularniejszą, roślinną alternatywą dla osób z nietolerancją laktozy. Ciepłe, po połączeniu z kawą daje delikatnie ściągający, osuszający podniebienie efekt. A w samym smaku jest z pewnością mniej neutralne niż owsiane, jednak i tak świetnie udaje mleko krowie, zwłaszcza podczas spieniania.
Numer 3. Napój migdałowy
Trzecie miejsce dostaje mleko migdałowe, które jest po prostu przepyszne w smaku. Kawa z mlekiem roślinnym migdałowym, nie będzie aż tak przypominać wizualnie tej z mlekiem krowim, jednak jej smak nadrobi wszystko, a bez dosładzania będzie kawowym deserem! Dobrą wiadomością dla osób z IBS lub SIBO jest to, iż mleko migdałowe, które ma dobry skład jest dopuszczone nawet w 1 fazie diety LOW FODMAP, mimo, iż migdały nie są. Oczywiście, jeśli znajdziesz mleko migdałowe bez dodatków.
Numer 4. Mleko kokosowe, a właściwie napój kokosowy i mlek ryżowe
Cóż.. Nie nadaje się zbytnio do spieniania, tak jak owsiane, czy sojowe. Ciepłe, w połączeniu z kawą potrafi być cierpkie i metaliczne. Warto za to wziąć je pod uwagę jeśli masz ochotę na wypicie kawy mrożonej lub innych napojów na zimno – tutaj odnajdzie się najlepiej, dzięki temu, że jest przepyszne w smaku.
Napój roślinny z ryżu to wyjątkowo nie jest mój faworyt. Wśród innych napojów wypada dość blado przez właściwości spieniania i powiedzmy szczerze – niezbyt wyjątkowy smak. Myślę jednak, że warto je wykorzystać do napojów na zimno z matchą – tutaj stworzy wyjątkowo japońskie połączenie.