Powered by Smartsupp
  • Darmowa wysyłka od 75 zł

Blog kategorie

Kawa Kopi luwak - najdroższa kawa świata?

0
Kawa Kopi luwak - najdroższa kawa świata?

Kawa Kopi luwak - najdroższa kawa świata?

Trafiłeś tutaj w poszukiwaniach kawowego Świętego Graala, chciałbyś spróbować jak smakuje najlepsza i najdroższa kawa na świecie? Jednak czy wiesz, że kopi luwak, ani nie jest najdroższą kawą, ani najlepszą? Nie jest nawet dobrą, ani średnią, zacznijmy od początku.

Ziarna kawy pochodzą z kawowca, w normalnej obróbce poddaje się je suszeniu i fermentacji, w kopi luwak to łaskun trawi jedną porcję kawy a jej cena leci do kosmicznych wartości

Czym jest kawa kopi luwak?

Jest to typ kawy, gdzie obróbka owoców i po części nasion zachodzi w przewodzie pokarmowym łaskuna palmowego - ssaka z rodziny łaszowatych, który lokalnie w Indonezji nazywany jest właśnie luwak. Trawienie i fermentacja owoców zaczyna się w momencie gdy zwierzę zjada owoce kawowca i odgryza miąższ, a kończy, gdy wydalone ziarna wraz z odchodami zwierzęcia wyschną i zostaną poddane oczyszczeniu. Potentatem w pozyskiwaniu kopi luwak jest Indonezja.

Kiedyś łaskuny żyły dziko i wybierały najlepsze owoce, co faktycznie mogło mieć wpływ na lepszy smak kawy, to stworzyło mit genialnej kawy. A mit o kopi luwak wygenerował na niego tak dużą modę, iż zbieracze, a raczej dzikie łaskuny nie wyrabiały się z ,,produkcją''. Łaskunów jest za mało. 

Eldorado podróbek

To uruchomiło lawinę tworzenia podróbek kopi luwak. Zaczęło się od niewinnego domieszkowania innych kaw, przez podrabianie ziaren kawy, a kończy się na przemysłowej hodowli zwierząt. Są wyłapywane, więzione w ciasnych klatkach i karmione na siłę i kawa kopi luwak nie ma nic wspólnego z wizją produktów, którą są reklamowane.

Obecnie szacuje się, iż 80% ziaren tej kawy sprzedawanej na świecie to podróbki, ponieważ roczna produkcja dzikiej wersji waha się, w zależności od źródła danych pomiędzy 200 a 500kg.

W przemysłowej hodowli, więzione zwierzę zjada i trawi wszystko, co zostanie mu włożone do klatki. Karmienie na siłę nie przynosi efektów zaspokajających popyt. Te zwierzęta mogą wyginąć, masowe wyłapywanie rodziny łaszowatych spowodowało zagrożenie dla gatunku.

W kopi luwak częściowo miąższ z ziaren zrywany jest przez zęby łaskuna. Jego przewód pokarmowy ma niby wpływać na łagodny aromat

Skąd wziął się mit o kopi luwak?

Dawno temu, farmerzy nie przywiązywali żadnej wagi do sposobu obróbki i selekcji kawy. Cywety żyły dziko i zjadały z drzew kawowców tylko te owoce kawowca, które uznały za dojrzałe, bez oznak procesów gnilnych. Dzięki temu, że mają doskonały węch, zwierzęta te potrafiły perfekcyjnie selekcjonować kawowe wiśnie.

Ludzie, którzy zebrali odchody łaskunów zorientowali się, że są w nich ziarna kawy i je uprażyli. Wtedy uznano tę kawę za lepszą, od tej obrabianej w tradycyjny sposób. I faktycznie mieli rację, bo kawa po tak dokładnej selekcji dokonanej przez zwierzęta, była dużo lepsza – bez żadnych defektów (pleśni, zgnilizny, robactwa, czy niedojrzałości).

Cena za ten produkt w żaden sposób nie jest adekwatna do jakości i wyglądu ziaren. Kawa ziarnista tej jakości powinna kosztować tyle, co zwykła kawa ziarnista w sklepie.

Dzisiaj dużo bardziej zaawansowaną selekcję ziaren kawy przeprowadza się chcąc uzyskać kawę specialty w stacjach obróbki na całym świecie. Z użyciem ludzkich oczu i rąk, maszyn wykorzystujących sita, grawitację, ciśnienie powietrza czy wodę.

Specialty, to prawdziwa, ekskluzywna kawa, która nie przeszła przez przewód pokarmowy i nigdy nie dotykała odchodów zwierzęcia.

Zainteresuj się, czym jest specialty i wybierz kawę idealną dla siebie.

[product category_id="14" slider="true"]

 

Jak jest reklamowana kopi luwak?

Według opinii producentów i sprzedawców najbardziej nieetycznej kawy świata, jedna z najdroższych kaw świata charakteryzuje się bogatym smakiem, gęstą konsystencją, bardzo delikatnie gorzki smak, niską kwasowość, a z filiżanki unosi się łagodny aromat orzechów i karmelu. A to wszystko dzięki temu, że przez cywety wytwarzana zyskuje nowy charakter....

Brzmi jak reklama telewizyjna wielu komercyjnych marek kaw znanych z półek hipermarketów? Tak też smakuje. Jak najtańsza robusta pomieszana z najtańszą arabiką, jest to z pewnością jeden z najwyżej marżowych produktów na świecie.

Ziarna kawy posiadające łagodnie gorzki smak, każda filiżanka to pyszna przygoda, tak w Polsce, na polskim rynku reklamowana jest kawa z ziaren które słyną z bycia wydalanych

 

 

 

Dlaczego nawet oryginalna kopi luwak nie ma sensu?

Członkowie Specialty Coffee Association of America dokonali szeregu prób z wykorzystaniem oryginalnej, certyfikowanej kawy kopi luwak i doszli jednogłośnie do wniosku, iż jest to kawa pozbawiona charakteru i głębi. Stwierdzono łagodny smak – niską kwasowość, średnią cielistość i niską gorycz.

To charakterystyka wielu kaw określanych w przemyśle kawowym jako ,,mild'' i do uzyskania tego smaku owoce kawowca nie muszą przechodzić przez przewód pokarmowy. Wystarczy, aby pochodziły na przykład z niskich wysokości z Gwatemali.

Kawa kopi luwak była weryfikowana przez SCAA i wydobywane z kawy nuty smaku i aromat nie są wybitne i nie należą do rzadkości.

 

Pochodzenie kopi kuwak

Głównym miejscem, gdzie cywety żyją i są hodowane jest Indonezja. W innych krajach, również następują próby hodowli cywet, istnieje nawet kilka upraw i plantacji w Wietnamie, które również próbują wykorzystywać zwierzęta do pozyskiwania droższej kawy z odchodów zwierzęcia.

Coraz więcej rolników wierzy w to, iż wydalane ziarna kawy dają mniej goryczy i ponadto lepszy aromat. Jednak kawa tak wytwarzana zyskuje nowy smak w postaci jałowego posmaku i braku charakteru.

 

Kopi luwak cena surowego ziarna kawy

Wysoka cena kawa kopi luwak zawdzięcza wyłącznie bardzo silnemu marketingowi, który wygenerował olbrzymi popyt i chęć skosztowania jej smaku.

Do 1300$ za kilogram potrafią kosztować surowe ziarna, gdy kawa pochodzi z dziko żyjących zwierząt, które faktycznie same wybierają najlepsze owoce.

Do 100$ za kilogram surowej kawy zapłaci importer, za ziarna, które zostały wyprodukowane przemysłowo przez zniewolone zwierzę.

Ceny kawy, które są pozyskiwane w Indonezji są wyższe, niż te z Wietnamu.

Wietnam zarabia mniej na kopi luwak, możliwe, że to dlatego, iż w wietnamie wydalane są głównie nasiona robusty, gdzie poczucie goryczy jest znacznie wyższe.

 

Kopi luwak czy warto?

Głównymi konsumentami kopi luwak są osoby nieznające się na kawie, właśnie takim nieuczciwy sklep może sprzedać całe opakowania mitów, iż każdy miłośnik kawy powinien poczuć jej smak i aromat chociaż raz w życiu. Jest to zawsze jednorazowe przeżycie, dlatego, że nikt nie chce płacić za tę wątpliwą przyjemność drugi raz.

zapach ziaren, które wydobywane są z odchodów nie jest nieprzyjemny. Ponieważ następuje to po wyschnięciu. Zaś sprzedawana kawa ziarnista jest już poddana obróbce cieplnej, jest więc uznawana za bezpieczną pod kątem sanitarnym.

Gdzie kupić kopi luwak?

Nie wiemy i nie wiemy też, czy jest w Polsce jakikolwiek dystrybutor lub palarnia, która się tym zajmuje. Jeżeli nasze argumenty oraz cena Cię nie odstraszyły, to na pewno znajdziesz zagranicą kogoś, kto Ci sprzeda takie ziarna kawy, obecnie wysyłka kawy gdziekolwiek na świecie nie stanowi problemu.

Jeśli jednak wolałbyś po tym artykule kupić naprawdę dobrą kawę, segmentu specialty – możesz liczyć na nas w tej kwestii!

[product category_id="14" slider="true"]

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń do nas! 12 333 79 77
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl