Zadzwoń do nas! 12 333 79 77

Region Etiopii

Kawa z Etiopii uznawana jest za jedną z najlepszych na całym świecie, a sam afrykański kraj za ojczyznę czarnego napoju. Tutejsze uprawy kawy w większości do dziś zachowały lokalny, niepowtarzalny charakter, gdzie ziarna zbiera się ręcznie, a zbiory są swoistym świętem. Kawa pochodząca z Etiopii to wyjątkowy, harmonijny, aksamitny smak oraz wyczuwalny akcent kwiatowy zarówno w smaku, jak i winnym aromacie. Ziarna kawy z tego regionu charakteryzują się wysoką jakością i najczęściej pochodzą z ekologicznych upraw, co ma niebagatelny wpływ na charakter naparu. Ciekawostką niech będzie, że w Etiopii kawę pije się soloną i z dodatkiem masła! Kawa uprawiana w Etiopii to najczęściej arabica, rozróżniana ze względu na region pochodzenia.

Kawa Etiopia

Etiopia Berry Coat – kawa do alternatyw Etiopia Berry Coat – kawa do alternatyw
Producent: Roastains
Cena: 74,00 zł (netto: 60,16 zł )
zobacz więcej
Zestaw próbek kaw do alternatyw Zestaw próbek kaw do alternatyw
Cena: 182,00 zł (netto: 147,97 zł )
Etiopia Lemon Grade – kawa do alternatyw Etiopia Lemon Grade – kawa do alternatyw
Producent: Roastains
Cena: 74,00 zł (netto: 60,16 zł )
zobacz więcej
Etiopia Super Freak – kawa do ekspresów i kawiarek Etiopia Super Freak – kawa do ekspresów i kawiarek
Producent: Roastains
Cena: 64,00 zł (netto: 52,03 zł )
zobacz więcej
Jutowy worek po kawie Jutowy worek po kawie
Producent: Roastains
Cena: 0,01 zł (netto: 0,01 zł )
zobacz więcej
  • nowość
Etiopia Smooth Talker - kawa do alternatyw Etiopia Smooth Talker - kawa do alternatyw
Producent: Roastains
Cena: 52,00 zł (netto: 42,28 zł )
zobacz więcej

Świeżo palone kawy kawy afrykańskie

Kawa etiopska podobnie jak inne kawy afrykańskie to idealny wybór do alternatywnych metod parzenia, czy do ekspresu przelewowego. W naszej palarni znajdziesz wyłącznie świeże kawy z Etiopii, dzięki którym zaparzysz napój o wyjątkowym smaku i aromacie. Kawy wypalamy na miejscu, więc w momencie zamówienia masz pewność ich świeżości, a same ziarna kawy poddajemy dokładnej selekcji, aby w każdej filiżance znalazł się jedynie najwyższej jakości napój. W naszym sklepie znajdziesz kawę ziarnistą jakości speciality.

zielone ziarna świeżej kawy

 

Sposób przygotowania

Doskonała kawa pochodząca z Etiopii może być wykonana w ekspresie przelewowym, oraz z wykorzystaniem różnych metod alternatywnych. Sposób przygotowania może diametralnie wpłynąć na smak i aromat wywaru z ziarna kawowca.

Ekspresy przelewowe pozwalające uzyskać profil smakowy kawy etiopskiej

 

Kilka słów o Etiopii

Federalna Demokratyczna Republika Etiopii, kiedyś zwana Abisynią leży we wschodniej części Afryki, nie ma dostępu do mórz ani oceanów. Sąsiaduje z Somalią, Erytreą, Dżibuti, Sudanem, Sudanem Południowym i Kenią. W Etiopii używa się języka amharskiego, języka pochodzenia semickiego. Jednostką monetarną jest Birr (ETB) i jest on zbliżony wartością do 10 groszy.

Etiopia nigdy nie była kolonią, żadnemu krajowi o ambicjach kolonialnych nie udało się zdobyć tego kraju, jednak sporą agresją wykazywali się Włosi, którzy chcieli posiadać w tym regionie swoją strefę wpływów. W kraju występują też bardzo częste rebelie, wojny domowe oraz wojny z sąsiadami - głównie Erytreą i Somalią.

Kraj dzieli się na 9 regionów, 63 strefy i 529 wored. Ponad 62% Etiopczyków to Chrześcijanie, a ponad 34% to Muzułmanie. Bardzo mało konfliktów występuje na tle religijnym, osobiście byłem świadkiem jak podczas chrześcijańskiego święta, Muzułmanie świętowali razem z Chrześcijanami.

Kawa z Etiopii

Palona kawa uprawiana w Etiopii jest głównie w rejonach południowo-zachodnich, czyli graniczących z Kenią i Sudanem. Etiopia znajduje się na 5. miejscu pośród producentów kawy na świecie, z produkcją 469000 ton kawy rocznie. Ponad 50% kawy produkowanej w kraju kawy jest wypijane lokalnie, jest to kawa najniższej jakości, tzw under grade, lepsza kawa musi być eksportowana, są to wymagania rządu, który chce zapewnić sobie odpowiedni poziom wpływu dolarów do kraju. Od 2020 rynek kawy jest regulowany także w zakresie cen, przez władze ustalana jest cena minimalna każdego typu kawy. Etiopia nie posiada jednej, określonej i przeważającej odmiany botanicznej występującej w kraju. Większość krzewów to rośliny mieszanki natywnych odmian, które liczą setki i tysiące lat, umownie określa się, iż jest to odmiana Ethiopian Heirloom, czyli etiopskie dziedzictwo. Z ziaren pochodzących z Etiopii zaparzysz wyśmienita kawę, której afrykańskie nuty powalą Cię na kolana.

W naszej palarni, kawy wypalamy dopiero po zamówieniu, tak aby klient otrzymał najbardziej aromatyczną kawę.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń do nas! 12 333 79 77
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl