Powered by Smartsupp
Blog kategorie

Jak przechowywać kawę?

0
Jak przechowywać kawę?

Przechowywanie kawy ziarnistej obrosło w wiele mitów

Istnieje wiele błędnych teorii na temat przechowywania ziaren kawy, wiele sposobów na przechowywanie kawy wcale nie działa i tak naprawdę wpływa negatywnie na walory smakowe później zaparzonej kawy.

 

Powalczmy z nimi, bo często trzymamy kawy w złych warunkach

 

Mit 1 - Przechowywanie kawy w lodówce

Faktycznie, w profesjonalnych laboratoriach przechowuje się wypalone ziarna w chłodniach, gdzie niska temperatura to -20*C, a próbki służące do testów są pakowane szczelnie, najczęściej w opakowaniach do pojedynczego testu, aby unikać wielokrotnego otwierania i zamykania próbek. Robi się to po to, aby na przykład ocenić, czy konkretne ziarna dają taki sam smak kawy i aromat kawy jak poprzednie zbiory.

 

Czy nasza lodówka lub zamrażalnik może nam zapewnić to samo? Wielokrotne wkładanie i wyciąganie kawy z lodówki zwiększa jej absorpcję zapachów, a kawa sama w sobie to już bardzo dobry pochłaniacz zapachów. Nasze lodówki nie są wyspecjalizowane do przechowywania kawy, tylko żywności, więc są w niej obecne aromaty będące obcymi zapachami dla kawy i mogą one przejść później do naparu. Nikt nie chce aromatu kawy z charakterem lubczyku, mielonych czy gołąbków.

bez sensu jest przechowywać kawę ziarnistą a później otwierać ją w momencie gdy w pomieszczeniu są obecne obce zapachy

 

Kawa mielona jest skazana na dużo szybszą utratę aromatu, ale jeszcze szybciej pochłania obce zapachy.

Co gorsze, producenci ekspresów do kawy zaczęli produkcję szczelnych pojemników lodówkowych. Próbują wykorzystać ten mit do zwiększenia zarobków. Pamiętajmy jednak o tym, że ziarna wyciągane i chowane co chwilę do lodówki, otwierają swoje pory po wyciągnięciu z lodówki i pobierają naturalny aromat naszego mieszkania, a następnie te pory zamykają, gdy kawa jest z powrotem w lodówce i się ochłodzi. Ciekawi jesteśmy późniejszego smaku takiego naparu, jeżeli ktoś akurat gotuje w domu curry...

Nie wiemy kto to wymyślił, ale kawy w lodówce to zły pomysł

Mit 2 - Jak najszybciej przesyp kawę po otwarciu opakowania

Jest to pozostałość po stylu picia kaw obowiązującym 20 lat temu - wtedy kawę mieloną kupowało się jako opakowania w kształcie twardych cegiełek, które były pakowane próżniowo. Już w momencie, gdy opakowanie było przekłute, obcy aromat dostawał się do drobin kawy. A opakowanie często leżało otwarte na kuchennym blacie, w takim przypadku faktycznie lepiej było nie przechowywać kawy w oryginalnym opakowaniu.

 

Mit 3 - Najlepiej będzie w szklanym słoiku

Używane szklane słoiki mogą być przesiąknięte obcymi zapachami, szczególnie długo utrzymują się aromat czosnku i kiszonek. One na pewno wpłyną na smak i aromat kawy. Trzymanie kawy w przezroczystym opakowaniu naraża kawę na działanie promieni słonecznych, a promienie słoneczne przyspieszają utlenianie się i tym samym przyspieszają starzenie, bardzo.

Dlatego jeżeli już musisz trzymać kawę w przezroczystym słoiku, to niech spoczywa ona w ciemnej szafce w chłodnym miejscu, i niech nie będzie w pobliżu kuchenki czy innych źródeł ciepła jak kaloryferów, czy czajników.

Do szklanego słoika chowamy kawy tylko gdy jest czysty i nieprzezroczysty

Mit 4 - Schowam ziarna do metalowej puszki

O ile jeszcze niektóre herbaty z powodzeniem można schować do metalowej puszki, o tyle kawa jest zbyt aktywna chemicznie. Metalowe pojemniki nie są tak szczelne i nie ograniczają dostępu powietrza do palonych ziaren. To umożliwia dostęp tlenu do ziaren i w konsekwencji utratę walorów smakowych.

Całkiem świeża kawa ziarnista może się szybko zestarzeć. Częstym problemem jest też korozja metalowej puszki, ale nie patrz na pojemniki ceramiczne, też świeżość ziarna z takiego pojemnika będzie pod znakiem zapytania.

przychowywać kawę ziarnistą w metalowej puszce to błąd

 

Mit 5 - Ziarna kawy w ekspresie do kawy

Przechowywanie całego opakowania kawy ziarnistej w zasobniku ekspresu ma bardzo negatywny wpływ na ziarna kawy i na smak kawy, która będzie zaparzona w ekspresie. Ekspres posiada blok zaparzający, który podgrzewa cały ekspres i zasobnik na ziarna. Takie warunki przechowywania kawy powodują, że olejki eteryczne wyciekają z ziaren i kawa traci bogactwo smaku.

 [product show="new" limit="3"]

 

Idziemy na zakupy - jaką kawę wybrać?

Zanim napiszemy jak faktycznie najlepiej przechowywać kawę, to porozmawiajmy o tym, jak zapakowaną kupić.

 

Ziarna vs mielona

Kawa mielona odchodzi do lamusa. Jeżeli interesujesz się przechowywaniem kawy i chcesz inwestować w to pieniądze, na pewno lepiej będzie, gdy przeznaczysz te środki na pierwszy ręczny młynek. Dużo łatwiej jest przechowywać kawę ziarnistą.

jak przechowywać kawę to na pewno nie pełna paczka w ekspresie 

 

Opakowanie

Chcemy zaopatrzyć się w paczkę kawy ziarnistej. Bardzo ważne jest, aby wybrana przez nas kawa znajdowała się w paczce, która jest wykonana z materiału, który zabezpiecza zawartość przed wnikaniem tlenu, oraz aby była wyposażona w wentyl, który powoduje, że dwutlenek węgla może się wydostawać bez uszkodzenia paczki.

Folia nie może być transparentna, ponieważ promienie słoneczne podgrzewają ziarna i zepsują twoją ulubioną kawę poprzez jej utlenienie.

Bardzo ciekawym elementem opakowania są struny, w opakowaniach typu flat-bottom oraz doy-pack struna jest właściwie standardem, daje nam ona możliwość wielokrotnego otwierania i zamykania paczki.

przechowywanie kawy w oryginalnej paczce chroni ziarna kawy i nie są im straszne promienie słoneczne

 

Rozmiar ma znaczenie

Jeżeli pijesz dziennie jedną kawę, to nie kupuj kilogramowego opakowania, jeżeli chcesz zachować jej świeżość, to lepiej kupować mniej, a częściej. Dzięki podzieleniu zakupów kawy na małe porcje, kawa u Ciebie w domu zawsze będzie świeżo palona i przygotujesz z niej zawsze doskonałą kawę.

 

To jak faktycznie najlepiej przechowywać kawę?

 

W oryginalnym opakowaniu

To tak proste, że dla większości osób trudne do zaakceptowania, prawdopodobnie dlatego, że każdy z nas ma w sobie małego gadżeciarza, który podpowiada z tyłu głowy, że jak przechowywać kawę to w super pojemniku, abyśmy dokonali zakupu jakiegoś innego pojemnika.

Ale jak to, nie trzeba nic wydawać i będzie dobra kawa? Tak. Pod warunkiem, iż zakupisz ziarna, które znajdują się w opakowaniu spełniającym nasze wymagania opisane powyżej (wentyl, dobre tworzywo, struna).

jak przechowywać kawę,  czy kawa ziarnista różni się od mielonej

 

Pojemnik próżniowy

Tak, próżniowy pojemnik jest dobrym rozwiązaniem, ale jak przechowywać kawę w pojemniku? Na pewno nie powinien przepuszczać promieni słonecznych, być szczelny i tę próżnię utrzymywać i nie trzymamy w nim za dużo kawy, bo jednak z każdym otwarciem wpuszczamy do ziaren nowe powietrze. Pod takimi warunkami można przechowywać kawę ziarnistą.

Zwróćmy też uwagę w jakich warunkach otwieramy pojemnik i czy na pewno nie wyczuwamy nic, co może wpłynąć na smak i aromat zaparzonego espresso czy dripa.

 

 

Worki moletowane i w lodówce

A właściwie w zamrażalniku, worki moletowane to worki do pakowania próżniowego umożliwiające odessanie z nich powietrza dzięki obecności kanalików gazowych. Polecamy jak najmniejsze, aby taka paczka kawy była na raz. Jest to dobre rozwiązanie, gdy chcemy dłużej cieszyć się naprawdę wyjątkową kawą jak geisha z Panamy, kawa z konkursu typu Cup of Excellence lub po prostu naszą ulubioną kawą. To rozwiązanie na pozór nie jest ekologiczne, ale możemy wybrać worki Eco-Vacuum wykonane z folii przyjaznej środowisku.

ulubioną kaw możemy trzymać w workach próżniowych w zamrażalniku, nie ma czegoś takiego jak zbyt niska temperatura

 

Podsumujmy

Nie wkładamy kaw do lodówki - przechowujemy w temperaturze pokojowej,

Nie trzymamy kaw w przezroczystych słoikach, przydadzą się do suszonych owoców,

Wybieramy kawę w ziarnach,

Metalowe puszki zostawiamy na herbatę,

Oryginalne opakowania z wentylem i struną są super,

Kupujemy tyle kawy, aby wypić w przeciągu np. miesiąca.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa wysyłka Od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl