Powered by Smartsupp
Blog kategorie

Ile kalorii ma kawa z mlekiem

0
Ile kalorii ma kawa z mlekiem

Kawa pomaga nam się obudzić, część z nas lubi jej smak z mlekiem, a część gości kawiarni interesuje kaloryczność kawy, ponieważ chcą dbać o zdrowie, są na diecie, chcą utrzymać wagę lub schudnąć bądź po prostu zależy im na utrzymaniu organizmu w dobrej kondycji.

Chcemy podpowiedzieć Ci, czy kawa z mlekiem jest dla Ciebie, czy jednak są to puste kalorie i lepsza będzie kawa czarna. Proszę w razie wątpliwości zdrowotnych skonsultuj się z lekarzem specjalistą.

 

Jakie kawy do mleka?

Kawy mleczne kojarzą się z espresso, które jest bazą dla napojów jak cappuccino, latte, latte macchiato czy flat white. To nie jedyne możliwości jak może być podana kawa z mlekiem.

Dużo ludzi lubi też dodawać mleka do kawy z filtra, czyli tzw. americana z mlekiem (nie americano - to napój składający się z espresso i gorącej wody).

W sezonie letnim ludzie lubią pić frappe (kawa oparta o kawy instant, krowie mleczko i cukier), omówimy sobie trzy typy kaw: espresso, kawę filtrowaną i rozpuszczalną.

czarna kawa, to ją najczęściej robimy w domu

 

Kaloryczność kawy

Espresso, według amerykańskiego ministerstwa rolnictwa (USDA), w 100g zawiera 9 kcal (kilo kalorii, nie kalorii). Jednak to nie jest kaloryczność filiżanki, zakładając, że ,,włoskie caffè'' to 36g, jedna filiżanka to tylko 3,24 kcal (kilokalorie/kilo-kalorie).

Czarna kawa, filtrowana według informacji z tego samego źródła 100 ml kawy bez dodatków to 1 kcal, czyli wypijając czarną kawę - cały kubek dostarczamy tylko 2,5 kilokalorii.

Kawa rozpuszczalna to 353 kilo kalorii w 100g, typowa porcja to 2g liofilizatu, to daje 7 kilo-kalorii na filiżankę.

Ilość kalorii w czystej kawie jest na tyle mała, że wpływ na to, ile kalorii ma kawa z mlekiem będzie miało wpływ użyte mleko, i rodzaj i ilość dodatków jak dosypana łyżeczka cukru. W kawie bardziej interesuje nas jej smak i kofeina zawarta w jej ziarnach.

to nie kawa ma wpływ na to ile kalorii ma kawa, a zastosowane umilacze

 

Rodzaje mleka

Mleko krowie

Mleko krowie to najpopularniejszy dodatek, którym wzbogaca się kawę. Na różnicę w ilości kalorii w mleku wpływa głównie zawartość tłuszczu, ponieważ zawartość białka i węglowodanów jest w większości mlek zbliżona do siebie i stanowi większość energetyczną (około 38 kcal).

  • 3,2% to 62 kilo kalorii w 100g napoju,
  • 2% to tylko 50 kcal,
  • 1,5% to 45 kcal.

Mleko poza energią dostarcza nam też magnez, potas, inne ważne minerały i witaminy, więc kawa z mleczkiem to w pewien sposób bomba witaminowa.

Mleko odtłuszczone

Jego kaloryczność jest o prawie połowę mniejsza od mleka 3,2%, mleko 0% to 38 kcal w każdych 100g.

 

 

Mleko roślinne - napój roślinny

Świetna alternatywa dla osób które decydują się nie pić mleka, nieważne czy to z chęci trzymania zdrowego trybu życia, ze względów etycznych czy nietolerancji na niektóre pokarmy, w obecnych czasach nie ma problemu, aby cieszyć się smakiem kawy z mlekiem i utrzymać dietę bez nabiału.

W menu kawiarenek, ofercie sklepów z pewnością znajdziesz mleko roślinne, które będzie miało pyszny smak, i które nada się nie tylko do picia, ale też do jedzenia. Wiele z nich jest bogatych w minerały. Jak mleko sojowe, napoje owsiane i napoje migdałowe. Taki napój można przygotować samodzielnie w domu, na przykład z płatków owsianych.

Bogate menu kawiarni pozwala wybierać z jakim mlekiem ma być podana kawa i ile kalorii ma kawa

Kawa rozpuszczalna

Nie polecamy! Zwłaszcza saszetek z gotowym produktem typu kawa z mlekiem i cukrem, które wystarczy zalać wodą i są gotowe do picia.

Często są za słodkie, przeładowane cukrem i są obfite w utwardzony tłuszcz i inne dodatki do żywności.100g takiego suchego produktu może mieć nawet 450 kilo kalorii! A jedna filiżanka kawy zrobiona z takiego proszku to co najmniej 72 kcal.

 

 

Dodatki do kawy cukier, syropy, bita śmietana

Mleko/śmietanka w proszku

W większości sproszkowanych śmietanek znajduje się wiele dodatków, niektóre są kontrowersyjne.

Najpopularniejszy proszek zawiera syrop glukozowy, całkowicie utwardzony tłuszcz kokosowy, fosforan potasu i polifosforany wapnia, sodu i potasu, monoglicerydy i diglicerydy kwasów tłuszczowych oraz fosforan wapnia.

To wszystko daje nam aż 549 kcal w 100g śmietanki w proszku. Jedna łyżka takiej śmietanki może ważyć 20g, czyli dostarczy nam aż 109 kcal!

to dodatki głównie mają wpływ na to ile kalorii ma kawa z mlekiem

 

Jak obniżyć energetyczność (kaloryczność) kawy z mlekiem?

  • jeżeli kawa z cukrem to u Ciebie konieczność, zacznijmy od słodzików, każda łyżeczka cukru to aż 20 kcal (kilo kalorii). Popularne słodziki, które nie są kontrowersyjne jak aspartam to: ksylitol, erytrol i stewia.
  • stosuj dodatki do kawy z mlekiem i cukrem jak cynamon czy kardamon, cynamon zmniejsza nasze łaknienie na cukier, gdy je dodajemy, warto zacząć od mniejszej ilości cukru w filiżance.
  • używaj zawsze spienionego mleka, a nie jedynie podgrzanego, ta sama objętość da na wadze trzykrotnie mniejszy wynik, a to oznacza 3 razy mniej kalorii.

 Wypróbuj nasze kawy idealne do połączeń z mlekiem 👇

 [product id="156, 258, 176"]

 

Podsumowując

Jeżeli jesteśmy na niskokalorycznej diecie, to jakikolwiek dodatek do kawy będzie oferował nam kalorie, które moglibyśmy dostarczyć z posiłkami o większej objętości, szczególnie z warzyw.

Wybranie kawy z dodatkami spowoduje, że potem nie zjemy czegoś wartościowego. Z kawą jest jak ze wszystkim, warto zachować umiar.

  • cappuccino z mlekiem 2% spienionym, w kubku 300ml to będzie około 65 kcal
  • czarna filtrowana kawa z mlekiem 2% to 130 kilo-kalorie
  • 500 ml latte z 4 espresso z popularnej sieciówki to aż 304 kilo kalorie, a po dodaniu syropu nawet 350 kilo kalorii

Źródła danych:

Informacje ile kalorii ma kawa:
Informacje o mleku:

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa wysyłka Od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl