Czy kawa wypłukuje magnez?
Podchodzimy do każdego tematu uczciwie, a pisanie o wpływie kawy na zdrowie rodzi pewnego rodzaju konflikt interesów. Jesteśmy palarnią kawy, czyli producentem kawy, w którego interesie leży zwiększanie picia kawy.
Niestety producenci suplementów diety piszą o kawie, często bez podawania źródeł, w taki sposób, by zwiększać popyt na ich suplementy dostarczające do organizmu magnez, sugerują, że kawa wypłukuje magnez.
Dlatego artykuł jest napisany w 100% bazując na uznanych źródłach, które są podane na dole artykułu. W jego treści nie będzie nic ponad to, co przeprowadzone badania wskazują, jedynie nie podamy listy producentów suplementów, którzy manipulują faktami, ale wierzymy, że z pomocą wyszukiwarki zweryfikujecie to w 2 minuty.
Zapotrzebowanie i niedobory magnezu
Posłużymy się danymi z uniwersytetu Harvarda celem zaprezentowania dziennego zapotrzebowania na magnez w zależności od człowieka:
Posłużymy się danymi z uniwersytetu Harvarda celem zaprezentowania dziennego zapotrzebowania na magnez w zależności od człowieka:
- Mężczyzna 19-51 lat: 400-420 mg magnezu dziennie,
- Kobieta 19-51 lat, w tym kobieta karmiąca: 310-320 mg,
- Kobieta 19-51 lat w ciąży potrzebuje więcej mg magnezu, bo już 350-360.
W dodatku badacze z Harvarda powołując się na liczne referencje informują, iż górna granica tolerancji w przypadku magnezu nie występuje w odniesieniu do magnezu dostarczanego z posiłkami.
Górna granica występuje tylko w przypadku spożywania suplementów diety i wynosi 350 mg magnezu dziennie, powyżej tej dawki możemy spodziewać się dolegliwości brzusznych (częste skurcze mięśni żołądka, biegunki, nudności).
Warto zauważyć, że jest to dawka mniejsza od wystarczającej ilości magnezu dla mężczyzny, zatem aby utrzymać dobry poziom magnezu, należy dostarczać go z pożywieniem. Polecamy pestki dyni (592mg magnezu na 100g) i kaszę gryczaną (231mg) dobra jest też woda mineralna (nie źródlana).
O tym, czy paradoksalnie kawa jest źródłem magnezu udzielimy odpowiedzi niżej.
Dostarczanie minerałów z kawą
- 100g espresso zawiera: 80mg magnezu, 115mg potasu, 2mg wapnia i 212 mg kofeiny
- kawa parzona: 4mg magnezu, 50mg potasu, 2mg wapnia i 37mg kofeiny.
Z poprzednich artykułów pamiętacie, iż kawa to w blisko 90-99% woda. Jeżeli ta woda zawiera magnez, potas, wapń, to czy kawa je z naparu usuwa? Nie, jest odwrotnie, wraz z wodą, z kawy wypłukiwane są mikroelementy, w tym sole magnezu, więc finalny napar jest bogatszy w magnez, i potas.
Opracowanie polskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dowodzi, że piciem kawy możemy dostarczać składniki mineralne! Zamiast suplementów. To zatem, czy kawa wypłukuje magnez z organizmu, czy nie i…
Skąd wziął się mit, że kawa wypłukuje potas i magnez?
Linda Massey wraz z innymi naukowcami z uniwersytetu stanowego w Waszyngtonie w latach 1983-1994 roku opublikowała wyniki badań, podczas których sprawdzała czy kofeina wypłukuje magnez z organizmu. Osoby poddane badaniu miały od 17 do 41, zarówno kobiety jak i mężczyźni, przed przyjęciem kofeiny mieli 10 godzin przerwy od posiłków.
Dawka kofeiny, jaką otrzymały to 3mg na każdy kilogram masy ciała. Osoby podczas badań średnio wydaliły o 4mg więcej magnezu i o 1mg wapnia więcej, aniżeli osoby, które nie otrzymały kofeiny. Badanie wykazało, że kofeina ma działanie moczopędne, i nie kawa wypłukuje a właśnie kofeina powoduje, że organizm uwalnia magnez. Ale przejdźmy do liczb, bo one w wynikach są najistotniejsze.
Kawa a magnez
Weźmy typowego mężczyznę ważącego 76 kilogramów. Wydalił 4mg magnezu. Otrzymałby dawkę 228mg kofeiny, czyli 3 filiżanki kawy, zaparzone jako podwójne espresso (36g*3).
Jednak, gdyby wypił tyle filiżanek kawy, a nie połknął tabletkę z kofeiną, to pijąc kawę - 3 podwójne espresso, dostarczyłyby do organizmu wraz z kawą: 86mg magnezu! Nawet po odjęciu tego, co wydalił, to nadal jego wchłanianie pozostaje na plus. Magnez: 82mg.
Picie kawy - to ile mogę?
Nie zalecamy pić takiej ilości kawy naraz jak w badaniu! Nadmierne spożywanie kawy czy czegokolwiek może stworzyć problem, a kawa zawiera kofeinę, po takiej ilości kofeiny mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca, drgawki, osłabienie organizmu, problemy trawienne.
Picie wspomnianych trzech, a nawet czterech filiżanek kawy dziennie nie powinno zaszkodzić zdrowemu człowiekowi, gdy zachowamy zasadę, że jedna filiżanka kawy przypada nam co 2-3 godziny.
Czy kawa może wywołać niedobór magnezu? Nie, jednak pamiętajmy, że wszystko w nadmiernych ilościach może szkodzić.
Reklamy
Mimo, że badania nie wykazały wypłukiwania magnezu, ani taki nie był ich cel, to od tamtej pory słyszymy swobodne interpretacje, że to kawa wypłukuje wapń, że kawa wypłukuje magnez, kawa powoduje wydalanie potasu, kawa wypłukuje sód, kawa wypłukuje witaminy, kawa odwadnia itd...
My obalamy mity a reklamy nadal swoje, dlatego nam też nie ufajcie, zweryfikujcie źródła, jeżeli temat działania organizmu jest dla Was istotny.
W sytuacji, gdy trzeba przekonać klientów do zakupu nowego suplementu, kawa okazuje się świetnym argumentem, bo wszyscy piją kawę i nikt nie zrezygnuje z jej picia, więc czego nie wypłukuje kawa…
Kofeina i wapń
Wszyscy mówią o magnezie, ale mało osób zastanawia się nad wapniem. Kofeinowa kawa wypłukuje wapń, w bardzo małej ilości (100ml kawy wypłuka go około 3-4mg), ale kawa nie jest w niego bogata (w 100ml espresso dostarczymy 2mg Ca), więc bilans jest delikatnie ujemny.
Problem rozwiąże dodatek mleka. Wystarczy skropić espresso dwiema łyżkami mleka
Kawa i posiłki
Obecne w kawie polifenole skutecznie zwalniają wchłanianie wapnia, kawę najlepiej pić gdy już strawimy posiłek, mimo, że kawa nie powoduje utraty żelaza, to jej picie wraz z posiłkami, może wywołać jego niedobór.
Kawa i leki
Mimo, że wiemy już, że niedobór magnezu nie jest spowodowany przez kawę, to nie jest to woda. Zawsze przyjmując leki należy postępować zgodnie z ulotką, jeżeli należy popić go szklanką wody, to niech to będzie szklanka wody, a nie filiżanka kawy.
Znane są leki których działanie kofeina może wzmacniać - leki przeciwbólowe, leki moczopędne. Są i leki, których działanie osłabia, oczywiste wydają się środki nasenne, że kawa, szczególnie pita przed pójściem spać może skutecznie utrudnić zaśnięcie.
To dlaczego brakuje magnezu w naszym organizmie?
Nie jesteśmy lekarzami, ale nie wiąże się to ze spożywaniem kawy, więc jeżeli macie jakiekolwiek objawy chorobowe, skonsultujcie swoją sytuację ze specjalistą.
Ale zanim się do niego dostaniecie, nie rezygnujcie z codziennej, prawidłowej higieny życia, ona daje lepsze samopoczucie.p>
Nadmierny stres wpływa negatywnie na całe ciało, siedzenie cały dzień w domu i pozbawianie organizmu ruchu prędzej czy później się zemści, do tego niewłaściwa dieta, często bogata w fast foody i wysoce przetworzone produkty, w których nie ma co szukać dobrego cholesterolu oraz...
[product category_id="14" limit="4"]
Uwaga na słodkie napoje
Mało kto wie, ale jeden z popularnych napojów zawiera kwas fosforowy i... kofeinę! Kwas ortofosforowy, aby zbalansować słodycz, abyśmy mogli wypić więcej napoju. I dostarczyć do organizmu jeszcze więcej kofeiny i cukru.
I tutaj niestety minerałów nie ma. Jest tylko sód, 10mg na 100ml, cała reszta jeżeli występuje, to w śladowych ilościach. 500ml napoju dostarcza 45mg kofeiny o której często nie wiemy, więc może to nie kawa wypłukuje Twój magnez?
Smacznej kawy! Bez wyrzutów sumienia!
Źródła danych:
Dzienne zapotrzebowanie:
- https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/magnesium/
Podaż substancji poprzez picie kawy:
- Filiżanka espresso: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/171891/nutrients
- Kawa parzona: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/171881/nutrients
- Mleko: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/172225/nutrients
Bez picia kawy:
- Pestki dyni: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170556/nutrients
- Kawa gryczana: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170286/nutrients
- Coca Cola zero: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/769178/nutrients
Badania naukowe na temat tego, czy picie kawy wypłukuje magnez:
- Czy możemy traktować kawę jako główne źródło magnezu, potasu i innych mikroelementów? [Coffee Brews: Are They a Source of Macroelements in Human of Nutrition?] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34207680/
- Wpływ kofeiny na dobowe wydalanie wapnia i magnezu z moczem - czy kawa wypłukuje magnez z organizmu [Effect of caffeine on circadian excretion of urinary calcium and magnesium]: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7836625/
- Wpływ kofeiny na wchłanianie wapnia: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12204390/