Powered by Smartsupp
Blog kategorie

Bawarka, czyli herbata z mlekiem

0
Bawarka, czyli herbata z mlekiem

Bawarka, czyli herbata z mlekiem

 

Bawarka. Jeszcze do niedawna wspominałam ją jako przedszkolny koszmar. Czuję, że to nie tylko moje skojarzenie i możesz mieć podobnie. Wszystko zmieniło się, kiedy to przyszła do mnie nostalgia dziecięcego czasu i powiedziała:

– Słuchaj, musisz zrobić bawarkę, która rozwala głowy i otwiera serca.

Miałam inne wyjście? No nie!

 

Bawarka – czy to historia z kuchni francuskiej?

Na paryskich salonach od XVII wieku, w otulającym dymie tytoniowym, popijano herbatę z mlekiem. Historię bawarki otacza wiele spekulacji, jednak warto wspomnieć o Sycylijczyku Francesco Procopio, który otworzył w Paryżu pierwszą francuską kawairnię Cafe Procope. Bywali w niej książęta bawarscy, którzy zamawiali herbatę z syropem sokiem kapillorowym (syropem z liści paproci). Z czasem napój ten stał się popularny i otrzymał nazwę bavarios, czyli "bawarczyk", "bawarka".

Są również źródła, które podają, że bawarka pochodzi od francuskich kucharzy na służbie u książąt bawarskich.

W wydanej w 1830 roku książce Łukasz Gołębiowski napisał: „herbatę, którą w Paryżu wprowadzono w 1656 roku, pijano na ogół z mlekiem, niektórzy palili ją jak tytoń”. Tradycyjna "Bavaroise" z Cafe Procope posiadała właściwości lecznicze. Napój sporządzony z herbaty i syropu z paproci był polecany przy przeziębieniach i infekcjach górnych dróg oddechowych.

w kuchni francuskiej do gorącego mleka dolewa się połowy szklanki wrzącej wody oraz czarną herbatę

 

Bawarka w Polsce

Bawarka pojawiła się po raz pierwszy w Polsce podczas Sejmu Czteroletniego w XVIII wieku. To właśnie wtedy polscy książęta zainspirowani modnym napojem z siedemnastowiecznego Paryża, zaczęli popijać bawarkę.

Prawdopodobnie podobna mieszanka istniała już setki lat wcześniej, jednak brak w niej było herbaty. Słodka herbata z mlekiem nie była ogólnodostępna. Już setki lat wcześniej zamiast herbaty wykorzystywano dostępne w Polsce zioła, owoce i kwiaty.

W książce kucharskiej z 1935 roku Maria Disslowa opisuje ukropek, czyli młodszą siostrę bawarki. Napój ten był sporządzony w proporcji 50/50 śmietanki i wrzącej wody oraz cukru. Powszechny wtedy był cukier w kawałku, który brało się do ust i popijało ukropkiem. Pierwszą herbatą z mlekiem była słabo parzona zielona herbata, podawana ze śmietanką. Piły ją przeważnie kobiety. Z czasem pojawiła się mocno zaparzona, czarna herbata, którą dla wyrazistego smaku podkręcało się arakiem i łyżeczką śmietanki. Według przepisów, do takiej bawarki dodawano też soku z cytryny oraz czerwonego wina.

 

Bawarka dziś

Napar herbaciany z dodatkiem gorącego mleka obecnie przeżywa renesans w wielu kawiarniach. Czarnej herbaty z mlekiem raczej w nich nie spotkasz, jednak w menu królują matcha latte – zielona, sproszkowana herbata (najlepiej sencha) z dodatkiem roślinnego mleka lub chai latte, czyli przyprawy korzenne połączone z czarną herbatą, cukrem i mlekiem.

Dlaczego połączenie czarnej herbaty z mlekiem zostało zapomniane? Myślę, że to przez złe skojarzenia. Napój ten rekomendowano kobietom karmiącym aby pobudzić laktację.. co oczywiście brzmi jak niezła bajka dla dzieci. Utarło się, że właściwości bawarki są lecznicze i prozdrowotne. Faktycznie występują w herbacie polifenole ale czy traktujesz bawarkę jako suplement swojej diety? Raczej nie.

Bawarka z dodatkiem uznawana była zatem za napój smaczny oraz pożywny.

 

Bawarka po mojemu – nie tylko z dodatkiem gorącego mleka i połowy szklanki śmietanki

Okiem kogoś kto uwielbia miksologię i gotowanie, bawarka jest świetnym zamiennikiem deseru. Połączenie herbaty earl grey oraz mleka lub śmietanki może być również świetnym pomysłem, który warto wykorzystać w cukiernictwie! Zostańmy jednak przy napojach.

Poniżej przygotowałam dwa przepisy, w których bawarka odmieni Twoje dotychczasowe spojrzenie na ten napój. Picie bawarki nie musi kojarzyć się z przedszkolnym koszmarem. Dzięki dolaniu do esencji herbacianej mleka, zyskujemy pełny w smaku napój. Jak zawsze, najważniejsze są składniki wysokiej jakości, czyli – dobra herbata.

Poniższe przepisy przygotowałam na bazie herbaty China Earl Grey. Jest to Earl Grey, którego bazą jest herata yunnan – duże, pachnące liście delikatnie skropione naturalnym olejkiem.

Oprócz herbaty ważne są również pozostałe składniki. W przepisach możecie znaleźć również żółtka jaj czy dodatek rumu. Tym razem obejdzie się bez tych dodatków. Postawiłam na prostotę i masę wyrazistego smaku.

[product id="241, 242, 244, 245"]

 

Bawarka z domowym syropem waniliowym – przepis na 400 ml bawarki i zapas syropu!

Pyszna, deserowa wersja bawarki. Ostateczna ilość syropu waniliowego to Twoja decyzja. Również zamiast krowiego mleka możesz użyć mleka kokosowego lub innego napoju roślinnego.

Składniki:

  • Herbata China Earl Grey 8g
  • cukier (biały lub trzcinowy) 350 g
  • laska wanilii
  • mleko 90 ml

Przepis na syrop:

  • Zagotuj około 400 ml wody.
  • Wanilię rozetnij ostrym nożem wzdłuż i za pomocą łyżeczki wyciągnij z niej czarne wnętrze – to jej najsmaczniejszy element, obchodź się z nim po królewsku. Czarne nasionka i obraną laskę wanilii umieść w garnku, o grubym dnie wraz z cukrem. Powoli karmelizuj całość. Jeśli używasz trzcinowego cukru możesz co chwilę mieszać zawartość garnka, tak aby nic się nie przypaliło.
  • Jeśli cukier zaczyna się delikatnie topić, jest to najlepszy czas, aby wlać do garnka gorącą wodę. Uważaj tylko, żeby się nie poparzyć! Po zalaniu cukru wodą, możesz energicznie pomieszać całość.
  • Zostaw garnek pod przykryciem na najniższej mocy i gotuj syrop jeszcze przez około 20-30 minut, aby rozpuścić skarmelizowany cukier.
  • Gotowy, ostudzony syrop przelej do szklanej butelki lub słoika. Przechowuj w lodówce do trzech tygodni.

 

Przepis na bawarkę z domowym syropem waniliowym

  • W 300 ml wody, podgrzanej do 95°C zaparzaj przez 3 minuty 8g herbaty China Earl Grey.
  • Po tym czasie wlej 90 ml podgrzanego mleka. Mleko najlepiej podgrzać do temperatury 70 °C, aby zachować jego naturalnie słodki smak. Zaparzaj herbatę wraz z mlekiem przez kolejną minutę.
  • Łącznie po 4 minutach parzenia odcedź herbaciane fusy od bawarki.
  • Dodaj 30 ml domowego syropu waniliowego.

Twoja bawarka już nigdy nie będzie jak ta przedszkolna herbata z mlekiem!

herbata pijana była z głównymi składnikami takimi jak czarna herbata

 

Tajski romans z bawarką – przepis na 400 ml, który zmienia perspektywę

Wyjdźmy na chwilę z bezpiecznej strefy rozmyślania o bawarce. Przed Tobą przepis, którego nie znajdziesz nigdzie indziej!

 

Składniki:

  • Herbata China Earl Grey lub Sri Lanka Ceylon OP 8 g
  • domowy syrop waniliowy 30 ml lub Twój ulubiony słodzik (cukier, miód, ksylitol)
  • gorąca woda (95 ° C) 350ml
  • mleko kokosowe 50ml
  • liście kaffiru 2 sztuki
  • nasiona kolendry 5 sztuk
  • pół gwiazdki anyżu
  • 1/4 laski cynamonu
  • 1/4 limonki

Przepis:

  • Przyprawy – nasiona kolendry, anyż, cynamon podpraż na suchej patelni, aby podbić ich smak.
  • W 350 ml wody podgrzanej do 95 ° C zaparzaj przez 3 minuty 8g herbaty wraz z podprażonymi wcześniej przyprawami i liśćmi kaffiru.
  • Po tym czasie wlej 50 ml podgrzanego mleka kokosowego. Mleko najlepiej podgrzać do temperatury 70*C, aby zachować jego naturalnie słodki smak. Zaparzaj herbatę wraz z mlekiem przez kolejną minutę.
  • Łącznie po 4 minutach parzenia odcedź herbaciane fusy od bawarki.
  • Dodaj 30 ml domowego syropu waniliowego oraz wciśnij 1/4 limonki.

 

Bawarka nie musi być nudna!

Twoja herbata z mlekiem już nigdy nie będzie taka sama. Otwórz się na eksperymenty z tym wdzięcznym napojem. Możesz również zrobić wersję cold brew tea i dodać zimne mleko. Na naszym blogu znajdziesz inspirujący wpis o cold brew, tam szukaj przepisu!

picie słodu jęczmiennego oraz dodawanie do herbaty mleka jest zdrowe

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa wysyłka Od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl