Mapa Tanzanii

Zjednoczona Republika Tanzanii, leży we wschodniej części Afryki nad Oceanem Indyjskim. Nazwa Tanzania pochodzi z połączenia dwóch nazw niezależnych krajów: Tanganika i Zanzibar, ponieważ w 1964 roku doszło do utworzenia federacji pomiędzy nimi. Oba kraje posiadały przeszłość kolonialną, oba kraje były koloniami brytyjskimi, a Tanganika była też kolonią Niemiecką.

W kraju znajduje się najwyższe wzniesienie Afryki - Kilimandżaro, posiada ono trzy szczyty, najwyższy z nich ma 5895 m n.p.m. Dzięki górom, dostępowi do morza, kraterowi Ngorongoro oraz licznym pięknym parkom narodowym, kraj posiada niezwykłe walory turystyczne, która staje się coraz ważniejszym segmentem gospodarki, ponieważ około 15% PKB pochodzi z turystyki.

Tanzania sąsiaduje z Kenią, Ugandą, Rwandą, Burundi, Zambią, Malawi, Mozambikiem i Demokratyczną Republiką Kongo. W Tanzanii obowiązują dwa języki urzędowe, Suahili i Angielski. Walutą jest Szyling Tanzański (TZS) i jednego grosza (0,01 PLN) można wymienić na około 5 Szylingów.

Tanzania jako stosunkowo młody kraj nie posiada bardzo krwawej historii. Tanzania uczestniczyła w wojnie z Ugandą, gdy po przewrocie, udzieliła azylu obalonemu prezydentowi, pokonała Ugandę w 1980 roku. Rozkład religii jest typowy dla tej części Afryki, około 61% to Chrześcijanie, a 27% to Muzułmanie, statystyki Islamu podnosi Zanzibar, tam 99% mieszkańców to Muzułmanie. W kraju żyje ponad 120 grup etnicznych, z czego każda posiada swój język. Bardzo poszechny wsród wielu ludów jest koczowniczy tryb życia. Kraj posiada bardzo mało lekarzy, tylko dwudziestu medyków przypada na aż milion mieszkańców.

Największym miastem i starą stolicą kraju jest portowe miasto Dar Es Salam, od 1981 roku stolicą jest Dodoma, ulokowana w centralnej części państwa. 

Tanzania podzielona jest na 31 regionów, z czego kawa jest uprawiana tylko w 8 z nich, głównie na północy i południu tego państwa. Arabikę uprawia się w 7 regionach a robustę tylko w jednym w Kagera. Na liście krajów producenckich możemy ją znaleźć na 17 pozycji z produkcją bliską 51000 ton kawy rocznie. W tym kraju oprócz bourbonu hodowane są odmiany botaniczne jak K7 czy Kent.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl