Wersje językowe

Kawa z Indonezji

Kawa Indonezja

Indonezyjskie kawy są znane na całym świecie. Tysiące wysp otoczonych przez wody Oceanu Spokojnego oraz Indyjskiego są w stanie produkować doskonałej jakości ziarna kawy. W Indonezji możemy wyróżnić 5 bardzo znanych regionów, w których produkuje się kawy o zróżnicowanych profilach smakowych.

Uprawy indonezyjskiej kawy na Sumatrze

Ziarna produkowane w tym regionie charakteryzują się niską kwasowością. Region ten produkuje: Lintong, Aceh, Gajo.

Kawy indonezyjskie z Sulawesi

Jedną z najsłynniejszych kaw w indonezyjskim regionie Sulawesi jest kawa Celebes. Równie popularna jest kawa Kalossi - wielowymiarowa i uprawiana na południowo-wschodnich wyżynach jest znana z szerokiego smaku i pełnego bogactwa.

Uprawy kawy we Flores

Flores to indonezyjska wyspa, która mierzy sobie około 200 mil. Bujna roślinność pośród której można spotkać zagrożonego wyginięciem smoka z Komodo, stwarza przyjazny mikroklimat do uprawy kawy. Większość plantacji jest uprawiana na wysokości 1200-1800 m n.p.m. w Bajawie. Uśpione wulkany dostarczyły niegdyś mnóstwo bardzo żyznej gleby, dzięki czemu tamtejsi rolnicy mogą uprawiać ekologiczne ziarna wysokiej jakości kawy. Tamtejsza kawa ma smak mlecznej czekolady z kwiatowymi i drzewnymi nutami.

Region Jawa

Kawa z tego regionu ma orzechowy aromat i słodkawy, czekoladowy smak. Jest przetwarzana na mokro i uprawia się ją głównie we wschodniej części wyspy. Wysokość upraw sięga około 1400 metrów nad poziomem morza. Kawa Arabica produkowana na tej wyspie doskonale czuje się na wysokościach wynoszących od 750 do nawet 1550 m n.p.m. Kawę zbiera się tutaj od przełomu maja i czerwca do września. Proces obróbki ziaren uwzględnia mycie i suszenie na słońcu. Holenderskie władze kolonialne w XVIII wieku utworzyły 5 posiadłości, w których po dzisiejsze czasy produkuje się najlepszą kawę Jawę. Indonezja to czwarty największy producent kawy. Średnia roczna produkcja kawy wynosi tutaj około 700 tysięcy ton.

Pośród popularnych producentów na wyspie należy wymienić: Djampit (największy producent), Blawan, Pancoer i Kayumas. Największe plantacje kawy na Jawie mogą poszczycić się około 4000 hektarami plantacji kawy. Od XVII wieku na tym obszarze uprawiana jest kawa, którą pokochali ludzie z całego świata. Czereśnie kawowe są tutaj myte i fermentowane.

Indonezyjskie kawy prosto z Bali

Kawa z Bali ma bogaty smak, zapach i mocne body. Bogata w minerały gleba wulkaniczna sprawia, że ziarna są doskonale rozwinięte. Ziarna kawy w regionie Bali uprawia się głównie w cieniu oraz zasila się je obornikiem. Cały proces sprawia, że ziarna długo dojrzewają, co sprawia, że są niemal idealne.

Ziarna produkowane na Bali są w dużej mierze High Grown, ale mimo to są wysoce rozwinięte dzięki bogatej w składniki mineralne glebie wulkanicznej. Powolne dojrzewanie ziaren jest skutkiem wielu procedur.

Większość kawy na Bali jest przetwarzana na mokro, mimo to istnieje kaw prztwarzanych na sucho (niemytych, naturalnych). Bogata w składniki odżywcze gleba wulkaniczna pozwala roślinom uwolnić głębokie aromaty drzewne i ziemiste. Uprawa w cieniu wraz z zasilaniem naturalnym obornikiem jest bardzo powszechna na wyspie Bali.

Jasno palona kawa Roastarie Tri Hita Karana ma bogate refleksy fermentacji powstające w procesie fermentacji. Nuty ciemnej czekolady i ostry ziołowy charakter można również znaleźć w przetworzonej na sucho Kawie Kintamani, która jest średnio palona.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl