Rwanda Summer Dreams – kawa do alternatyw
towar niedostępny
Opis
Niesamowicie owocowa Rwanda Summer Dreams do alternatyw
Kochamy takie chwile, gdy podczas cuppingu, na którym testujemy wiele kaw, i wszystkie nam smakują, ale nagle znajduje się czarka, która wywraca stół do góry nogami. Wtedy energicznie sprawdzamy co to za kawa, z jakiego kraju, z jakiej obróbki i czy możemy sobie na nią pozwolić.
Tak było w marcu tego roku. Moc kandyzowanych owoców i słodkich cytrusów uderzyła nasze kubki smakowe. I… Mogliśmy sobie na tę kawę pozwolić! Nie tylko jest już u nas, ale także zdążyliśmy ją wypalić i jest dostępna dla Was! Przedstawiamy Wam Rwandę Gituntu natural suszoną w specjalny sposób w zacienionym budynku, w stacji obróbki Mahembe w dystrykcie Nyamasheke.
Kawę nabyliśmy u znanego nam od 2018 roku importera - 1000HillsProducts. Współtwórcami firmy są Michał oraz Iven.
Iven pochodzi z Rwandy, a do Polski przyjechał na studia, gdzie uczył się języka polskiego oraz ukończył Politechnikę Krakowską, a później Warszawską Szkołę Główną Handlową, po czym otwarł firmę i rozpoczął import najlepszych produktów z Rwandy, obecnie mieszka w Rwandzie i nadzoruje proces eksportu kaw i herbat.
Michał jest Polakiem, co jakiś czas odwiedzając Rwandę, ale został w naszym kraju, skąd steruje importem kawy i jej właściwą logistyką z magazynu w Zgierzu.
Dlaczego te ziarna kawy dedykowane są do alternatywnych metod parzenia?
Widząc kawy wypalone do każdej istniejącej metody parzenia, od dripa, po espresso, przypominamy sobie starą reklamę telewizyjną wybielacza, która idealnie podsumowuje uniwersalność produktów: "jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego". Tak też jest z kawą, metody ciśnieniowe, które mają kontakt z kawą od 25 do 35 sekund wymagają radykalnie innego sposobu wypalania ziaren, aniżeli kawy do alternatyw, przelewów i french pressa, gdzie drobiny kawy mają kontakt z wodą nawet do 12 minut!
Aromat i smak
Do ziaren kawy nie dodajemy żadnych dodatków! Wszystkie opisywane aromaty to po prostu odczucia z testów kawy bardzo wysokiej jakości, jak ta Rwanda, w której możesz spotkać kandyzowane owoce, słodkie pomarańcze i winne aromaty.
Charakter kawy
Wydłużona sucha obróbka zapewniła charakterystyczny słodki, winny smak tej kawie, dlatego Rwanda Summer Dreams to ziarna o nutach owocowych, a jej słodycz przełamuje kwasowość dojrzałej pomarańczy.
Zaparz tę kawę ulubioną metodą! Najlepiej dobrą wodą!
Drip Kalita Wave 185
Łatwy przepis na zaparzenie kawy w Kalicie odnajdziesz tutaj
Tę kawę, jak każdą z naszego portfolio możesz zamówić w rozmiarach: 60g, 250g, 500g, 1000g.
Nie wiesz, na jaki rozmiar opakowania się zdecydować? Przygotowaliśmy dla Ciebie ściągawkę.
60g - 1 litr napoju
Tylko na spróbowanie!
250g - 4 litry naparu
Chcę dobrze przetestować!
500g - 8 litrów kawy
Wypiję sam!
1kg - 16,6 litra kawy
Podzielę się z przyjaciółmi
Palarnia kawy – kawy prosto ze źródła!
Jesteśmy małą, lokalną wytwórnią kawy. Ziarna, które wybieramy, często uprawiane są na malutkich plantacjach przez pojedynczych rolników, a ich roczne zbiory nierzadko są mniejsze niż tygodniowe zapotrzebowanie jednego sklepu wielkopowierzchniowego.
Dlatego w sklepach wielkopowierzchniowych nie uświadczysz kawy takiej jakości, aby nas zadowoliła, tego się fizycznie nie da zrobić, ponieważ do współpracy z wielkimi potrzebny jest wolumen i powtarzalność.
Interesuje nas jakość i unikalność i nie znajdziesz nas na półce w dużym sklepie.
Kawa Rwanda Summer Dreams – informacje
Fakty
- Origin: Sektor Mahembe, dystrykt Nyamasheke, Prowincja Zachodnia, Rwanda
- Plantacja: Gituntu
- Stacja obróbki: Nyagatare Station
- Producent: Mahembe Coffee Company (Justin Musabyimana)
- Wysokość: 1810 - 1980 m n.p.m.
- Gatunek: Coffea arabica
- Odmiana botaniczna: Czerwony Bourbon
- Metoda obróbki: sucha (natural)
- Zbiór: 2022
- Jakość: wybitna (87,75 punktów w cuppingu)
Rwanda - kraj jak jedno województwo
Biorąc do ręki listę największych krajów Afryk, będziemy na niej długo szukać Rwandy. Będzie ona na 9. pozycji od końca. Jest to bardzo mały kraj, obszarowo porównywalny do naszego województwa lubelskiego.
Nic dziwnego, że w kraju nie ma typowego podziału, są wyłącznie prowincje, a te podzielone są na dystrykty.
Rwanda - kraj, w którym rośnie głównie czerwony Bourbon
Rząd Rwandy poprzez ministerstwo rolnictwa ściśle kontroluje wprowadzanie nowych odmian botanicznych kawowców, w wyniku tych restrykcji ponad 95% wszystkich krzewów kawowca w tym państwie to właśnie czerwony Bourbon, odmiana rodziny Arabika.
Zachodni region zwany Kivu
Rwanda słynie z kaw wysokiej jakości kaw o owocowym charakterze, ziarna importowane do Europy pochodzą z regionów Kizi, Muhazi, Akagera, Virunga i właśnie regionu zachodniego - Jeziora Kivu.
Plantacja Gituntu
Afryka kojarzy nam się z upałami i suszą, ale jak jest naprawdę? Nazwa ,,tropiki'' wzięła się od angielskiego tłumaczenia słowa zwrotnik - po angielsku to właśnie ,,tropic". Rwanda leży w zwrotniku koziorożca, około 121 km od równika, czyli bardzo blisko miejsca najbardziej eksponowanego na działanie światła słonecznego. Jednak Rwanda to kraj wyżynno-górski - zwany krajem tysiąca wzgórz i na wysokościach powyżej 1400 metrów nad poziomem morza jest porośnięta wieloma roślinami, a temperatury na wysokościach, gdzie rosną kawowce oscylują w granicach 16 - 18°C.
Kawowce rosną tutaj w ziemi o pH 5,3 na areale 14 hektarów, a ziemia bardziej niż typowe podłoże przypomina ciężką glinę. Z jednej strony taka glina to bogactwo minerałów i odporność przed erozją, z drugiej strony utrudnia dostęp do wody. Dlatego kawowce mimo deszczów na poziomie 1400 - 1500 mm (2,5-3 krotnie więcej opadów niż w Polsce), są dodatkowo podlewane wodą pochodzącą z pobliskiego strumienia.
Stacja obróbki Nyagatare
Nyagatare to bardzo mała stacja obróbki należąca do ambitnej kawowej społeczności - Mahembe Coffee Company, która w 2010 roku została utworzona przez Justina Musabyimana i od tamtej pory z wymiernymi sukcesami bierze udział w konkursach powiązanych z kawą wysokiej jakości. Mahembe w Cup of Excellence zajęła kolejno:
- 2010: 4 miejsce,
- 2012: 4 miejsce,
- 2014: 5 miejsce,
- 2015: 2 miejsce.
Stacja obróbki obsługuje też 675 małych gospodarstw, które zrzeszone są w spółdzielnię rolniczą Abatarushwa i dostarczają rocznie blisko 500 ton owoców kawowca do przetworzenia.
Nyagatare jest uhonorowana certyfikatami Organic oraz Cafe Practices.
Infrastrukura w Nyagatare
Stacja obróbki należąca do Mahembe wyposażona jest w dwa baseny umożliwiające namaczanie i fermentację kaw do otrzymywania kaw mytych, gdzie zachodzi selekcja kaw o niższej gęstości oraz zostały wybudowane zacienione hale, które w naturalny sposób jest wymuszony ruch powietrza, gdzie schną owoce przeznaczone na kawy naturalne.
Odwiedziny na plantacji
Iven odwiedza plantację na bieżąco, aby być pewnym, iż wszystko idzie po jego myśli i pozwala oszacować zbiór w danym roku, a co za tym idzie także ilości kawy, które dopłyną do Polski.
Właściwy czas dla zbiorów
Zbiory na farmie Gituntu trwają zazwyczaj od marca do lipca i są selektywne. To oznacza, iż kawy są zbierane wielokrotnie w tym okresie, zawsze ręcznie (ang. hand picked), ponieważ celem jest zebranie tylko idealnie dojrzałych owoców.
Rolnicy są instruowani pod kątem zbierania owoców i mają zawsze zbierać te perfekcyjne, w przeciwnym razie wyedukowani pracownicy stacji obróbki mogą nakazać im sortować owoce na miejscu lub skierować owoce do sortowania przez kogoś innego, co obniży zysk zbierających.
Owoce idealne do zebrania to takie, które nie zaczęły jeszcze obumierać, ale są już bardzo dojrzałe. Bardzo ważne jest, aby nie umieszczać w koszu, do którego zbiera się owoce, zielonych wisienek, ponieważ te dają bardzo negatywne odczucia podczas picia, głównie nieprzyjemnego cierpkiego kwasu.
Codzienne życie w stacji obróbki
W stacji obróbki wszystkie czynności związane z wytworzeniem kaw natural odbywają się bez użycia maszyn. Nie stosuje się elektronicznych sorterów, mechanicznych suszarek czy taśmociągów.
Wszystko to praca ludzi i ich rąk.
Proces suszenia
W stacji Mahembe naturale pozyskiwane są w sposób spotykany w Kostaryce, czyli w zabudowaniach. Głównym powodem jest chęć uzyskania powtarzalności procesu suszenia, a także chęć sterowania nim. Górskie partie Rwandy są bogate w opady, więc suszenie owoców pod dachem umożliwia bezpieczne wydłużenie suszenia, co skutkuje wydłużoną fermentacją owoców (in fruit fermentation) i finalnie niesamowicie owocowym charakterem ziaren.
Po co suszymy?
Kawa jest nasionem, ale znajduje się w owocu, którego miąższ jest niezwykle bogaty w cukry i pektyny. To z kolei sprawia, że ciężko jest w łatwy sposób oddzielić ziarno od śluzu. Dwie najczęstsze metody to mokra, gdzie z użyciem depulpera usuwa się wierzchnią skórkę i dostaje się właśnie do śluzu okalajacego ziarna. Śluz ten później trzeba poddać fermentacji i myciu, aby pozbyć się cukrów.
A także sucha, podczas której pozwala się miąższowi i śluzowi fermentować i naturalnie obeschnąć, w wyniku czego, później ocierając o siebie suche owoce uzyskujemy stosunkowo czyste ziarna pokryte jedynie srebrną łuską.
Kawa, którą dzisiaj prezentujemy to właśnie natural. Z dumą można podsumować, iż jest to kawa, do obróbki której nie zmarnowano ani grama wody.
Obłuszczanie - hulling
Wysuszone owoce trafiają później do obłuszczania. Czyli do procesu, w którym owoce są pocierane o siebie, rozpadając się na łupki i uwalniając piękne ziarna kawy.
Przygotowanie do eksportu
O najlepsze kawy z Rwandy bije się wielu kupców, dlatego ważne jest utrzymywanie dobrych relacji z rolnikami przez cały czas, a nie jedynie w okresie końcówki zbiorów. Kawy po zbiorze są jeszcze krótko sezonowane, aby się ustabilizowały, czyli między innymi, aby wymieniły między sobą wodę, dla wyrównania wilgotności. Ten czas odpoczynku ułatwia późniejsze przechowywanie kawy i sprawia, że ziarna nie starzeją się tak szybko.
Kawy po odpoczynku, który w krajach latynoskich nazywany jest reposo, trafiają do dwóch worków jednocześnie, do barierowego worka GrainPro oraz do ochronnego worka jutowego. Tak zabezpieczona kawa bezpiecznie ładowana jest do kontenera i wysyłana w świat.