Powered by Smartsupp
  • Darmowa wysyłka od 75 zł

Blog kategorie

Mielenie kawy

0
Mielenie kawy

Mielenie kawy

 

Kawa parzona, espresso, drip i french press mają wspólne cechy, powstają z wody, która ma kontakt z kawą mieloną i świetnie smakują.

Na tym jednak podobieństwa się kończą, są metody parzenia kawy perkolacyjne, które wymagają grubiej zmielonych ziaren kawy, i jest espresso, które lubi, aby zmielić kawę drobno i są metody immersyjne, jak french press, które wybaczają wiele.

Temat mielenia kawy jest zawsze aktualny, tak samo jak mineralizacja wody stosowanej do parzenia kawy. Wszyscy dążymy do kawy, która da nam najlepszy możliwy smak, chcemy tak zmielić kawę, aby wyciągnąć z ziaren to, co najlepsze, a niepożądaną goryczkę pozostawić w ziarnach.

Młynek ręczny

 

Tak, jest to możliwe dla większości kaw w naszym portfolio. Inne grubości mielenia oferujemy dla kaw dedykowanych do espresso, a inne do alternatywnych metod parzenia.

Dlatego w kawach do espresso znajdziesz opcje na drobne mielenie, takie jak zmielić kawę do kawiarki, czy mielenie do ekspresu ciśnieniowego.

Parzenia kawy

 

Czym mielicie kawę?

W palarni kawy do mielenia ziaren kawy dla Was wykorzystujemy profesjonalny młyn/młynek niemieckiej firmy Mahlkonig, model EK43s. Jest to profesjonalny, dobrej jakości młynek, który daje nam możliwość ustawiać grubość zmielenia w dużym zakresie oraz mieli z zadowalającą jakością, czyli bez rozrzutu, a jak wiadomo takie równomierne mielenie kawy wpływa pozytywnie na jej smak.

Mielimy nim kawę pod idealne espresso oraz do kawiarki, pod ekspres automatyczny ale też do French pressa, dripa, chemexa i ekspresu przelewowego.

Rodzaje mielenia kawy, czy też grubość mielenia ma duży wpływ na smak kawy. Kawa drobno zmielona nie wyjdzie dobrze z ekspresu przelewowego, a kawa grubo zmielona nie da nam pożądanego espresso. Dlatego mielenie kawy musi być dostosowane do sposobu parzenia.

EK43 profesjonalny młyn do mielenia kawy, umożliwia mielenie kawy i do espresso, i do kawiarki i do dripa czy ekspresu przelewowego

 

Kiedy mielicie kawę?

Mielenia kawy dokonujemy po złożeniu przez Ciebie zamówienia na taką kawę, jest więc zmielona tuż przed wysyłką.

 

Skąd wiecie jaka grubość mielenia jest właściwa?

Dobrze znamy swój młynek, ponieważ wykorzystujemy go do testów jakości naszych kaw, dlatego opracowanie standardu mielenia kawy było dla nas proste. Aby ułatwić Wam wybór mielenia kawy, unikamy określeń typu ,,kawa średnio zmielona, kawa mielona grubo i drobno zmielone ziarna'', tylko oferujemy kawy mielone pod konkretne zastosowanie.

Grubość namielania kawy to zawsze wyzwanie, my posiadamy swoje standardy, które odtwarzamy za każdym razem.

 

Jak powinna być przechowywana zmielona kawa?

O tym, jak przechowywać zmieloną kawę pisaliśmy w artykule:

 

Jak parzyć zmieloną kawę?

Zazwyczaj modyfikujemy metodę parzenia poprzez stopień zmielenia. Co, jeżeli kawa jest już zmielona i np. kawa za szybko przelatuje nam w dripie, lub wychodzi za słaba lub za mocna? Wtedy to ilość zmielonej kawy i ilość wody może służyć nam za modyfikator czasu parzenia, ponieważ drobiny kawy podczas parzenia tworzą opór dla wody.

Dłużej będzie się parzyła kawa zmielona na tę samą grubość, gdy użyjemy 24g kawy i 400ml wody, aniżeli, gdy wykorzystamy 18g i 300ml wody.

 

Eksperymemtuj

Jeżeli żadne z tych porad nie pomagają, warto eksperymentować i zastosować parzenie metodą immersji, czyli zanurzania, to może być tzw. parzucha (kawa parzona, fusiara), użycie french pressa lub aeropressu i wydłużyć lub w drugą stronę - skracać czas parzenia, aż uzyskamy dobrą kawę.

Młynek automatyczny

 

Dlaczego oferujecie kawę mieloną, a nie tylko kawę ziarnistą?

 

Kawa jest dla was

Tworzymy kawę dla ludzi, a kawa ma być przyjemnością. Jeżeli ktoś nie ma swojego młynka i zmielona kawa ułatwia mu życie lub jeszcze nie poczuł potrzeby jego posiadania czy też chce podarować naszą kawę komuś, kto tego młynka nie posiada, to kawa zmielona i od razu fabrycznie zapakowana utrzyma dłużej świeżość, niż gdyby ktoś kupił tę kawę, otwarł opakowanie i dopiero rozpoczął mielenie kawy.

 

Zapasy

Ważne, aby nie kupować mielonej kawy na zapas, jeżeli pijemy codziennie jedną kawę z kawiarki, to nie kupujmy kilograma kawy mielonej, wybierzmy dwie różne 250g lub 500g tej samej. Dzięki temu nie zdąży ona zjełczeć i będzie cieszyć nas smakiem.

 

Nic na siłę

Oczywiście jesteśmy zdania, że warto mieć swój młynek żarnowy i zachęcamy każdego do posiadania swojego młynka ręcznego. Posiadamy w ofercie i młynki elektryczne i młynki ręczne, ale dzięki temu, że możemy mielić kawę, uzyskasz zadowalający smak naparu z naszej kawy bez mielenia.

[product id="47, 271" slider="true"]

 

Czy grubość zmielenia ziaren ma znaczenia dla smaku kawy?

 

Rozrzut

Ma. Ogromną. Dlatego pytanie jak zmielić kawę jest zawsze aktualne. Oprócz tego, jak grubo decydujemy się mielić kawę, bardzo istotnym parametrem jest powtarzalność i zakres grubości zmielonej kawy, czyli tzw. rozrzut.

 

Problem pyłu

W gorszych młynkach zdarza się, iż decydując się na grube mielenie na przykład do chemexa, młynek generuje bardzo dużo pyłu, który może nawet zablokować przepływ wody i w efekcie parzenie się kawy.

Inaczej mieli się kawę do kawiarki a inaczej do batch brew.

 

Jakie młynki polecacie?

 

Ręczne czy elektryczne?

Tutaj nie mamy preferencji, jeżeli kupujecie do domu młynek i nie zamierzacie z nim podróżować, to elektryk będzie dobrym rozwiązaniem, tylko nie trzymajcie w nim kawy, dużo lepiej jest mierzyć zawsze odmierzoną porcję, dzięki temu kawa ziarnista nie starzeje się w hopperze - zbiorniku na ziarna.

Ręczny młynek sprawdzi się świetnie, gdy nie pijecie dużo kawy lub planujecie z nimi podróżować.

My uwielbiamy takie turystyczne parzenia kawy. Wbiegnąć lub wejść na górę, zmielić kawę, poratować się gorącą wodą ze schroniska lub podgrzać ją na palniku.

Wyciągamy dripa, wkładamy papierowy filtr i zaparzamy drobinki kawy, jej smak wynagradza nam wszystkie trudy. Aha, uwaga, taka kawa zawsze lepiej smakuje, nawet niezaparzona idealnie, na słabej wodzie zostawia dobre wspomnienia.

Kawa z latte art

 

Mechanizm mielący

Polecamy przede wszystkim młynki żarnowe, one mielą dane ziarno tylko raz, nie polecamy młynków z tak zwanym śmigłem, one prowadzą mielenie kawy poprzez rozbijanie ziaren za pomocą ostrza, trzeba nimi potrząsać, produkują dużo pyłu oraz często mielą kawę w jednym miejscu.

Mielenie kawy nie zachodzi dla każdego ziarna i zdarza się, iż można wyjąć z niego kawę, która jest drobno zmielona i zawiera też całe ziarna. Często odsypuje się wtedy drobno zmielone ziarna, a całą resztę mieli się jeszcze raz.

Mechanizm mielący w młynku

 

Żarno porcelanowe czy stalowe?

Najlepiej, aby żarna były wykonane ze stali, są one wytrzymalsze i lepiej wykonane, często z użyciem obrabiarek CNC, a później są hartowane. Zawsze warto dołożyć do młynka z żarnem stalowym, mielenie kawy będzie lepsze i przyjemniejsze.

Tanie młynki ręczne, które posiadają żarna odlewane z porcelany, często kruszą się oraz nie zapewniają dobrego przemiału. Taki młynek ręczny z porcelanowym żarnem potrafi mimo ustawienia go, zmielić kawę o każdej grubości cząstki kawy podczas jednego namielenia.

To samo dotyczy ekspresów, jeżeli decydujesz się kupić ekspres ciśnieniowy, który ma w sobie młynek, zwróć uwagę, aby to był dobrej jakości młynek, ponieważ już go potem nie wymienisz na lepszy bez wymiany ekspresu.

Żarno porcelanowe

 

Jak czyścić młynek?

Metod czyszczenia młynków jest wiele, najlepszy to rozebranie młynka i dokładne jego oczyszczenie z użyciem delikatnego pędzelka i odkurzacza.

W kawiarniach, gdy zachodzi potrzeba wyczyszczenia młynka w trakcie pracy kawiarni często stosuje się specjalne granulaty lub płatki owsiane, które przechodząc przez młynek zbierają ze sobą resztki namielonej kawy.

Płatki owsiane

 

Czy pobieracie opłatę za mielenie kawy?

Nie pobieramy opłaty od klientów indywidualnych za mielenie kawy, dla większości zamówień jest też opcja wysyłki zamówienia za grosz (tzw. darmowa wysyłka).

Zaparzona kawa z ekspresu ciśnieniowego

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń do nas! 12 333 79 77
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl