Peru Baby Llama - kawa do alternatyw
towar niedostępny
Opis
Słodka kawa z Peru!
Peru Baby Llama to dobra, słodka kawa, która może towarzyszyć Ci codziennie. Jeśli cenisz smak kawy za masę orzechów, ciastek, śliwki z niską kwasowością – prawdopodobnie ta peruwiańska kawa jest stworzona dla Ciebie!
Dowiedz się więcej o kawie pochodzącej z Peru, gdzie plantacje usytuowane są na wysokościach powyżej 900 metrów nad poziomem morza. Sprawdź informacje o plantacji Mandarinasniyoc i dowiedz się jak uprawia się tam kawę. Poznaj jak smakuje kawa z Peru Baby Llama!
Aromat i smak kawy
Zawsze dzielimy się smakami, które znaleźliśmy w kawie. Profil sensoryczny to zawsze opis smaków, jakie znajdziesz w swojej kawy. Nic do niej nie dodajemy, w jej smaku znajdziesz masę orzechów nerkowca, ciasteczek i nuty czerwonych owoców oraz żółtej śliwki.
Jaki charakter ma ta kawa z Peru?
Dzięki mytej obróbce, znajdziesz w tej kawie przyjemną, winną kwasowość, a dzięki pochodzeniu kawy z Peru, odkryjesz w swojej filiżance masę balansu smaku i słodyczy. Jeśli nie lubisz zbyt wysokiej kwasowości, ta kawa jest właśnie dla Ciebie!
Kawa Peru Baby Llama – informacje
Fakty
- Origin: Ccochapampa, Santa Teresa, Cusco, Peru
- Plantacja: Mandarinasniyoc
- Producentka:Flavia Pinares Mendoza
- Wysokość: 1800 m n.p.m.
- Gatunek: Coffea arabica
- Odmiana botaniczna: Typica, Yellow i Red Bourbon, Catimor
- Metoda obróbki: myta (washed)
- Zbiór: najnowszy zbiór
- Jakość: wybitna (85 punktów w cuppingu)
Jak uprawia się kawę w Peru?
Kraj stoi w cieniu potęgi produkcyjnej Kolumbii i Brazylii. Podczas gdy Brazylia ma swoją słynną wydajność, a Kolumbia posiada efektywną infrastrukturę dla sektora kaw specialty, Peru jest mniejsze, oszczędniejsze i wciąż niewidoczne. Jednak historia, krajobraz i coraz wyższa jakość uprawianych tam ziaren są powodem do odczarowania tego stereotypu, szczególnie w stosunku do produktu z Chanchamayo.
W 2017 roku kraj zorganizował swój pierwszy konkurs Cup of Excellence, a ostatni właśnie odbył się w październiku w Jaén, mieście na północnym zachodzie, które jest stosunkowo blisko granicy z Ekwadorem. Spośród 21 farm, które wygrały CoE. Miłośnicy deserowych smaków znajdą w tych kawach też posmak kakao i czekolady.
Poznaj region Cusco
Południowe Peru to miejsce, w którym są najlepsze warunki do uprawy kawy specialty i organicznej. Cusco leży południowym wschodzie Peru, na wysokości od 900 do 2000 m n.p.m. Producenci tutaj uprawiają głównie odmiany Caturra, Bourbon i Typica. Gleba w tym regionie sprawia, że w kawie pojawia się zrównoważona, winna kwasowość z nutami czerwonych i czarnych owoców, śliwek, rodzynek, winogron, a także dość mocnymi nutami czekolady, o kremowym body i średniej kwasowości.
Rolnicy z regionu Cusco szanują prawa natury i stale rozwijają swoją wiedzę, korzystając z praktyk zrównoważonej produkcji organicznej, przestrzegając jednocześnie standardów Sprawiedliwego Handlu. Starannie zbierają wiśnie kawowca, skrupulatnie je przetwarzają w centralnym młynie i stosują rygorystyczny system kontroli jakości, aby zatrzymać tylko najlepsze ziarna.
Poznaj plantację Mandarinasniyoc, na której jest uprawiana ta kawa
Miejscowość Ccochapampa znajduje się w dystrykcie Santa Teresa, około 2 godziny drogi od miasta Quillabamba.To miejsce znane jest z chłodnej pogody i doskonałych wysokości do uprawy arabiki - 1800 metrów nad poziomem morza. Farma Mandarinasniyoc prowadzona jest przez Flavię Pinares Mendozę, która wraz ze swoim mężem Cirilo od ponad 30 lat na tej ziemi i uprawiają kawowce. Plantację zacieniają rodzime drzewa oraz tropikalne rośliny dające owoce. Głównym celem rodziny jest uprawa doskonałej kawy, dlatego wciąż doskonalą się w swojej dziedzinie i poznają nowe techniki uprawy arabiki dzięki Direct Assistance Program.
Jak plasuje się peruwiańska kawa wśród światowej czołówki producentów kawy?
Peru zmaga się z niesłuszną oceną. Kraj stoi trochę w cieniu potęgi produkcyjnej Kolumbii i Brazylii. Podczas gdy Brazylia ma swoją słynną wydajność, a Kolumbia posiada efektywną infrastrukturę dla sektora kaw specialty, Peru jest mniejsze, oszczędniejsze i wciąż niewidoczne. Jednak historia, krajobraz i coraz wyższa jakość uprawianych tam ziaren są powodem do odczarowania tego stereotypu, szczególnie w stosunku do produktu z Cajamarca. W 2017 roku kraj zorganizował swój pierwszy konkurs Cup of Excellence, a ostatni właśnie odbył się w październiku w Jaén, mieście na północnym zachodzie, które jest stosunkowo blisko granicy z Ekwadorem. Spośród 21 farm, które wygrały CoE, 10 pochodziło z regionu uprawy w Cajamarca. Miłośnicy deserowych smaków znajdą w tych kawach też posmak kakao i czekolady.
Ekologiczna uprawa kawy w Peru
Plantacje dbają o środowisko, które odpłaca im w produktach wysokiej jakości. Kawa z Peru wzrasta w cieniu rodzimych drzew, a ziemię nawozi się guanem, które jest organicznym, cennym nawozem pozyskiwanym z odchodów nietoperzy. Dzięki tej symbiozie, nie ma potrzeby stosowania sztucznych nawozów, pestycydów. Taki rodzaj uwagi i troski o środowisko to tylko niektóre z rzeczy, za które Peru należy się większe uznanie: w skali kraju ponad 30 procent plantacji kawy posiada certyfikaty ekologiczne, co czyni go drugim na całym świecie producentem eko. Między producentami istnieją również silne więzi dzięki dużej liczbie stowarzyszeń spółdzielczych. To przewaga, jaką ma ten kraj nad swoimi sąsiadami. Cajamarca to tylko jeden z regionów, gdzie w Peru uprawiana jest kawa. Piura, Cutervo i San Martin również są rozpoznawalne na świecie.
„W Kolumbii nie można uzyskać dużo kaw ekologicznych, więc zdecydowanie fakt, że Peru ma więcej produktów ekologicznych, to wielka rzecz. Ponadto większość kawy lub duża jej część, pochodzi ze spółdzielni – coś, co nie jest zbyt powszechne w Kolumbii i Brazylii lub w większości krajów Ameryki Środkowej” - mówi tamtejszy eksporter zielonego ziarna.
Obróbka – tak powstaje zielona kawa ziarnista
W przeciwieństwie do obróbki naturalnej, w której znajdzie się niska kwasowość, obróbka myta zapewnia wyraziste i czyste w smaku, owocowe nuty oraz wyższą kwasowość. Jest to najczęściej stosowana obróbka w kawach segmentu specialty. Sprawdź jak powstaje kawa z obróbki myta.
Przygotowanie do eksportu
Kawy po zbiorze są jeszcze trzymane w pergaminie (własnej, dodatkowej powłoce), aby się ustabilizowały, czyli między innymi, aby wymieniły między sobą wodę, dla wyrównania wilgotności. Ten czas odpoczynku ułatwia późniejsze przechowywanie kawy i sprawia, że ziarna nie starzeją się tak szybko. Taki proces nazywamy reposo.
Kawy po odpoczynku, który w krajach latynoskich nazywany jest reposo, trafiają do dwóch worków jednocześnie, do barierowego worka GrainPro oraz do ochronnego worka jutowego. Tak zabezpieczona kawa ładowana jest do kontenera i wysyłana w świat.
Jaką metodą parzyć kawę z Peru?
Drip Kalita Wave 185
Łatwy przepis na zaparzenie kawy w Kalicie odnajdziesz tutaj
Dane techniczne
Zastosowanie | Kawa do alternatyw |