Powered by Smartsupp

Kawa uganda to doskonała kawa ziarnista arabica z kraju, w którym do dziś żyją plemiona!

Jeszcze nie tak dawno, słyszano bardzo niewiele o kawie z Ugandy. Ten wschodnioafrykański kraj był znany głównie z upraw robusty.

Jednak czasy się zmieniły! W ciągu ostatnich dziesięciu lat produkcja arabiki rozkwitła, a od niedawna uprawa robusty została wzniesiona na zupełnie inny, wyższy poziom. Uganda zaczyna wyrabiać sobie markę w świecie kawy, wśród palarni czwartej fali i miłośników kawy.

Jakie nuty smakowe znajdziesz w kawie z tego kraju? Kiedy są żniwa? Jakie regiony uprawiają kawę? Jaką obróbkę najczęściej stosuje się w kawie z Ugandy? Wszystkiego dowiesz się w tym tekście poniżej!

Kawa Uganda

 Zestaw próbek wszystkich kaw do espresso od Roastains Zestaw próbek wszystkich kaw do espresso od Roastains
Cena:

173,02 zł

Cena regularna: 208,00 zł

Najniższa cena: 170,56 zł

Cena netto: 140,67 zł

szt.
zobacz więcej
  • promocja
Zestaw próbek wszystkich kaw do alternatyw od Roastains Zestaw próbek wszystkich kaw do alternatyw od Roastains
Cena:

198,00 zł

Cena netto: 160,98 zł

zobacz więcej

 

Nuty smakowe kaw z Ugandy

Zróżnicowane regiony Ugandy sprawiają, że kawa ziarnista z tego kraju tworzy szeroką gamę profili sensorycznych. Obfite deszcze jak na klimat Afryki i długie, słoneczne dni sprawiają, że ugandyjskie ziarna uzyskują pełnowymiarowe doznania smaku i aromatu.

Gdy kraj uzyskał niepodległość w latach 60', min. sektor kawy został sprywatyzowany, pozbawiając rząd kontroli, z wyjątkiem sytuacji, gdy było to konieczne do badań lub stabilizacji cen. Uprawa kawy pozostawiła jednak złe opinie wśród Burundyjczyków i wypadła z łask. Jakość spadła, a rośliny kawy zostały zniszczone lub porzucone.

Kawa z Ugandy to najczęściej ziarna o wyjątkowo słodkim smaku. Zazwyczaj w kawach z Afryki są wyczuwalne owoce, jednak Uganda to kraj, który w swojej kawie ma wyjątkowy, słodki, czekoladowy smak. Napar przygotowany z ugandyjskich kawy arabika oferuje mocny smak kakao ale znajdzie się tam również: śliwka, jagody lub truskawki. Kawa ziarnista wypalana ciemniej pod espresso będzie jeszcze bardziej złożona i obfita w słodkie nuty smakowe takie jak czekolada i miód.

Mielenie kawy powinno być podyktowane pod jej gatunek oraz metodę lub produkt, którym parzysz kawę w domu.

 

Robusta Fine – palona kawa ziarnista pod espresso

Robusta najwyższej jakości, którą Uganda w ostatnich latach chętnie uprawia jest wyjątkowo słodka, intensywna w smaku z przyjemną goryczką.

Jeśli lubisz takie smaki będziesz wyjątkowo zadowolony z Robusty Fine Uganda pod espresso i kawiarki! Jej ziarna są typowe dla robusty: wyraźne nuty bardzo żywicznego drzewa cedrowego i orzechów, który kończy się długą czekoladową nutą.

Farma i stacja obróbki została założona przez Neumann Kaffe Gruppe w 2001 roku, aby uprawiać rośliny Canephora, której smak będzie znacznie lepszy, niż to, co jest dostępne na ugandyjskim rynku. Ta najlepsza kawa pochodzi z Dystryktu Mubende. Rośnie na dzikich obrzeżach 200 km od Kampali. Sprawdź poniżej szczegółowe informacje i opis tej kawy!

[product id="381"]
Możesz wybrać opakowanie oraz ilość produktu w nim.

 

Uprawa i zbiory kawy z Ugandy

JUganda to doskonałe miejsce do uprawy kawy. W ostatnich dziesięcioleciach konflikty zbrojne zaszkodziły branży – zwłaszcza w regionie produkcyjnym Zachodniego Nilu w latach 90. Jednak kraj ten może poszczycić się żyzną, wulkaniczną glebą na wschodzie i zachodzie. Obfite opady deszczu i życiodajne słońce są ogromnymi atutami, z których czerpie to co najlepsze kawa segmentu specialty. Niektóre części kraju mają dwa zbiory: od kwietnia do czerwca i od października do lutego.

Produkt jakim jest kawa uganda ma wyczuwalne nuty jagody i jest niedrogi!

 

Uprawa kawy

W niektórych miejscach farmy znajdują się na wysokości nawet do 2300 m n.p.m. W takich warunkach, niższe temperatury skutkują bardziej złożonym profilom smakowym kaw. Gospodarstwa na takich wysokościach są zazwyczaj małe, często nie przekraczają pół hektara.

Uprawa współrzędna jest bardzo często stosowana podczas uprawiania kawy w Ugandzie. Polega ona na jednoczesnej uprawie dwóch lub więcej roślin na plantacji. Praktyka ta jest chętnie stosowana szczególnie w tropikach, ze względu na jej korzystny wpływ na żyzność gleby i obieg składników odżywczych. Uprawa współrzędna może również pomóc w zwalczaniu chwastów, szkodników i dzięki temu może wyeliminować używanie pestycydów.

Smakował Ci produkt jakim jest nasza kawa? Zostaw swoją opinię na jej temat!

 

Zbiory kawy na terenie Ugandy

Niektóre części kraju mają dwa zbiory: od kwietnia do czerwca i od października do lutego. Na plantacjach uprawiających kawę specialty, wiśnie są zbierane ręcznie, a następnie transportowane do pobliskiego młyna, w którym obrabia się kawę. Transport kawy może być utrudniony ze względu na stromy teren i brak dostępu do utwardzonej drogi. W niektórych miejscach transport kawy na grzbiecie osła to najlepszy sposób, aby bezpiecznie dostać się z farmy do młyna.

Każdy producent kawy dba o dostępności drogi do plantacji, aby szybko przewieźć uzyskane produkty do młyna!

 

Kawa i jej obróbka w Ugandzie

Obróbka myta jest powszechna, chociaż znajdziesz też niektóre kawy obrobione obróbką naturalną. Naturale wahają się od niskiej jakości, wadliwych ziaren po wysokiej jakości kawy.

Obfite deszcze poniekąd zmuszają rolników i stacje obróbek do stosowania mytej obróbki kawy. Obróbka na mokro daje świetne efekty, szczególnie dla kawy z Ugandy.

O procesie obróbki kawy na mokro dowiesz się z artykułu dla dociekliwych, który przygotowaliśmy na naszym blogu – tutaj!

Jesteś zadowolony ze swojego zakupu? Pozostaw opinie w naszym sklepie i oceń kupione produkty!

 

Regiony upraw kawy arabica i robusta na terenie Ugandy

Uganda zawsze słynęła z odmiany kawy Robusty, rodzimego gatunku, który wciąż rośnie dziko w lasach deszczowych. Każde pochodzenie jest wyjątkowe, z różnymi profilami kawy i metodami produkcji. Arabika rośnie również w trzech regionach:

Góra Elgon

W Górach Elgon leży na wschodniej części Ugandy, przy granicy Kenii. Region ten jest nazywany Wschodnim.

Góra w rzeczywistości jest najstarszym wulkanem Afryki Wschodniej. Na jego zboczach prowadzone są plantacje kawy. To idealne warunki, dzięki którym plantatorzy pozyskują wysokiej jakości ziarna kawy. Plantacje są zacienione przez lasy i czerpiące życiodajną wilgoć ze stromych wąwozów wodnych. Na niższej wysokości sezon zbiorów trwa od czerwca do grudnia; na wyższej zaczyna się dopiero w lipcu i trwa do lutego.

Transport kawowych wiśni może być utrudniony ze względu na stromy teren – w niektórych miejscach transport zbiorów na grzbietach osłów to najlepszy sposób, aby bezpiecznie dostać się z farmy do młyna.

Doceń smak produktu jakim jest najlepsza kawa!

 

Smak kawy

Dystrykt Bugisu na zachodnich stokach góry Elgon jest szczególnie znany z owocowych, przypominających wino kaw. Jeszcze częściej zasmakujesz słodkich, cytrusowych kaw z nutami rodzynek, fig czy skórki cytrynowej, takich jak te ze stacji Gibuzali i Kapchorwa.

Mount Elgon to popularna góra na całym świecie! Kawa ziarnista z tego miejsca ma smak jagód.

 

Zachodni Nil

Region Zachodniego Nilu znajduje się w północno-zachodniej Ugandzie, z farmami na wysokości od 1300 do 1600 m n.p.m. Rdzenne drzewa, takie jak figowiec, są wykorzystywane do zacieniania w plantacji.

Jak smakuje kawa z tego regionu?

Kawy z tego regionu są znane ze swoich cytrusowych profili. Zazwyczaj obrabia się je obróbką mytą, dzięki której zyskują jeszcze więcej soczystych i świeżych smaków cytrusów i czarnej herbaty.

oto produkty w naszym sklepie

 

Góry Ruwenzorskie

Powszechnie znany jako „góry księżyca”, pasmo to leży wzdłuż południowo-zachodniej granicy Ugandy z Demokratyczną Republiką Konga.

Kawa uprawiana jest na zboczach gór na wysokości od 1500 do 2300 metrów. Wulkaniczna, bogata w azot gleba tworzy doskonałe warunki do uprawy kawy. Obróbka naturalna jest tutaj bardzo powszechna, chociaż można też znaleźć ziarna obrobione obróbką mokrą.

Dobra palarnia kawy to gwarancja świetnego produktu jakim jest kawa ziarnista arabica.

 

Kawa z Ugandy – ciekawostki

Małe gospodarstwa

W Ugandzie produkcja kawy koncentruje się przede wszystkim na małych gospodarstwach rolnych o stosunkowo małych obszarach o powierzchni 1 akr.

Kawa i kontrola jakości

Uganda Coffee Development Authority (UCDA) to instytucja, która nadzoruje kontrolę jakości kawy eksportowej.

Na naszej stronie spotkasz różne produkty

 

Odmiany Coffeea Arabica w Ugandzie

Najczęściej uprawianym ziarnem w Ugandzie jest Robusta, z której składa się 80% całej kawy uprawianej w tym kraju. Pozostałe 20% stanowią ziarna Arabiki, a jej odmiany to Typica, Kent, SL 14 i SL 28.

Świat kawy zakochany w Ugandzie

Ugandyjska kawa docenia jest również przez czterokrotnego mistrza Włoch w paleniu kawy i wicemistrza World Brewers Cup – Rubensa Gardelliego, Q Gradera, właściciela Gardelli Specialty Coffees. Zdecydował się na wykorzystanie krajowych ziaren w konkurencji – i w przyszłości zamierza pracować z większą liczbą ugandyjskich kaw.

Ilość, gatunek kawy arabica zależy od dostępności do dobrych warunków, w których rosną owoce.

 

Czy kawa z Ugandy to świetny wybór?

Każdy gatunek kawy i region może być ciekawy i fascynujący! Eksperymentuj z kawą i zbuduj sam swoją opinię na temat tych ziaren. My, jako palarnia kawy pomożemy Ci, doradzimy jakie ziarna kawy najlepiej wybrać!

Stopień palenia kawy

W zależności od metody, której używasz w swoim domu, wybierz odpowiedni stopień palenia kawy! Kawa ziarnista w naszym sklepie posiada dwa stopnie wypału: pod espresso, kawiarkę lub alternatywy takie jak: drip. aeropress czy french press.

Twoja arabica to produkt, z którego jesteś zadowolony? Zostaw o niej opinię – palarnia kawy roastains czeka na każdą ilość!
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa wysyłka Od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl