Powered by Smartsupp
Opcje przeglądania

Kawa Costa Rica uprawiana jest bez nawozów sztucznych – pilnuje tego miejscowy instytut kawy.

Powszechnie uważa się, że ziarna z Kostaryki mają jedne z najlepszych profili smakowych ziaren w Ameryce Południowej i Środkowej. Dzięki wysokimi uprawą ziarna zyskują przyjemną kwasowością i słodycz, co prowadzi do świetnych recenzji

Kostaryka to prawdopodobnie jedyny kraj, gdzie uprawia się kawę i w którym nie ma zagrożenia malarycznego. Nie bez powodu. Ukształtowanie terenu jest głównie wyżynno-górzyste, a komary nie lubią dużych wysokości. Tereny Kostaryki ,,wyrosły'' około 3-5 milionów lat temu, tworząc swoisty most pomiędzy dwiema Amerykami. To z kolei spowodowało dużą wymianę zwierząt, zwierzęta zaś migrowały, przenosiły nasiona i zarodniki wielu roślin oraz grzybów, dzięki czemu Kostaryka jest krajem o niezwykle wysokiej bioróżnorodności. To właśnie doskonałe warunki do uprawy kawy. Chcesz dowiedzieć się jak rosną owoce kawowca w Kostaryce?

Kawa z Kostaryki

 Zestaw próbek wszystkich kaw do espresso od Roastains Zestaw próbek wszystkich kaw do espresso od Roastains
Cena:

173,02 zł

Cena regularna: 208,00 zł

Najniższa cena: 170,56 zł

Cena netto: 140,67 zł

szt.
zobacz więcej
  • promocja
Cascara Kostaryka - suszone owoce kawowca Cascara Kostaryka - suszone owoce kawowca
Producent: Roastains
Cena:

54,00 zł

Cena netto: 43,90 zł

zobacz więcej
  • nowość
Kostaryka Quick Hook – kawa do alternatyw Kostaryka Quick Hook – kawa do alternatyw
Producent: Roastains
Cena:

84,00 zł

Cena netto: 68,29 zł

zobacz więcej
Zestaw próbek wszystkich kaw do alternatyw od Roastains Zestaw próbek wszystkich kaw do alternatyw od Roastains
Cena:

198,00 zł

Cena netto: 160,98 zł

zobacz więcej

 

Historia Kostaryki

Kraj sąsiaduje tylko z Panamą i Nikaraguą oraz leży nad Oceanem Spokojnym i Morzem Karaibskim. Jak każde państwo w Ameryce Środkowej posiada przeszłość kolonialną. W 1502 roku Krzysztof Kolumb dotarł do wybrzeży tych ziem i nazwał je bogatym wybrzeżem (hiszp. Costa Rica). 50 lat później Hiszpanie zaatakowali te rejony zwalczając ludność indiańską, utworzyli wtedy miasto Cartago.

Obecnie kraj jest republiką, w 1821 roku uzyskał niepodległość od Hiszpanii, posiada swój rząd i prezydenta, w 1944 roku prezydentem Kostaryki został polityk polskiego pochodzenia Teodoro Michalski. Państwo dzieli się na 7 prowincji.

Gospodarka Kostaryki jest interesująca, widać znaczące i aktywne wpływy USA w tym kraju, można tu zrobić zakupy w Wal-marcie i zjeść w McDonaldzie. Kostaryka swoje przychody opiera na turystyce i rolnictwie. Kraj ten posiada niemal monopol w handlu ananasami, uprawia się też kawę, trzcinę cukrową i banany.

Znajduje się na 13 miejscu pod względem produkcji kawy na świecie z produkcją niemal 90000 ton rok do roku!

San Jose to stolica obok, której ręcznie zbiera się owoce z drzew kawowca.

 

Aromat i smak kawy z Kostaryki

Kawa z Kostaryki posiada charakterystyczne nuty smakowe i masę wspaniałych aromatów. Niektóre kawy mają niską kwasowość i słodkie nuty, które przełamuje kwasowość. W kawach z Kostaryki znajdziesz też smak żółtych owoców, takich jak morela i brzoskwinia. Jednak nie wszystkie kawy będą charakteryzować się niską kwasowością, spotkasz też takie, które smakują jak dojrzałe owoce.

Każdy w naszej palarni lubi w kawie z brazylii nuty orzechów i kwasowości tuż po jej wypaleniu.

 

Jakie odmiany kawy arabica są uprawiane?

W kostaryce uprawia się bardzo często Catuai – odmianę znaną z dużych możliwości produkcji. Powszechnie rośnie również Villa Sarchi, która wywodzi się z odmian Caturra i Bourbon.

Inna odmiana, uprawiana w Kostaryce jest znana jako Sarchimor i jest hybrydą między odmianą Timor i odmianą Costa Rican Villa Sarchi (Coffea arabica var. villa sarchi). Ze względu na cechy odziedziczone po odmianie Timor (która sama jest hybrydą Coffea canephora var. robusta i Coffea arabica), Sarchimor ma znaczną odporność na rdzę liści kawowych. Odmiana Sarchimor rośnie w Indiach i Kostaryce. Często spotyka się zbiory Maragogype, Mundo Novo a nawet Kent.

Kwasowości w kawie to nuta lubiana, zrównoważona i ceniona, szczególnie w french pressie

 

Jakiej obróbce poddaje się ziarna kawy z Kostaryki?

Kostarykańscy plantatorzy chętnie korzystają ze wszystkich obróbek. Najpowszechniejszą obróbką jest oczywiście washed, popularny na całym świecie, szczególnie wśród kawy segmentu specialty. Idealne warunki pogodowe oraz duże pieniądze, które są inwestowane w kawę z Kostaryki dają ogromne możliwości odnośnie eksperymentowania z nowymi obróbkami i ich różnorodnością.

Washed – czysty i złożony smak

Najczęstsza metoda stosowana na całym świecie. Podczas obróbki na mokro skórka i miąższ wiśni są usuwane za pomocą wody i maszyn myjących, pozostawiając tylko ziarna. W Kostaryce stosuje się wiele odmian tej metody.

Oto ziarnista kawa

 

Natural – słodka jak dżem

Wiśnie pozostawia się do wyschnięcia na tarasach lub wzniesionych łóżkach na słońcu, może to trwać nawet do 4 tygodni. Kostaryka produkuje fantastyczne ziarna z naturalnej obróbki. Niektórzy rolnicy decydujący się na produkcję tylko ziaren wysokiej jakości, naturalnych mikrolotów i osiągają wysokie noty dzięki temu procesowi.

Kawa z kostaryki

 

Honey – czysta i słodka

Jest to metoda wyjątkowo chętnie stosowana przez rolników z Kostaryki. Uznawana jest za metodę pośrednią – coś pomiędzy mytą, a naturalną. Usuwa się zawsze skórkę i pozostawia część miąższu, która otula zielone ziarno. Kawa jest suszona w słońcu i cieniu, na tarasach lub podniesionych stołach. Ziarna z procesu honey mają pełne body – niektóre w smakują jak te z obróbek mytych, szczególnie te, które były suszone z mniejszą ilością miąższu, a te z większą są bardzo zbliżone do smaku obróbki naturalnej.

Produkty na eksport to między innymi kawa z kostaryki

 

Kawa z Kostaryki – gdzie są plantacje kawy

Kostaryka jest z obu stron otoczona oceanami, z długimi liniami brzegowymi. Jej górzyste tereny to idealne wysokości do uprawy kawy.

Monte Crisol

Jedną z najlepszych kaw w Kostaryce jest Kostaryka Monte Crisol, uprawiana w Dolinie Środkowo-Zachodniej tego kraju. Kawa Monte Crisol znana jest ze swojej słodyczy, jedwabistego body i owocowej soczystości. Zaparzona kawa ma również nuty jagodowe i maślane wykończenie.

Dojrzałe owoce z drzew kawowca.

 

Tarrazu

Region Tarrazu stale produkuje jedne z najlepszych ziaren w kraju. Stolica San Marcos znajduje się około 1350 metrów nad poziomem morza, ale otaczające ją góry sięgają nawet 1700 metrów, co sprzyja wzrostu najlepszych kaw, wzrastających w cieniu drzew. Region Tarrazu znajduje się w wewnętrznych górach kraju, na wysokości co najmniej 1200 metrów.

Najlepsze kawy z tego obszaru znane są z tego, że są stosunkowo ciężkie i mają złożony aromat. Prawie wszystkie kawy Tarrazu są uprawiane na wysokości powyżej 1200 m n.p.m. W szczególności San Marcos de Tarrazu i La Minita Coffee Farm s a znane z produkcji znakomitej kawy.

Plantacje kawy

 

Alajuela

Alajuela znajduje się w północno-środkowej części Kostaryki i słynie ze stromych zboczy o wysokości od 100 do 2600 metrów. Większość kawy jest uprawiana i zbierana na wysokości od 1200 do 1600 metrów. Kawa z tego regionu znana jest ze swojego jabłkowego i morelowego smaku. Caturra i Catuai to główne gatunki, które są tam uprawiane.

Pełniejszy smak kawy bez nawozów sztucznych? W kawach z Kostaryki!

 

Cartago

Region Cartago jest prawie martwym centrum Kostaryki w dolinie Del Guarco. W regionie Cartago kawa jest uprawiana głównie na wysokości od 1200 do 1650 metrów. Ziarno pochodzące z tego regionu ma ona wspaniałe korzenne i orzechowe nuty. Caturra i Catuai to główne gatunki, które są tam uprawiane.

Pełniejszy smak kawy bez nawozów sztucznych? W kawach z Kostaryki!

 

Heredia i Tres Rios

Tres Rios znajduje się w pobliżu wybrzeża Oceanu Spokojnego i znane jest z produkcji jasnych kaw o słodkim, łagodnym smaku. Regiony te mają wysokość od 1200 do 1650 metrów.

 

Mniej znane regiony uprawy kawy

  • Orosi (900 - 1200 metrów)
  • Dolina Zachodnia (1200 - 1650 metrów)
  • Turrialba (600 - 900 metrów)
  • Brunca (800 - 1200 metrów)

 

Palarnia kawy – najlepsze źródło ziaren!

Każda nasza kawa posiada naturalne smaki i aromaty. Nie dodajemy do nich sztucznych substancji, które zmieniają smaki. Dokładnie wybieramy każdą kawę, a te które znajdziesz w naszym sklepie mają więcej niż 80 punktów – są kawami segmentu specialty.

Stopień palenia kaw dobieramy do dwóch metod – espresso lub do alternatywnych metod parzenia. Dla nas, jako palarni, ważne jest to żeby podkreślić charakter każdych ziaren dzięki profilowi palenia.

Jeśli w swoim domu parzysz w ekspresach ciśnieniowych, kawiarce wybierz kawę paloną pod espresso! Z kolei jeśli jest Ci bliżej do alternatywnych metod parzenia takich jak drip, Aeropress, french press – kawa ziarnista jasno palona będzie dla Ciebie idealnym wyborem.

[product category_id="16" slider="true" onlyAvailable="true"]
Produkty włącznie z kawą to świetna propozycja w naszych promocjach, która jest polecana!
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa wysyłka Od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl