Powered by Smartsupp
Opcje przeglądania

kawa burundi w lokalnym języku to "ikawa hamwe n'Uburundi"

Kawa speciality z Burundi wyróżnia się niezwykłą historią tego kraju oraz wyjątkowym smakiem. Burundi posiada górzyste tereny i wyjątkowy klimat. Jest krajem śródlądowy w środkowo-wschodniej Afryce, położony między Rwandą, Tanzanią i Demokratyczną Republiką Konga.

W Afryce Wschodniej jest znany z produkcji kawy specialty, jednak nie jest wyjątkiem. Plony w Burundi, w porównaniu z innymi krajami afrykańskimi, są bardzo małe ale rolnicy zwracają szczególną uwagę na drobiazgi i z ogromną dbałością uprawiają swoje ziemie.

Burundi ma drugie miejsce pod względem PKB na mieszkańca na świecie i jest uważane za jedno z dziesięciu najbiedniejszych krajów świata, ale fakt, że produkcja kawy ma duży wkład w gospodarkę narodową, motywuje rolników i stanowi powody do dalszego rozwoju uprawy kawy.

Jak smakuje kawa ziarnista z Burundi? Dlaczego świat kawy kwitnie w tym kraju? Jakie są najlepsze kawy, które możesz kupić? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu!

Kawa Burundi

 Zestaw próbek wszystkich kaw do espresso od Roastains Zestaw próbek wszystkich kaw do espresso od Roastains
Cena:

173,02 zł

Cena regularna: 208,00 zł

Najniższa cena: 170,56 zł

Cena netto: 140,67 zł

szt.
zobacz więcej
  • promocja
Burundi Hero Shrew – kawa do alternatyw Burundi Hero Shrew – kawa do alternatyw
Producent: Roastains
Cena:

61,00 zł

Cena netto: 49,59 zł

zobacz więcej
  • nowość
Zestaw próbek wszystkich kaw do alternatyw od Roastains Zestaw próbek wszystkich kaw do alternatyw od Roastains
Cena:

198,00 zł

Cena netto: 160,98 zł

zobacz więcej

 

Historyczny rollercoaster kawy Burundi

Produkcja kawy w Burundi miała swoje wysokie wzloty i bolesne upadki. W czasie, gdy kraj ten był kolonią belgijską, cała kawa Burundi była bardzo dochodową uprawą. Kawa była eksportowana do Europy i popyt na nią był zaspokajany wśród Europejczyków. Pod rządami belgijskimi, burundyjscy rolnicy byli zmuszeni uprawiać określoną liczbę drzew kawowych – oczywiście otrzymując niewiele pieniędzy lub uznania za pracę.

Gdy kraj uzyskał niepodległość w latach 60', min. sektor kawy został sprywatyzowany, pozbawiając rząd kontroli, z wyjątkiem sytuacji, gdy było to konieczne do badań lub stabilizacji cen. Uprawa kawy pozostawiła jednak złe opinie wśród Burundyjczyków i wypadła z łask. Jakość spadła, a rośliny kawy zostały zniszczone lub porzucone.

French Press, kawiarka i kawa ziarnista z ameryki południowej to idealny zestaw do degustacji produktu

Po wojnie domowej w latach 90' i niemal całkowitej dewastacji gospodarki, kawa stała się możliwością i sposobem na odbudowę sektora rolnego i zwiększenia wymiany zagranicznej. Kraj zainspirował się sukcesem sąsiedniej Rwandy, która jako kierunek w rozwoju i odbudowanie swojej gospodarki wybrała uprawę kawy wysokiej jakości. Z czasem uprawy kawy w Burundi odnotowały wzrost inwestycji, a zdrowa równowaga zarówno prywatnych, jak i państwowych firm oraz zakładów kawowych stworzyła więcej możliwości. Dzięki takiej stabilności Burundi stało się wschodzącym afrykańskim krajem uprawiającym kawę, pomimo jego niewielkich rozmiarów i burzliwej historii.

 

Uprawa kawy w Burundi dzisiaj

W 2008 r. rząd utworzył dwie organizacje na rzecz kawy: Urząd Regulacyjny Sektora Kawowego (ARFIC) i Intercafe Burundi. Ideą stojącą za tym było, aby zaangażowanie sektora prywatnego wygenerowało konkurencyjny i zrównoważony przemysł.

Intercafe Burundi jako odpowiedzialnym za działalność operacyjną branży. Produkcja kawy w Burundi jest zarządzana głównie przez spółdzielnie lub prywatne myjnie.

palarnia kawy posiada trzy możliwości na opakowanie – zadaj pytanie o dostępności gramatury w produkcie

 

Kawa pochodzi z Burundi – jak smakuje?

Jaki smak ma kawa wysokiej jakości z Burundi? Kraj pochodzenia ma ogromne znaczenie na nuty smakowe oraz aromat kawy. Obrobiona, palona kawa ziarnista z Burundi może mieć smak zależny głównie od obróbki kawy. Większość produkcji to myte odmiany Bourbon (gatunek arabiki), przy czym przetwarzane są niewielkie ilości kaw z obróbki naturalnej.

Myta kawa Burundi

Możesz spodziewać się zbalansowanych i eleganckich profili smakowych z bardzo charakterystyczną, burundyjską jasnością oraz nutami jagód i kwiatów. Po myciu kawy i jej fermentacji uzyskuje się bardzo czyste profile sensoryczne. Dzięki temu, smak kawy może być również delikatny. Chcesz dowiedzieć się jak dokładniej wygląda proces obróbki mytej? Przeczytaj artykuł na temat obróbki washed na naszym blogu!

Opakowanie kawy zawiera nuty takie jak cytrus czy cynamonu. Z powodzeniem można przygotować ją po turecku

Kawa Burundi z obróbki naturalnej

Kawa po obróbce naturalnej będzie niezwykle dżemowa, kremowa i słodka. W kawie z Burundi z tej obróbki znajdziesz owoce dojrzałe, czerwone i egzotyczne. Trochę dzikie, ale wciąż warstwowe i złożone. Jako palarnia kawy lubimy Cię inspirować, dlatego przygotowaliśmy artykuł, z którego dowiesz się jak dokładnie przebiega obróbka metodą naturalną! Jesteś ciekawy co to oznacza? Dowiedz się tutaj!

 

Jak uprawia się świetną kawę w Burundi?

Burundi ma dogodne warunki do uprawy kawy na różnych wysokościach w całym kraju. Najniższy punkt znajduje się nad jeziorem Tanganika na zachodzie, 772 metry nad poziomem morza, a najwyższy na 2670 metrów na szczycie góry Heha. Dzięki temu większość kawy jest uprawiana na wysokościach powyżej 1200m n.p.m (SHG – Strictly High Grown) i jest ściśle twarda (SHB –Strictly Hard Bean). Większość ziaren jest uprawiana na wysokości około 1200-2000 m n.p.m.

Dodatkowo idealne środowisko do uprawy kawy jest wzmocnione przez 12 000 mm rocznych opadów deszczu i wulkaniczną glebę bogatą w składniki odżywcze, które dodają kawie smaku.

My, palarnia kawy, niedawno dodaliśmy do naszej oferty jedną z kaw o najlepszym body w polsce.

 

Popularne regiony uprawy kawy

Buyenzi to region na północy Burundi, graniczący z Rwandą, jest jednym z głównych regionów, z którego pochodzi kawa ziarnista specialty z tego kraju.

Kayanza jest to region o łagodnej pogodzie, gdzie większość farm znajduje się na wysokości od 1700 do 2000 metrów nad poziomem morza. W tych warunkach powstaje kawa o wysokiej kwasowości i głębokich nutach cytrusów. Kawa z tego regionu otrzymuje wysokie noty SCA i zdobyła 91,09 punktów w Cup of Excellence.

Ngozi położone na północnym-wchodzie Burundi. Ngozi ma podobne warunki i wysokość, ale mniejsze plony niż w regionie Kayanza. Jest również doskonałej jakości, otrzymując imponujące wyniki powyżej 85 przez SCA.

Muyinga i Bweru to regiony położone na północnym wschodzie Burundi, graniczące z Tanzanią, mają średnią wysokość około 1800 m n.p.m. To typowe dla Burundi warunki z łagodnym klimatem, żyzną glebą wulkaniczną i obfitymi opadami około 1300 mm rocznie.

Sprawdź ofertę jaką ma nasz sklep! Znajdziesz tam produkty idealne do domu!

 

Zbiór i selekcja

Sezon w Burundi trwa zwykle od końca marca do sierpnia, najczęściej spotykamy kawy od kwietnia do lipca. Wiśnie kawy rosnące na plantacjach segmentu specialty są zbierane ręcznie, przez rolników, którzy mają ogromne doświadczenie w rozróżnianiu wiśni i potrafią zebrać tylko te dojrzałe.

Gospodarstwa są niewielkie, najczęściej w Burundi kawę uprawiają kooperatywy małych gospodarstw. Każde gospodarstwo ma dostęp do myjni i młyna, w których robi się obróbkę ziarna. Rolnicy opisują wielkość swojego gospodarstwa lub produkcji zazwyczaj liczbą drzew, zwykle mają od 250 do 300 drzew. Średnia wielkość takiego gospodarstwa to od 0.5 do 1 hektara.

Cynamon do kawy po turecku? Pewnie! Pod warunkiem, że jest to kawa średnio palona.

 

Problemy

Podobnie jak Rwanda i w mniejszym stopniu, Demokratyczna Republika Konga – Burundi walczy z niesławnym „defektem ziemniaków”, mikroorganizmem, który nadaje zainfekowanej wiśni kawowca smak i aromat surowego ziemniaka. Tego defektu nie można wykryć wzrokiem. Wysiłki badawcze mające na celu całkowite wyeliminowanie defektu okazały się obiecujące i nie możemy się doczekać dnia, w którym "kawa ze smakiem ziemniaka" stanie się odległym wspomnieniem.

Jakiś gatunek kawy lub produkt przykuł Twoją uwagę? Zadaj pytanie lub daj nam uwagi na jego temat!

 

Ekologia

Kawa z Burundi to niejedyny produkt uprawiany w tym kraju. Oprócz kawy rolnicy uprawiają też inne produkty spożywcze i sprzedają na niewielką skalę na lokalnym rynku. Rolnicy są tu przede wszystkim plantatorami na własne potrzeby, a kawa jest uprawą, która daje stosunkowo bezpieczny dostęp do gotówki. Jednak dodatkowy zarobek to jedna z wielu motywacji..

Bioróżnorodność zarówno w uprawie kawy jak i warzyw, owoców jest bardzo istotna. To ona pozwala uniknąć stosowania pestycydów. Dzięki bioróżnorodności uprawy są mniej narażone na wirusy, ataki szkodników, co skutkuje ograniczeniem sztucznych nawozów. Ponad to wiele roślin żyje w naturalnej symbiozie i mają na siebie nawzajem pozytywny wpływ.

Oto zielona kawa burundi!

 

Czym nasza kawa wyróżnia się?

Jeśli lubisz cytrusy, ziarna kawy o czystym smaku i wyższej kwasowości – kawa z Burundi z naszej palarni kawy będzie dla Ciebie idealna! W naszym sklepie znajdziesz dwie kawy z tego kraju. Jedna to kawa palona pod espresso, a druga jaśniej pod metody alternatywne – dla każdego coś dobrego!

[product category_id="90" slider="true"]
gorzka czekolada

 

Burundi Hero Shrew natural – pod espresso

Kawiarka? Ekspres ciśnieniowy? Z tej kawy otrzymasz idealne espresso! Jako palarnia kawy wypalamy ziarna średnio – pod espresso i jaśniej – pod alternatywy. Dzięki temu każda kawa jest wyjątkowa i ma podkreślony swój własny, indywidualny charakter.

[product id="339"]
Świat kawy ją uwielbia!

 

Burundi Hero Shrew washed – do alternatyw

Drip, AeroPress, ekspres przelewowy, french press a może cold brew? Ta kawa ziarnista wyjdzie doskonale właśnie w tych metodach! Zaparza swoją ulubioną kawę we french pressie, ekspresie ciśnieniowym i kazdej innej metodzie i ciesz się wyjątkowym smakiem w każdej filiżance. 

[product id="338"]
Chemex – kawa idealna do kawiarni i lepsza niż z ekspresu

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa wysyłka Od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl