Powered by Smartsupp
Opcje przeglądania
Ocena
Cena
  • od
    do

Mapa Tanzanii

Zjednoczona Republika Tanzanii, leży we wschodniej części Afryki nad Oceanem Indyjskim. Nazwa Tanzania pochodzi z połączenia dwóch nazw niezależnych krajów: Tanganika i Zanzibar, ponieważ w 1964 roku doszło do utworzenia federacji pomiędzy nimi. Oba kraje posiadały przeszłość kolonialną, oba kraje były koloniami brytyjskimi, a Tanganika była też kolonią Niemiecką.

W kraju znajduje się najwyższe wzniesienie Afryki - Kilimandżaro, posiada ono trzy szczyty, najwyższy z nich ma 5895 m n.p.m. Dzięki górom, dostępowi do morza, kraterowi Ngorongoro oraz licznym pięknym parkom narodowym, kraj posiada niezwykłe walory turystyczne, która staje się coraz ważniejszym segmentem gospodarki, ponieważ około 15% PKB pochodzi z turystyki.

Kawa z Tanzanii

 Zestaw próbek wszystkich kaw do espresso od Roastains Zestaw próbek wszystkich kaw do espresso od Roastains
Cena:

173,02 zł

Cena regularna: 208,00 zł

Najniższa cena: 170,56 zł

Cena netto: 140,67 zł

szt.
zobacz więcej
  • promocja

Kawa z Tanzanii

Tanzania sąsiaduje z Kenią, Ugandą, Rwandą, Burundi, Zambią, Malawi, Mozambikiem i Demokratyczną Republiką Kongo. W Tanzanii obowiązują dwa języki urzędowe, Suahili i Angielski. Walutą jest Szyling Tanzański (TZS) i jednego grosza (0,01 PLN) można wymienić na około 5 Szylingów.

Tanzania jako stosunkowo młody kraj nie posiada bardzo krwawej historii. Tanzania uczestniczyła w wojnie z Ugandą, gdy po przewrocie, udzieliła azylu obalonemu prezydentowi, pokonała Ugandę w 1980 roku. Rozkład religii jest typowy dla tej części Afryki, około 61% to Chrześcijanie, a 27% to Muzułmanie, statystyki Islamu podnosi Zanzibar, tam 99% mieszkańców to Muzułmanie. W kraju żyje ponad 120 grup etnicznych, z czego każda posiada swój język. Bardzo poszechny wsród wielu ludów jest koczowniczy tryb życia. Kraj posiada bardzo mało lekarzy, tylko dwudziestu medyków przypada na aż milion mieszkańców.

Największym miastem i starą stolicą kraju jest portowe miasto Dar Es Salam, od 1981 roku stolicą jest Dodoma, ulokowana w centralnej części państwa. 

Regiony, w których uprawia się kawę w Tanzanii

Tanzania to jeden z 4 największych producentów kawy w Afryce. Szacuje się, że ponad 320,000 drobnych gospodarstw rolnych odpowiada za około 95% produkcji kawy. Warunki klimatyczne dają Tanzanii idealne warunki do produkowania kawy o złożonym smaku.

Tanzania podzielona jest na 31 regionów, z czego kawa jest uprawiana tylko w 8 z nich, głównie na północy i południu tego państwa. Arabikę uprawia się w 7 regionach a robustę tylko w jednym w Kagera. Na liście krajów producenckich możemy ją znaleźć na 17 pozycji z produkcją bliską 51000 ton kawy rocznie. W tym kraju oprócz bourbonu hodowane są odmiany botaniczne jak K7 czy Kent. Arabika, która rośnie u podnóża Kilimandżaro, posiada smak wzbogacony nutami owoców. Owocowa kwasowość zapewnia doskonały smak dla alternatywnych metod parzenia kawy takich jak french press.

 Do popularnych regionów produkujących kawę zaliczyć można Mbeya, Kilimanjaro, Mara, Ruvuma, Kigoma, Kagera, Manyara i Bukoba. Około 70% procent kawy produkowanej w Tanzanii to arabica, z czego większość uprawiana jest w regionach wysoko położonych np. Kilimandżaro.

Kawa Tanzania

Robusta jest najczęściej uprawiana w pobliżu Jeziora Wiktorii na niższych wysokościach. Większość tanzańskiej kawy jest uprawiana przez drobnych rolników, przy czym 95 procent plantatorów kawy w tym kraju uprawia mniej niż pięć akrów. Często jakość tej kawy nie jest wystarczająco wysoka, aby sprzedawać ją na rynkach premium. Dodatkowo, plony z typowego drzewa kawowego w Tanzanii są stosunkowo niskie. Te czynniki sprawiają, że kawa jest trudnym biznesem dla tanzańskich rolników.

Najwyższe gatunki kawy uprawiane są na górze Kilimandżaro i górze Meru. Kawy te sprzedawane są pod nazwą Arusha, Moshi i Kilimanjaro. Czym jeszcze może pochwalić się Tanzania, region Kilimandżaro to wręcz symbol Tanzanii, w którym na żyznych glebach wulkanicznych rośnie przepyszna kawa.

Kawy uprawiane w zachodniej części Tanzanii są często przetwarzane na sucho, podczas gdy kawy z innych regionów są przetwarzane na mokro. Wysokość upraw oraz poddanie naturalnej fermentacji po wcześniejszym namoczeniu kawy sprawia, że posiada ona charakterystyczne właściwości. Największa ilość kawy uprawianej w Tanzanii pochodzi z gatunku Arabica, który jest w 70% produkowany w Tanzanii, a reszta to Robusta.

Klasyfikacja kawy z Tanzanii

Tanzania posługuje się brytyjską nomenklaturą klasyfikującą kawę. Klasy opisują kształt, wielkość oraz gęstość ziaren. W Tanzanii kawa dzieli się na klasy: AAA, AA, A, B, PB, C, E, F, AF, TT, UG, TEX. Około 90% arabiki produkowanej w Tanzanii jest myte. Tanzania posiada idealne warunki do uprawy kawowca znanego na całym świecie.

Podobnie jak w przypadku większości wschodnioafrykańskich kaw arabica, lepsze kawy z Tanzanii mają charakterystyczną kwasowość. Większość z tych kaw ma również średnie lub pełne body, o bogatym smaku.

Kawa z Tanzanii jest często rozdzielana tak, że ziarna peaberry i płaskie ziarna są sprzedawane oddzielnie. W Stanach Zjednoczonych Ameryki większość kawy określanej jako tanzańska pochodzi z ziaren peaberry.

Kawa ziarnista z Tanzanii w ofercie palarni Roastains

W naszej palarni i sklepie internetowym znajdziesz kawy pochodzące z Tanzanii, których bogaty smak przypadnie do gustu wielu osobom. Kawa jest jednym z najważniejszych towarów eksportowych tego kraju. Kawa, która została wyhodowana na plantacjach w Tanzanii, cechuje się lekką kwasowością oraz słodkawością. Niski lub średni profil palenia daje wyczuwalne nuty owoców, wanilii, oraz czekolady. Kawa Tanzania to wysoka jakość wynikająca z doskonałych warunków do uprawy tej rośliny. Zbocza gór oraz rozległy płaskowyż powoduje, że kawa ziarnista smakuje wybornie. Kawa to nie tylko środek pobudzający, ale także niezwykły napój ceniony ze względu na swoje walory smakowe. Arabica Tanzania AA wyróżnia się największymi ziarnami spośród wszystkich Arabik produkowanych w tym kraju. Złożone nuty smakowe sprawiają, że kawa z Tanzanii objawia swoje różne oblicza w zależności od metody parzenia.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa wysyłka Od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl