Dlaczego Roastains?
Decydując się na nasze kawy, wspomagasz polską firmę.
Masz darmową dostawę do Paczkomatu
już od 75 zł!
Kawa z Papui-Nowej Gwinei
Papua-Nowa Gwinea to kraj leżący na północnym wschodzie Oceanii. Jest drugim (po Australii) co do wielkości państwem w tym regionie. Leży w Melanezji i stanowi obszar o wyjątkowych warunkach klimatycznych i geograficznych, które sprzyjają temu, że kawa z Papui-Nowej Gwinei cechuje się niespotykanymi gdzie indziej aromatami. Kraj graniczy z Indonezją, a statusem urzędowym są objęte tam aż trzy języki: angielski, tok pisin (język kreolski na bazie angielskiego) i hiri motu (język kreolski).
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
To państwo, w którym nie brakuje malowniczych krajobrazów – większość terytorium Papui-Nowej Gwinei jest porośnięta przez lasy równikowe (lesistość wynosi tu aż 63%), w dorzeczach rzek dominują sawanny pełne akacji i eukaliptusów, a wzdłuż wybrzeży występują przepiękne rafy koralowe.
Po II wojnie światowej Nowa Gwinea została ogłoszona terytorium powierniczym ONZ, którym administrowała Australia. Państwo to kilka lat później ustanowiło połączenie dwóch części kraju (północnej – Nowej Gwinei Niemieckiej i południowej – Nowej Gwinei Brytyjskiej) w jednolite związkowe terytorium zamorskie. Nadano mu wówczas nazwę Papua-Nowa Gwinea. Kraj uzyskał niepodległość w 1975 roku i w tym samym czasie za jednostkę monetarną przyjął walutę kina, która obecnie jest zbliżona wartością do polskiej złotówki.
Kawa z Papui-Nowej Gwinei wyróżnia się specyficznymi nutami smakowymi, które są rezultatem unikalnych warunków uprawy. Z uwagi na ukształtowanie terenu, plantacje położone niejednokrotnie na górskich polanach, są zlokalizowane na znacznych wysokościach, co sprzyja rozwijaniu się bardziej złożonych smaków i aromatów. To kraj o niezwykle bogatej, różnorodnej i niepowtarzalnej kulturze, a kawa z Papui-Nowej Gwinei nie jest w tym przypadku wyjątkiem.
Być może słysząc „kawa”, Papua-Nowa Gwinea nie jest tym, co nasuwa się na myśl w pierwszej kolejności. Warto jednak docenić lokalne plantacje, bo z uwagi na wyjątkowe tereny uprawne, oferują smaki, które ciężko znaleźć gdzie indziej. Kawa w tym kraju w większości jest produkowana przez niewielkie farmy, często będące rodzinnymi biznesami. Plantatorzy z reguły nie używają żadnych pestycydów, dlatego produkt jest całkowicie naturalny.