Powered by Smartsupp
Opcje przeglądania

Honduras jest płodnym krajem produkującym kawę. Honduras produkuje 352000 ton kawy rocznie jest na 6. miejscu światowych upraw kawowców. Oprócz tego, że jest największym producentem w Ameryce Środkowej i trzecim co do wielkości w Ameryce Łacińskiej.

Chcesz się dowiedzieć o tym jak wygląda uprawa? Z jakich rejonów pochodzi arabica najwyższej jakości? Jaka obróbka ziarna stosowana jest w Hondurasie? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu!

Kawa Honduras

 Zestaw próbek wszystkich kaw do espresso od Roastains Zestaw próbek wszystkich kaw do espresso od Roastains
Cena:

173,02 zł

Cena regularna: 208,00 zł

Najniższa cena: 170,56 zł

Cena netto: 140,67 zł

szt.
zobacz więcej
  • promocja
Honduras Hazel Strike – kawa do ekspresów i kawiarek Honduras Hazel Strike – kawa do ekspresów i kawiarek
Producent: Roastains
Cena:

49,00 zł

Cena netto: 39,84 zł

zobacz więcej
Honduras Soft Killer – kawa do alternatyw Honduras Soft Killer – kawa do alternatyw
Producent: Roastains
Cena:

68,00 zł

Cena netto: 55,28 zł

zobacz więcej
Zestaw próbek wszystkich kaw do alternatyw od Roastains Zestaw próbek wszystkich kaw do alternatyw od Roastains
Cena:

198,00 zł

Cena netto: 160,98 zł

zobacz więcej

 

Honduras – fakty o kraju

Położenie

Honduras posiada dostęp do Oceanu Spokojnego oraz do Oceanu Atlantyckiego przez morze Karaibskie. Honduras graniczy z Salwadorem, Gwatemalą i Nikaraguą. Kraj dzieli się na 18 departamentów i 298 gmin.

Klimat

Na wybrzeżu Pacyfiku panuje klimat równikowy wilgotny o suchych zimach. Średnia temperatura wynosi 28 °C, a średnia suma opadów na wyżynach waha się między 1500 a 3000 mm. Na wiecznie wilgotnej nizinie nad Morzem Karaibskim przeciętna temperatura wynosi 25 °C.

Ludzie

90% mieszkańców kraju do Metysi będący potomkami Indian i Europejczyków, rdzenni Indianie stanowią zaledwie 7%. 87% wyznawców religii to Chrześcijanie. Niestety blisko 1/4 społeczeństwa to analfabeci a prawie 80% ludności żyje na granicy ubóstwa. Mówi się tutaj w języku hiszpańskim a płaci się Lempirami (HNL).

Nie dodajemy żadnego aromatu do naszego produktu jakim jest kawa honduras

 

Historia

Tereny obecnej Republiki Hondurasu zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba w 1502 roku, niestety już w 1524 roku Hiszpanie podbili te tereny i po 11 latach włączyli je do wicekrólestwa Nowej Hiszpanii. Po 286 latach Honduras odzyskał niepodległość. W państwie jednak długo nie nastał pokój, wpływy interesownych krajów, wojny z sąsiadami i kryzysy gospodarcze powodowały, iż do 2014 prawie każdy prezydent był obalany, a władza przechodziła od strony liberalnej do narodowościowej, silną i stabilną pozycję w kraju ma wojsko.

Bogactwo naturalne

Bogactwami naturalnymi są: drewno, złoto, srebro, miedź, ołów, cynk, ruda żelaza, antymon, minerały, węgiel kamienny, ryby i energia wodna.

Santa Rosa de Copan i Santa Barbara to plantacje na światowej liście trudniące się eksportem kawy.

 

Kawa Honduras – historia kawy

Chociaż kupcy po raz pierwszy przywieźli kawę do Hondurasu w XVIII wieku, była ona głównie uprawiana przez kilku, drobnych rolników, z których większość znajdowała się w małych miasteczkach położonych na wysokich, górskich terenach. Za popularność uprawiania kawy odpowiadało wiele czynników, w tym – rosnący popyt międzynarodowy, wsparcie rządowe i wzrost liczby ludności w kraju.

Wsparcie ze strony USA i Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego, pomogło w dalszym rozwoju przemysłu kawowego Hondurasu, dzięki zwiększeniu produkcji i poprawie infrastruktury. ,,Międzynarodowa Umowa Kawowa" została zawarta w latach sześćdziesiątych, dodatkowo pomagając krajom, takim jak Honduras, w rentownej produkcji kawy.

W latach siedemdziesiątych rząd Hondurasu utworzył Honduraski Instytut Kawy – Instituto Hondureño del Café (IHCAFE), organizację non-profit, której celem był rozwój lokalnej produkcji kawy, promowanie ulepszeń technicznych i udzielanie kredytów rolnikom.

Niska kwasowość honduras shg to mit – mówi producent kawy z Santa Barbara

 

Kawa z hondurasu uprawiana podczas kryzysu

Kiedy honduraski przemysł kawowy rozkwitał, w latach dziewięćdziesiątych doszło do dwóch poważnych niepowodzeń. Pierwszym był huragan Mitch, który uderzył w 1998 roku i zdziesiątkował 80 procent upraw w kraju, przynosząc straty sięgające 40 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Drugim był międzynarodowy kryzys cenowy kawy w 1999 roku. Przez zalanie rynku kawą, jej ceny drastycznie spadły, co spowodowało masową migrację do USA. Wielu producentów kawy dywersyfikowali swoje uprawy lub całkowicie z nich rezygnowali.

Ci, którzy pozostali, naciskali na rząd, aby przeniósł struktury i usługi wspierające przemysł kawowy z kontroli publicznej do prywatnej. Organizacja IHCAFE została sprywatyzowana i zaczęto ją finalizować z prywatnych podatków. Kraj zatwierdził również Narodową Politykę Kawy, aby poprawić jakość ziaren, wydajność i konkurencyjność, oraz zapewnić lepsze ceny. Powstało również Narodowe Centrum Kawy, które analizuje jakość ziaren przed eksportem kawy.

Nuty orzechowe, czekoladowe, kokosowe lub posmak kokosa i karmel świadczą o tym, że kawa ziarnista była ręcznie zbierana!

 

Rozkwit segmentu specialty

Od początku XXI wieku w honduraskim przemyśle kawowym nastąpił niespodziewany wzrost produkcji w porównaniu z innymi krajami Ameryki Środkowej. Żyzna gleba, górzysty teren i odpowiedni mikroklimat sprawiają, że Honduras to kraj, w którym można uprawiać doskonałą, różnorodną kawę segmentu specialty.

W 2004 r. IHCAFE (Instituto Hondureño del Café), zatrudniła Alliance for Coffee Excellence, aby pomogła im pozyskiwać i sprzedawać zróżnicowane kawy, a także sprowadzać do kraju międzynarodowych ekspertów i nabywców.

10% kawy z Hondurasu jest to kawa segmentu specialty, czyli posiada 80 punktów, a często powyżej 83. Eksport kawy certyfikowanej (Fair Trade) i kawy speciality dla zbiorów w latach 2015-2016 wyniósł 1283 miliony worków po 46 kg, co stanowi 19% całkowitego eksportu. W latach 2016-2017 eksport kaw specialty w Hondurasie wzrósł do 30%.

 

Kawa ziarnista z niską kwasowością do doskonała kawa do espresso lub po turecku.

 

Cup of Excellence – konkurs z najlepszą kawą

W ramach wysiłków IHCAFE mających na celu zwiększenie popularności kawy z Hondurasu powstało sześć regionów produkujących kawę, które w 2004 r. zorganizowały swój pierwszy Cup of Excellence. Teraz, po latach ciężkiej pracy, kawa z Hondurasu bije rekordy: w 2017 r. osiągnęłu najwyższy poziom dwie kawy, które uzyskały wynik 91,81 i 91,62 /100 punktów w cuppingu oraz cenę 124,50 USD i 122,90 USD za funt. W 2019 i 2021 roku aż sześć kaw zdobyło w Cup of Excellence powyżej 90 punktów.

Jesteś zadowolony ze swojego zakupu? Pozostaw opinie w naszym sklepie i oceń kupione produkty!

 

Regiony upraw kawowców

Copan

Znajduje się w zachodniej części kraju na wysokość od 1,000 do 1,500 m n.p.m. Kawa ziarnista z tego regionu ma w sobie wysoką słodycz z domieszką czekolady i karmelu. Dzięki średniej kwasowości znajdziesz też nuty cytrusowe. W tym regionie, kawa honduras jest zbierana ręcznie od listopada do marca, a żyzne gleby rodzą kawowce odmiany Bourbon, Caturra i Catuai

Agalta

Region ten znajduje się na południowym wschodzie. Klimat jest wilgotny i ciepły, a wysokość wynosi od 1300 do 1950 m n.p.m. Smaki uprawianej tu kawy jest bardzo czystym i owocowym, ale nadal kawy z Agalta mają wyraźny aromat orzechów i słodycz czekolady. Zbiory z krzewów kawowca odbywają się od grudnia do marca. W tym regionie uprawiany gatunek to Bourbon, Caturra i Typica.

El Paraiso

Ziarna kawy El Paraiso, wzrastają na południu regionu. Uprawiane są na wysokościach 950 - 1,950 m n.p.m. Region ten zdobył ostatnio kilka nagród i dzięki temu jest popularny na scenie kawowej. Jak smakuje kawa z El Paraiso? Kawy z tego miejsca charakteryzują się smakiem brzoskwini, znajdziesz w nich również jaśmin oraz zielone jabłko. W zależności od wysokości upraw, kawy z El Paraiso mogą charakteryzować się niską kwasowością lub intensywnością, smakiem limonki. Odmiany, które wzrastają w tym regionie to Caturra i Catuai.

Espresso z honduras shg to aromatyczna kawa, bardzo delikatna, pod warunkiem, że będzie drobno mielona.

 

Montecillo

Region ten osiąga wysokość do 1,200 - 1,600 m n.p.m. Mówi się, że zimne noce pomagają wiśniom kawowca wolniej dojrzewać, co poprawia profil smakowy. Kawy z tego południowo-zachodniego regionu cieszą się dużym uznaniem. Smak w tej kawie zagwarantuje Ci pełne doznania. Pomimo masy owoców są to kawy bardzo słodkie, znajdziesz w nich nuty orzechów, właśnie takie, jakie oczekujemy od ziarna z Hondurasu. Zbiory owoców rosnących na krzewach kawowca trwają od grudnia do kwietnia. Bourbon, Catuai, Caturra i Pacas – to odmiany, które może zaproponować kawa Honduras z tego miejsca!

Opalaca

Niedaleko, na wschód od Copán znajduje się Opalaca. Wysokość sięga około 1,100 – 1,500 metrów nad poziomem morza, a smaki, które ma tutejsza kawa to jagody i owoce. Brak kwasowości? Zapomnij! Ten region zapewni Ci wspaniałe doświadczenie smakowe, dzięki bardzo złożonym w smaku ziarnom. Ten region znajduje się na wschód od Copán i jest znany z posiadania niektórych z bardziej złożonych smaków, z jakimi się spotkasz.

Comayagua

Ten centralny region ma wysokość 1000 – 1500 m n.p.m., w Hondurasie nie ma mnóstwa różnic w wysokościach w porównaniu z niektórymi innymi regionami kawowymi na całym świecie, którym się przyglądaliśmy. Łagodna kwasowość, słodycz kakao i nuty orzechowe z delikatnym smakiem cytrusów – oto kawa z Comayagua. Gatunek kawy, który jest uprawiany w tym regionie to Bourbon, Caturra i Typica.

Espresso przypomina w smaku czekoladowe, kokosowe napoje.

 

Kawa uprawiana w ekologicznym środowisku

Kawa to niejedyny produkt uprawiany w tym kraju. Każdy producent kawy uprawia też inne rośliny i sprzedaje na niewielką skalę na lokalnym rynku. Jednak dodatkowy zarobek to jedna z wielu motywacji..

Bioróżnorodność zarówno w uprawie kawy jak i warzyw, owoców jest bardzo dobra w ekologicznym środowisku oraz przekłada się na zyski! To ona pozwala uniknąć stosowania pestycydów. Dzięki bioróżnorodności uprawy są mniej narażone na wirusy, ataki szkodników, co skutkuje ograniczeniem sztucznych nawozów. Ponad to wiele roślin żyje w naturalnej symbiozie i mają na siebie nawzajem pozytywny wpływ. Dodatkowo gorący klimat, ostre słońce może osłabić roślinę. Dlatego właśnie zacienia się plantacje kawy roślinami rolno-leśnymi.

Espresso lub kawa po turecku z honduras shg to dobry, gorący łyk napoju

 

Kawa pochodząca z Hondurasu – jej wyrazisty smak

Smaki będą się różnić w zależności od regionu, z którego pochodzą, ale niektóre popularne smaki to połączenie ciemniejszych i bardziej karmelowych nut, orzechy, wraz z jaśniejszymi nutami, takimi jak owoce tropikalne i jagody. W smaku kawy z tego kraju Ameryki Środkowej znajdziesz również nuty moreli i czekolada, cukier trzcinowy.

Kawa honduras – najczęstsza obróbka

Na dużą skalę, obróbka na mokro jest najczęstszą metodą w Hondurasie. Nazywa się to również myciem ziaren kawy. Wiąże się to z użyciem wody i systemu myjącego (dostępnego najczęściej w mokrym młynie), aby szybko usunąć skórkę i miąższ z owocu kawowca.

Obróbka na mokro sprawia, że ziarna mają czysty smak i aromat.

Więcej na temat tej obróbki przeczytasz na naszym blogu!

oto produkty w naszym sklepie

 

Oznaczenie SHG – Strictly High Grown

Im głębiej żyznych ziem wulkanicznych, tym więcej cennych soli mineralnych będzie mogła pobrać. Im wyżej uprawiana jest kawa, tym wolniejszy jest wzrost krzewów oraz cały proces dojrzewania wiśni, a substancje odżywcze są pobierane w większej ilości przez korzenie sięgające nawet 2,5 metry. Wysoko uprawiane ziarna będą charakteryzują się większą gęstością. Na dużych wysokościach rzadziej występują także wszelkie zanieczyszczenia oraz szkodniki, co również ma wpływ na uzyskanie produktu wysokiej jakości.

Oznaczenie SHG (Strictly High Grown) – to informacja o uprawie kawowca powyżej 1200 m n.p.m.

Interesuje Cię kawa i uprawy na różnych wysokościach? Więcej o tym przeczytasz na naszym blogu. W naszym sklepie internetowym kawa świeżo palona jest dostępna dla każdego od ręki. Dostawa GRATIS, jeżeli kwota zakupu wynosi co najmniej 75 zł. Nasze kawy świetnie smakują, jeżeli zostaną przygotowane we french pressie, ekspresie kolbowym, automatycznym, przelewowym lub metodami tradycyjnymi.

Jakiego aromatu spodziewać się z produktu honduras shg?

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa wysyłka Od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl