Powered by Smartsupp

Kawa Etiopia

 Zestaw próbek wszystkich kaw do espresso od Roastains Zestaw próbek wszystkich kaw do espresso od Roastains
Cena:

173,02 zł

Cena regularna: 208,00 zł

Najniższa cena: 170,56 zł

Cena netto: 140,67 zł

szt.
zobacz więcej
  • promocja
Etiopia High Flyer – kawa do alternatyw Etiopia High Flyer – kawa do alternatyw
Producent: Roastains
Cena:

64,00 zł

Cena netto: 52,03 zł

zobacz więcej
Etiopia Super Freak – kawa do ekspresów i kawiarek Etiopia Super Freak – kawa do ekspresów i kawiarek
Producent: Roastains
Cena:

69,00 zł

Cena netto: 56,10 zł

zobacz więcej
Etiopia Berry Coat – kawa do alternatyw Etiopia Berry Coat – kawa do alternatyw
Producent: Roastains
Cena:

77,00 zł

Cena netto: 62,60 zł

zobacz więcej
Etiopia Lemon Grade – kawa do alternatyw Etiopia Lemon Grade – kawa do alternatyw
Producent: Roastains
Cena:

74,00 zł

Cena netto: 60,16 zł

Zestaw próbek wszystkich kaw do alternatyw od Roastains Zestaw próbek wszystkich kaw do alternatyw od Roastains
Cena:

198,00 zł

Cena netto: 160,98 zł

zobacz więcej

Etiopia jest powszechnie uznawana za kolebkę kawy. W tym kraju kawy są jednymi z bardziej wyjątkowym w smaku. W kawie z Etiopii znajdziesz przyjemny aromat i dobrze zbalansowaną kwasowość. W profilu sensorycznym kaw znajdziesz nuty bergamotki, dojrzałych owoców, a czasami też smak czekolady. Wyjątkowość smaków kawy z Etiopii sprawiły, że to jedne z najbardziej poszukiwanych ziaren przez importerów, palarnie ale też wielu miłośników kawy.

Poznaj kawy o wybitniej jakości z Etiopii!

Kawa ziarnista z ziaren pochodzących z Etiopii to doskonała kawa! Spróbuj nasze palone kawy z tego kraju i poznaj ojczyznę kawy!

 

Kawa w Etiopii

Jedyna kawa uprawiana w tym kraju to arabika, jednak różnorodność jej odmian, które rosną dziko jest największa na całym świecie. Uprawy kawy w tym kraju przewyższa produkcję w Kenii i Tanzanii - wynosi około 450 000 ton rocznie.

Kawa z Etiopii zaczęła być eksportowana prawdopodobnie już w XVII wieku, a handel zakwitał dopiero w XIX w. Obecnie, gospodarka kraju opiera się na uprawie i eksporcie kawy. Szacuje się, że w kawowej branży jest zatrudnionych 15 milionów Etiopczyków, a główny dochód to w 70% eksport kawy.

 

 
Właściwości smaku kaw z Afryki zależą od przygotowania. Sposób przygotowania wpływa na smak, kwasowość i aromat ziarna.Procent światowego rynku kawy: 8%
Arabica Etiopia o smaku pomarańczy - jako palarnia pochodząca z Krakowa możemy się pochwalić jak doskonałe ziarna arabica mamy!Liczba worków (60kg) eksportowanych rocznie: około 4 miliony
Ziarna kawowca z Afryki są doceniane na świecie i wymagają dokładnego sposobu przygotowania.Miejsce wśród eksporterów kawy na świecie: 8
W kawie znajdziesz aromat orzechów - tak kawy z tego regionu charakteryzują się jako kawa etiopia.Szacunkowa liczba rodzin utrzymujących się z kawy: 15 milionów
Chcesz wyjść na kawę? Zaprosić na kawę? Zaproś na kawę Etiopia! To wyjątkowe ziarna i wyjątkowy smak oraz aromat.Najważniejsze regiony:Sidamo, Limu, Yirgacheffe, Harrar i Djima
Afrykański kraj i pełny smak orzechów, czekolady, kwasowość - oto właściwości ziarna! Poznaj kawę Etiopia!Okres zbiorów: od października do grudnia
Zaparz espresso pełne owocowej kwasowości i czekolady, zaproś na kawę espresso w ulubionej filiżance ulubione osoby,Odmiany uprawiane w Etiopii: Heirloom, Gesha

 

Kawa uprawiana w Etiopii - jak się to robi w tym kraju?

Poznaj w jaki sposób powstaje kawa w tym kraju!

Kawa rosnąca w lasach, w ogrodach i na plantacjach

W tym afrykańskim kraju kawa uprawiana jest na trzy sposoby.

Pierwszym, najpopularniejszym sposobem uprawy kawy z Etiopii to zbieranie kawy na dziko. Najlepsze warunki do rozwoju to cieniste lasy. Dzikie tereny, duże wysokości to sprzyjające środowisko, w którym powstają kawy najwyższej jakości. Kawa pochodząca z takich terenów Etiopii, uznawana jest za jedne z najlepszych ziaren. Właśnie dlatego, ten afrykański kraj co roku produkuje intrygujące w smaku ziarna kawy.

Kolejnym, znanym sposobem uprawy jest kawa, która rośnie w ogrodach, małych działkach. Wielkości takich miejsc najczęściej są mieszone liczbą drzew, nie hektarów.

Niewielki procent upraw kawy w Etiopii to plantacje o dużych posiadłościach, czyli plantacjach.

Kooperatywy

Najczęstszą formą zbierania kawy w Etiopii są kooperatywy. To mali zbieracze lub małe gospodarstwa, które łączą siłę i wspólnie transportują kawy do mokrych lub suchych młynów, gdzie kawa jest obrabiana.

Etiopia do ekspresu przelewowego, alternatywnych metod parzenia, a może espresso? Kawa Etiopia z naszej palarni została wypalona do różnych metod.

 

Regiony i smaki kawy występujące w Etiopii

Sidamo

Sidamo (lub Sidama – to nazwa, która odnosi się do ludu Sidama, podczas gdy ta Sidamo to prowincja) obejmuje duży obszar rozciągający się na żyznych wyżynach na południe od jeziora Awasa w Rift Valley.

Składa się z ponad 20 różnych obszarów administracyjnych, czyli „ wordas ”, o różnym mikroklimacie i wysokościach nad poziomem morza. Dzięki położeniu regionu istnieje duża różnorodność gatunków i smaków kaw.

Region Sidamo (podobnie jak Harrar i Yirgacheffe) jest jednym z trzech regionów kawowych będących znakami towarowymi w Etiopii. Ma doskonałe warunki do upraw kawowca dzięki wysokości od 1500 do 2200 metrów nad poziomem morza, obfitym opadom deszczu, optymalnej temperaturze, i żyznej glebie.

Większość obróbek w tym regionie to proces myty (washed) chociaż Sidamo produkuje również doskonałe ziarna suszone na słońcu (natural). Działa tu ponad 50 spółdzielni, a także wiele prywatnych punktów skupu – z ponad 200 mokrymi młynami.

Każdego roku sprzedaje się wiele tysięcy worków z Sidamo, jednak mogą występować znaczne różnice w jakości ziaren. W palarni zawsze poszukujemy kawy charakteryzującej się żywą, wyraźną kwasowością, wyrafinowaną słodyczą, nutami kwiatowymi i cytrusowymi.

W aromacie kawy z tego regionu znajdziesz nuty karmelu, orzechów a także będzie tam delikatna nutka kwiatów - to ciekawostka dla koneserów kawy na całym świecie.

 

Yirgacheffe

Yirgacheffe jest częścią regionu Sidamo w południowej Etiopii. Warunki upraw tego regionu charakteryzują stromymi, zielonymi zboczami, niezwykle żyzną glebą i dużymi wysokościami upraw kawy, nawet 2000 metrów nad poziomem morza i wyżej.

Na pierwszy rzut oka wzgórza Yirgacheffe wyglądają na gęsto zalesione, ale w rzeczywistości jest to region gęsto zaludniony, a wzgórza są usiane wieloma domami i wioskami. Kawa jest tu najczęściej uprawiana w przydomowych ogródkach.

W regionie działa około 26 spółdzielni, które reprezentują około 44000 rolników i uprawiają około 62000 hektarów kawy ogrodowej.

Produkcja odbywa się głównie metodą mytą, chociaż z Yirgacheffe pochodzi również mniejsza ilość kaw suszonych na słońcu.

 

Ciekawostką są kawy pod espresso z Yirgacheffe. W filiżance wyczujesz kwiaty i orzechy. Te smaki cenione na świecie znajdziesz w naszym sklepie!

 

Harrar

Trzecia z regionalnych nazw będących znakami towarowymi Etiopii jest Harrar. Kawy z regionu Harrar pochodzą głównie z dzikich, upraw i małych gospodarstw we wschodniej części kraju.

Harrar był też jednym z oryginalnych „gatunków” kawy z Etiopii. W XIX wieku kawa Harari była znana jako kawa najwyższej jakości (szczególnie w porównaniu z „inną” dostępną wówczas odmianą, Abisynią, która była po prostu kawą dziko uprawianą z całego kraju). Nawet dzisiaj region ten słynie z wysokiej jakości kawy i jest wysoce pożądany.

Kawa które są tu uprawiane, najczęsciej przetwarza się na sucho i tradycyjnie klasyfikowane jako longberry (large), shortberry (smaller) lub Mocha (peaberry).

Harrar ma różnorodne smaki, które możesz znaleźć w kawie: banan, truskawka i guma balonowa – niektóre są nawet czekoladowe! Kawy te są zazwyczaj ciężkie i gęste body. To często smaki o winnym charakterze, dlatego świetnie odnajdują się w espresso, które ma mocne, owocowe nuty.

 

Cena regularna jaką ma kawa z Etiopia jest wysoka ale to niezwykle cenione zielone ziarna, doskonałe jako espresso i do ekspresu przelewowego.

 

Limu

Region Limu jest mniej znany niż regiony objęte znakami towarowymi „wielkiej trójki”, ale jest wywodzą się z niego wyjątkowe zielone ziarna kawy.

Kawa w Limu rośnie w południowo-zachodniej Etiopii na wysokości od 1100 do 1900 metrów nad poziomem morza.

Jest doceniana ze względu na słodki, korzenno-winny smak i zrównoważoną konsystencję.

Kawa myta z Limu uznawana jest za jedną z najlepszych kaw górskich w Etiopii. Zielone ziarno jest średniej wielkości, ma charakterystyczny zaokrąglony kształt i zieloną barwę.

 

Kawa Etiopia  na świecie jest ciekawostką wśród koneserów, W naszym sklepie znajdziesz palone kawy z ziaren pochodzących z Etiopii - uznawana jest jako delikatna.

 

Jaki sposób przygotowania i obrabiania kawy jest popularny w Etiopii

Kawa w Etiopii była tradycyjnie przetwarzana na sucho, ale przetwarzanie na mokro staje się coraz bardziej powszechne. 50 procent, a nawet więcej, kawy w kraju jest obecnie przetwarzane na mokro, co podkreśla delikatne, kwiatowe nuty, z których znana jest kawa tego kraju.

Cena

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa wysyłka Od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl