64,00 zł
Cena netto: 52,03 zł
69,00 zł
Cena netto: 56,10 zł
Etiopia jest powszechnie uznawana za kolebkę kawy. W tym kraju kawy są jednymi z bardziej wyjątkowym w smaku. W kawie z Etiopii znajdziesz przyjemny aromat i dobrze zbalansowaną kwasowość. W profilu sensorycznym kaw znajdziesz nuty bergamotki, dojrzałych owoców, a czasami też smak czekolady. Wyjątkowość smaków kawy z Etiopii sprawiły, że to jedne z najbardziej poszukiwanych ziaren przez importerów, palarnie ale też wielu miłośników kawy.
Poznaj kawy o wybitniej jakości z Etiopii!
Kawa w Etiopii
Jedyna kawa uprawiana w tym kraju to arabika, jednak różnorodność jej odmian, które rosną dziko jest największa na całym świecie. Uprawy kawy w tym kraju przewyższa produkcję w Kenii i Tanzanii - wynosi około 450 000 ton rocznie.
Kawa z Etiopii zaczęła być eksportowana prawdopodobnie już w XVII wieku, a handel zakwitał dopiero w XIX w. Obecnie, gospodarka kraju opiera się na uprawie i eksporcie kawy. Szacuje się, że w kawowej branży jest zatrudnionych 15 milionów Etiopczyków, a główny dochód to w 70% eksport kawy.
Kawa uprawiana w Etiopii - jak się to robi w tym kraju?
Poznaj w jaki sposób powstaje kawa w tym kraju!
Kawa rosnąca w lasach, w ogrodach i na plantacjach
W tym afrykańskim kraju kawa uprawiana jest na trzy sposoby.
Pierwszym, najpopularniejszym sposobem uprawy kawy z Etiopii to zbieranie kawy na dziko. Najlepsze warunki do rozwoju to cieniste lasy. Dzikie tereny, duże wysokości to sprzyjające środowisko, w którym powstają kawy najwyższej jakości. Kawa pochodząca z takich terenów Etiopii, uznawana jest za jedne z najlepszych ziaren. Właśnie dlatego, ten afrykański kraj co roku produkuje intrygujące w smaku ziarna kawy.
Kolejnym, znanym sposobem uprawy jest kawa, która rośnie w ogrodach, małych działkach. Wielkości takich miejsc najczęściej są mieszone liczbą drzew, nie hektarów.
Niewielki procent upraw kawy w Etiopii to plantacje o dużych posiadłościach, czyli plantacjach.
Kooperatywy
Najczęstszą formą zbierania kawy w Etiopii są kooperatywy. To mali zbieracze lub małe gospodarstwa, które łączą siłę i wspólnie transportują kawy do mokrych lub suchych młynów, gdzie kawa jest obrabiana.
Regiony i smaki kawy występujące w Etiopii
Sidamo
Sidamo (lub Sidama – to nazwa, która odnosi się do ludu Sidama, podczas gdy ta Sidamo to prowincja) obejmuje duży obszar rozciągający się na żyznych wyżynach na południe od jeziora Awasa w Rift Valley.
Składa się z ponad 20 różnych obszarów administracyjnych, czyli „ wordas ”, o różnym mikroklimacie i wysokościach nad poziomem morza. Dzięki położeniu regionu istnieje duża różnorodność gatunków i smaków kaw.
Region Sidamo (podobnie jak Harrar i Yirgacheffe) jest jednym z trzech regionów kawowych będących znakami towarowymi w Etiopii. Ma doskonałe warunki do upraw kawowca dzięki wysokości od 1500 do 2200 metrów nad poziomem morza, obfitym opadom deszczu, optymalnej temperaturze, i żyznej glebie.
Większość obróbek w tym regionie to proces myty (washed) chociaż Sidamo produkuje również doskonałe ziarna suszone na słońcu (natural). Działa tu ponad 50 spółdzielni, a także wiele prywatnych punktów skupu – z ponad 200 mokrymi młynami.
Każdego roku sprzedaje się wiele tysięcy worków z Sidamo, jednak mogą występować znaczne różnice w jakości ziaren. W palarni zawsze poszukujemy kawy charakteryzującej się żywą, wyraźną kwasowością, wyrafinowaną słodyczą, nutami kwiatowymi i cytrusowymi.
Yirgacheffe
Yirgacheffe jest częścią regionu Sidamo w południowej Etiopii. Warunki upraw tego regionu charakteryzują stromymi, zielonymi zboczami, niezwykle żyzną glebą i dużymi wysokościami upraw kawy, nawet 2000 metrów nad poziomem morza i wyżej.
Na pierwszy rzut oka wzgórza Yirgacheffe wyglądają na gęsto zalesione, ale w rzeczywistości jest to region gęsto zaludniony, a wzgórza są usiane wieloma domami i wioskami. Kawa jest tu najczęściej uprawiana w przydomowych ogródkach.
W regionie działa około 26 spółdzielni, które reprezentują około 44000 rolników i uprawiają około 62000 hektarów kawy ogrodowej.
Produkcja odbywa się głównie metodą mytą, chociaż z Yirgacheffe pochodzi również mniejsza ilość kaw suszonych na słońcu.
Harrar
Trzecia z regionalnych nazw będących znakami towarowymi Etiopii jest Harrar. Kawy z regionu Harrar pochodzą głównie z dzikich, upraw i małych gospodarstw we wschodniej części kraju.
Harrar był też jednym z oryginalnych „gatunków” kawy z Etiopii. W XIX wieku kawa Harari była znana jako kawa najwyższej jakości (szczególnie w porównaniu z „inną” dostępną wówczas odmianą, Abisynią, która była po prostu kawą dziko uprawianą z całego kraju). Nawet dzisiaj region ten słynie z wysokiej jakości kawy i jest wysoce pożądany.
Kawa które są tu uprawiane, najczęsciej przetwarza się na sucho i tradycyjnie klasyfikowane jako longberry (large), shortberry (smaller) lub Mocha (peaberry).
Harrar ma różnorodne smaki, które możesz znaleźć w kawie: banan, truskawka i guma balonowa – niektóre są nawet czekoladowe! Kawy te są zazwyczaj ciężkie i gęste body. To często smaki o winnym charakterze, dlatego świetnie odnajdują się w espresso, które ma mocne, owocowe nuty.
Limu
Region Limu jest mniej znany niż regiony objęte znakami towarowymi „wielkiej trójki”, ale jest wywodzą się z niego wyjątkowe zielone ziarna kawy.
Kawa w Limu rośnie w południowo-zachodniej Etiopii na wysokości od 1100 do 1900 metrów nad poziomem morza.
Jest doceniana ze względu na słodki, korzenno-winny smak i zrównoważoną konsystencję.
Kawa myta z Limu uznawana jest za jedną z najlepszych kaw górskich w Etiopii. Zielone ziarno jest średniej wielkości, ma charakterystyczny zaokrąglony kształt i zieloną barwę.
Jaki sposób przygotowania i obrabiania kawy jest popularny w Etiopii
Kawa w Etiopii była tradycyjnie przetwarzana na sucho, ale przetwarzanie na mokro staje się coraz bardziej powszechne. 50 procent, a nawet więcej, kawy w kraju jest obecnie przetwarzane na mokro, co podkreśla delikatne, kwiatowe nuty, z których znana jest kawa tego kraju.