Powered by Smartsupp
  • Darmowa wysyłka od 75 zł

Kostaryka Carob Twist – kawa do alternatyw

Dostępność: zakończono sprzedaż tego produktu
Cena brutto: 84,00 zł 84.00
Cena netto: 68,29 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Producent: Roastains
Kod produktu: RSTNS2-FILTER-Costa Rica-CarobTwist

Opis

Ta kawa nie jest już dłużej dostępna w naszym sklepie.

W przypadku większości kaw pracujemy na unikalnych, bardzo świeżych ziarnach, które dostępne są sezonowo, często o limitowanej ilości.

Niedostępność kawy zazwyczaj wynika z końca surowca w naszej palarni. Jeżeli kawa wróci do oferty, to dopiero po dopłynięciu do Europy świeżych zbiorów. Jeżeli interesuje Cię temat zbiorów, możesz odwiedzić nasz artykuł na blogu z informacją, kiedy trwają zbiory w danym kraju, zazwyczaj nowy zbiór pojawia się około 3 miesiące po końcu zbiorów.

Zanim doczekamy się nowej dostawy, co jak widać, może potrwać, możemy polecić Ci inne nasze kawy, które wierzymy, że spełnią Twoje oczekiwania

[product category_id="14" limit="4" slider="true" onlyAvailable="true"]

Kawa z Kostaryki - alternatywna. Niesamowita, kakaowo-karobowa z nutami likierowymi

 

Dlaczego warto napić się tej kawy z Kostaryki?

Jest to kawa o niesamowitym połączeniu aromatu i smaku, świeżo zmielona, jeszcze przed parzeniem pachnie jak poncz do tortu, po zalaniu wodą wyczuć można deserowe nuty tej kawy, a podczas picia te nuty nie zanikają, ale są w przyjemny sposób balansowane kwasowością owoców.

Jest to niezwykła, ale też świetnie zbalansowana kawa.

Stworzyliśmy jej profil palenia specjalnie alternatyw, świetnie odnajdzie się w dripie, aeropresie, kalicie, chemexie i w masie, innych, nowych i ciekawych wynalazków do parzenia kaw.

 

`kawa ziarnista z dripa to druga strona medalu, gdy mówimy o tym produkcie, to jest jej duża ilość wysyłka pole wymagane ocena 88 punktów Q gradera

Aromat i smak

Nasze kawy nie zawierają żadnych dodatków, ale dzięki zastosowaniu wyjątkowej jakości ziaren, w smaku i aromacie tych ziaren możesz wyczuć syrop kakaowykarob, pomarańczę i orzechy pekan.

Charakter

Jest to jedna z bardziej niesamowitych Arabik o wyjątkowym charakterze.

 

Moc
ikona ikona ikona ikona ikona
Słodycz
ikona ikona ikona ikona ikona
Charakter deserowy
ikona ikona ikona ikona ikona
Owocowość
ikona ikona ikona ikona ikona

 

Wiesz ile kaw zaparzysz z tej ilości kawy?

 

60g - 3 filiżanki


Tylko na spróbowanie!

250g - 15 filiżanek


Chcę dobrze przetestować!

500g - 31 filiżanek


Wypiję sam!

1kg - 62 filiżanki


Podzielę się z przyjaciółmi

 

Dlaczego warto zaopatrywać się w kawę w palarni kawy?

Zielone, surowe ziarenka palimy codziennie, abyś mógł delektować się we własnym domu świeżą i aromatyczną kawą. Takiej świeżości i jakości nie znajdziesz na półce w sklepie. Brazylijska kawa prosto z palarni to nie tylko przyjemny, łagodny posmak kawy z niską kwasowością, ale także łatwo nuty smakowe czekolady z wyczuwalnymi orzechami i melasą.

 

A jak zaparzyć Carob Twist, aby wyciągnąć z niej wszystko, co najlepsze?

 

Dzielimy się z Tobą naszym przepisem, ale pamiętaj proszę, że jest to wyjściowy przepis, który zawsze możesz modyfikować tak, aby kawa smakowała Ci jeszcze bardziej.

Dziś użyjemy najbardziej znanego na świecie zaparzacza firmy Hario, czyli dripa V60-02.

Sami używamy go najczęściej i najbardziej lubimy, wykorzystujemy zawsze wersje z polimeru, ponieważ są najwytrzymalsze.

Jeżeli jeszcze nie posiadasz swojego dripa, to polecamy sobie go zakupić, bo to jeden z tych zakupów, których się nie żałuje. A cena jest bardzo przystępna.

Są też dostępne u nas:

[product search="hario drip" limit="2" onlyAvailable="true"]

 

idealna wyczuwalna czekolada, balansująca kwasowość to też może być poprawnego zaparzania kawy, którego jednego z oznak jest płaskie łoże - coffee bed. kawa ilość szt dużo

Płaskie dno ułożone z drobin to oznaka prawidłowego zaparzania, która ma duży wpływ na efekt końcowy - nasze zadowolenie z kawowego kubka.

 

waga ziaren kawy  Wykorzystamy 18g ziaren

grubość mielenia kawy  Kawa ziarnista to produkt, który przed użyciem musi zostać zmielony. Zmielimy ją średnio-grubo, na 26 clicków na Comandante

czas parzenia kawy  Będziemy parzyć tego dripa 2 minuty i 45 sekund

ilość wody użytej do parzenia  Wykorzystamy 180ml wody

temperatura wody użyta do parzenia  Użyjemy wody o temperaturze 95°C

 

zaczynamy, pierwszy krok w parzeniu kawy  Przygotuj sobie wszystko, aby móc wygodnie i bezpiecznie przygotować sobie ten napój. Włącz czajnik, aby zagrzał nam wodę do zadanej temperatury. Odmierz i zmiel ziarenka Kostaryki, przelej filtr wodą i wylej tę wodę, postaw dripper na serwerze.

następny  Masz wszystko? No to ruszamy. Wsyp 18g kawy do drippera, wytaruj wagę i jednocześnie zalej drobiny pierwszymi 50g wody oraz włącz stoper. Jest to preinfuzja, czyli etap, gdy drobiny namoknie, ale też odda dużo dwutlenku węgla. Przy zalewaniu kawy staraj się robić okrężne ruchy czajnikiem, aby wodę wylewać na kawę spiralnie.

następny  W momencie, gdy stoper wskaże 00:35, zalej drugi raz, również spiralnymi ruchami dolej wody, aby waga wskazywała Ci 100g. Wodę możesz wylewać bardzo spokojnie, nawet 15 sekund.

następny  Mając na stoperze 00:50, zalejemy teraz trzeci raz, tym razem do 150g, tutaj również nie ma miejsca na pośpiech, postaraj się zalewać okrężnymi ruchami do 01:15

następny  Przy 1:15, zalejemy kawę czwarty raz, tym razem do 300g, będziemy teraz zalewać i bardzo wolno aż do 1:50. Czyli mamy 35 sekund, aby wylać 150ml wody. Spiralnymi ruchami wylewaj wodę i staraj się nie podlewać filtra, w miejscach, gdzie nie ma kawy.

następny  Jeżeli masz już na stoperze 1:50 i nadal nie udało Ci się wylać całej wody, to nie przyspieszaj gwałtownie, lej wodę swoim tempem, następnym razem będziesz wylewać trochę szybciej. Gdy mamy już wylane 300g wody, pozwólmy mieszaninie spływać. Jeżeli woda jest już przy końcu kawy i widzisz, że dno jest idealnie płaskie, nic nie musisz robić, jeżeli zaś widzisz, że są nierówności, delikatnie wykonaj okrężne ruchy całym driperem, aby wodę w środku wprawić w delikatny ruch wirowy, która wyrówna drobiny.

końcowy etap przepisu na kawę  Woda skończyła ściekać? Zanotuj, co wskazywał wtedy stoper. Teraz spróbuj swojego dzieła. Jest smacznie? Daj znać w komentarzach, czy nasze przepisy Ci się przydają i czy powinny być zamieszczane dla każdej kawy.

 

Kawa ziarnista z Kostaryki - informacje

 

Fakty

  • Origin: Valle Central, Kostaryka
  • Stacja obróbki: Coope Libertad
  • Producent: Coope Libertad
  • Wysokość: 1250 - 1450 m n.p.m.
  • Gatunek: Coffea Arabica
  • Odmiana botaniczna: Obata
  • Metoda obróbki: Anaerobic (carbonic maceration)
  • Zbiór: 01.2021-02.2021
  • Jakość: wybitna (88 punktów w cuppingu)
kawa z Kostaryki słodka i łagodna. Nasz sklep rzadko posiada kawki z kostaryki. Tej mamy juz ostatnie egzemplarze

 

Kostaryka - region uprawy

Kostaryka jest krajem, który z każdej strony otoczony jest przez oceany i morza, od zachodu okala kraj Ocean Spokojny, a od wschodu za pośrednictwem morza Karaibskiego - Ocean Atlantycki, ma to ogromny wpływ na różnorodność flory i fauny. Takie uwarunkowania klimatyczne stworzyły też wiele miejsc, gdzie może być uprawiana kawa, w Kostaryce jest to 8 regionów rozsianych niemal po całym kraju, najbardziej rozpoznawalne Tarrazu oraz Valle Central, Tres Rios, Brunca, Orosi, Guanacaste, Turrialba, i Valle Occidental.

Kostaryka to wiele regionów uprawiajacych kawowce

 

 

Obata - kawowiec

Obata to odmiana botaniczna kawowca utworzona, w instytucie IAC w Brazylii, poprzez skrzyżowanie odmian Timor Hybrid i odmiany Villa Sarchi - kawa z Kostaryki.

Jest to mały krzew, gdy posiada już dojrzałe owoce, to daje duże nasiona. Jego przewagą nad innymi odmianami są odporność na jedną z chorób kawowców, tzw ,,rust", czyli rdzę. Dzięki stosowaniu tej odmiany arabiki na plantacji, nasi rolnicy nie muszą opryskiwać roślin przeciwko rdzy, kawa radzi sobie sama. Dobrą cechą dla rolników jest też fakt, iż roślina owocuje już trzeciego roku od rozpoczęcia uprawy.

stan:duża ilość wysyłka: 24h charakter orzechowy: nieŹródło fotografii: varieties.worldcoffeeresearch.org/varieties/obata-rojo

 

Jakość ziaren z Kostaryki

W Kostaryce większość ziaren, które są eksportowane to strictly hard beans, czyli twarde ziarna pochodzące nierzadko z wysokości wyższych od 1400 m n.p.m. Oprócz dużych wysokości na jakość ziaren ma wpływ wulkaniczna gleba, na której rośnie kawa.

Najczęściej uprawiane odmiany arabiki w Kostaryce to: Typica, Caturra, Villa Sarchi, Bourbon & Gesha, żółty i czerwony Catuai - zbiory trwają od października do marca, w zależności od regionu i pogody panującej w danym roku.

 

Najlepsze kawy z Kostaryki - Cup of Excellence

W Kostaryce organizowane są najbardziej uznane konkursy kawowe na świecie, między innymi Cup of Excellence, w wyniku tego konkursu, 30 kaw zostaje wyróżnionych i oddanych na aukcję. Dla rolników jest to bardzo ważne wydarzenie, ponieważ często jest zwieńczeniem wielu lat testów i eksperymentów z sadzeniem odpowiednich odmian, jak i stosowaniem metod obróbek. W 2021 roku w przeprowadzonym konkursie, kawy będące na pierwszych 7 pozycjach przekroczyły 90 punktów w skali sędziów CoE. A najlepszą cenę na licytacji uzyskała kawa z miejsca piątego, i było to ponad 159$ za kg!

kostaryka to kraj, gdzie zapoczątkowano wiele eksperymentów z obróbkami takich produktów jak kawa, banany czy ananasy. Posmak owoców, nasz sklep ma te ziarenka z kostaryki

 

Jak prowadzi się w Kostaryce ocenę jakości kawy?

W całej Ameryce środkowej procedury oceny jakości ziarna są takie same, jak np. w Kolumbii, czyli przeprowadza się cupping. Jest to swoista zalewajka, prowadzona według ścisłych zasad.

Kawa ziarnista do oceny, musi być wypalana od 8 do 12 minut, czyli mieć odpowiedni stopień palenia, zmielone już drobiny muszą być niemal natychmiast poddane testom, a woda musi być w granicach 94°C

Ziarna muszą być w odpowiedniej ilości, ponieważ ocenie poddawane jest aż 5 filiżanek z każdej partii, są one mielone niezależnie dla każdego naczynia, aby nie zmieszać kawy i przypadkowo nie poprawić jej powtarzalności lub nie przenieść defektu z jednej czarki do drugiej.

Podczas testu ocenia się na początku aromaty na sucho oraz po zalaniu drobinek wodą. Po 3-5 minutach (najczęściej 4) łamie się powstały kożuch i zbiera się pozostałości. W 10 minujcie rozpoczyna się oceniać smaki, jakie występują, posmak, cielistość - czy napary są pełne, kwasowość, balans oraz określa się czy są w naparze jakiekolwiek defekty bądź różnice pomiędzy filiżankami. Wszystko notuje się na specjalnym formularzu, a tak przetestowany produkt później jest pity na całym świecie.

kostaryka to kraj, gdzie zapoczątkowano wiele eksperymentów z obróbkami zielonego ziarna

 

Mleczna czekolada + aromat pomarańczy

Czy istnieje coś takiego, jak typowy opis sensoryczny ziaren z Kostaryki? I tak i nie. Kostarykańska kawa posiada złożony smak i jest on bardzo zróżnicowany, zależny od obróbki - czy jest obrabiana na sucho czy mokro - wysokość upraw również ma ogromne znaczenie. Faktycznie aromat kwiatowy - body średnie, smak wyraźnie owocowy, jak pomarańcza czy mandarynka, to często występujące elementy profilu sensorycznego kaw z Kostaryki, gdzie regionem upraw jest Tarrazu i gdy jest to myta arabika.

 

Co uprawia się w kraju słynącym z produkcji kawy?

Przede wszystkim banany, ale także ananasy, melony i trzcinę cukrową.

Czy możecie mi wysłać zmielone ziarna Carob Twist?

Tak, mielimy wszystkie kawy z naszej oferty. W zależności od przeznaczenia ziaren, dostępne są inne gradacje.

ziarnista kawa arabica z kostaryki może być parzona w kawiarce, ale jej smak w pełni rozwija się nie w kawie z mlekiem a w dripie.

Produkty powiązane

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń do nas! 12 333 79 77
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl