Brazylia Funky Pot – kawa do ekspresów i kawiarek
towar niedostępny
Opis
Nietypowa Brazylia do ekspresu ciśnieniowego i kawiarki
Typowa smak Brazylii to orzechy i czekolada. O tym zapomnij! Brazylia Funky Pot to coś zupełnie innego, wręcz kosmos wśród Brazylii. To taka kawa, którą pijesz i analizujesz skąd ona pochodzi, kiedy nagle ktoś Ci mówi “to kawa z Brazylii”, a Ty zastanawiasz się, czy dziś jest 1 kwietnia. Co takiego robią czereśnie, wiśnie i amaretto w tej kawie? Odpowiedź tkwi w zastosowaniu niestandardowej obróbki! Poznaj nietuzinkową Brazylię Funky Pot!
Dlaczego te ziarna kawy dedykowane są do ekspresów ciśnieniowych i kawiarek?
Czy można wypalić kawę “do wszystkiego”? Można, tylko po co? Była taka stara reklama wybielacza, która doskonale podsumowuje wielozadaniowość i uniwersalność produktów:
– jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego.
Parząc kawy w ekspresie, który jest metodą ciśnieniową, zmielona kawa ma kontakt z wodą dosłownie od 25 do 35 sekund. Jeśli używamy np. dripa, AeroPressu lub Chemeksa albo ekspresu przelewowego kawa w takich metodach parzy się od 2,5 do 12 minut.
Właśnie dlatego wypalamy kawy do ekspresów lub kawiarek i osobno do alternatyw. Każda metoda wymaga innego profilu palenia, a odpowiednio wypalona kawa ujawni swój wyjątkowy charakter w Twojej filiżance. My go tylko podkreślamy, a Ty odkrywasz.
Aromat i smak
Zawsze dzielimy się smakami, które znaleźliśmy w kawie. Profil sensoryczny to zawsze opis smaków, jakie znajdziesz w swojej kawy. Nic do niej nie dodajemy, ona naturalnie smakuje właśnie tak: czereśnie, wiśnie, amaretto. Takich smaków spodziewaj się w swoim espresso!
Charakter kawy
Wyjątkowa obróbka, jaką jest drum fermentation, czyli kilkudniowa fermentacja wiśni w dębowych beczkachi sprawiła, że nasz Brazylia Funky Pot ma intensywną owocowość. Taki poziom kwaskowatości jest niestandardowy dla większości Brazylii, dlatego jest ona bardzo intrygująca.
Jaką wodą i w jakiej metodzie oprócz ekspresów ciśnieniowych zaparzysz tę kawę?
Jaka woda jest najlepsza do kawy
Sprawdź jaka woda będzie najlepsza do zaparzenia kawy. To ma znaczenie!Kawiarka – jak zaparzyć w niej kawę?
Nasz ulubiony przepis na kawę z kawiarki znajdziesz tutaj
Wiesz jak najlepiej ustawić ekspres do parzenia kawy?
Jeśli korzystasz z domowego ekspresu ciśnieniowego, to ustaw w nim najwyższą temperaturę, pomoże Ci w tym instrukcja obsługi dołączona do sprzętu. Swój młynek ustaw na możliwie najdrobniejsze mielenie, przy którym ekspres potrafi zaparzyć sensowną ilość kawy - 30-45 ml. Pamiętaj, aby regulować grubość mielenia podczas pracy młynka, ponieważ łatwo jest uszkodzić ceramiczne tarcze (żarna).
Dlaczego palarnia to najlepsze źródło kawy?
Jesteśmy małą, lokalną palarnią kawy. Ziarna, które wybieramy, często uprawiane są przez rolników, którzy mają nieduże plantacje, a ich roczne zbiory często są mniejsze niż tygodniowe zapotrzebowanie sklepu wielkopowierzchniowego. Właśnie dlatego, naszych kaw nie spotkasz w markecie. Uwielbiamy jakość i unikalność. Kawę wypalamy codziennie i wiemy o naszych ziarnach absolutnie wszystko.
Dzięki temu możesz kupić paczki wypełnione świeżą kawą, która pochodzi ze sprawdzonego źródła. Co więcej, poniżej dowiesz się wszystkiego o kraju, regionie, plantacji i obróbce kawy, która już za trzy dni może być w Twoim domu!
Fakty
- Origin: Carmo da Mata, Campos das Vertentes, Sul de Minas, Brazylia
- Plantacja: Fazenda Vila Boa
- Producentka: Monica Borges
- Wysokość: 900 - 1200 m n.p.m.
- Gatunek: Coffea arabica
- Odmiana botaniczna: Topázio
- Metoda obróbki: sucha (natural) + drum fermentation
- Zbiór: 2022/23
- Jakość: wybitna (86,25 punktów w cuppingu)
Brazylia – Kraj uprawy kawy
Brazylia słynie z rozległości geograficznej. Dorzecze Amazonki rozciąga się na ponad tysiącu kilometrów, a niekończąca się linia brzegowa otacza kraj na wschodzie. W środkowej części Brazylii płaskowyże Cerrado obejmują stany Goiás, Mato Grosso do Sul, Mato Grosso, Tocantins i Minas Gerais, co czyni go jednym z największych regionów produkcji kawy na świecie.
Produkcja kawy w Brazylii stanowi około jednej trzeciej całej produkcji kawy, co czyni ją zdecydowanie największym światowym producentem od 150 lat. Uprawia się zarówno arabikę, jak i robustę (znaną jako Conilon), przy czym dominuje arabika z rosnącym udziałem ok. 80%.
Najpowszechniejszą metodą przetwarzania w Brazylii, stosowaną w przypadku około 90% produkowanych arabik, jest proces suszenia, znany również jako suchy lub naturalny. Cała wiśnia kawowa jest najpierw czyszczona, a następnie umieszczana na słońcu do wyschnięcia w cienkich warstwach na tarasach lub suszona w suszarniach. Plantacje kawy w Brazylii często zajmują ogromne obszary, wymagają setek ludzi do zarządzania nimi i obsługiwania ich oraz do produkcji dużych ilości kawy.
Poznaj region Campo das Vertentes
Campo das Vertentes, położone w sercu Minas Gerais, znajduje się około 200 km na południe od Belo Horizonte, stolicy stanu. Znajduje się pomiędzy dwoma geograficznymi zbiornikami wodnymi: dorzeczem rzeki Grande (biegnącym na południe) i dorzeczem rzeki São Francisco (biegnącym na północny wschód).Sąsiedztwo dorzecz zapewnia bogatą i żyzną glebę, która od zawsze czyniła region idealnym dla rolnictwa.
Tutejsi plantatorzy kawy uważają, że terroir w regionie sprawia, że dość łatwo jest uprawiać kawy o złożonym smaku i wysokiej jakości. W innych regionach może być wiele problemów związanych z klimatem, tymczasem Vertentes ma konsolidację wielu pozytywnych czynników klimatycznych, takich jak topografia, temperatura. Oznacza to, że warunki są doskonałe do produkcji arabiki.
Do pozytywnych czynników dla uprawy arabiki, należą:
- Dobra średnia roczna temperatura . To około 20°C, z minimalną 14°C i maksymalną 26°C;
- Stałe, zdrowe opady. Średnie roczne opady wynoszą około 1400 mm;
- Idealna wysokość. Większość plantacji kawy w regionie znajduje się na wysokości od 900 do 1000 m n.p.m., a około jedna trzecia całej kawy jest uprawiana powyżej 1000 m n.p.m.
- Zdrowa gleba . Gleba regionu jest zdominowana przez latosole – tropikalne czerwone ziemie, które występują pod tropikalnymi lasami deszczowymi, mają wysoką zawartość tlenków żelaza i glinu.
Wszystkie te cechy środowiskowe stwarzają warunki sprzyjające do produkcji kawy wysokiej jakości. Najpopularniejsze odmiany w tym regionie to Yellow Bourbon, Yellow Catuai, Red Catuai i Mundo Novo.
Poznaj miejsce, w którym uprawiana jest ta kawa!
Plantację Vila Boa, znajdującą się na obrzeżach miasta Carmo da Mata, prowadzi Monica Borges. Farma produkuje swoje kawowce na wysokości od 900 do 1200 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 382 hektarów. Monica to świadoma producentka kawy, która wykorzystuje szereg ekologicznych zastosowań, aby świadomie chronić środowisko. W rezultacie Vila Boa jest jedną z pierwszych, lokalnych gospodarstw, które uzyskało certyfikat neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla.
Inicjatywa tworzenia gospodarstwa neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla powstała w oparciu o badania na temat wpływu uprawy kawy na zmiany klimatu. Monica Borges osiągnęła swój cel dzięki sadzeniu na terenie plantacji kawy rodzimych roślin i ręcznym zbiorom wyłącznie dojrzałych wiśni.
Certyfikat neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla
Fazenda Vila Boa posiada certyfikat neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. Certyfikat neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla pokazuje, że gospodarstwo sekwestruje (czyli zapobiega emisji dużych ilości dwutlenku węgla) więcej węgla (poprzez życie roślin) niż emituje (poprzez zbiory i przetwarzanie).
Co to jest neutralność emisyjna?
Neutralność emisyjna, nazywana też neutralnością klimatyczną, węglową, oznacza równowagę między emisjami CO2 a pochłanianiem CO2 z atmosfery do tzw. pochłaniaczy dwutlenku węgla. Pochłaniaczem węgla określa się każdy system, który pochłania więcej dwutlenku węgla niż emituje. Głównymi naturalnymi pochłaniaczami węgla są gleba, lasy i oceany.
Do tej pory żadne sztuczne pochłaniacze dwutlenku węgla nie są w stanie usunąć CO2 z atmosfery na skalę potrzebną do walki z globalnym ociepleniem. Dwutlenek węgla wchłonięty przez naturalne pochłaniacze takie jak drzewa jest uwalniany do atmosfery w wyniku pożarów lasów lub wylesiania. Dlatego dla osiągnięcia neutralności klimatycznej tak ważne jest ograniczanie emisji gazów cieplarnianych.
Plantacja w zgodzie z naturą
Od sadzonki, pojawienia się na kawowych krzewach kwiatów, aż do wiśni – ziemia, która rodzi najlepsze na świecie kawy segmentu speciality, musi być traktowana z należytym szacunkiem. Plantacje, które uprawiają kawy najwyższej jakości dbają o swoje środowisko naturalne poprzez zacienianie obszaru drzewami rolno-leśnymi oraz bioróżnorodność roślin, dzięki której nie trzeba stosować pestycydów. Tak uprawiane owoce kawowca charakteryzują się doskonałym smakiem i posiadają czyste nuty smakowe.
Zbiór i obróbka kawy
Tuż po ręcznym zebraniu wiśni, zostały one poddane fermentacji bębnowej. Całe wiśnie umieszczone były w dębowej beczce przez kilka dni. Po fermentacji, owoce kawowca rozłożone były na patio, na którym to schły w słońcu.
Po co suszyć kawę?
Kawa jest nasionem, ale znajduje się w owocu, którego miąższ jest niezwykle bogaty w cukry i pektyny. To z kolei sprawia, że ciężko jest w łatwy sposób oddzielić ziarno od śluzu. Dwie najczęstsze metody to mokra, gdzie z użyciem depulpera usuwa się wierzchnią skórkę i dostaje się właśnie do śluzu okalającego ziarna. Śluz ten później trzeba poddać fermentacji i myciu, aby pozbyć się cukrów.
Sucha metoda również pozwala na naturalną fermentację miąższu, który następnie wysycha. Właśnie tak uzyskujemy stosunkowo czyste ziarna, które pokrywa jedynie srebrna łuska.
Wysuszone owoce trafiają później do obłuszczania. Czyli do procesu, w którym owoce są pocierane o siebie, rozpadając się na łupki i uwalniając piękne ziarna kawy.
Przygotowanie do eksportu
Kawy po zbiorze są jeszcze krótko sezonowane, aby się ustabilizowały, czyli między innymi, aby wymieniły między sobą wodę, dla wyrównania wilgotności. Ten czas odpoczynku ułatwia późniejsze przechowywanie kawy i sprawia, że ziarna nie starzeją się tak szybko.
Kawy po odpoczynku, który w krajach latynoskich nazywany jest reposo, trafiają do dwóch worków jednocześnie, do barierowego worka GrainPro oraz do ochronnego worka jutowego. Tak zabezpieczona kawa bezpiecznie ładowana jest do kontenera i wysyłana w świat.