Salwador Giant Head – kawa do alternatyw
towar niedostępny
Opis
Kawa "alternatywna" z Salwadoru
Celowo i z przymrużeniem oka bawimy się słowem "alternatywna", które daje złudne poczucie, że Twoja kawa jest tak dobra, że aż nieosiągalna. Dodaliśmy Salwador Giant Heat do naszego kawowego portfolio jako kolejną ciekawostkę, której delikatny smak wyróżnia spośród intensywniejszej selekcji. Poznaj nasz Salwador!
Dlaczego ta kawa jest dedykowana do alternatywnych metod parzenia?
Dbałość o szczegóły i specjalizowanie się w kawie najwyższej jakości są dla nas kluczowymi wartościami. Właśnie dlatego, nie moglibyśmy nie być konsekwentni w paleniu kawy! Pod alternatywy takie jak drip, kalita, aeropress czy do french pressa wypalamy kawę jaśniej. Zależy nam na tym, żeby ziarna zachowały nie tylko charakter regionu, z którego pochodzą ale też żeby ich zaparzanie i picie było czystą przyjemnością. Dlatego nie używamy metody "omniroast" – jest to uniwersalny stopień palenia do espresso i alternatyw, a wszystkie kawy w naszym sklepie to single orgin.
Aromat i smak
Nie aromatyzujemy naszych kaw. Profil sensoryczny to nuty smakowe, który podajemy w opisie znajdziesz w zaparzonej przez Ciebie kawie. Wyczuliśmy w tych ziarnach jaśmin, wanilię i grejpfruta.
Kawa Salvador Giant Head ma średnią kwasowość i z pewnością będzie Twoim doskonałym wyborem jeśli lubisz wysoką słodycz, która dopełni owocowy charakter kawy.
Charakter
Dzięki wypale kawy pod alternatywy, nasz Salwador to świetny wybór do dripów, kalit i aeropressów! Średnia kwasowość jest ogromnym atutem tej kawy. Giant Head charakteryzuje się lekkością smaku.
Zaparz tę kawę ulubioną metodą! Najlepiej dobrą wodą!
Drip Kalita Wave 185
Łatwy przepis na zaparzenie kawy w Kalicie odnajdziesz tutaj
Wiesz ile kaw zaparzysz z tej ilości kawy?
60g - 1 litr napoju
Tylko na spróbowanie!
250g - 4 litry naparu
Chcę dobrze przetestować!
500g - 8 litrów kawy
Wypiję sam!
1kg - 16,6 litra kawy
Podzielę się z przyjaciółmi
Palona kawa z palarni!
Palarnia Roastains to mikro producent kawy – w małych jest siła! Nasze ziarna sprowadzamy tuż po zbiorach, aby codziennie wypalać świeżą kawę. Dzięki temu data palenia nie będzie starsza niż 7 dni! Gwarancją jakości specialty jest odpowiednie przechowywanie, wypalanie i dbałość o szczegóły .
O naszych arabikach wiemy wszystko – skąd pochodzą, kto je uprawia, z jakich odmian botanicznych kawowca są ziarna. Dokładnie wyselekcjonowane kawy, ocenione przez Q Gradera – Przemysława Tarnawskiego znajdziesz w naszym sklepie oraz w najlepszych kawiarniach w całej Polsce.
Informacje o ziarnie
Fakty
- Origin: El Salvador, Chalatenango, El Túnel, La Montañita
- Plantacja: Finca San Antonio
- Producent: Mario Ulises Aguilar
- Wysokość: 1800 m n.p.m.
- Gatunek: Coffea Arabica
- Odmiana botaniczna: Pacas
- Metoda obróbki: Honey
- Zbiór: 2022
- Jakość: wybitna (86,5 punktów w cuppingu)
El Salvador - kraj, w którym rośnie wyjątkowa arabica
Salwador to najmniejszy kraj Ameryki Środkowej, określany jest jako ,,kraina wulkanów". Pod koniec lat '70, eksport kawy stanowił aż 50% PKB. Niestety w latach '80 przez niepokoje społeczno-ekonomiczne, które wpędziły kraj w wojnę domową, producenci porzucili swoje uprawy i rynek kawy załamał się. Przez wiele lat miejsca upraw były zarośnięte i nieużywane, aż do zawarcia pokojowego porozumienia w latach '90 XX wieku.
Mimo swoich niewielkich rozmiarów i ciężkiej przeszłości, Salwador posiada świetną reputację od początku XXI wieku wśród regionów specjalizujących się w uprawie kawy. Dzięki wzrostowi pozyskiwanej kawy w gospodarce tego państwa powstały programy zachęcające niskimi podatkami, cenami ziemi i zwolnieniami z służby wojskowej do uprawy kaw.
Dziś Salwador tworzy małą, ale silną sieć – bogatych właścicieli ziemskich, którzy przejęli kontrolę nad rynkiem kawy oraz drobniejszych rolników, którzy rozwijają własną część upraw, a następnie sprzedają wiśnie do stacji obróbek oraz młynów.
Region Chalatenango – pochodzenie kawy ma znaczenie!
Chalatenango to departament, gmina i miasto (stolica departamentu Chalatenango), położone na północy Salwadoru. Nazwa Chalatenango oznacza „dolinę wody i piasków”.
Kawowy Salwador jest kojarzony szczególnie z posiadłościami w Santa Ana. Chalatenango podbił kawową mapę podczas drugiego Cup of Excellence w Salwadorze. Region ten jest znacznie chłodniejszy od Santa Ana, dzięki temu osiąga dobre wyniki ze względu na różnorodność odmiana Pacamara.
San Antonio - plantacja kawy
Na plantacji San Antonio swoją kawę uprawia Mario Ulises Aguilar. Panujący w Salwadorze klimat podzwrotnikowy zapewnia najlepsze warunki uprawy dzięki sześciomiesięcznej porze suchej i deszczowej. Zbocza gór plantacji San Antonio porastają odmiany botaniczne arabica: Bourbon, Pacamara i Pacas. Dzięki temu, że kawowce rosną na dużych wysokościach dominuje w nich owocowy smak.
Plantacje speciality w zgodzie z naturą
Od sadzonki, pojawienia się na kawowych krzewach kwiatów, aż do wiśni – ziemia, która rodzi najlepsze na świecie kawy segmentu speciality, musi być traktowana z należytym szacunkiem. Plantacje, które uprawiają kawy najwyższej jakości dbają o swoje środowisko naturalne poprzez zacienianie obszaru drzewami rolno-leśnymi oraz bioróżnorodność roślin, dzięki której nie trzeba stosować pestycydów. Tak uprawiane kawy z Salwadoru charakteryzują się doskonałym smakiem i posiadają czyste nuty smakowe
Obróbka – tak powstaje zielona kawa ziarnista
Zbiory odbywają się między styczniem a marcem, zebrane owoce zostają poddane obróbce honey.
Obróbka ta jest połączeniem naturalnej, z której ziarna zyskują wysoką słodycz i mytej, w której jest więcej smaków owoców. Kawy dzięki metodzie honey są czystsze w smaku niż z obróbek naturalnych oraz posiadają więcej słodyczy niż w procesie mytym.
Przeczytaj w jaki sposób zostały obrobione ziarna Salwador Giant Head!
Oddzielanie miąższu w depulperze
Pierwszym krokiem podczas tej obróbki zawsze jest usunięcie skórki i części miąższu wiśni od najcenniejszego produktu w tym całym zamieszaniu- zielonej kawy.
Obróbki honey są podzielone na kolory: white, yellow, red i black. Im mniej miąższu zostanie przy zielonym ziarnie tym jaśniejszym kolorem będzie określona.
- White Honey – 80-90% miąższu oddziela się od ziarna;
- Yellow Honey – 50% miąższu oddziela się od ziarna;
- Red Honey – 20-10% miąższu oddziela się od ziarna;
- Black Honey – cały miąższ zostaje na ziarnie.
W procesie oddzielania miąższu pomocny jest depulper wraz z infrastrukturą do obróbki- droga maszyna, na którą nie każda farma, a nawet stacja obróbki może sobie pozwolić. Depulper oddziela bębnem z otworami część od skórki i części miąższu z ziarnem.
Suszenie
Kawa wraz z częścią miąższu okalającym każde ziarno jest suszona na wolnym powietrzu na specjalnie przygotowanych stołach. Podczas tego procesu jest mieszana ręcznie, aby schła równomiernie. Pracownicy przebierają kawy i usuwają defekty. Taka staranność daje czysty smak finalnego produktu. Każdy "kolor" obróbki honey potrzebuje innych warunków podczas suszenia:
- White Honey – suszy się bezpośrednio w promieniach słońca, mieszana raz dziennie.
- Yellow Honey – suszy się w półcieniu, pod specjalnymi plandekami. Mieszana jest 3-4 razy dziennie przez tydzień.
- Red Honey – w cieniu, mieszana dwa razy dziennie przez tydzień, później tylko raz dziennie.
- Black Honey – suszona w cieniu, mieszana raz dziennie.
Hulling
Czyli proces, który odbywa się w specjalnych maszynach, podczas którego zrywają się z ziaren resztki zaschniętego miąższu oraz pergamin. Tak przygotowana kawa trafia do ostatniego przebrania, tym razem maszynowego – do destonera. W tej maszynie kawa zostaje zassana do góry, a wszystko to, co jest cięższe (np. kamienie), zostaje na dole. Taką maszynę również posiadamy w naszej palarni po to aby zminimalizować ryzyko dostania się kamyczka do Twojego młynka!