Powered by Smartsupp
  • Darmowa wysyłka od 75 zł

Blog kategorie

Jak zmielić kawę? Grubość mielenia kawy

1
Jak zmielić kawę? Grubość mielenia kawy

Jak zmielić kawę? Grubość mielenia kawy

Grubość mielenia kawy to jedna z ważniejszych zmiennych podczas parzenia. Do każdej metody powinno się mielić kawę odpowiednio grubo lub drobno. Jednak za drobno zmielona kawa może zatkać filtr lub sprawić, że Twój napar będzie gorzki w smaku. Z kolei jeśli za grubo będziesz mielić kawę, może okazać się, że w Twojej filiżance jest woda o posmaku kawy, czego na pewno nie chcesz.

Gdzie w takim razie znaleźć ten złoty środek, jak grubo lub powinna być zmielona kawa do alternatywy albo espresso? Zanim dowiesz się jakie mielenie kawy powinno być w poszczególnych metodach, przeczytaj o tym jaki młynek będzie odpowiedni, aby mielić kawę ziarnistą oraz jaki wpływ na smak kawy ma doza, czyli ilość zmielonych ziaren.

Rodzaje

 

Grubość mielenia kawy – test w cuppingu

Celowo się powtórzę – grubość mielenia kawy to kluczowa zmienna w procesie parzenia. Każda metoda parzenia kawy wymaga innej grubości zmielenia kawy, dlatego przeprowadźmy eksperyment na metodzie cuppingowej! To bardzo proste i powtarzalne parzenie kawy, które wykorzystuje się w palarniach oraz kawiarniach, aby określić walory smakowe i charakter wypalonych ziaren kawy.

 

Czego potrzebuję do przygotowania cuppingu?

Aby przeprowadzić cupping potrzebujesz ziaren kawy, najlepiej wypalonych pod alternatywy.

Młynka ręcznego lub młynka automatycznego, żarnowego z regulacją mielenia.

Miękkiej wody! To bardzo ważne, ponieważ twarda woda, bogata w minerały sprawi, że kawa będzie gorzka, pusta w smaku. Polecamy wodę z kranu, dwukrotnie przepuszczoną przez dzbanek typu Brita, a najlepiej wodę butelkowaną – Kryształ Żywiecki.

Ekspres automatyczny sam zmieli, nie są potrzebne kawy mielone.

Do przeprowadzenia cuppingu warto też mieć dwie łyżki cuppingowe i czarkę lub filiżankę z półokrągłym dnem, o pojemności 200 ml.

Zaopatrz się też w stoper i czajnik z regulacją temperatury lub termometr albo odczekaj 3 minuty po zagotowaniu wody. Przygotuj też dwie duże szklanki na płukanie łyżki cuppingowej.

 

Jak zrobić cupping?

Eksperyment przeprowadziłam na wodzie Kryształ Żywiecki, kawę zmieliłam na ręcznym młynku Comandante. Młynek ten ma dwie osie – standardowa oraz Red Clix, która umożliwia większy zakres regulacji. W tym artykule są odniesienia do obydwóch osi. Aby ułatwić Ci ten test, przygotowałam zdjęcia zmielonej kawy z miarką/linijką do kawy. Dzięki temu możesz użyć dowolnego młynka żarnowego sugerując się przemiałem, który użyłam do naszego eksperymentu oraz stworzenia artykułu.

Wsyp do czarki lub filiżanki o pojemności 200 ml, 11 g zmielonej kawy. Najlepiej przeprowadź trzy próby mielenia kawy – w pierwszej wykorzystaj drobniejsze mielenie, w drugiej niech będzie średnio-grube zmielenie, natomiast w trzeciej grubo zmielona kawa. Teraz możesz ocenić aromat kawy na sucho, wąchając zmielone ziarna w czarkach.

Podgrzej wodę do 96 stopni Celsjusza, następnie uruchom stoper i zalej czarki do 200 ml. Warto zachować 10 sekundowy odstęp pomiędzy zalaniem każdej czarki wodą. Po zalaniu wszystkich czarek, czekaj do 4 minuty. W tym czasie możesz ocenić aromat kawy na mokro.

Jeśli na stoperze wybije 4 minuta to czas trzykrotne zamieszanie zawartości czarki oraz zdjęcie kożucha – crustu, który utworzył się na powierzchni kawy. Już po dziesiątej minucie kawa jest gotowa do picia. Nabierając niewielką ilość na łyżkę cuppingową, możesz ją skosztować. Cupping warto testować nawet do 20 minuty.

 

Czas ocenić efekty grubości mielenia kawy!

Sprawdźmy, jak różnią się między sobą trzy czarki, o różnej grubości mielenia kawy!

[product id="47, 271, 387, 415"]

 

Kawa drobno zmielona – wpływ na smak naparu

Stopień zmielenia w tym wypadku to 18 klików dla zwykłej osi i 27 na osi Red Clix. Kawa jest bardzo intensywna w smaku, jednak jest bardzo mocno wyczuwalna gorycz w czarce. Tak zmielona kawa mogłaby być użyta do kawiarki. Na espresso jest to już za grube mielenie.

W metodach o dłuższym czasie parzenia (cupping to powyżej 10 minut), takie mielenie drobne może skutkować przeparzeniem kawy. Co więcej, w wypadku takich metod jak drip, kalita, czy chemex, drobinki drobno zmielonej kawy mogą szybko zatkać papierowy filtr. Co w takim razie z AeroPressem? Tu sprawa wygląda inaczej! AeroPress nie jest metodą grawitacyjną, sami możemy zdecydować jaki będzie czas parzenia kawy, poprzez przeciśnięcie jej przez tłok. Tak drobne mielenie, mogłoby się sprawdzić przy zrobieniu receptury na "kawowy koncentrat", który później mógłbyś rozcieńczyć wodą.

 

Kawa średnio zmielona – wpływ na smak

Kawa średnio zmielona została "potraktowana" 24 klikami na zwykłej osi, a 43 klikami na osi Red Clix. Efekt to bardzo przyjemny, równy w smaku napar. Nie ma tu wrażenia zbyt wysokiej goryczy ani nieodparzenia kawy. Pomimo upływającego czasu kawa jest bardzo czysta, wyrazista i przyjemna w smaku, bez goryczy i efektu przeparzenia.

Takie mielenie kawy mogłoby być dobre do driperów, szczególnie Kality, ale też AeroPressa. W wypadku kawiarki, czy espresso – taki przemiał jest już zdecydowanie za gruby. W efekcie mógłbyś otrzymać ledwo zaparzoną kawę z ekspresu, wręcz słoną w smaku, przez to, że nie zdążyłaby się rozwinąć i doparzyć. Całkowity czas parzenia espresso przy takim ustawieniu młynka mógłby wynosić zaledwie parę sekund, to zdecydowanie za krótko.

Za pomocą odpowiedniego młynka możesz grubo mielić kawę!

 

Kawa grubo zmielona – wpływ na smak naparu

Grube zmielenie kawy w tym wypadku to 32 klików na zwykłej osi, a 55 na osi Red Clix. Ta kawa jest dość uboga i swoim smakiem ma mało wspólnego z dobrą kawą, pomimo użytych ziaren wysokiej jakości. Efekt ten "zawdzięczamy" zbyt grubemu mieleniu w tej metodzie. Kawa jest dość pusta w smaku, mało rozwinięta i wodnista.

W ten sposób mielone ziarna mogłyby być dobre do ekspresu przelewowego. Niestety, do cuppingu to zdecydowanie za grube mielenie kawy. Taki rodzaj mielenia nie byłby też wystarczający do zaparzenia kaw w driperach. Przez bardzo grube mielenie, woda mogłaby przejść przez ziarna zbyt szybko, co skutkowałoby nieodparzeniem kawy.

Zmielenia ziaren tuż przed zaparzeniem to konieczność aby napój był smaczny.

 

Czym zmielić kawę?

Jeśli masz dobrą kawę, potrzebujesz też dobrej jakości młynek, ręczny lub automatyczny. Jaki młynek najlepiej pozwoli Ci zmielić kawę?

 

Elektryczne i automatyczne młynki do kawy

Jeśli cenisz sobie zmielenie kawy bez większego wysiłku, lubisz praktyczne rozwiązania i wygodę – młynki elektryczne i automatyczne będą dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem! Cały proces zmielenia kawy w młynku elektrycznym trwa bardzo krótko, co jest jego kolejną zaletą. Dobry młynek do kawy: żarnowy, elektryczny to ogromna wygoda i łatwość czyszczenia.

 

[product category_id="50" slider="true" onlyAvailable="true"]

 

Młynki ręczne do mielenia kawy

Jeśli zależy Ci na tańszym rozwiązaniu lub chciałbyś mieć niezawodny młynek, który możesz zabrać ze sobą w dowolne miejsce – młynek ręczny będzie świetnym rozwiązaniem! W domu młynek ręczny zajmuje niewiele miejsca, podobnie w podróży. Wybieraj młynki dobrej jakości, aby cieszyć się ze świeżo zmielonych ziaren! Pamiętaj! Regulacja stopnia mielenia to kluczowa funkcja.

 

[product category_id="22" slider="true" onlyAvailable="true"]

 

Młynki żarnowe do kawy – to jedyna opcja

Bez porównania to właśnie żarnowe młynki biją na głowę ostrzowe. Co prawda, młynek nożowy jest tańszy, jednak mielenie kawy będzie nierówne. Kolejnym argumentem za zakupem żarnowego młynka jest fakt, że dzięki ich budowie wytwarza on o wiele mniej kawowego pyłu niż ostrzowy. Pył zatyka papierowe filtry oraz sprawia, że espresso, czy kawiarka stają się nieznośnie gorzkie. Bez względu na rodzaj noża, nawet taki z wysokiej jakości stali nie dorówna żarnom jeśli chodzi o równe zmielenie kawy.

W młynkach ostrzowych nie ma możliwości regulacji grubości mielenia kawy. Kawa mielona młynkiem ostrzowym ma większe i mniejsze drobiny kawy oraz bardzo dużo pyłu, co negatywnie wpływa na ekstrakcję – zatykając filtr lub po prostu zaparzając się nierówno.

Młynki żarnowe z regulacją stopnia zmielenia ziaren to najlepszy sprzęt, który sprawi, że zaparzanie kawy będzie dużo łatwiejsze, przyjemniejsze.

W ziarnach naszej kawy cenimy wysoką jakość!

 

Jak zmielić kawę pod alternatywny, ekspres i kawiarke?

Każda metoda potrzebuje innej grubość zmielenia kawy ziarnistej, zarówno kawa do ekspresu ciśnieniowego, ekspresu przelewowego, alternatyw, czy kawiarki. Sprawdź jaki stopień zmielenia kawy będzie odpowiedni!

 

Grubość mielenia kawy do ekspresu ciśnieniowego

Jak zmielić kawę pod idealne espresso? Ten kultowy napój zasługuje na napisanie osobnego, obszernego artykułu! Aby dobrze ustawić ekspres ciśnieniowy ziarno kawy musi być drobno zmielone.

Standardowy czas zaparzania espresso to od 24 do 34 sekund. Bardzo niewiele, patrząc na to, że np. dripa parzy się do 3 minut, Chemex nawet 4-5. Właśnie ze względu na krótki czas parzenia i fakt, że espresso jest bardzo skoncentrowane, kawa musi być drobno zmielona.

Odpowiednio zmielone ziarna w wypadku kawy do ekspresu ciśnieniowego to kliki od 8 do 13 dla standardowej osi, a dla Red Clix od 21 do 28.

O kawie i jej ziarnach wiemy wszystko! Doradzimy Ci odpowiedni rodzaj mielenia ziarna!

 

Jak zmielić kawę do kawiarki

Kawiarki są popularną metodą parzenia kawy w naszych domach! Jaka grubość mielenia kawy będzie odpowiednia do tej metody? Do kawiarki należy zmielić kawę drobno, jednak nie aż tak, jak do espresso – ciut grubiej.

Aby nie być gołosłowną, dobre mielenie kawy do kawiarki to od 16 do 21 kliknięć dla zwykłej osi i od 25 do 30 dla osi Red Clix. O tym jak przygotować kawę z kawiarki znajdziesz artykuł z przepisem na naszym blogu, tutaj!

Grubość mielenia kawy

 

Mielenie kawy do drippera

Aby zmielić kawę pod alternatywy należy zwiększyć grubość zmielenia kawy. Drip, czyli Hario V60, Kalita to metody grawitacyjne – do dripera wkładamy papierowy filtr, wsypujemy kawę mieloną (odmierzoną porcję) i powoli zalewamy gorącą wodą. Ta metoda jest niezwykle popularna w świecie speciality. Aby nie zatkać filtra, a z drugiej strony żeby kawa nie przeleciała przez papierowy filtr zbyt szybko należy użyć odpowiednio zmieloną kawę.

Optymalny przedział na młynku Comandante to od 23 do 32 kliknięć dla osi standardowej, dla Red Clix oscyluje w okolicach 46 – 57 kliknięć.

Aby kawa parzona w dripie nie była trudna, przygotowaliśmy artykuł o tym, jak parzyć kawę w dripie!

Czy mielimy kawę w zależności od metody jej obróbki?

Dla metod inne, niż zanurzeniowe - tak. Jeżeli kawa jest po obróbce mokrej (washed coffee), mielimy taką kawę drobniej, niż kawę po obróbce suchej (natural, dry process). Dlaczego tak jest? Kawy typu natural wymagają delikatniejszego palenia, ponieważ pokryte są skórką (ang. silver skin), która mogłaby się szybko przypalić i przekazać do ziaren nuty dymne. A dłużej i delikatniej palona kawa jest bardziej krucha, co produkuje więcej pyłu. Sama obecność silver skin również ma wpływ na blokowanie przepływu, więc wszystkie warunki wskazują na to, że już na start możemy sobie pozwolić na 1-2-3 kliki więcej na młynku dla naturali i 1-2-3 kliki mniej dla kaw mytych. Sposób ten sprawdzi się dla hario v60, kality, melitty, a nawet kawiarki i ekspresu ciśnieniowego. Również mieląc kawę do paczek stosujemy się do tej zasady, iż naturale mielimy delikatnie grubiej.

Ciesz się kawą bez fusów używając dripa!

 

Grubość mielenia kawy do Chemexa

Kawa mielona do metody jaką jest Chemex powinna być potraktowana grubszym mieleniem niż w wypadku driperów. Filtry do Chemexa są zdecydowanie grubsze niż te, których używa się do driperów, właśnie dlatego konieczna jest kawa zmielona grubiej.

Idealny przedział na zmieloną kawę do Chemexa to od 40 do 50 klików przy standardowej osi lub od 55 do 60 w wypadku Red Clix. Dzięki takim ustawieniom młynka, kawa będzie doparzona i jednocześnie delikatna – tak jak powinna smakować z Chemexa.

Aby przekonać Cię do parzenia kawy z Chemexa, przygotowaliśmy artykuł, który może oswoić z zaparzaniem kaw w tej metodzie. Artykuł przeczytasz tutaj!

Jaka grubość mielenia kawy będzie odpowiednia do ekspresu przelewowego?

 

Jak grubo musi być zmielona kawa do French Pressa

Do tego sposobu parzenia kawy przekonało się wiele osób. French Press używany jest nie tylko do kawy ale też do herbaty. Dzięki swojej wszechstronności stał się bardzo popularny.

Jaka powinna być grubość mielenia kawy do French Pressa? Od 27 do 32 klików dla standardowej osi i od 50 do 55 dla osi Red Clix.

Ciekawy jesteś jak zaparzyć French Press? Dowiedz się tego z naszego artykułu.

Alternatywy to wspaniały smak i aromat jednak warto zadbać o odpowiednie zmielenie kawy.

 

 

Komentarze do wpisu (1)

Martyna Gola
18 sierpnia 2023

Wow, jaka dawka wiedzy! Ja mam akurat ekspres z ariete, w którym mogę przygotować kawę mieloną i z tzw. podsów, ale zawsze lubię się dowiadywać czegoś nowego

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń do nas! 12 333 79 77
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl