Powered by Smartsupp
  • Darmowa wysyłka od 75 zł

Blog kategorie

Przepyszna, mocna kawa z kawiarki - przepis

0
Przepyszna, mocna kawa z kawiarki - przepis

Przepyszna, mocna kawa z kawiarki - przepis

 

Popularny zaparzacz kawowy, który od 1933 roku do dziś, króluje w domach na całym świecie. Prostota jest ogromnym atutem kawiarki, dlatego będziesz potrzebował jedynie — młynka lub zmieloną przez nas kawę, miękką wodę oraz kuchenkę gazową lub płytę indukcyjną. Pamiętaj o ulubionej filiżance i o tym, że kawiarkę możesz zabrać ze sobą w podróż wraz z kawą ziarnistą lub mieloną.

Kawiarka i jej nazwy

Kawiarka, mokka, makinera, kupres, moka pot i kafetiera to nazwy tego samego urządzenia, które obok frenchpressa jest najpopularniejszym zaparzaczem do kawy w Polskich domach i na pewno najpopularniejszym urządzeniem we włoskich gospodarstwach.

Kawę w kawiarce nazywamy moką, nie espresso. Przy użyciu ekspresów ciśnieniowych przygotowujemy espresso.

niestety nie ma w kawiarce opcji spieniania mleka jak w ekspresie ciśnieniowym

 

Historia kawiarki

Kawiarka została wymyślona została przez Włocha, Alfonso Bialettiego w 1933 roku i po dziś dzień, wielu miłośnikom kawy skutecznie zastępuje ekspres ciśnieniowy.

Kawiarki były jednymi z pierwszych zaparzaczy, w których zostało wykorzystane ciśnienie powstające podczas podgrzewania wody i powietrza.

pij dobrą kawę!

 

Budowa kawiarki

Kawiarki mogą być zbudowane ze stali nierdzewnej lub z aluminium, bywają też elektryczne.

Jak działa kawiarka? Podgrzewana woda dochodzi prawie do wrzenia, aż gorące powietrze i ciecz znacznie powiększają swoją objętość przez co woda jest wypychana przez lejek z kawą, gdzie następuje parzenie. Do górnego pojemnika przez komin dostaje się już gotowy napar.

Pojemnik na wodę

Znajduje się w dolnej części kawiarki. Każda kawiarka powinna posiadać sprawny zawór bezpieczeństwa, który w przypadku wzrostu ciśnienia powyżej 1,5 atmosfery zaworek bezpieczeństwa wypuści powietrze i nie dopuści, aby kawiarka eksplodowała podczas parzenia kawy w kawiarce.

Sitko

Sitka na zmieloną kawę, które dzięki budowie lejka umożliwia parzenie kawy ponieważ pobiera gorącą wodę z dna dolnej komory.

Pokrywka

Która zabezpiecza nas przed ewentualnym ochlapaniem oraz przed zbędnym wychłodzeniem naparu. Niektóre kawiarki są wyposażone w okienko, aby móc obserwować parzenie kawy bez jej otwierania.

Uchwyt

Który często jest wykonany z materiału izolującego ciepło, należy zwracać uwagę, aby go nie przypalić nad zbyt dużym ogniem.

Twoje dane osobowe zostaną wykorzystane do wsparcia Twoich doświadczeń na tej stronie, do zarządzania dostępem do Twojego konta

 

Uszczelka

Uszczelka, powinna być zawsze czysta i dobrej jakości, aby nie wpływać negatywnie na proces parzenia i nie oddawać do naparu żadnego zapachu. W przypadku kawiarek Bialetti, najlepiej zaopatrzyć się w się w dedykowane uszczelki od producenta. Dobrym pomysłem jest wymiana uszczelek na silikonowe.

Sitko górne

Sitko górne, zazwyczaj jest zamontowane za pomocą uszczelki, do górnego pojemnika na napar. Po skręceniu kawiarki, kawa zostaje zamknięta w komorze z sitka z lejkiem, uszczelki i górnego sitka. Dzięki temu proces ekstrakcji zachodzi w dolnej części kawiarki. Sitko górne zatrzymuje drobinki kawy, aby nie przedostawały się do górnej części kawiarki.

Pojemnik na gotowy napar

Komora górna składa się z: komina, z którego wypływa napar, pokrywki dzięki której kawa nie ochlapie Ciebie i całej Twojej kuchni oraz wygodnej wylewki. Cała komora to pojemnik na gotowy napar. Komin ogranicza przedostawanie się przeparzonego ekstraktu do górnego zbiornika, gdy kończy się woda z dolnego zbiorniczka, abyś mógł zaparzyć kawę jeszcze lepiej.

zmielone ziarno należy podgrzewać wysoką temperaturą aż kawa zacznie wypływać

 

Jak zaparzyć kawę w kawiarce – przepis

Przedstawiam metodę, przy użyciu której zaparzymy idealną kawę, bardzo mocny napar, który będzie maksymalnie zbliżony do espresso i będzie bazą dla kaw mlecznych. Zapewnimy kawie prawidłowe parzenie dzięki skróceniu czasu przebywania kawiarki nad źródłem ciepła.

Będziesz potrzebować:

  • Drobno zmieloną dobrą kawę, najlepiej zrobić to samemu;
  • Czyste elementy kawiarki;
  • Miękką wodę - filtrowaną lub źródlaną (polecamy Żywiecki Kryształ, Żywiec Zdrój i Primaverę);
  • Rękawicę kuchenną lub gruby ręcznik;
  • Opcjonalnie garnek z zimną wodą do szybszego zatrzymania ekstrakcji;

[product id="53, 398, 459, 457"]

optymalna ilość kawy w filiżance, drobny cukier, ziarna wysokiej jakości – idealna kawa w smaku

 

Właściwe parzenie kawy w kawiarce

Ekstrakcja kawy zaparzonej tą metodą u nas wynosi pomiędzy 6 a 8%. Jest to bardzo dużo, dla espresso wartości te wahają się pomiędzy 6 a 10%, w zależności od kawy.

  • Zmiel drobno kawę,
  • Zmieloną kawą wypełnij sitko do wysokości granicy ścianek, wyrównaj jej poziom, ale nie ubijaj, jej objętość i tak wzrośnie pod wpływem wody. Nie powinna wystawać powyżej granicy sitka. Jeżeli zdecydujesz się kawę nawet delikatnie ubić zmieloną kawę, woda nie przejdzie przez bardziej ubite miejsca, tylko je ominie. Będzie nam potrzebna gorąca woda, zagotuj ją w czajniku lub w dolnej części kawiarki, ale nie skręcaj jej, chyba, że jesteś w terenie i nie masz ze sobą rękawic. Woda używana do parzenia powinna być dobrej jakości (filtrowana lub źródlana o niskiej mineralizacji).
  • Do dolnego pojemnika wlej wrzącą wodę, co ważne: poniżej poziomu wentyla bezpieczeństwa. Część kawiarek ma narysowany pasek, do jakiego poziomu należy wlać wodę;
  • Następnie włóż sitko z kawą.
  • Nałóż górną komorę, a dolną część kawiarki unieruchom ściskając przy użyciu ręcznika lub rękawic. Uważaj aby się nie poparzyć. Przez wlanie wrzątku do dolnego zbiornika, ta część jest bardzo gorąca! I skręć kawiarkę kręcąc górną komorą zgodnie z ruchem wskazówek zegara
  • Postaw kawiarkę na źródle ciepła - na płycie indukcyjnej, ceramicznej, grzałce lub na gazie, czy ognisku. Pamiętaj, aby moc palnika nie była zbyt duża, na płytach indukcyjnych polecamy około 40-50% mocy.
  • Temperatura wody wzrasta, a osiągając wysoką temperaturę kawa zacznie się wylewać kominem. Możesz to obserwować poprzez podniesienie klapki, jednak zachowaj ostrożność.
  • Gdy wylewająca się kawa zaczyna zmieniając kolor z ciemnego na jasny lub zaczyna się charakterystyczne bulgotanie. Należy zdjąć nasz zaparzacz z palnika. Część ludzi przerywa ekstrakcję wkładając dolną komorę do pojemnika z lodowatą wodą, aby zabezpieczyć się przed przedostaniem się do naparu przeparzonej części kawy, która nadaje Twojemu naparowi zbędnej goryczy.
  • Od podstawienia kawy na płycie do czasu pojawienia się pierwszej kropli kawy wyciekającej z komina mija 1:20, a do czasu końca ekstrakcji 1:55. Te czasy mogą być różne w zależności od grubości mielenia, rozmiaru kawiarki, mocy palnika - zobacz więcej w punkcie warto eksperymentować!

Gotowe, teraz przelej kawę do filiżanek i ciesz się mocną, aromatyczną kawą. Jeżeli lubisz, możesz dodać ciepłego mleka, na przykład spienionego we frenchpressie.

Czyszczenie kawiarki

  • Kawiarka wymaga dokładnego czyszczenia, jest to szybkie, ale niezwykle istotne,
  • Po ostygnięciu kawiarki, należy ją rozkręcić i dolną komorę przepłukać wodą, aby nie pozostały tam żadne drobiny kawy,
  • Uszczelkę należy wyjąć i umyć w rękach wodą ew. Dodając kroplę płynu, ważne aby nie zostały na niej drobiny kawy, które przy następnym skręceniu mogą ją uszkodzić wbijając się w nią,
  • Górne sitko wyjmujemy i również czyścimy gąbką,
  • Pozostaje nam górna część. Komorę na kawę i pokrywkę czyścimy gąbką z płynem, natomiast komin od wewnątrz warto przetrzeć wyciorem wykonanym z ręcznika jednorazowego lub ścierki.
  • Wszystkie elementy należy dobrze opłukać pod bieżącą wodą.
kawiarka jest popularna na całym świecie, bardziej niż kawa z dripa, używać kawiarki można wszędzie.

 

Przechowywanie

Kawiarkę najlepiej przechowywać delikatnie skręconą, ale w taki sposób, aby uszczelka nie była w żaden sposób gnieciona. Można też rozkręcić kawiarkę i wszystkie części trzymać w pojemniku, który zabezpieczy ją przed kurzem.

Zadbana kawiarka odwdzięczy się nam długim życiem i dobrym smakiem kawy.

napar w kawiarce przyrządzaj za pomocą sitka, dzięki temu będzie dobra w smaku

 

Warto eksperymentować

Kawa

Nikt nie powiedział, że tylko kawy dedykowane espresso będą nam smakować. Jeżeli lubimy owocowe kawy, to ziarna palone do metod alternatywnych również mogą nam smakować.

Czas parzenia

Jeżeli kawa jest zbyt słaba lub zbyt mocna możemy manipulować dwoma, poniższymi parametrami.

Moc palnika

Im większa moc grzewcza, tym z większą siłą woda przedostanie się przez drobiny kawy - im większa siła tym słabsza będzie kawa z kawiarki.

Grubość mielenia

Im grubiej tym szybciej kawa przeleci przez drobinki i kawa będzie mniej intensywna.

zakręcamy wieko, następnie wkładamy sitko

 

Przerywanie ekstrakcji

Jak wspominałem wcześniej kawiarkę można ochłodzić w garnku, a także pod bieżącą wodą aby zabezpieczyć napar przed przedostaniem się do niego przeparzonej, wodnistej frakcji.

Filtry do aeropressu

Filtr możemy wcześniej przelać wodą i ułożyć go na sitku z kawą. Spowoduje to, że do kawy nie będą się przedostawać drobiny kawy. Na pewno kawa będzie czystsza, ale też mniej cielista, jednocześnie może się wydać bardziej aksamitna. Na pewno może się parzyć kilkanaście sekund dłużej.

Wody o różnej mineralizacji

Warto spróbować zaparzyć tę samą kawę na filtrowanej wodzie z kranu jak i na wodzie źródlanej i oraz porównać smak obu. W wielu rejonach kraju woda kranowa jest tak twarda, że uniemożliwia poprawne zaparzenie kawy.

Moka i kawiarka potrzebują odpowiedniego ziarna

 

Możliwe problemy podczas parzenia kawy w kawiarce

  • Zbyt drobno/grubo zmielona kawa - zbyt drobne mielenie może bardzo szybko zablokować przepływ wody, taka kawa w smaku będzie cierpka i kwaśna. Zbyt grube mielenie ziarna da w filiżance kawę lurowatą w smaku;
  • Złe skręcenie kawiarki - będzie bulgotać, ale kawa może nie wlatywać do górnej części urządzenia, bo ciśnienie wewnątrz będzie za słabe;
  • Za mało wody/ za dużo wody - zatkanie wentylka;
  • Kuchenki indukcyjne starej generacji;
  • Zbyt gorzka kawa – za ciemno palona. Polecamy do kawiarek kawy palone w stopniu medium pod espresso!

[product category_id="17" slider="true"]

Potrzebujesz ciepłej wody aby przygotować kawę w kawiarce

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń do nas! 12 333 79 77
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl